Odling av hampa

Startat av Kärleksfågel, 28 Apr-11 kl 05:06

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Kärleksfågel

Hejsan.

Jag undrar om svenska rättsväsendet bryr sig om man odlar hampa med tanke på att det är lagligt enligt eu men ej svensk lag (?)
Nämligen så att jag har en hel del fåglar och de förbrukar en hel del hampafrön pga dess fetthalt under kallare tider på året och min flickvän gjorde en hel del hud och hårdvårdsprodukter och gärna vill använda fröoljan från denna mirakelplanta till olika hudkrämer, inpakningar och dylikt när hon börjar igen. Tänkte även göra vinylskivsomslaget till en kommande skiva av hampan jag själv odlat.
Ska man våga sig på detta utan att farbror blå knackar på dörren och tycker man är den hemskaste människan på jorden som odlat industrihampa eller är riskerna med problem så övervägande att man struntar i det?

tackar för svar!

ieenilorac

Du kommer att åka dit sanslöst om du odlar hampa utan tillstånd. Spelar ingen roll att det är industrihampa, har du inte tillstånd och dokumenterat utsäde, så är det knark, och straffet är hårt.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

petra 08

Läste för ett par år sen om en gammal farbror och hans fru som gett fåglarna hampa!
Dom fick 3 stora, krftiga plantor efter det som dom lät vara kvar , för dom tyckte dom var fina.
Tog inte jättelång tid innan polisen kom och tog dom (plantorna), tror dom vart åtalade och fick böter..
Så det är nog inte att rekommendera.
//Petra
Lever med man och 2 barn och alla djur. Hund, katter, kaniner ,höns ,löpankor och vaktlar..

kiml

http://www.sjv.se/amnesomraden/stod/gardsstod/odlingavhampa.4.37cbf7b711fa9dda7a180000.html

"Du måste söka gårdsstöd för din hampaodling

Du som vill odla hampa måste söka gårdsstöd för din hampaodling för att inte bryta mot narkotikalagstiftningen. All hampaodling som du inte söker stöd för betraktas som narkotikaproduktion."


Kärleksfågel

Tackar för era svar gott folk!
då vet jag vad som gäller. Får ta och göra en ansökan helt enkelt.  :D
Tack igen!

hejhopp

Lantlig kvinna som önskar sig att leva på landet.

tench

http://www.hampa.net kanske kan ge en del bra information utöver det på jordbruksverket.
En pragmatiskt lagd trädgårdsmästare, natur- och datatekniksromantiker med drömmar om framtida yrkesodling.
Skriver om natur, grönsaksodling m.m. på http://solrot.se
Må gott \o/

cebaztian

Är nyfiken på hampaodling.
Hur är situationen i dag?


Måste man fortfarande ha stödrätter för att få odla?
Och ha minst 4 hektar?
Fungerar lerjordar?


Sebastian

JFOT

Länken till jordbruksverket gäller fortfarande.

Pip

Citat från: cebaztian skrivet 13 Feb-13 kl 11:09

Fungerar lerjordar?


Hampan är inte så kinkig, trivs bäst på näringsrika mulljordar men går att odla på lera, sand osv.
Problemet med hampan i större odlingar är skörden, då den är långfibrig och lätt vindar in sig i maskiner.

Peter Erlandsson

Jag odlade Gotlandshampa på 1960-talet. Praktfull som f-n. Sedan kom förbudet. Jag vågade inte fortsätta. Som tur var så finns Gotlandshampa bevarad hos Vavilov i St Petersburg! Jag tror inte ens Nordgen har vågat sig på att ta hem accessionen.
Spånadshampa har odlats i vårt land sedan hedenhös!
De underbara jämtländska textilierna Revsundslisten och Kyrkåsvävnaden från tidig medeltid synes innehålla hampfiber!
Det borde till en revolt, för att återta svenskarnas urgamla rättighet att odla hampa! Jag skrev redan på 1990-talet en artikel i Sesamnytt i ärendet!
Varför måste vi svenskar alltid anpassa oss till att böja oss inför samhällets bottenskrap?

Lena K.L.

Jag har köpt hampaisolering av hampaprodukter ek. förening.
Det är ett gäng bönder som odlar hampa som gått ihop för att förädla råvaran till försäljning. Numera har det tydligen mer avsättning än de kan få fram själva, så de kan säkert besvara dina frågor om det mesta som rör hampaodling!
Kontaktperson är Roger Olofsson 0703-117978!
Lycka till!
man harnte roliare´n man jörse

olivia.k

Citat från: Peter Erlandsson skrivet 13 Feb-13 kl 14:41
Det borde till en revolt, för att återta svenskarnas urgamla rättighet att odla hampa! Jag skrev redan på 1990-talet en artikel i Sesamnytt i ärendet!
Varför måste vi svenskar alltid anpassa oss till att böja oss inför samhällets bottenskrap?

Håller med dig, det händer lite på fronten. Jag skrev min c-uppsats i ämnet "hampa som textilfiber" år 2002 , och då trodde jag att hampa skulle komma stort och börja säljas i butikerna och konkurrera med den miljövidriga bomullsfibern men så har det inte blivit. I dag vet ju inte ungdomarna vad hampa är ens, vilket är tragiskt med tanke på att hampa odlades i varenda liten socken här i Jämtland på den tiden vi inte hade bomullskläder.

cebaztian

Och jag får inte odla, eftersom det krävs minst 4 hektar jordbruksmark OCH stödrätter.


Sebastian

Ruztan

Jag vill också odla hampa men bara som bakgrund hos växterna. Hade fågelfrö som grodde en sommar och det var årets snyggaste rabatt!  Den hann växa upp och bli tjock och grön och det tog ganska så lång tid innan jag insåg vad det egentligen var jag tittade på! Blev helt förskräckt när jag fattade vad det var och undrade om den unga tonårsdottern försökte lura mig på något vis men vi kom fram till sen att det var fågelmaten och efter att ha läst på kände jag mig tvungen att dra upp dom. Blev helt tomt och kalt i den rabatten. Surt sa räven. Undra vad dom skulle göra av min ansökan om jag sökte för kanske fem plantor i rabatten som prydnad? :)
--------------------------------------
http://

Peter Erlandsson

Mitt problem är, att ungefär 500 meter från mig bor en grovt kriminellt belastad person. Bland annat har han blivit straffad för grova narkotikabrott! Som alla vet, tio års straff innebär i praktiken två år i fängelse! Jo! Han sitter nästan aldrig på kåken, däremot är han hela tiden bevakad! Skulle jag låta några plantor hampa spira , så skulle jag säkerligen i förlängningen sitta på kåken flera år. Jovisst jag är ju en vanlig medborgare! Strafflagstiftningen är ju till, för att hålla Svensson på mattan!
Det finns många olika slags missbrukare, men det finns betydligt många fler nyttobrukare!
Vi har inte råd att föröda tredje världens åkrar med dessa skadliga bomullsodlingar. Särskilt inte som vi kunde ta fram så mycket bättre fibrer här i våra tempererade områden. Jag har sett Franska kläder, som är tillverkade av hampfiber. Brukare av dem säger: Jeans i hampa håller minst dubbla tiden vad bommullsdito gör!
Den som hävdar, att hampaodlingar är ett hot mot folkhälsan. Ni hycklare! Varför får jag helt ogenerat odla opiumvallmo?

vindensbonig

Citat från: Peter Erlandsson skrivet 20 Feb-13 kl 20:07
Mitt problem är, att ungefär 500 meter från mig bor en grovt kriminellt belastad person. Bland annat har han blivit straffad för grova narkotikabrott! Som alla vet, tio års straff innebär i praktiken två år i fängelse! Jo! Han sitter nästan aldrig på kåken, däremot är han hela tiden bevakad! Skulle jag låta några plantor hampa spira , så skulle jag säkerligen i förlängningen sitta på kåken flera år. Jovisst jag är ju en vanlig medborgare! Strafflagstiftningen är ju till, för att hålla Svensson på mattan!
Det finns många olika slags missbrukare, men det finns betydligt många fler nyttobrukare!
Vi har inte råd att föröda tredje världens åkrar med dessa skadliga bomullsodlingar. Särskilt inte som vi kunde ta fram så mycket bättre fibrer här i våra tempererade områden. Jag har sett Franska kläder, som är tillverkade av hampfiber. Brukare av dem säger: Jeans i hampa håller minst dubbla tiden vad bommullsdito gör!
Den som hävdar, att hampaodlingar är ett hot mot folkhälsan. Ni hycklare! Varför får jag helt ogenerat odla opiumvallmo?
Om han nu är så hårt belastad så hade han inte kommit ut på bara  tvår om han fått tio år  du måste sitt av minst två tredjedelar av straffet så set köper ja inte  menen små gangster är det där i mot .Visserligen ot men rätt ska va rätt  . Åter till hampas vara eller icke vara i våra odlingar  :)

memori

Självklart ska vi odla mer hampa i Sverige och i världen!
För dom som är skeptiska är det ju bara att läsa på lite fakta själv istället för att lyssna på andra och tro på våra makthavare.
Det faktum att inställningen till hampa är på väg att förändras är en väldigt positiv sak för oss människor och vår planet.
Sen att det ju faktiskt inte thc i industrihampa borde ju få alla nejsägare att säga ja.
Om man nu inte är tungt investerad i skogsindustrin, bomullsindustrin eller oljeindustrin och tror på kapitalism och miljöförstöring.

Jag har svårt att se några nackdelar med hampa. Upplys mig gärna om ni har fakta på hand. dvs fakta.
fibrerna, cellulosan, oljan, fröna, proteinerna det faktum att det växer nästan överallt
men lokal vidareförädling kan vi få bort många transporter
djuren kan äta människor kan äta
människor kan klä sig
vi kan göra papper och pellets för att skriva och sen värma våra hem
och bevara vår fina skog för att få ett bevarat mångfald i naturen
det här är saker man har kunnat göra med hampan i tusentals år.
tänk dig vad lite forskning och industrialisering av hampan kan göra.
man kan redan göra plaster som är helt ekologiska m.m
hampan är en jordförbättrare och tar dessutom kål på dina ogräs och behöver inga bekämpningsmedel eller gödsel

hade jag haft 4a hektar mark hade jag börjat odla så fort jag fått tillstånden och det är vår =)

Peter Erlandsson

Memori! Du skriver det ultimata om en av de viktigaste kulturväxterna!


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

475 Gäster, 5 användare
Hantverkaren, torpjens, Anders Flix, Galaxie, Gnu