Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Hur hyra verkstad?  (läst 1129 gånger)

Rasmus

  • Inlägg: 15
Hur hyra verkstad?
« skrivet: 09 jun-11 kl 08:20 »
Min sambo funderar på att starta en snickarverkstad i mindre skala. Vi har hittat ett oisolerat magasin på drygt 100 kvm som ligger hyggligt bra till. För att använda det krävs det dock att man isolerar det och förser det med ett uppvärmningssystem, samt att elen delvis måste dras om. Den nuvarande ägaren är inte villig att bekosta särskilt mycket av investeringarna.

Frågan är om min sambo själv ska betala för investeringarna och som motprestation kräva fri hyra. Är det en bra lösning och hur kan man reglera skulden om hon lägger ned företaget?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

608 gäster, 1 användare
Petter B

* Forum

* Om tidningen Åter



- Underbar tidning eftet att jag läst flera nummer hos en väninna är det nu dags för egen prenumeration
/lena S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser