tragedi i get boxen

Startat av minus, 05 Feb-08 kl 12:44

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

minus

Igår va min bock lite hängig, ville inte gå ut  från boxen... Inte ens när jag kom med godis till dom!
Efter att ha kollat honom från horn till klövar,,,,kom jag fram till att han hade nog magknip.
Jag kollade runt lite här på forumet i gamla inlägg och fick klart för mej ( tyckte jag) att det nog va så. Jag masserade honom lite på magen ,han tyckte att det var mysigt. Imorse låg han på samma ställe som igår kväll, då blev jag lite orolig. Försökte ställa honom upp, det ville han inte. Jag stack till apoteket och köpte diverse medikamenter till honom + till granngården och kolla runt efter nåt jag kunde ge honom. Gud vad ingen vet nåt om dessa underbara djur. Jag körde inom min veterinär på vägen hem och rådfråga dom. Fortsätt med massage och ge honom parafinolja. Jag bokade med dom att dom  skulle komma ut och kolla honom. väl hemma fixa jag till allting , tog även lite vatten med druvsocker och gick ut till honom........Då låg han död i boxen!!!
Allt över på mindre än ett dygn.... Jag har även kontaktat en kalle.hammarberg som kan mycke get....Han talade om för mej att det lät som om han troligtvis drabbats av urinsten, Där förloppet går väldigt fort om urinblåsan spricker!
Varför har han inte visat några tecken innan, Han var ute i hagen som vanligt bara timmarna innan....
tänk om dom kunnat tala.... så jag visste med en gång var han hade ont.  Jag e så ledsen, för han va den vackraste get jag sett :'( :'(
Vad vore livet utan "hus-djur.......väldigt tomt!

Oskadis

Jag är ledsen för din skull  :'(
Kram J
Självförsörjarwannabe med katter, kaniner, hästar o litet "odlingslanne"

minus

Tack..... här kommer en bild på honom
Vad vore livet utan "hus-djur.......väldigt tomt!

Vårvind

Stackars Stackars dig (och din lille get)  :'(
Lev idag.......imorgon kan det vara försent

So be it

Tråkigt och ledsamt - detsamma hände vår fina Billy, till synes frisk ena minuten dagen efter död.
Tydligen mycket vanligt och dom visar inga riktiga tecken på att dom har ont.
Hälsningar
Sofia

Gruff

Jag har bara erfarenhet av urinsten på människa. Och jag har aldrig sett någon annan varelse insjukna så fort och så kraftigt på kort tid.

Bocken är en stor personlighet, som kan lämna ett lika stort tomrum efter sig. Full sympati!

Sajjbertjorven

Citat från: minus skrivet 05 Feb-08 kl 12:44
  Jag e så ledsen, för han va den vackraste get jag sett :'( :'(

och en av de vackrast getterna jag sett också!! hoppas du mår bättre Minus!
20 Dvärggetter och några Dvärgvädurar.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

3 342 Gäster, 1 användare
alternaiv