Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Missfall?  (läst 1149 gånger)

voortrekker

  • Inlägg: 136
    • Västergötland
Missfall?
« skrivet: 25 jan-12 kl 16:00 »
Hej, en av mina tackor som har ca 10 v kvar tills hon ska lamma har blodigt slem hängande baktill. Hon är hur pigg som helst och rusar obehindrat runt ute och äter. Jag har inte heller hittat några andra tecken på att hon skulle ha kastat sina lamm. Vad kan det vara? Kan det vara på gång? Det är en tacka som lammat flera gånger tidigare utan problem.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Missfall?
« Svar #1 skrivet: 25 jan-12 kl 17:25 »
Sånt händer, utan att det är något fel. Håll ett öga på henne bara... :)
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

709 gäster, 1 användare
LimJans

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tappat räkning på alla år vi läst denna. En av FÅ vettiga skrifter/guider till ett roligare o uthålligare liv. Aldrig tråkig. En idealisk present till alla som "vill själv" Tack Petter. (Behåll tian :-) )
/Allan o Kajsa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser