lammnäring till redan avvant lamm?

Startat av Ninne, 21 Jul-12 kl 13:53

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Ninne

Har ett napplamm som jag slutade nappa när han vägde 17 kg ca 3 veckor sedan och tycker han har tappat lite trots bra bete och lammpellets.
Jag har tvillingar på en förstagångstacka som natuligtvis fått juverinflammation och nu måste jag nappa hennes lamm. Problemet är att det första napplammet går med de här, en tacka med trillingar och den med tvillingar och han blir fullkomligt tokig när de andra får flaskan.
Till frågan då? Kan jag hänga upp en lammbar med risk att det avvanda lammet börjar äta lammnäring igen, bryr mig inte om kostnaden, vill veta om det kan skada honom. Har hört att det ska vara farligt och att han kan få gasbrand?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

635 Gäster, 5 användare (2 Dolda)
mulle mullvad, donderboss, Stengrim