Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad gör ni med era fårskinn?  (läst 1642 gånger)

Jenny på Björkkulla

  • Inlägg: 1212
  • Lev idag, imorgon kan det vara för sent!
    • Uppland
Vad gör ni med era fårskinn?
« skrivet: 18 dec-11 kl 13:56 »
Har just fått hem 10 jättefina lamm/fårskinn från Tranås. Är mycket nöjd både med eko och vanliga! Jag tänker inte försöka sälja men däremot ge bort ett par stycken men i övrigt vad gör jag med dem? Jag är inte så himla händig men enklare syprojekt, väggprydnader, barngrejor, ja vad gör ni?
Jag och maken har sönerna (4 och 7 år), döttrarna  (1 och 2 år),  Vi har Hedemorahöns, kalkoner, gotlandskaniner och  katter. Tidigare har vi haft en fjällnära hushållsko och hälsingefår, Vi bor i ett 300 år gammalt torp.

hallstabonden

  • Inlägg: 231
SV: Vad gör ni med era fårskinn?
« Svar #1 skrivet: 18 dec-11 kl 19:33 »
Säljer dom såklart!
Det blir ju en ganska skaplig sidoinkomst om man kan ta skapligt betalt för dom vill säga ::)

TillVaraTa

  • Gäst
SV: Vad gör ni med era fårskinn?
« Svar #2 skrivet: 18 dec-11 kl 19:41 »
Sitter på dem. Ligger på dem. Annat gör jag inte.

 

javill

  • Inlägg: 11657
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Vad gör ni med era fårskinn?
« Svar #3 skrivet: 18 dec-11 kl 20:02 »
Säljer dem och så har jag gjort lite pyssel med dem som inte blivit riktigt bra och därför inte går att sälja. Bla, så har jag gjort runda sittlappar till köksstorlarna och klätt en pall. Tänkte göra muddar på min nyfixade kappa också och kanske en krage men, det verkar lite svårt.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

437 gäster, 2 användare
torbjorn, Jonas_

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har tidigare prenumererat. Var så nöjd att jag gav bort en prenumeration. Nu gör jag det igen. En jättebra present tycker jag!
/Margareta Mattsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser