IH 414 som vägrar starta

Startat av kvarnåkungen, 29 Jan-11 kl 15:56

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

kvarnåkungen

fick snopet nog soppatorsk utanför veboa, har tankat och luftat systemet efter konstens alla regler, bytt dieselfiltret och luftat igen... tänder till på startgas men dör lika fort igen.... nån som råkat ut för liknande och har tips på vad göra för liv i skrället?

tacksam för tips ty tålamodet börjar tryta nu..
bohem-torpare

poze

finns det en manuell dieselpump på ingående rör kan man pröva och pumpa samtidigt som man startar med startgas.. får lite extra skjuts när det behövs.. luftfilter och annat sånt skit som är i vägen kan man ju lägga åt sidan en stund.
'
annars kan du skita i traktorskrället och komma ner till värmland istället..
Why make it fast when you can make it beautiful ? Jag har alltid rätt, är min provisoriska bedömning tills motsatsen gjorts trolig.

Bowmore

Farsan har en IH444 och den kan vara riktigt omöjlig att få igång efter en soppatorsk vilket händer ungefär en gång om året. Han gör också efter alla instruktioner i orginalhandboken och det brukar lösa sig efter en timmas fix.

IH instruktionsbok för nerladdning,
http://www.maskinisten.net/downloads.php?cat=40
Har en flock Gammelsvensk dvärg. Två hundar och en hittekatt.

kvarnåkungen

tackar för tipsen, igår kväll efter mycket om och men(och fjantigt mycke startgas) så snurrade hon(maggan) igång...
bohem-torpare


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 117 Gäster, 2 användare
Berberis, skräptanten