Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Betfor till höns - torrt eller blött?  (läst 6068 gånger)

Fritjoff

  • Inlägg: 368
Betfor till höns - torrt eller blött?
« skrivet: 27 maj-09 kl 14:19 »
Sopade upp en hink med "stall-spill" idag. Krossat korn, havre och lite torr betfor blev det. Skulle ge det till hönorna nu, men undrar om någon vet om det är okay att ge höns torr betfor?  Det är blandat i hinken så jag kan inte riktigt blötlägga det.

tuva-li

  • Gäst
SV: Betfor till höns - torrt eller blött?
« Svar #1 skrivet: 27 maj-09 kl 14:36 »
Torr betfor sväller ju i magen, så jag skulle inte gett hönorna torr betfor. De gånger som mina höns får sånt "stallspill" så blötlägger jag rubbet. När hästarna får betfor så är det ju blötlagt tillsammans med havren/lusern/eller vad jag nu ger dem, så det är ingen fara att blötlägga alltsammans.

Strajder

  • Inlägg: 762
    • Aspegården
SV: Betfor till höns - torrt eller blött?
« Svar #2 skrivet: 27 maj-09 kl 17:25 »
Man ska alltid blötlägga betfor, den sväller så mycket att djuren annars kan skadas.

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: Betfor till höns - torrt eller blött?
« Svar #3 skrivet: 27 maj-09 kl 18:53 »
Betfor ska alltid blötläggas till hästar, det vet jag.
Till mina kaniner har jag aldrig lagt den i blöt, och det fungerar alldeles utmärkt. Likaså till getterna.
Det har nog mycket med magens uppbyggnad att göra.

Edgar


 

Fritjoff

  • Inlägg: 368
SV: Betfor till höns - torrt eller blött?
« Svar #4 skrivet: 27 maj-09 kl 21:07 »
Okay, tack! Det blev rätt mycket så jag blötlägger en omgång i taget.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

672 gäster, 3 användare
Doris och Börje, PLund, PetterH

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser