Rensa och plantera

Startat av alfredsson, 25 Jul-12 kl 16:10

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

alfredsson

Årets odling får ses som lära.
Rensat bort några kvm jämte jordgubbarna från nässlor. Tagit bort massor med ytliga rötter. Tänkte försöka så något där nu. Spenat är väl ok å här sent? Gränsar till grannens tomt FULL med nässlor (stockar på marken enda som skiljer hennes mark från mitt odlande) en stor klippa, och min gräsmatta.
Komplettera med ? Letar vad som är bra ihop (hålla bort skadedjur tc) hittar inget. Sent på säsong begränsar.
Har nät och duk iofs.

alfredsson


Peppiga Pia

pak choi (asiatisk kål, väldigt köldtålig) tänkte jag så nu, har läst att den funkar bäst att så vid den här tiden, slutet på juli-början på augusti.

Peppiga Pia

Jag kom på att sallat växer ju fort, så det kan du säkert så nu också, särskilt vintersallat är bra för den ska till och med gå att skörda under snön :)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

497 Gäster, 2 användare
fri, DrMerkwurdigliebe