Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  tryckutgösling  (läst 1352 gånger)

MickeN

  • Inlägg: 74
    • Jämtland
tryckutgösling
« skrivet: 03 apr-12 kl 15:11 »
Hej! har någon erfarenhet utav tryckutgösling?  utgöslingen i lagårn har stått länge elmotorn och allt går med inte skraporna.
tänkte om det var något enkelt fel som man lätt kan ordna elr måste man köpa nytt?

tacksam för svar
Mikael :)

Vargerik

  • Gäst
SV: tryckutgösling
« Svar #1 skrivet: 03 apr-12 kl 15:59 »
Nu vet jag inte exakt hur dina grejer ser ut, men det kanske finns en brytpinne som gått av vid motorn?

hayproducer

  • Inlägg: 316
    • Jämtland
SV: tryckutgösling
« Svar #2 skrivet: 04 apr-12 kl 23:24 »
Det kan som näms vara en brytpinne mellan Elmotorn och hydraulpumpen som gått av.
kolla om hydraulmotorn (axeln) snurrar.

om inte, ring efter en elektriker som kollar lägesgivarna 2 st ( ändlägena ) elektriska.

 



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

452 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser