Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Näver  (läst 1655 gånger)

kullagulla

  • Inlägg: 28
    • Småland
Näver
« skrivet: 25 feb-12 kl 21:32 »
Våren är kommen och jag får sådan hiskelig lust att knyta näver, kan någon svara på när det är bäst att ta nävern ifrän trädet?
Finns det någon nere i Småland som är duktig på näverslöjd och kan lära mig grunderna, har letat efter kurser, men det finns inga.
Grymt det är att leva, grymt det är att dö, grymt det är att skita i meterdjup snö. Ta vara på livet, vi lever bara en gång.

bock

  • Inlägg: 68
    • Östergötland
SV: Näver
« Svar #1 skrivet: 02 mar-12 kl 03:22 »
Lättast är att ta nävern runt midsommartid ( södra Sverige). Den släpper lättast då. Vill man ha extra stark näver till saker som ska hålla, kan man försöka ta loss den på hösten. Försiktigt, så att den inte rivs sönder, den sitter hårdare då. Finns flera bra näver böcker att få tag på.

 

gopo

  • Inlägg: 204
SV: Näver
« Svar #2 skrivet: 21 mar-12 kl 09:12 »
Hör med din lokala hemslöjdskonsulent om det finns någon som håller på med näver!

http://www.nfh.se/hemslojdskonsulenter/kontaktadinhemslojdskonsulent.4.62577d6e125504a77e0800011857.html



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

430 gäster, 3 användare
Runar, ärt, von tratt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser