Gutelamm nu?! 😮

Startat av grässtrået, 16 Sep-15 kl 10:26

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

grässtrået

Hallå!  En tacka lammade ute ibhagen igår. Vi blev så förvånade. Ettårig tacka som måste ha blivit parad så fort vi släppt ut fåren i slutet på april. Helskumt. Trodde dom var väldigt brunstbeßtämda runt oktober. Har aldrig varit med om det innan. Allt har gått bra och den diar. Men va tokigt med lamm nu. Hejåhå! ☺

javill

Jo det händer ju uppenbarligen men, inte så ofta. Jag har gotlandsfår och haft en tacka som lammat i slutet på juli och det tyckte jag var sent.  :) Hon hade antagligen kastat och blivit ombetäckt innan vi tog ifrån baggen.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Skärgårdsfrun

Har hänt en gång på 18 år, en ungtacka som fick ett lamm i början på juli. Trodde hon gick tom. Vår gutebagge går med tackorna året om.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

575 Gäster, 1 användare
DrMerkwurdigliebe