Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Göra korv av julskinkan?  (läst 2026 gånger)

Snuzer

  • Inlägg: 972
  • Vetgirig
    • Blekinge
    • enlitengard
Göra korv av julskinkan?
« skrivet: 09 jan-13 kl 08:57 »
Någon som testat att mala ner julskinkan (den är ju billig i butik nu) och göra korv av den? Den okokta alltså. Den i lag kanske man kan laka ur innan man mal ner den?
Livet är en smula för kort...  när man tänker efter : )

 

Lönnhult

  • Inlägg: 134
    • Halland
SV: Göra korv av julskinkan?
« Svar #1 skrivet: 10 jan-13 kl 17:25 »
Det går nog alldeles utmärkt , vi brukar blanda nötfärs och rimmat fläsk men julskinka går lika bra. Det räcker att skölja av den.
Bor på liten gård med hästar och ett gäng höns.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

622 gäster, 3 användare
pow, Be, Hantverkaren

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser