Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Vad tror ni?  (läst 24370 gånger)

Putte E

  • Inlägg: 104
SV: Vad tror ni?
« Svar #80 skrivet: 23 feb-11 kl 21:51 »
lönsamheten med mjölkproduktion är inte så bra som ni pratar om jobbar själv på en mjölkgård och har en i släkten.
dels så blir det mkt mer timmar/arbete än ni räknar med här är inte så lätt som många tror de ingen har tagit upp tid för semin vetrinär besök allt pappersarbete de ska vara växtodlingsplaner osv allt tar tid och mkt pass korna kalvar när man som minst vill att dom ska göra de helst helger julafton åsådär..
och med dom priserna som är nu på gödning sprutmedel plast diesel oljor och spanmålen/kraftfoder som har skjutit i höjden rejält sista tiden utan att varken mjölkpriset eller kött priset följt med så är de ingen gjätte lysande kalkyl ..var själv hos redovisningsbyrån igår så jag vet


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

657 gäster, 2 användare
skogaliten, Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser