Titta på dina getter! Ser dom frusna ut? En get som fryser brukar stå ihopkurad, liksom med "fötterna under sig". Den ser liksom lite kutryggig och allmänt olustig ut.
En frisk get klarar en hel del kyla, bara den slipper bli blöt, kan komma i skydd från kalla vindar och har en torr ströbädd att ligga på. Ett stall, även ouppvärmt, ska inte vara några som helst problem. Små killingar och sjuka djur är så klart känsligare. Där kan det var motiverat med t ex en värmelampa. Djurskyddsreglerna säger dessutom att man måste kunna erbjuda sjuka djur ett uppvärmt utrymme.
Skulle det vara så att dina getter trots allt fryser och du inte får tag på en värmelampa så skulle jag ordnat ett litet krypin åt dem inne i boxen. T ex lägga några halmbalar intill varandra och någon skiva som tak, så det blir som en lite koja de kan ligga i och som blir lättare för dem att värma upp med sin egen kroppsvärme. Bygg bara inte så det kan ramla över dem och krossa dem!

Jag har sett på flera amerikanska sidor att man har små
plastigloos till getterna!
Men jag tror inte du behöver vara orolig för dem! Jag kan ta min getflock som exempel: De senaste dagarna har vi haft kring -20 grader, lite kallare på nätterna. På dagarna är getterna ute i hagen och tuggar hö, på nätterna sover de inne i en loge. Den är som en loge brukar vara, med rätt så glesa plankväggar och alltså vad man kan kalla "välventilerad". Där är på sin höjd någon grad varmare än utomhus. Men getterna är vana att vara ute, de har satt ordentlig vinterpäls och de har en jättetjock torr ströbädd, så tjock att de gör små hålor att ligga i. De ligger helst några stycken tillsammans, t ex intill bästa kompisen eller mamma. Hur mysigt som helst!

Det går absolut ingen nöd på dem där.
Mina får fri tillgång på hö. Det är särskilt viktigt när det är kallt. När magen (våmmen) är full med hö så funkar den lite som ett värmeelement - det blir värmeutveckling när våmbakterierna bryter ner höet i magen (tänk dig ungefär som i en kompost). Havre ger jag inte till mina, inte för att de ska hålla värmen iallafall. Jag är snarare lite rädd att havre kan ha motsatt effekt, iallafall om de inte är vana vid det, alltså att man stör bakteriefloran/ph-värdet i våmmen så nedbrytningen saktar av och geten därmed blir kallare. Men det kanske är marginellt, jag vet faktiskt inte om det har någon större betydelse? Jag är iallafall försiktig med det.
En sak som är bra när det är kallt är att ge dem ljummet vatten en eller två gånger om dagen. Det uppskattas, och eftersom de dricker en hel del när de äter mycket hö, så tror iallafall jag att det är bra för dem att slippa kylas ner invärtes av en massa kallt vatten. När de får ljummet vatten dricker de mer än av kallt vatten. Det tycker jag är bra, för då behöver jag inte oroa mig för att de inte hinner dricka tillräckligt innan vattnet fryser för dem.
Jordbruksverket publicerade förresten en liten text om djur och kyla igår - "
Kalla vintrar – fryser djuren?". Inte direkt om getter, utan utegångsdjur i största allmänhet. Kanske läsvärt ändå.