Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  val av ras?  (läst 2612 gånger)

maarkuus

  • Inlägg: 30
    • Uppland
val av ras?
« skrivet: 04 jul-07 kl 15:29 »
Hej hej :)
jag är lite ny på det här med får men jag har 6st gutetackor med lamm.
Och jag funderar på att skaffa köttrasfår.
Men vet inte vilken ras som är bäst när det gäller avkastning, lammning m.m.
Tacksam för svar ;)  //Markus

 

Henning

  • Inlägg: 706
Re:val av ras?
« Svar #1 skrivet: 05 jul-07 kl 00:34 »
He, dukan läsa rätt mycket omolika raser på gamla trådar här i forumet. Det finns många olika erfarenheter.

Om du vill producera slaktlamm med så bra ekonomi som möjligt är det några saker du ska tänka på innan du bestämmer dig för rasen.

Köttfår producerar bättre på äkerbeten än övriga. Gotlandsfåren är svårslagna på naturbetesmarker.

Ekonomin i produktionen med gotlandsfår är den bästa om du kan få kontrakt att lämna lammen till slakt under hösten. Det lägre köttpriset jmfrt m köttfåren kompenseras väl av ersättningen för skinnet. Fruktsamheten är dessutom högre och underhållsbehovet för tackorna är lägre. komplikationer i smb m lamningen är vanligare hos köttfåren.

Ska du producera vårlamm eller sommarlamm Man talar oo vår-sommar-höst eller vinterlam beroende på vilken årstid de slaktas) är det köttfår som gäller eller korsningar. Det är populärt att ha modertackor som är korsningar mellan dorset och finull eller dorset och gotland. Sedan släpper man en texelbagge på dem. Alla avkommorna slaktas. Med den principen utnyttjar man flera rasers fördelar och får dessutom lite korsningeffekt på köpet.

Är du intresserad av att föda upp djur till avel ska du hålla dig till en ras. Just nu är det även stor efterfrågan på just dorsetkorsningar för rekrytering till besättningar med ren slaktlammsproduktion.

Skaffa pärmen "Lönsam lammproduktion" från Hushållningssällskapet i Jönköping så kan du lära dig mycket. Den är mycket väl värd de hundralappar den kostar. Det är viktigt att du skaffar dig kunskap först.
Lycka till


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

629 gäster, 3 användare (1 dolda)
Själv är bäste dräng, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Som vanligt ett mångfacetterat och informativt nummer om mycket som hör självhushållningen till.
/Håkan

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser