MD-fri get sökes Norra Småland

Startat av CharB, 30 Jun-11 kl 23:01

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

CharB

En av mina två getter blev akut sjuk för ett tag sen och måste avlivas. Nu söker jag en annan MD-fri som sällskap till den get som går ensam kvar.
Hör av dig till Charlotte på 070-622 62 11


CharB

Maedi-Visna fri. En sjukdom som finns hos får och getter. Getter kan också ha något som heter CAE. Min besättning är MD fri och ska jag ha en annan get som kommer hit måste den vara MD-fri.

Mmmm

Om du istället skriver MV-fri, så blir det bättre ;)

Men, har du får också? För har du bara två (eller en) get så kan din besättning omöjligt vara "MV-fri" eftersom det krävs minst 5 (har jag för mig det är) vuxna djur för att få vara med i MV-programmet och tilldelas någon mv-status. Dessutom får inte getter i en MV-testad fårbesättning någon officiell status/friförklaring, de bara testas för fårens skull.


Charlotte

 I TS profil står det att hon har Ryafår :)
                    Mvh
                 Charlotte
"He is your friend, your partner, your defender, your dog.
You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion"

CharB

Helt rätt - det ska vara MV-fri. Det blev fel i hastigheten. Jag har får också men även om getterna eg bara testas för fårens skull så måste jag ha en get som testats på samma sätt.

Trollmor

Är jag nu helt ute och cyklar?  Jag trodde det var två olika virus, dock besläktade.  CAE på getter och Visna-Maedi på får.  De blir inte sjuka av varandras virus, men bildar antikroppar, som trasslar till provsvaren.

Eller är jag bara helsömnig?   :-[
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

533 Gäster, 0 användare