Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vakuumkonservering  (läst 7243 gånger)

Vildstjärna

  • Inlägg: 33
    • Småland
    • Vildstjärna | Det naturliga livet
Vakuumkonservering
« skrivet: 04 nov-13 kl 23:05 »
Jag ser att det börjar komma alltmer produkter för vakuumkonservering och jag har blivit lite nyfiken på den här metoden. Det som är intressant för min del är konservering i burkar och då tänker jag mig glasburkar, då jag inte är särskilt förtjust i plast. Är det någon som har erfarenhet av det här? Jag tänker mig då hur det funkar och vad ni har för utrustning. Det känns som att det främst finns maskiner som paketerar i plastpåsar på samma sätt som de vakuumpaketerade varorna i butiken.

Jag söker alltså något som liknar det här:
http://thehomesteadsurvival.com/vacuum-seal-mason-jar-handcrank-pump-food-storage-shtf-survival-prep/#.UngZ0SR2VNA

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Vakuumkonservering
« Svar #1 skrivet: 05 nov-13 kl 04:39 »
Tar man bort syret, så minskar det oxidation en del. Men det har ju ingen större betydelse när det gäller tillväxt av bakterier och svamp. Dels får man inte bort allt syre med en sådan pump (genom att man inte värmer så får man inte heller bort ev. syre löst i livsmedlet), dels finns det ju många som kan växa utan syre.

Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14950
    • Östergötland
SV: Vakuumkonservering
« Svar #2 skrivet: 05 nov-13 kl 07:47 »
Vad jag kan se är det bara vid speciella tillfällen vakuum i glasburk kan vara något att krångla med. Vakuum i plastpåsar är en helt annan femma eftersom de fryses.

Vildstjärna

  • Inlägg: 33
    • Småland
    • Vildstjärna | Det naturliga livet
SV: Vakuumkonservering
« Svar #3 skrivet: 05 nov-13 kl 16:31 »
Vakuumpaketerade plastpåsar frys bara om man väljer att stoppa in dem i frysen.

Självklart så uppstår inget vakuum i burkarna. Jag har läst att hållbarheten kan ökas med 5 ggr, men antagligen är det lite mindre än så. I mitt fall är det främst oxidationen som jag vill undvika. De flesta bakterier och svampar behöver syre för att överleva och eftersom det kommer att finnas syre i burken kommer de att överleva men deras spridning kommer antagligen att begränsas något.

Men jag är fortfarande lite nyfiken på om det finns någon som har testat på den här metoden och som har lite tips på bra utrustning?

Karlsdotter

  • Inlägg: 1492
    • Ångermanland
SV: Vakuumkonservering
« Svar #4 skrivet: 05 nov-13 kl 16:54 »
Jasså , börjar de sälja den där pumpen som vaccumförseglare nu ? Finns både sidor och filmer ute på nätet som visar hur man gör en såndär pump för att mjölka getter .

På 1960-talet så fanns det en artikel i teknik för alla som visade hur man kunde vaccumförsegla burkar genom att sätta dem i en mjölkspann och starta vacumpumpen , utan att mjölka då förstås . Skulle stå rätt länge i spannen .

Men det blev ingen hit då och skulle det ha varit nåt som fungerade och något att satsa på så har det säkert funnits massor av utrustning för den metoden .

Handpumpen är ett bromsverktyg för att fixa bromsarna på bilen .

Tror att nån bara hittat en ny produkt för att tjäna mer pengar på nåt utan att det är något som är testat och utprovat utan försöker att blåsa de som vill gå på det .

http://gardenpool.org/diy-projects/goat-milking-hand-pump


Själv är bäste dräng

  • Inlägg: 14950
    • Östergötland
SV: Vakuumkonservering
« Svar #5 skrivet: 05 nov-13 kl 17:08 »
Och vakuumsugna glasburkar försämrar hållbarheten om man ställer dem i solen ;D

Det är klart det blir undertryck i burken om du suger ut en del av luften, det man i slarvigt tal kallar vakuum. Att suga bort stor del av luften gör säkert sitt till att behålla kvaliten på torra varor som förvaras i burkarna. Det finns även "syreätare" att köpa och stoppa i burkarna. Går även att spola dem med koldioxid, "förpackad i skyddande atmosfär", då behöver inte packningen vara perfekt tät för att du skall få långt skydd.

Broberg

  • Gäst
SV: Vakuumkonservering
« Svar #6 skrivet: 05 nov-13 kl 19:56 »
Varför inte en vanlig konserveringsapparat/gryta?

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: Vakuumkonservering
« Svar #7 skrivet: 05 nov-13 kl 22:32 »
TS länk rekommenderar vacuum för torkade produkter. Då kanske den lägre syrgashalten medför bättre hållbarhet.

I annat fall är nog vanlig konservering att föredra.

bengtmellin@yahoo.se

  • Inlägg: 1
    • Småland
SV: Vakuumkonservering
« Svar #8 skrivet: 11 maj-14 kl 20:27 »
Kolla den här sidan. Har gjort det här själv och det funkar bra.
http://lottabrinck.wordpress.com/2010/08/12/konservera-utan-konserveringsapparat/
Har gjort det här själv och det har funkat bra.

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Vakuumkonservering
« Svar #9 skrivet: 12 maj-14 kl 09:25 »
Kolla den här sidan. Har gjort det här själv och det funkar bra.
http://lottabrinck.wordpress.com/2010/08/12/konservera-utan-konserveringsapparat/
Har gjort det här själv och det har funkat bra.


Det är vanlig syltkokning, inget speciellt. Om man vänder burkarna upp och ned eller ej har ingen betydelse. Tappar man varm sylt på varma burkar så kommer man hur som helst få undertryck i burken, bara man skruvar åt locket normalt


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

529 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Alltid lika härligt när åter trillar ner i brevlådan.
/EmelieT

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser