Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Slakt av gris i norra uppland  (läst 2172 gånger)

octavianus

  • Inlägg: 118
    • Uppland
Slakt av gris i norra uppland
« skrivet: 01 okt-11 kl 07:35 »
Tänkte skaffa smågrisar till nästa år. Det jag oroar mig lite över är slakten. Jag vill lämna bort dem till ett närliggande slakteri och sedan göra återtag av köttet. Styckningen gör jag själv.

Brukar det vara problem att hitta slakteri som vill ta an sig bara ett par grisar och vad kommer priset hamna på tro? Tips på bra slakterier i norra uppland?

Helle-Mari

  • Inlägg: 205
    • -
SV: Slakt av gris i norra uppland
« Svar #1 skrivet: 01 okt-11 kl 08:45 »
Hör med Hälsinge kött som ligger i Strömsberg ca 1 mil utan för Tierp.

octavianus

  • Inlägg: 118
    • Uppland
SV: Slakt av gris i norra uppland
« Svar #2 skrivet: 17 okt-11 kl 11:04 »
Tack för tipset, dock står det att de slaktar häst och nöt. Undrar om de slaktar gris då. Andra slakterier som kan slakta gris?

Galopp

  • Inlägg: 477
    • Uppland
    • Gladafriskadjur
SV: Slakt av gris i norra uppland
« Svar #3 skrivet: 17 okt-11 kl 11:14 »
Lövsta slaktar gris vad jag vet. Har dock aldrig varit där (har aldrig haft djur att slakta). På pappret verkar det dock bra eftersom SLU också ska bedriva forskning där. Lokalerna är nya också liksom utrustning. Men som sagt jag vet inte hur verkligheten är. Kanske någon har erfarenhet  ???

http://www.lovstakott.se/

 

Kristofer

  • Inlägg: 241
SV: Slakt av gris i norra uppland
« Svar #4 skrivet: 17 okt-11 kl 13:26 »
Sam och Camilla Eriksson har ganska nyöppnat småskaligt slakteri utanför Östervåla. De specialiserar sig på lantraser. Osäker på om de gör legoslakt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

600 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser