Gott med en tråd om vapen som inte gör jättekalibrar till gudar

Själv har jag jagat med 6,5x55 i drygt 20 år, och fällt ett litet gäng älgar under den tiden. Alla jag skjutit på har blivit kvar, och inte föranlett eftersök.
Har även tagit några tjädrar, vilket också funkar fint.
Många gånger har jag fått höra att 6.5 är för "kvistkänslig", och att man därför bör ha en 9,3. Det känns som ett resonemang på väldigt tunn is, för med det argumentet går man ju ifrån regeln om bra läge, utan skräp i vägen.
Och jodå, visst har jag släppt förbi ett par älgar för att det varit för risigt läge, en björn också, men det hade jag gjort oavsett kaliber.
Sen är det klart att en grov kaliber ger bättre anslagsenergi osv, jag menar bara att man klarar sig med 6,5x55 om man vill. Hitta vapen.se blev jag lite besviken på, det verkar vara få handlare anslutna?