Nybyggarliv boktips

Startat av Guran, 02 Jul-06 kl 14:22

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Guran

Kanske den finns med här redan; men då skadar det inte att tipsa en gång till! ;)
Läser lite nu och då i boken Kvinnor i väglöst land av Lilian Ryd. Boken uppbyggd mestadels på intervjuer med gamla kvinnor som berättar om livet på gården uppe i norr. Det finns en del gamla fotografier vilka illustrerar arbetsverktyg och miljöer.
En trevlig bok!

Magda

Jag har just sträckläst denna fantastiska bok! Jag tror alla alternativare uppskattar boken men särskilt vi som har våra rötter i nybyggartiden i Norrbotten. Jag känner mig själv bättre nu sedan jag läste boken som faktiskt handlade om min farmor, farfars och morfars uppväxt. Dessa kvinnor kunde ha varit min farmor, hennes mamma och systrar.

Boken är dessutom matnyttig rent praktiskt. Där står att läsa hur man gör lut att tvätta med och hur man gör potatismjöl till exempel.
Fru Magda bor på en gård i Västerbottens kustland med make och tre barn. Lite djur och stora odlingar. Odlar för avsalu med start sommaren 2012. Bloggar på http://blog.frumagdas.se Följ mig gärna på facebook, http://www.facebook.com/frumagdas


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 139 Gäster, 2 användare
Galaxie, eriksjos