Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Billig begagnad bil - var börja? Kan det betala sig/försvara sig?  (läst 43066 gånger)

TiB

  • Inlägg: 3494
  • Dräng, på egen gård.
    • Småland
    • maskinochtryckluft.se
Citera
Men jag pratar om de fyrcylindriga då, med fler cylindrar blir de genast dyrare, svårare att laga och ömtåligare.

Japp! Jag tänkte mest på de med stora motorer och söndermekade av små pojkar. Har fått för mig att det finns flest sånna.
Men det gäller ju de flesta bilar.
En röst talade till mig ur kaoset och sade;
Le, var glad, ty det kunde varit värre.
Jag log, jag var glad, och det blev värre!

Ulric Eriksson

  • Gäst
Håller med dig i stort, så var det i alla fall förr. Men Opel har ju den förbenade rosten  ::)

Skulle man inte kunna ta det maskinella från en Opel & sätta i en Ford?  ;D

Jag har haft en handfull Escorter och fått byta sparklådor på allihop. Själva sparklådeplåten kostar bara 278 kronor på Mekonomen, men sedan måste det ju finnas något att fästa den i också.

Den enda Opel (Kadett C) jag haft rostade för all del flitigt den med.

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
Jag har haft en handfull Escorter och fått byta sparklådor på allihop. Själva sparklådeplåten kostar bara 278 kronor på Mekonomen, men sedan måste det ju finnas något att fästa den i också.

Den enda Opel (Kadett C) jag haft rostade för all del flitigt den med.

Det var det enda som var bra med Audi, frånvaron av rost, men även min volvosar har rostad duktigt, 245/745/945 dock värre än 440.
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?

Bösen

  • Inlägg: 4
    • Halland
Jag är bilfantast! Har en stor bensinslukande cadillac på sommaren och kör Opel resten av året. Jag har haft många bilar och om det är bilmärken du skall sikta in dig på så tycker jag absolut Volvo, Opel eller VW! MEN leta dig inte blind efter en liten bil. Små bilar är klenare byggda och är inte lika motsåndskraftiga mot rost. (du har ju opel kadett och ford escort som exempel på små bilar som rostar duktigt). Du som skall använda bilen så sällan så spelar det ingen roll om den dricker 0,2l milen eller 1l milen de få gånger du använder den. Satsa på en bil för 10.000:- och se till att du ställer den på grus eller stenplattor och inte på gräs, för det är att tigga om problem när du väl ska använda den! En bil som inte används ofta bör ändå startas upp en gång i veckan för att du skall slippa problem!
Någon rekomendarade att du ska kolla med någon du känner som kan meka och ta dennes råd och det håller jag med om. Har du någon som gillar att meka med bilar så fråga vilken bil han/hon kan bäst.... det är en sån du ska ha, för då får du hjälp när du behöver.
Jag själv har en Opel Vectra kombi -98 och kan absolut rekomendera en sådan. Även Opel Omega kombi är något som skulle kunna passa dig... men den kanske är lite väl stor. När det gäller opel så rostar gärna dörrar och skärmkanter men den brukar alltid se fin ut undertill.
Du frågade när en bil egentligen blir för gammal.... det har helt och hållet med skicket att göra. Om du satsar på en bil innan 1981 så är den skattefri och behöver bara besiktigas varje år... inte helt fel.... Men när det handlar om dom årsmodellerna så är det nog nästan bara en fin volvo 240 som är ett alternativ, men du får en riktigt bra bil utan "en massa elektronik". Men en fin volvo 240 från 1981 får du helt klart betala för... summan hamnar säkert på runt 25.000:-

Hur många barn har du? Har du bara ett barn så skulle jag helt fundera på en eu-moppe modell scooter. Du får skjutsa på den och det finns ganska bra packmöjligheter!

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
En bil som inte används ofta bör ändå startas upp en gång i veckan för att du skall slippa problem!

Ett annat gott råd i det sammanhanget: När man väl startar bilen så bör den också få gå tills motorn är genomvarm - både kylvatten och olja - innan man stänger av. Och det innebär åtminstone 3-4 mils sammanhängande körning. Om man kallstartar en motor upprepade gånger och stänger av innan den blir varm så anrikas kondensvatten och bränslerester i oljan, dessutom mår inte lambdasonden bra av ständigt kalla och fuktiga avgaser.

Bösen

  • Inlägg: 4
    • Halland
3-4 mils sammanhängande körning???? nja.... på vintern så har du oftast en genomvarm bil efter en mil eller max 2, på sommaren betydligt mindre. Vad har du för bil där motorn inte blir genomvarm innan vi 3-4mils sammanhängande körning???
....men din kommentar är annars rätt..... Man kanske inte bara skall starta upp bilen, utan man bör köra en sväng. Men man kan också säga att om du inte använder din bil mer än 1 gång per månad så tror jag inte ekonomin kan gå ihop sig, för det är lite att tigga om problem....

Existens?

  • Gäst
Opel började ju med helgalvade karosser ungefär vid 2000, så efter det ska man leta modeller.

Annars tycker jag fortfarande att det är märkligt med så många råd om att köpa en gammal billig.

Vem skulle ge råd om att köpa en 10 år gammal dator? Men bil ska man köpa en som är 20 år gammal, med hänvisning till att dom är bättre ???
Jag tycker problemen med nya bilar har överdrivits betydligt i den här tråden.

Jag hade en av dessa omhuldade Volvo 745 i nåt halvår, köpte den för 5000 och den borde ju således ha varit en drömbil. Bra att dra släp med, det var den, det ska jag ge den, förutom att den då med släp hävde i sig 1,7 liter soppa milen, jämfört med endast 1 liter utan släp, och förutom att den stannade varje gång det började regna.. Och trots sin fantastiska enkelhet så var det ingen som kunde klura ut vad det felet berodde på. Så efter ett antal hembogseringar i regn, så fick den åka till bilhimlen, inte en dag för tidigt.

Nä, släpp det gamla, och tänk lite i nya banor.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
Kylvattnet blir varmt ganska snabbt om termostaten fungerar bra och man inte drar på kupévärmen förrän motorn har blivit varm. Men det tar desto längre tid innan även motoroljan har värmts upp. Oljeuppvärmningen går fortare på de motorer som har en oljekylare i form av värmeväxlare mellan olja och kylvatten, men det är ju något som inte finns på alla bilar. Tyvärr är ju oljetempmätare ett ganska ovanligt tillbehör, men har man någon gång kört en bil med en sådan så får man upp ögonen för hur lång tid det tar innan oljan värms upp.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
Jag hade en av dessa omhuldade Volvo 745 i nåt halvår, köpte den för 5000 och den borde ju således ha varit en drömbil. Bra att dra släp med, det var den, det ska jag ge den, förutom att den då med släp hävde i sig 1,7 liter soppa milen, jämfört med endast 1 liter utan släp, och förutom att den stannade varje gång det började regna.. Och trots sin fantastiska enkelhet så var det ingen som kunde klura ut vad det felet berodde på. Så efter ett antal hembogseringar i regn, så fick den åka till bilhimlen, inte en dag för tidigt.

Vad var det för årsmodell på den 745:an och vad satt det för typ av motor i den?

En klassisk orsak till att Volvo 700-serie med B230E, K, F eller FT drar mycket bränsle utan att någon kan hitta felet, är trasig knacksensor eller skadad kabel till denna. Om knacksensorn inte fungerar så ställs tändningen 10-20 grader senare än normalt för att inte riskera att motorn spikar okontrollerat, och det är inte förrän från årsmodell '88B och framåt som det finns någon motorelektronikvarningslampa som kan indikera detta fel. På tidigare årsmodeller måste man koppla in en testlampa till ett uttag i motorrummet och se om det blinkar fram några felkoder.

Existens?

  • Gäst
Minns inte riktigt..jag gör vad jag kan för att förtränga eländet.. En -82,a tror jag det var, vet inte vilken motor som satt i.

take

  • Inlägg: 4823
    • Östergötland
    • De Klomp
Jag har inte så höga komfortkrav på mina bilar men om de har bakhjulsdrift får de gärna ha delat bakaxel, så då går 2/7/945 bort.
Jag undrar hur livet är på vänstersidan av klockkurvan?

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
Minns inte riktigt..jag gör vad jag kan för att förtränga eländet.. En -82,a tror jag det var, vet inte vilken motor som satt i.

Fanns verkligen 745 så tidigt som '82?
Nåväl, om det var en ganska tidig 745'a så hade den säkert en B23A med förgasare och gammaldags mekaniskt tändsystem. De gick aldrig särskilt snålt, och något som kan göra en sådan bil törstigare än vanligt är om något inte är som det ska i tändförställningsmekanismerna - kärvande mekanik, utmattade fjädrar, trasiga vakuumdosor etc. Det kan leda till att även om man ställer tändningen rätt vid tomgång så blir tändläget för sent när motorn går på högre varvtal under praktisk drift.
Ett annat klassiskt mekanikermisstag var att glömma att sätta luftinblåsningen ur funktion vid inställning av CO-halten, det ledde till att motorn fick alldeles för fet blandning och drog mycket bränsle, men tack vare luftinblåsningen klarade den gränsvärdet vid besiktningen i alla fall.

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
Jag har inte så höga komfortkrav på mina bilar men om de har bakhjulsdrift får de gärna ha delat bakaxel, så då går 2/7/945 bort.

Det är ju lite märkligt att Volvo och Peugeot framhärdade i att ha stel bakaxel på sina kombibilar långt efter att sedanmodellerna fick delad bakaxel.
Vill man ha goda lastmöjligheter, bakhjulsdrift och delad bakaxel är ju annars VW Transporter T3 ett bra alternativ.

Huggorm

  • Gäst
Vad var det för årsmodell på den 745:an och vad satt det för typ av motor i den?

En klassisk orsak till att Volvo 700-serie med B230E, K, F eller FT drar mycket bränsle utan att någon kan hitta felet, är trasig knacksensor eller skadad kabel till denna. Om knacksensorn inte fungerar så ställs tändningen 10-20 grader senare än normalt för att inte riskera att motorn spikar okontrollerat, och det är inte förrän från årsmodell '88B och framåt som det finns någon motorelektronikvarningslampa som kan indikera detta fel. På tidigare årsmodeller måste man koppla in en testlampa till ett uttag i motorrummet och se om det blinkar fram några felkoder.
Gäller det även 240 -86 med B230E? Tror det var så motorn hette, det var en lite starkare modell i alla fall med 130hk eller något sådant, och den hade mekanisk insprutning. Den gick bra, men drack onormalt mycket bensin, bortåt 1,5l/mil. Jag fick tag på en reservdelsmotor och började byta del för del av insprutning, men fick aldrig ordning på det och sålde den defekt till slut. Knacksensorn bytte jag dock aldrig, jag visste inte ens att det fanns någon...

MiMaanvandrare

  • Inlägg: 192
  • "Livet är för kort, gör det du är bra på!"
    • Värmland
Flera datum betyder nog besiktningsperiod, mellan vilka två datum en bil får och skall besiktigas. Fyra (?) månader väl?

Ah, jeps det verkar stämma! Tack.

Och ToA: Satt du och tittade efter bra bilar under frukosten?! Jag har inte ord, det är så snällt!! (Och garanterat också drivet av ren och skär nyfikenhet, men ändå...)

Nu var här igen en hel bunke verkligen bra råd; det med volvoforum om man ska meka var bra, jag gillar forum! Men i övrigt blir jag inte riktigt klokare på vilket märke (än mindre model) jag ska ha dock.

Tror jag får sondra terrängen bland grannar, släkt och andra bekanta i trakten runt gården, och se vem som säger vad. Och så får vi se vad som annonseras ut, och när. Spännande... vilken 'religion' ska vi få i vårt nya hem ;).

Andra vändan till självhushållning påbörjad, I maklig takt denna gång. Och med centralvärme... (snart).

Humle

  • Inlägg: 1571
    • Västerbotten
Volvo 240 funkar även bra som jordfräs. Har en själv och är mycket nöjd!
volvo 240 över stock och sten
Gillar hantverk, snickrar ofta kaffeved.

MiMaanvandrare

  • Inlägg: 192
  • "Livet är för kort, gör det du är bra på!"
    • Värmland
Volvo 240 funkar även bra som jordfräs. Har en själv och är mycket nöjd!
volvo 240 över stock och sten


*ASG*!!!! shiiit...! Åh fy fan, vad kul!!
Andra vändan till självhushållning påbörjad, I maklig takt denna gång. Och med centralvärme... (snart).

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14096
    • Medelpad
Gäller det även 240 -86 med B230E? Tror det var så motorn hette, det var en lite starkare modell i alla fall med 130hk eller något sådant, och den hade mekanisk insprutning. Den gick bra, men drack onormalt mycket bensin, bortåt 1,5l/mil. Jag fick tag på en reservdelsmotor och började byta del för del av insprutning, men fick aldrig ordning på det och sålde den defekt till slut. Knacksensorn bytte jag dock aldrig, jag visste inte ens att det fanns någon...

Ja, jag tror att samma tändsystem (Bosch EZ-K) sitter på B230E även i 240. Däremot har K-motorerna och tidiga F-motorer av någon anledning olika tändsystem beroende på om de sitter i 200, 300 eller 700-serie

mwson

  • Inlägg: 305
    • Dalsland
    • Storuddens Gård
Volvo 240 funkar även bra som jordfräs. Har en själv och är mycket nöjd!
volvo 240 över stock och sten

Hade man gjort en likadan film med Ford eller Opel hade den tagit slut efter ca 1 minut ;D
Fru, Barn, Hereford, Nordiska bin och Katt

TiB

  • Inlägg: 3494
  • Dräng, på egen gård.
    • Småland
    • maskinochtryckluft.se
Citera
Och ToA: Satt du och tittade efter bra bilar under frukosten?! Jag har inte ord, det är så snällt!! (Och garanterat också drivet av ren och skär nyfikenhet, men ändå...)

Är ju själv i bilbytartankar, vanligen planerar jag c:a 3 år. Att ha bråttom när man byter bil är ännu ett bidrag att bli lurad.
Kommer säkerligen att sikta in mej på något av de utan röda siffror i Besiktningens statistik, Golf, Passat eller Focus. Den enda sport jag är intresserad av är hur billigt mitt bilägande kan bli. Enda pluset för Volvon är lastutrymmet men nyare Passat sägs va större.
Att Volvoaset skulle va speciellt bra dragare.......Oftast inte. Det var därför jag köpte den *övertalad*, för att dra sågverket på 1430 kg,  men Passaten som är 100 kg. lättare var minst lika bra. En bakhjulsdriven bil är ju alltid halfotad, även med last, 70 Kg på kroken & Volvologga bredvid.

En röst talade till mig ur kaoset och sade;
Le, var glad, ty det kunde varit värre.
Jag log, jag var glad, och det blev värre!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

608 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Bästa tidningen!
/Malin Eklöv

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser