Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Veganer och vegetarianer som inte äter fisk: Hur får ni i er omega3?  (läst 7030 gånger)

nordik

  • Gäst
.........

Tännlappen

  • Inlägg: 3160
    • -
n
.........
.. :D..Din dröm nordic?.. :D...Hmmm...måste vara en köttätare som hittat på något så korkat  :o...kanske köttindustri i bakfickan..torde vara så..

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne
Gurkört har väl en hel del Omega3 vill jag minnas.
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

rapchic

  • Inlägg: 388
    • Lappland
    • Mörtangård
.........
nog för inteligens har ju inte så mkt med hjärnstorlek att göra, einstein hade ju mindre hjärna än en kvinna om jag minns rätt
det viktiga är ju hur man använder den ;)

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
nog för inteligens har ju inte så mkt med hjärnstorlek att göra, einstein hade ju mindre hjärna än en kvinna om jag minns rätt
det viktiga är ju hur man använder den ;)
8)
Hedemorahöns

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
n.. :D..Din dröm nordic?.. :D...Hmmm...måste vara en köttätare som hittat på något så korkat  :o...kanske köttindustri i bakfickan..torde vara så..

Stöder sig tydligen på denna uppsats från Oxford, som jag inte läst själv:
 
Vogiatzoglou A, et al. Vitamin B12 status and rate of brain volume loss in community-dwelling elderly. Neurology 2008; 71(11): 826-32

fishyerik

  • Inlägg: 995
    • Uppland
Hjärnstorlek och intelligens har med varandra att göra, även om det inte är ett linjärt förhållande. Einsteins hjärna är inte representativ, och de delar som hanterar det numeriska och spatiala var större än genomsnittet hos Einstein, man hittade flera andra anatomiska skillnader jämfört med "vanliga hjärnor".

Sen är det ju så att hjärnan står för andra funktioner än bara intelligens, men storlek och kapacitet har samband, även om det som sagt inte är 100% linjärt.

Mindre hjärna MÅSTE inte innebära sämre funktion, men om särskild kost gör att man får mindre hjärna är det högst osannolikt att hjärnans funktion inte skulle påverkas negativt. Vi talar ju ändå om en bevisad uppenbar brist på näring för hjärnan.

Men, varför lägga någon större vikt vid det? Veganer verkar lyckliga i sin övertygelse, och så länge det handlar om vuxna människor som gör egna val ser jag inget problem med att de krymper sin hjärna. Precis som med religiöst fanatiska så får veganer gärna hålla på med sitt, så länge de inte envist försöker dra in mig eller andra i det, och de respekterar mina och andras val och behov. Jag menar, det är ju inte direkt intelligens-elitens hjärnor som samhället behöver för att lösa världens problem de utgår från när de börjar sin nutritionscerebrumautodegration.

Men när de drar in sina barn och gör dom till försökskaniner för att överbevisa/förneka vetenskapen kan jag bli mer än en aning irriterad.
http://www.second-opinions.co.uk/child_abuse.html

           

 
Kött är delar av djur!

Oftast gott och alltid näringsrikt!

 

krikav

  • Inlägg: 449
    • Hälsingland
b12 är en vitamin man behöver få i sig.
Veganer kan ha svårt att få tillräckligt av denna.
Dock är det mycket ont om b12 i modernt industriellt kött med, så även köttätare är illa ute på den fronten.

Även D-vitamin är ett ämne som veganer kan ha problem att få i sig tillräckligt av.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

459 gäster, 1 användare
-kaja-

* Forum

* Om tidningen Åter



- Att jag läst samtliga gamla nummer som fanns att få tag på för utlåning av denna tidning säger väl en hel del om vad jag tycker om den. En del av dem har jag lånat flera gånger. Jag älskar tidningen! Den är idérik, hoppingivande, livsbejakande, inspirerande och informativ och får mig att sjuda av iver och verksamhetslust. Jag kommer att köpa gamla nummer några i taget och nu är det verkligen dags att starta en prenumeration!
/Anneli

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser