Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  mjölkdrivande foder förutom maskrosor ?  (läst 912 gånger)

Anna-Pia

  • Inlägg: 64
mjölkdrivande foder förutom maskrosor ?
« skrivet: 04 apr-08 kl 10:42 »
jag vet ju av mormor att kaniner ska få maskrosor för att få mjölkproduktionen i gång, men finns det nåt annat när jag inte ha några maskrosor? Skitbonden bredvid sprutade mot maskrosor. Stackars söta lilla blomme-äng :'( Jag fick alltid ta där men detta år lär det inte växa några där... och jag vill inte heller ta NÅGOT från denne ängen detta år ändå >:(
« Senast ändrad: 04 apr-08 kl 11:48 av Anna-Pia »

 

NorCec

  • Inlägg: 50
    • Myosotis Kaninstall
SV: mjölkdrivande foder förutom maskrosor ?
« Svar #1 skrivet: 04 apr-08 kl 18:33 »
Eple er også bra, samt hallonblad (men det er det jo ikke noen av enda ...). Jeg brukar ge mine en kvart eple efter fødselen :)

Mvh Cecilie
Norsk jente med drøm om et torp/småbruk med selvberging!
Har enn så lenge kun kaniner


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

509 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser