Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hyra ut gård  (läst 2373 gånger)

evys

  • Inlägg: 3
Hyra ut gård
« skrivet: 14 sep-15 kl 19:08 »
Jag har fått erbjudande om ett spännande jobb och då en del andra saker i mitt liv ändrats så funderar jag på att flytta från min gård ett tag. Att släppa helt är jag inte redo för, jag vill kunna komma tillbaka längre fram.
Gissar att det är fler som hyrt än som hyrt ut sin gård här inne men hur har ni haft det ordnat?
Om det nu blir så här så kommer jag ha mycket svårt att stå med underhåll osv, då jag helt enkelt kommer att bo väldigt långt bort. Kan man ta ut lägre hyra mot att hyresgästen får sköta en hel del själv?
Vad är skillnaden på att arrendera och att hyra ut? Det finns 9 ha åker så det är inte bara en gräsmatta.
Vem tar man hjälp av, mäklare?jurist?
Andra tips och trix?

olivia.k

  • Inlägg: 1455
    • Jämtland
SV: Hyra ut gård
« Svar #1 skrivet: 14 sep-15 kl 22:04 »
Vad är skillnaden på att arrendera och att hyra ut? Det finns 9 ha åker så det är inte bara en gräsmatta.
Vem tar man hjälp av, mäklare?jurist?
Andra tips och trix?

Min pappa hyrde ut sin gård i 25 år, och han hyrde ut bostadshuset till olika personer som kom och gick, medan åkermarken arrenderades ut till en och samma bonde.
Själva ladugården ingick inte i hyresavtalet men hyresgästerna använde den ändå, och sen fick jag springa runt i byn och hämta slädar och saker som de lånat ut/tagit med sig. En annan minnesvärd hyresgäst var den som högg ned våra fina tallar för han behövde ved. Det var ju ingen av dem som gjorde några förbättringar av huset, eller det du kallar underhåll. Innertaket i salen med takmålningar lyckades en hyresgäst också förstöra.

Ett hyreskontrakt kan du hitta på nätet. Inte behöver du en jurist för den saken.

Ett svart får

  • Inlägg: 9921
    • Bohuslän
SV: Hyra ut gård
« Svar #2 skrivet: 14 sep-15 kl 22:18 »
Läs på om besittningsskydd så du vet vad som gäller och kan utforma hyreskontraktet utifrån det.

Ex.

  • Inlägg: 761
    • -
SV: Hyra ut gård
« Svar #3 skrivet: 16 sep-15 kl 10:58 »
Och det blir inte tillräckligt med stålar om du bara arrenderar ut marken och låter huset stå?

Finns nog många fler historier om hur det gått åt pipan med hyresgäster på landet, än det finns goda. Tyvärr.  Och då har ändå ägaren befunnit sig i närheten.
Att hyra ut under lång tid samtidigt som man själv befinner sig på andra sidan jorden skulle jag se som ett stort vågspel.
Kan man inte göra det med mandelmassa, så ska man låta bli.

 

Nina W

  • Inlägg: 4105
    • Värmland
SV: Hyra ut gård
« Svar #4 skrivet: 16 sep-15 kl 13:59 »
Jag hyr ett hus på landet, och har hyrt fler hus förr. Jag är nog en rätt bra hyresgäst för här har jag fått förlängt kontrakt. Jag tror nog du vågar hyra ut, men du behöver ha en "serviceperson" som bor nära som hyresgästen kan vända sig till om det är något. Denna skulle kunna hålla lite koll också på att huset sköts om. Jag ska skriva ned några punkter med sådant jag tycker är viktig.t

1, Besittnigsrätt. Innebär kort sagt att det är nästan omöjligt att säga upp en hyresgäst som hyrt huset i minst tre år. Läs på! Men du kan skriva i kontraktet att hyresgästen avstår från besittningsrätten.

2, Man kan begära en deposition på till ex tre månadshyror. Denna sätts in på ett speciellt konto och då hyresgästen flyttar så får denna tillbaks pengarna med lite ränta om gården återlämnas i gott skick. Annars dras det av för reperationer och sånt.

3, Det är en fördel om hyresgästen har bott på landet och själv skött allt förr. Då kan du be om en referans därifrån.

4, Ta foton överallt och i huset och runt om på gården. Då kan hyresgästen inte påstå att "sådär var det då jag flyttade in" om något skulle ha blivit förstört.

5. Man kan göra undantag. Till ex skriva upp vilka husdjur som du tillåter. Om du misstänker att hyresgästen är en skrotpelle så kan du skriva att det inte får bedrivas verkstadsverskamhet eller liknande på gården. Men det kan ändå vara väldigt krångligt att få hjälp att få en hyresgäst att göra sig av med dom stora hundarna som sliter ner huset och rymmer då o då, eller skrotbilarna eller vad det nu var.... Eller säga upp hyresgästen pga detta.

6, Ha en bra försäkring på hus och egendom.



 


Dela detta:

* Inloggade just nu

551 gäster, 2 användare (1 dolda)
Galaxie

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser