Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  MD-fri get sökes Norra Småland  (läst 1503 gånger)

CharB

  • Inlägg: 4
    • Småland
    • Laggarebo djurfoder
MD-fri get sökes Norra Småland
« skrivet: 30 jun-11 kl 23:01 »
En av mina två getter blev akut sjuk för ett tag sen och måste avlivas. Nu söker jag en annan MD-fri som sällskap till den get som går ensam kvar.
Hör av dig till Charlotte på 070-622 62 11

ninna b

  • Gäst
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #1 skrivet: 01 jul-11 kl 06:47 »
MD-fri...?

CharB

  • Inlägg: 4
    • Småland
    • Laggarebo djurfoder
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #2 skrivet: 01 jul-11 kl 10:45 »
Maedi-Visna fri. En sjukdom som finns hos får och getter. Getter kan också ha något som heter CAE. Min besättning är MD fri och ska jag ha en annan get som kommer hit måste den vara MD-fri.

Mmmm

  • Inlägg: 727
    • Övriga världen
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #3 skrivet: 01 jul-11 kl 13:08 »
Om du istället skriver MV-fri, så blir det bättre ;)

Men, har du får också? För har du bara två (eller en) get så kan din besättning omöjligt vara "MV-fri" eftersom det krävs minst 5 (har jag för mig det är) vuxna djur för att få vara med i MV-programmet och tilldelas någon mv-status. Dessutom får inte getter i en MV-testad fårbesättning någon officiell status/friförklaring, de bara testas för fårens skull.


Charlotte

  • Inlägg: 5285
    • -
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #4 skrivet: 01 jul-11 kl 13:28 »
 I TS profil står det att hon har Ryafår :)
                    Mvh
                 Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

CharB

  • Inlägg: 4
    • Småland
    • Laggarebo djurfoder
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #5 skrivet: 01 jul-11 kl 20:08 »
Helt rätt - det ska vara MV-fri. Det blev fel i hastigheten. Jag har får också men även om getterna eg bara testas för fårens skull så måste jag ha en get som testats på samma sätt.

 

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: MD-fri get sökes Norra Småland
« Svar #6 skrivet: 03 jul-11 kl 10:07 »
Är jag nu helt ute och cyklar?  Jag trodde det var två olika virus, dock besläktade.  CAE på getter och Visna-Maedi på får.  De blir inte sjuka av varandras virus, men bildar antikroppar, som trasslar till provsvaren.

Eller är jag bara helsömnig?   :-[
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

609 gäster, 2 användare
Mammalia, rehn

* Forum

* Om tidningen Åter



- Underbar tidning eftet att jag läst flera nummer hos en väninna är det nu dags för egen prenumeration
/lena S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser