Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Alternativ till diskmedel?  (läst 4664 gånger)

Skogstorpskan

  • Gäst
Alternativ till diskmedel?
« skrivet: 05 dec-04 kl 12:14 »
Undrar om någon vet vad man skall använda istället. Eftersom vi har 3-kammarbrunn så åker ju diskvattnet rätt ut i trädgården, så det hade varit intressant om någon har bra tips. För såväl handdisk som maskindisk.

krylla

  • Inlägg: 36
    • Närke
Alternativ till diskmedel?
« Svar #1 skrivet: 27 feb-05 kl 15:50 »
Eulalia, du skrev att man inte behöver använda lika mycket rengöringsmedel när man använder regnvatten. Hur menar du, är det något särskilt med regnvattnet..?

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
Alternativ till diskmedel?
« Svar #2 skrivet: 27 feb-05 kl 17:58 »
Regnvatten är inte lika "hårt" som annat vatten på många ställen. Kolla på baksidan av ett tvättmedelspaket, där brukar det stå olika doseringar efter hur hårt vatten man har.

Klommergömsbäcken

  • Inlägg: 17
    • Västerbotten
Alternativ till diskmedel?
« Svar #3 skrivet: 21 nov-05 kl 12:41 »
halloj!
kollade runt lite här.. på sidan tre så står det om "städgrejor från naturen".. där står det lite om hur man kan göra lut från björkaska.. har inte prövat själv, men det verkar rätt fränt om det fungerar.. :)
fast det var inte diskmedel utan det står som tvätt- och rengöringsmedel.. men.. jaja.. :D

//sofia
Tag vara på ditt liv, akta det väl,
för nu är din stund på jorden.
- Vilhelm Moberg

Eulalia

  • Gäst
Alternativ till diskmedel?
« Svar #4 skrivet: 13 dec-05 kl 12:46 »
Funkar för disk oxå, fast använd lite ättiksprit eller vinäger i sköljvattnet, för att neutralisera lutets frätande effekt.

här några fina länkar i hur man gör eget lut av aska
http://www.stevesartstuff.co.uk/making_lye.htm (bilder, kolla även hans andra sidor, konst-igt !)

http://journeytoforever.org/biodiesel_ashlye.html (biobränslesida, här finns kul experiment & projekt som rör annat också)

http://users.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html#potash-lye (min gamla kefir-guru använder lutvatten för att tvätta attiraljerna kring kefirproductionen)
« Senast ändrad: 13 dec-05 kl 12:48 av Eulalia »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

493 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser