Alternativ.nu
Mat & tillvaratagande => Övrigt om mat och recept => Ämnet startat av: hönstanten skrivet 30 nov-05 kl 14:44
-
Vore kul att höra hur ni alla tillagar era grönsaker och kött.
Alltså inte er favoriträtt utan vad ni ska äta ikväll/imorgon/igår etc.
Ibland känns det som man blir lite inskränkt i sitt tänkande och kreativitet.
Jag för min del (jag som oftast lagar maten hemma Älskar det!)
gillar soppor.
Igår gjorde jag en soppa genom att fräsa jordärtskockor, purjolök och morötter i lite olja och massor av koriander och lite ingefära. Tillsatte hönsfond (hönsbuljong för er som inte har egen fond) hällde på vatten och kokade i 5 minuter. Klart! Snabbt och gott med en hembakad Dinkelsmörgås till.
Så, vad äter ni ikväll? ???
-
I dag ska jag lyxa till det lite då en gammal kompis som jag inte sett på länge, länge kommer på besök. Spansk kycklingpaj med kyckling, räkor, saffran, timjan, ost och äggstanning. Det var något mer i men det har jag glömt nu ... Hoppas att den blir god för jag har aldrig gjort den förr :)
Jag odlar inte så mycket än, då vi flyttade ut på landet i somras ... men det jag gjort är nässelsoppa på egna nässlor med kokta egna vaktel ägg som jag la i hela. Som på den finaste restaurang!
-
När jag fann min man fann jag också lusten till att laga mat. Det började med ett försök till potatisgratäng och jag anar inte slutet än...
På söndagarna brukar det bli långkok eller stek. Hittar jag billigt kött glider det gärna genom kvarnen och blir till pannbiffar eller köttfärssås.
Idag serveras helstekt anka med potatismos, brysselkål och rödvinssås.
Rödvinssåsen är min specialitet, en makalös en som lyfter det mesta.
Riv 2 palsternackor, 4 morötter och några schalottenlökar.
Fräs dem sakta i smör.
Späd med cirkus 2 dl rödvin och lite mer vatten.
Smula ned 1 buljongtärning alternativt några matskedar kalvfond (hemkokt slår allt).
Några varv med pepparkvarnen, ett uns sambal oelek, två matskedar socker samt några skvättar kinesisk soja.
Låt koka ned under lock i ca 20 min.
Späd med någon deciliter vatten till.
Koka utan lock tills det är en härlig röra.
Ta fram en bytta och en sil, sila bort rotfruktsgeggan och häll det återstående spadet i en stekpanna. Späd med ca 2 dl grädde (funkar fin-fint med 15% om det nu dämpar ångesten).
Häll i en deciliter rödtjut till och några matskedar av rotfruktsgeggamojan, sjud i hop.
Såsen funkar till allt kött.
/Valma
-
Det här var ju en jätterolig tråd, varför skriver ni inte? Vore intressant att ta del av era matvanor och kanske få lite tips på nya rätter.
Idag är det lördag och som alla andra lördagar är denna dags höjdpunkt eftermiddagen i köket. Min man har malt färs utav högrev samt kokat ett kålhuvud. Av detta har jag gjort kåldolmar och en kålpudding som står i ugnen. Kåldolmarna skall vi äta idag tillsammans med lingonsylt, potatismos och gräddsås.
/Valma
-
Valma!
Vad kul att du gillar tråden. Jag tycker också att det vore roligt och inspirerande att höra andras matvanor. När jag insåg att intresset var svalt för denna tråd undrar jag ledsamt om det är så att många här gör som de flesta andra; Äter falukorv och snabbmat. :-X
Jag tillbringar alltid minst en timme varje dag för att enbart förbereda middagen. På helgerna kan jag hålla på en hel dag. Koka något kött på vedspisen för att sedan reducera buljongen i flera timmar till en supergod fond.Om man dessutom bara vill använda egna eller för årstiden bra grönsaker är man väldigt intresserad av andras ideér!
Om nu inte andra är intresserade så kan ju iaf vi två utbyta recept!
Idag åt vi dock middag hos mina föräldrar. Stekt röding, potatis och ärtor....
Veckan innehåller så många veckodagar som ska fyllas med bra näringsrika måltider och ibland (men oftast inte) så tryter fantasin.
Återkommer! ;D
/HT
-
Äggkaka med fläsk.
2 dl vetemjöl
5 ägg
5 dl mjölk
en nypa salt
en nypa socker
Stek fläsket. Blanda smeten och häll i den i stekflottet från fläsket.
Stick lite med stekspaden så vätskan rinner ner mot bottnen så stelnar den fortare.
När ytan stelnat är det dags att vända kakan med hjälp av ett grytlock eller dylikt.Slå av spisen och stek på eftervärmen i en klick smör. Serveras med rårivna morötter och lingonsylt.
-
Idag blev det långkok, Burgundisk gryta. Har rört och donat i köket i 3 timmar nu.
Det luktar underbart i hela lägenheten och vi har mat för ett helt kompani.
/Valma
-
Hm, vardagsmat.
Kofta med klyftpotatis, allt i ett
Klyftad potatis i en hink. Lite olivolja, salt, kumin, anis, fänkål och skaka runt. Ner i långpannan i 250 grader. Under tiden läggs köttfärs, ägg, vitlök, lök, cyrry i en skål och rör om tills fettet börjar krypa ut. Koftabullar ska vara lite sega. När potatisen ser ut att ha 10 minuter kvar klickar jag ut köttfärsen i ca: 5-7 cm bollar med en sked. Lite surkål till, direkt ur krukan.
Enkel yorkshire pudding
När fantasin totalt klappat ihop. En klick smör eller margarin hettas upp i stekpanna i 250 graders ugsvärme. Det ska vara ister egentligen, men.....
3 dl mjölk och 3 dl vetemjöl och lite salt vispas ihop. Och därefter 3 ägg. Snabbt ner i det nu brynta heta smöret och in i ugnen tills det fått ordentlig färg och puffat upp. Helgerån kanske, men vi äter lingon till.
Våran hänt i veckan
Veckans grytrester eller köttfärssås rörs ihop med pastarester elller nykokt avsvalnad pasta och "lagom" många ägg och gräddas i ugnen i 250 grader.
Varför 250 grader hela tiden? Jo, jag har fått anpassa all mat till vedugnen :-)
Kirskålswok
Lägg risnudlar i hett vatten. Hetta upp lite olja i woken, vispa upp ett ägg och stek en tun omelett på båda sidor och lägg åt sidan att svalna. Fräs strimlad lök och svarta senapsfrön i het jordnötsolja. Lägg i strimlad kirskål och vitlök. Rör ihop lite vinäger, tomatpuré, chili, lite socker och kikoman soy i en kopp och häll över. Puttra i en minut och ha i dom nu mjuka, sköljda risnudlarna. Rulla ihop omeletten och skiva i rullar att garnera med. Börja måltiden med lite misosoppa. Min fuskvariant är en tsk. miso direkt i en liten skål kokande vatten med lite klippt noriplatta i.
-
Stekt fläsk med löksås.
Stek fläsket.
Hacka en gul lök och stek i flottet.
Fördela 2 matskedar vetemjöl över löken i stekpannan.
Häll i cirka en halv liter mjölk helst ohomogeniserad gammaldags.
Rör med en visp så allt i botten kommer med och låt koka upp.
Serveras med kokt potatis.
Det här var Tore Wretmans favoriträtt och jag förstår han.
-
:) Jag älskar att prata mat!!
Vår familj är delad i några läger. Maken gillar stabbig mat. Det ska gärna vara stekt mat med mycket smör, potatis och alltid kött och ibland fisk. Jag skulle hellre äta mer varierat mycket mera bönor och vegetariskt exprimentera och ännu mera grönsaker. Asiatiskt, indiskt och medelhavsmat är mina favoriter, soppa tycker jag är jättegott, allt i ett liksom. Min ettåring är likadan som mig. Köttet spottar han ut men majs och bönor är det bästa han vet. Sexåringen äter nästan bara kött. Det är svårt att kombinera så att alla blir nöjda, sura miner kring bordet är inte kul >:(.
Favoritfisken
ta pesto och blanda med hackade soltorkade tomater och lite mer olivolja bred tunt på skivor av parmaskinka, linda parmaskinkan runt bitar av torskfile (med peston mot fisken) lägg i smord form och laga i 220 grader tills fisken är klar. Servera med pressad potatis.
Maken står och steker köttbullar till julafton nu, han har blandat i resten av peston och lite dijonsenap. Jag har smakat en köttbulle nu och det blev kanongott!!
-
Jag tycker också väldigt mycket om mat och att prata om mat. Jag har idag inte lagat någon mat. Vi var lata och syndade med att köpa hem pizza. Jag tog dock igen det nu till kvällen genom att laga en ordentlig sats med barnmat. Frikadeller med vitsås och potatis har jag gjort.
Annars älskar jag köttfärssås med mycket lök och vitlök i.
Koldolmar är det jag lever för :-) kålen är ju så himla god.
-
Svensk husmanskost - mmmm....! Rotmos å fläsklägg, kålpudding, köttbullar å lingon, pannbiff med lök, stekt fläsk och löksås, bruna bönor å fläsk eller falukorv, kåldolmar...
-
Stekt sill med sursöt sås.
Stek sill och ta upp den ur stekpannan, häll i vatten i pannan och slå på några droppar ättika och lite socker. Lägg i vit/svart peppar och salt. Red med potatismjöl. Min mormors farmors recept på sursöt sås, passar bra till all stekt fisk.
Den sill som blir över lägger man in med 1,2,3-lag och lök peppar och lagerblad. Mycket gott på grov kavring!
-
Imorgon är jag äntligen ledig och kan rå om mitt hem. I kväll blev det bara till att koka risgrynsgröt (ska göra saffranspannkaka som efterrätt på julbordet). Till middag åt vi en av de få färdigrätter som jag inte lyckats gära själv, sprödbakade torskplaketter. Någon som smakat detta djupfrysta underverk?
Egentligen är det bara paneringen som är så där sanslöst god men för en som är tokig i sådant framstår rätten som en gudagåva.
Har försökt med öl, is och grovt krossat bröd men ingenting kan mäta sig med denna färdiga vara.
Tips?
(Om ni mot all förmodan vill prova den färdiga varan rekommenderar jag min mans sås på 2 dl gräddfil, 2 rågade msk majonnäs, 2 msk boston och 1 msk kapris + kokt potatis)
/Valma
-
Så var det då nyårsafton och rödvinssåsen står och reducerar på spisen. Min man kom idag på att vi ju kan använda rotfruktsgeggan, som annars bara silas bort, till köttfärssås. Alltid lika skönt att hitta användningsområden för restprodukterna.
Ï veckan har det blivit potatis- och purjolökssoppa, julrester och kyckling med tabouleh. Provade min vitlöksolja på bulgursalladen men måtse säga att jag föredrar kallpressad rapsolja.
I kväll blir det Tournedos Rossini med potatis, sås och haricots verts.
Och jag, jag är redan mätt av allt provsmakande........
Gott nytt år på er!
/Valma
-
Idag blev det Biff Rydberg på den resterande delen av oxfién. Fy katten vad det är gott! Skär potatis i mindre bitar och stek den på svag värme, strö över aningen socker (det kristalliseras vilket gör att potatisen får lite knaprig skorpa), lite salt och mycket peppar. Lägg på ett lock och låt steka färdigt. Skär oxfilén i små kuber och stek dem. Stek finhackad gul lök tills den glänser. Servera medd rå äggula, rödbetor och bladpersilja.
Är, om möjligt, ännu mättare än i går....
/Valma
-
Men gud vilken rolig tråd!!! :D
Det värsta är att man blir så hungrig!!!
Idag ska vi bort men det är jag som ska laga maten...eftersom det är det roligaste som finns...
Det blir bruschetta med vitlöksolja,tärnade tomater,färsk basilika,mozzarella och parmaskinka.En liten skål med blandade oliver till och rött vin(förståss).
Kyckling i balsamvinäger sås(balsamvinäger,grädde,kycklingfond och pressad vitlök) med färsk pasta.
Ostbricka med ingefärsmarmelad och honung att doppa i.
Och till sist kolakaka med kaffe.
Jag tror vi kommer att var mäta! ;D
Till vardags har jag matlista på kylskåpet.
En dag fisk,en köttfärs,en pasta,en ris och en korv.
Sen kan det naturligtvis bli blandning av dessa dagar men jag har det som mall för att det ska bli lite variation.
Men svensk husmanskost är ju bara bäst!!
-
Ja, den svenska husmanskosten är underbar och dessutom rolig att laga.
Men idag blir det lite jänkar-mat, hamburgare. Hamburgerbröden står och jäser på spisen och köttfärsen är nyss mald. På mina hamburgare brukar jag ha knaperstekt bacon, en skiva smältost, sallad, lök, tomat och dressing. Dressingen gör jag på 2 dl gräddfil, en rågad matsked majonnäs, 2 rejäla matskedar chilisås, några droppar tabasco, 1 matsked bostongurka och en halv fint hackad lök eller 2 bananschalotten.
/Valma
-
Hemkomponerad middag med lite fräs i !
Lins & korvgryta med potatis& morots mos.
2 röda lökar
6 choritzo korvar
3-4 dl rödalinser
Koka linserna till lagom konsistens
Bryn den tärnade löken tills den blir gyllenbrun.
Skiva korven i cm tjocka skivor.
häll av linserna.
Blanda samman ingredienserna i en gryta eller traktörpanna.
Häll på 4 dl vätska ( kan med fördel använda avkoket som blir efter potatisen & morötterna.) kan behövas mer vätska senare, grytan skall inte bli för torr.
Krydda med lite , salt, vitpeppar & cayenne peppar.
låt koka i ca 10 min, eller tills linserna blir till en röra.
Koka potatis & morötter, gör mos av bra konsistens, blanda i 1-2 msk Pepparrots visp eller riven pepparrot. blanda.
Servera med en klick creme fraiche på toppen .
Super gott & enkelt. Detta räcker till 4-6 pers beroende på hur mycket varje person äter.
;D
-
Vad kul att det droppar in vardagsmat!
Själv håller vi på att lägga om alla kablar i huset så internet och telefonen har legat nere ett tag. Men nu är jag tillbaka!
Kvällens meny;
Råbiff av älg med ägg-gula med hackad gul lök och inlagda rödbetor!
mums!
;D
-
Råbiff har jag inte ätit sedan jag ratade den i 10-årsåldern. Var älgköttet fryst eller nyskjutet? Hur gör du? Har du potatis till?
/Valma
-
Jag kanske börjar bli tjatig nu men jag gillar verkligen den här tråden så jag fortsätter skriva....
Idag lagar min man sin köttfärssås och jag bara njuter av dofterna från köket. Han hade i rotfruktsresterna från rödvinssåsen jag lagade på nyårsaftonen (fryste in dem efter att jag silat av såsen). Palsternacka, madeira, schalotten, morötter, rödvin.... Det doftar nästan godare än min Patchouli :)
Till detta blir det fullkornsspaghetti.
/Valma
-
Kasslerlåda.
Skiva kassler och lägg i en form. Skiva och lägg i tomat, paprika, purjolök och rödlök. Blanda en halv liter av vardera mjölk, creme fraiche och chilisås. Strö över riven ost. Ställ i ugn 225 i ca 25 minuter.
-
oj så mycket god mat har någon något bra recept på korv ? ialla recept jag har ska det vara fläskfärs i . kanin höns lamm och nöt att göra av, vill bara använda vårt eget kött min gube påstår att han får ont i lederna av fläskkött hur det är med egenproducerat fläskkött vet vi intvore kul att höra vad ni har för korvrecept i gömmorna
-
Igår åt vi tomatsoppa, fryst från höstens tomatskörd. För att det skulle bli lite matigare pytsade jag i en bytta frysta stora vita bönor, vi frös ner de bönor som inte mognat.
I förrgår åt vi upp det sista på julens fårfiol tillsammans med gratinerad brysselkål, den är så mild och söt och god nu.
Idag har vi ätit grönkålsbiffar med julkorv gjord på lamm/gris, samt potatis.
Det blir mycket grönkål, brysselkål och purjo just nu, för det står kvar i landet. Mangold har vi också, men den är inte så fin så här i vinterkylan så den får hönsen att roa sig med kulna dagar när de inte vill gå ut.
Till helgen ska vi slakta den sista ungtuppen och göra gryta på honom, troligen nordafrikanskt inspirerad, typ couscous royal. Kanske blir det ugnsbakad haverrot till förrätt, smakar som kronärtskocka och äts av oss med smör och flingsalt.
Om vi får tag i fisk blir det nog stuvade blad av något slag och färsk eller rökt fisk på fredag.
Sån mat äter vi!
-
Fjällan! Jag har exprimenterat en del med korv och gjorde en riktigt god på lamm med rätt mycket sambal och paprika i. Ska rota runt lite i gömmorna och kolla upp ett recept som håller.
I dag blir det för övrigt fläsk med morötter, broccoli, vattenkastanjer, bambuskott och lite andra rot- och grönsaker som jag fann i skafferiet. Detta dränkte jag i cocosgrädde (hittade det äntligen på Vivo) och kryddade med fisksås och röd curry.
/Valma
-
är kassan är liten så blir det skåprensning idag lasange jag hittade 3 palsternackor lök och en cilifrukt hackade det och blandade med krossade tomater o vatten kokade en lös sås av detta plus en vit sås varvade med lasange plattor sallad av vitkål morötter och rivet äpple till eferrätt nyponsoppa av torkade nypon och hembakade sockerskorpor
imorgon soppa på potatis lök god buljong och örtkryddor gör färskost en med kummin och en med örtkryddor bakar 3 stora limpor på vasslan blåbärspaj
lördag kokar jag risgrynsgröt till frukost gör pizza med god tomatsås och ost på sallad kladdkaka med mosade hallon gör marknadsnougat tillgodis bakar havrekex som vi äter med osten och en flaska hemgjort vin
söndag gör en stor gryta av kaninmed trattkantareller och lök o grädde äter med potatis gele och sallad ris ala malta av det som blev kvar av gröten med saftsås
måndag paj på resterna av kaningrytan sallad krusbärskräm
-
Toot och Praline!
Spännande mat som liknar vår egen väldigt mycket.
Hur mycket av råvarorna är era egna?
Slälva äter vi idag tjälnul på rulle från älg med honungsrostade morötter och palsternackor.
T.o.m rullen på nöt och vilt blir mört om man gör tjälknul av det.
För Er som inte testat tjälknul än kommer en snabbis om hu man gör det.
Ta en fryst köttbit och lägg in i ugnen på svag värme (ca 75 grader) och låt den ligga tills innertemperaturen är något under den önskade.
Koka upp en kryddbad på vatten (ca 2 l) beroende på köttets storlek. Häll i kryddor, tex enbär, lagerblad svartpeppar och ev örter. Blanda även i salt och socker. Beräkna ca 1 dl salt per liter vatten och 1 tsk socker per liter vatten.
Lägg ner köttet i det uppkokade kryddvattnet och låt dra i några timmar. Sedan är det klart!
Lika gott kallt som varmt och står sig ca en vecka i kylen. Den långa tillagningstiden gör att även det segaste köttet blir gott!
/HT
-
hej hönstanten jag har inte mycket mark så jag köper potatis och lök av en bonde+mjölk men allt annat plockar jag och odlar på min lilla tomtjag har också kaniner men hönsen tog räven men jag hooppas jag får råd att skaffa nya till våren mvh praline1
-
Härlig "tråd" !!!
Så trött på snabbmakaroner o fiskpinnar i brödrosten.... ;D
// Manne
-
Råbiff har jag inte ätit sedan jag ratade den i 10-årsåldern. Var älgköttet fryst eller nyskjutet? Hur gör du? Har du potatis till?
Hej Valma!
Älgen var djupfryst och jag tinade köttfärsen. När vi styckar brukar vi dela upp köttfärskött i "fin" och "ful" -färs. Den fina är helt utan hinnor och senor. Den mal vi väldigt fint och fryser in i lagom stora platta paket. Sen är det bara att ta fram den, tina och äta. Snacka om snabbmat ;D
Vi äter ingen potatis till utan bara lök, rödbetor och gul lök. Forma biffen som en vanlig biff, gör en liten nedsänkning i den och lägg en rå ägg-gula i mitten.Traditionellt har man även kapris till och det äter vi om vi har det hemma men vi odlar ju inte det så då blir det ofta uteslutet så man inte måste åka o handla för att äta..
På råbiffen brukar vi ha flingsalt och en pepparblandning som vi anväänder till allt i princip. Den heter nog pepparblandning från santa maira.
Prova!
Hälsningar
HT
-
Hej Pranline!
Vad roligt att ni äter det ni odlar eller har själva. Vi gör likadant.
Var bor du någonstans?
Om du inte bor allt förlångt från Stockholm och rävsäkrar hönshus/hönsgård så kan du få ett par hedemorahöns till sommaren om du vill. :)
Man skall ju gynna de som har hjärtat och hjärnan på rätt ställe!
/HT
-
Ska jag se till att göra, HT! Låter smaskens...
/Valma
-
Vi har lite får och höns och odlar grönsaker och potatis. Jag tycker att det är skillnad på den mat man gör själv och sånt man köper, vår mat är så god. Vi har börjat prova att göra korv också, var och hämtade fyra meter rökt medvurst från rökeriet häromdan, den var god! Nästa korvmakeri blir nog en korv som ska vara god till rotmos eller bruna bönor, vi har odlat lite bönor.
Vi skulle vilja ha några grisar men tycker inte att vi mäktar med, de kräver lite mer jobb.
-
hej hönstanten jag ska fixa tak på hönsgården tillvåren för räven hade klättrat upp på taket och hoppat ner i hönsgården så han kom inte ut igen. Jag bor i småland men har min släkt och barn o barnbarn i stockholm så jag är ofta där uppe så om erbjudandet står kvar när värmen börjar komma så kommer jag gärna till dig och hämtar några hönor många kramar praline1
-
Längtar så efter en egen gård att skörda på men som det är nu får jag nöja mig med affärernas diskar. Detta skördande resulterade idag i kalvstek med palsternacks- och potatistoppar och haricots verts.
Vad vore väl en morgon i ladugården.... Tidig, jobbig, stökig..
Eller alldeles, alldeles underbar....
/Valma
-
Valma!
Du får komma på studiebesök hos oss så du får lite jord under naglarna... ;)
Vi bor nog bara ca 2.5 mil ifrån varandra!
Har du planer på att lämna storstan?
/HT
p.s.
Dagens middag:
Mandelpotatismos och lövbiff från egen nöt.
Tips om hur man skivar lövbiff utan maskin kommer här:
Ta fram en stek eller ganska mör bit ur frysen. Tina den ca 4-5 timmar i rumstemperatur. Efter det (medan den fortfarande är fryst) går det att skära lika tunna skivor som ica kan!
d.s
-
Å, HT, det skulle jag gärna vilja.. :)
Vi letar gård som galningar och har så gjort i flera år, måste bara finna en som går att flytta till i vår prisklass. Vi letar främst i Gävleborg då detta län ligger oss varmt om hjärtat.
Har införskaffat stövlar, trädgårdsredskap och ladugårdslykta. ;D
Min man höll på att saffa traktor också men jag påminde honom om parkeringsavgifterna här i trakterna så han valde att vänta.
/Valma
-
Valma!
Låter trevligt att känna att man är påväg! Hoppas att ni hittar något snart.
Gårdagens mat:
Kalops på älg (som vanligt ;D) med rödbetor och potatis
/HT
-
idag blir det wok på vinter grönsaker och stekt kanin kött jag gör mycket för för det som blir kvar har jag senare i veckan steker det med kokt potatis och ägg som jag strimlar plus lite räkor och det blir min nasigoraig mvh praline1
-
Dagens lunch. var rätt fattig tror jag men den var god och föll familjen i smaken, det blev inte mycket över till katterna. mjöl rullad Sej file vanligt stekt och purjolökssås, kokt brocoli och potatis. jag är inte så glad i kryddstark mat utan smaksätter helst med örter och grönsaker +lite salt.
Lördag: kötfärssås och spageti
-
Om det där var fattigt, vad äter ni till fest?
-
I kväll blir det äkta Svensson-käk, tacos. Men, det är rätt gott och enkelt....
/Valma
-
Igår gjorde vi något som blev riktigt gott:
Kokte en lammstek i gryta med vita bönor, gul lök, morötter och palsternacka tills rotfrukterna blev mosiga och bönorna genomkokta. Salt, peppar och lagerblad. Till det en sallad på röd brysselkål, morot och sockerärt.
Rotfrukterna fick vi spetta upp, vi har plötsligt fått det väldigt kallt - för att vara Gotland - så den purjo vi hade tänkt slakta och ha i grytan fick stå kvar. Hoppas att det töar så småningom. Med nio minusgrader och frisk till hård vind är det en köldfaktor på neråt -25.
-
Idag har jag tillverkat 50 köttbullar, 50 cevapcicci och några hamburgare. Gör allt på samma färs med ungefär 2 delar lök, 1 del paprika, pepperoni, sambal, salt. peppar, vitlök, 7 delar köttfärs samt ägg och mjölk efter behov.
Gott med lite klyftpotatis eller kanske tabouleh.
/Valma
-
Ummm ... billig mat är nyttig mat är god mat ....
Några favvisar som jag kokat ihop i labbet :
Pastasås m. röda linser
1 lök
Vitlök
Chili (hmm ... alla mina recept börjar med detta ...)
1 pkt passerade tomater
2 dl röda linser
Tomatpuré eller ketchup
Evt. lite socker&vinäger
Fullkornspasta
Finhacka lök, vitlök och chili, fräs försiktigt, häll i linser, lite vatten och tomaterna. Koka tills linserna blivit mosiga, 15-30 min eller så, varierar ganska mycket. Tillsätt ketchup/tomatpuré och koka till en liten stund till lagom tjock sås (spä vid behov).
Servera med fullkornspasta (vit pasta är nog tyvärr billigare).
Om vi ska snacka riktig budget :
1 brk vita bönor
1 Lök
Vitlök
Chili eller sweet chilisås
Salt+peppar
Strimla och fräs grönsakerna, häll i bönorna. Koka upp.
Klart.
Servera med pasta eller ris.
2:- per port, beroende på fabrikat på råvarorna. Eldorado bönor, 1,90:-, Heinz 13:- ....
Riktig budget kålwok :
Vitkål
Lök
Vitlök
Chili
Soja
(en burk röda eller vita bönor (ej i tomatsås!) om man vill)
Strimla grönsakerna riktigt fint och fräs i olja tills det får lite färg. Viktigt att kålen får lite färg för att det ska "smaka kål" om det hela. Häll på lite soja och koka ihop, servera med ris. Ibland har jag i lite socker (eller russin) och vinäger för att få lite söt-sur karaktär.
Annars så är det frästa grönsaker med bönor och pasta/ris till det som gäller här till vardags eller soppa med gott bröd och ost.
Varken stekt kanin eller lammstek står på menyn i det här huset, det är jag som äter kaninmaten ist. ! :)
-
Hm, så kommer då jag med mitt favvorecept, som också startar med vitlök och chili (en liten blinkning till dig, Vitis ;) )
Tomatsås (eller soppa)
Finhacka chili och vitlök och fräs i lite olivolja tillsammans med en nypa basilika.
Häll i 3 burkar krossade tomater och låt puttra i 50-60 minuter. Ös sedan i några nypor vardera av mejram och oregano (är det torkade kryddor ca en tsk, är det färska ca en näve).
Smaka av med salt och peppar, olivolja och en skvätt rödvinsvinäger.
Serveras till pasta, eller jag har ätit det som soppa också, med ett gott bröd till.
/yrian
-
Ska jag se till att göra, HT! Låter smaskens...
/Valma
Hej Valma!
Hur gick det med råbiffen? Var den omtyckt?
dagens mat:
vegetarisk pyttipanna med potatis, svartrot, jordärtskocka, fortfarande levande purjolökan i landet, morötter, färska timjan, inlagda rödbetor och stekt ägg.
Bra vardagsmat med egna råvaror.
/HT
-
Fy sjuttsing! Hur får ni ihop detta! Jag trodde jag skulle få tips om billig och lättillgänglig mat här (dvs jag är fattig och producerar inget själv) men vilka gourmet-middagar ni äter titt som tätast!
Hej Pika,
Jag tycker att du satt pricken över i:et. Det kanske är det alternativ mycket handlar om. Daglig kvalitet som man kan äta med gott samvete utan gifter och djur som behöver lida för att hamna i butikens köttdisk. Man kan själv bestämma vad man stoppar i sin kropp och till vilket pris (inte bara pengar-pris).
Att jaga, ha egen djurhållning samt odla sin egen mat ger gourmet-middagar som oftast inte kostar mera än arbete (samt startkapital eller många års uppbyggnad). Arbete som andra människor betalar till ett gym.
Ett sätt att leva som jag inte skulle byta mot något annat.
Jag antar att du är inte lite på samma tankar eftersom du hittat till detta forum.
Lycka till,
/HT
-
Har inte fått häcken ur vagnen än, HT. :-[
Idag blir det kötbullar.... Måste äta lite av lördagens berg. ;D
/Valma
-
Gillar torsdagar eftersom det är så nära helgen man kan komma utan att ha förbrukat den. Har kokat potatis- och purjolökssoppa med champinjonfyllda crêpes därtill.
/Valma
-
Hej alla matglada!
Jag har himla dålig fantasi - har ni tips på råkostblandningar till middagen?
-
Nettus, nå´t som är tokgott är att strimla vitkål (ej alltför fint) och blanda med mosad avokado. Vrid över en hel del svartpeppar, en aning olja och en pytteliten skvätt vitvinsvinäger. Salta.
Annars är morötter, champinjoner och isbergssallad gott.
Rödlök, tomat och balsamicovinäger. Kikärtor till detta är heller ej fel.
Ärtor, majs och paprika (den hederliga, gamla burkblandningen).
/Valma
-
Rotmos (rabbemos)
1 kålrot eller rabba som det heter i skåne.
2 morötter
2-3 potatisar.
Skala och skär itu och koka mjukt och mosa med potatisstöt.
Vid behov späd med spadet.
Serveras med rimmad oxbringa och gröna ärtor.
-
Fisksoppa gjord på buljong (räkskalen funkar fint), crème fraîche, skållade tomater, musslor, räkor, torsk, lök, salt, pepperoni, saffran och dragon.
Till detta bakade jag ett vitt bröd.
/Valma
-
Kalvfärsbiffar (med pepperoni, lök och vitlök), svampstuvning (stek svampen på låg värme i tio minuter med lock, så utan lock i ytterligare tio sedan med flott i tio. Därefter har jag i lök, grädde/crème fraîche, buljongtärning, soja och cayennepeppar). Serveras med egenhändigt friterade pommes flottes.
/Valma
-
Jag igen..... :-[
Gjorde en förfärligt god getostpaj med soltorkade tomater, kronärtsskockor, potatis, vitlök, oliver, getost och lök. I degen hade jag timjan och basilika så att den blev grön. Serverar detta med oxfilé.
/Valma
-
Quinoa pilaf
Nyttigt, enkelt att laga, billigt och gott (tycker jag).
2,5 dl quinoa
1 röd lök
1,5 dl gröna ärtor (färska eller tinade frysta)
5 dl vatten
2 tsk soja
2 klyftor vitlök, finhackad
2 morötter (ca 2,5 dl grovt rivna)
Fräs lök och morötter. Häll i sköljd quinoa. Fräs lite till. Häll på vattnet och sojan (helst shoyu eller tamari) och vitlöken. Låt det puttra på låg värme under lock i 20 minuter (tills vattnet sugits upp och quinoan är fluffig). Rör ner i 1,5 dl tinade eller färska gröna ärtor, lägg tillbaka locket och ta bort från spisen.
Låt stå 5 minuter - sen är det bara att hugga in. Det blir två stora portioner eller tre små.
-
Hej tänkte att jag skulle dela med mig av några av mina favorit recept, som vi använder till vardags. Enkla, "lätta", billiga och snabba.
SKAFFERISOPPA (görs av de grönsaker man råkar ha hemma)
1 dl råris (gärna paraboiled, så att det inte tar så lång tid)
1 stor morot
1 stor potatis
1 själ blekselleri
en halv purjolök, (en gul lök eller en röd lök)
2 buljongtärningar
1-2 klyftor vitlök
1 L vatten
2 msk olja (oliv, eller vad man nu har hemma)
Fräs råris och lök + vitlök i oljan, och häll på vattnet och lägg i buljongtärningar. Låt koka, och när det är 15 min kvar på risets koktid så lägger du i de tärnade grönsakerna. När det kokat färdigt så lägg i lite riven ost, och servera med bröd.
OKNÅDADE BRÖDET (tar 1 timme att baka)
3 dl vatten
25 g jäst
3/4 tsk salt
1 msk sirap eller honung
en skvätt olja (ca 3 msk)
6 dl mjöl ( det är bara att blanda och mixa efter eget tycke)
Rör ihop degen ( ja den ska vara lös), låt jäsa 30 min. Klicka ut degen i två stora platta brödkakor på en plåt. Låt jäsa 15 min. Grädda i ca 12 min i 250 grader.
FISK I UGN
en bit lax filé
lie ost
smör (att smörja formen med)
vitt matlagnings vin
salt
citronpeppar
gärna lite västerbottens ost
Lägg laxbiten i en smord (ungsfast)form
häll över en skvätt matlagningsvin, salta och krydda lagom, och har du så strö gärna över lite ost som du tycker om. Grädda i 200 grader i ca 20 min. Servera med rotmos, eller potatis.
Dessa recept använder min familj sig av i stort sett varje vecka, för att de går fort, smakar bra och kostar lite att göra. brödreceptet är så enkelt att vi har i stort sett slutat köpa mjukbröd, det går så fort att baka, och går utmärkt att frysa. Hoppas att det hjälpte någon med idétorka att hitta något att laga till middag.
-
Oj, vad m[nga recept jag plankat nu! N'r ska jag hinna prova alla__ *F|||ade tangenter!(
-
Min bästa och mesta mat.
Grönsakssoppa:
Potatis, morot, kålrot, palsternacka, vintersquash... Lök och vitlök, ev linser...
Fräs hackad lök i lite olja, tillsätt vitlök och sedan vatten+buljong. Lägg i hackade grönsaker och ev linser. Lite krossade tomater kan också slinka ner. Koka 5-10 minuter.
Fisksoppa:
Som grönsakssoppan men utan linser och med bitar av fisk eller musslor på slutet. Färska musslor är gott och billigt jämfört med de flesta fiskar, men koka dem helst innan du lägger dem i soppan. Knölfänkål passar bra i soppan.
Ugnsbakad fisk:
Fiskfile (sej och kolja går bra) i form, häll över olja (jag tar kallpressad rapsolja), persilja och salt. Stek i 175 grader 25-30 min. Ät med kokt potatis och skyn från formen.
Tofu stir-fry:
Skär en bit tofu i stavar och marinera i soja, honung och riven färsk ingefära. Stek tofun så att den får lite yta, lägg i strimlad vitkål, broccoli och lite färsk chili. Tillsätt groddar på slutet. Ät med ris, matvete eller liknande.
Kikärtscurry:
Fräs hackad lök i olja och curry. Häll på vatten+buljong och lägg i hackad morot och hackad blomkål eller kålrot samt kokta kikärter och koka 5-10 minuter. Rör ev ner vanlig youghurt, ät med ris eller liknande.
Bönsallad:
Blanda ris eller matvete/korn, kokta bönor, strimlad vitkål, groddar, hackad paprika, andra grönsaker... Häll på olja och citron som dressing. God fetaost blir pricken över i. Bra att ta med som lunch.
Grytstek (från Vår kokbok):
Jag brukar använda älgkött. Fräs köttet i en stekgryta. Lägg sedan bitar (ganska stora) av 1 lök och 2 morötter i grytan. Tillsätt pepparkorn, lagerblad, vinäger, farinsocker och vatten. Sjud ca 45 minuter. Ta upp kött och grönsaker om du vill göra sås av spadet. Ät med kokt potatis.
Potatissallad:
Skiva överbliven kokt potatis och varva i en skål med olja, citron/vinäger, hackad purjo eller rödlök, örtkrydda, lite kapris... Går att ha i kylen några dagar.
-
God kyckling gryta att ha till pasta.
4 port
3 kyckling fileer
½ zuccini
1 röd eller gul paprika
ca ½ L broccoli
Baby spenat
3 dl Grädde
Dela kycklingen i små bitar fräs i en gryta, tillsätt den tärnade paprikan & zuccinin.
Häll på hälften av grädden & tillsätt
*franska örter*kryddblandning ca ½ tsk eller efter smak.
låt koka en stund, tillsätt broccolin & låt puttra tills broccolin är varm ( den ska ha lite tuggmotstånd )
häll på resten av grädden + ev redning om man vill ha det.
Innan servering blanda ner babyspenaten.
Serveras till Pasta gärna band spagetti.
;D
-
EvaSara, den där Tofurätten låter smaskens, den ska jag prova. Brukar göra en potatissallad som liknar din men jag brukar ha i lite senap, vitlök och presilja, blir hur gott som helst. Speciellt till nygrillat lamm.
Idag blir det kyckling med jordnötssås och kokta grönsaker samt ris. Har provat många recept på jordnötssås men detta är nog det bästa:
Fräs 2-3 msk röd curry i rikligt med olja.
Strö över lite vanlig curry, chili och gurkmeja.
Häll på 2,5 dl cocosgrädde.
Häv i 2-3 dl finhackade jordnötter.
Pressa över lime eller citron.
Ha i en skvätt Ketjap Manis (skulle gissa att vanlig soja och farinscoker funkar lika bra).
Salta eller sockra beroende på vad du tycker saknas.
Naturligtvis ska det hela koka några minuter.
/Valma
-
Måste ju försöka hålla denna tråd vid liv, den är ju en levande kokbok!
Fredag: Ceasarsallad med nobisdressing (koka ett ägg ca 1 min och gröp ur det, mixa med vitlök, olja, dijonsenap, peppar, salt och vitvinsvinäger, strö över gräslök).
Pris ca 18 kr/portion inklusive torrstekt bacon, krutonger och ruccolasallad.
Lördag: Rostbiff rullad i cayenne- och svartpeppar, bryn i panna och stek sedan på 125 grader tills det att köttet uppnår 65 grader. Linda in i folie och låt vila. Servera med Haricots Vertes och potatisgratäng med överdos av vitlök. Pris ca 15 kr per portion.
Söndag: Korv Stroganoff. Fyndade näst intill utgången falukorv för 12 kr/800g och tillverkade 6 rejäla portioner Stroganoff för ca 4,50 kr portionen inklusive ris.
/Valma
-
Fetaostgratinerade rödbetor, palsternackor och potatisar med lök- & tomatsallad.
/Valma
-
Mån: stekt öring med rödbetssmör.
Tisdag: stekt älgkött med vitlöksfrästa morötter och rosmarinsås.
-
Måndag: Fänkålsgratäng,rostbiff
Tisdag:Kalops,potatis
Onsdag:Stuvad vitkål,falukorv
Torsdag:Långkål(halländsk grönkål),köttfärsbiffar
Fredag:Räksallad med färsk grön sparris,vitt vin
Lördag:Entrecote,kantarellstuvning,rött vin
Söndag:Purjolöksgratäng med skinka
Helgen blir lite lyxigare.....Inga barn hemma...Mycket mys... ;)
-
IsaIrina, hur gör du din purjolöksgratäng? Låter gott...
/Valma
-
I lördags gjorde jag världens enklaste och godaste broccoli+ädelostgratäng.
Förväll 2-3 buntar broccoli max 2min i lättsaltat vatten, skär grovt och blanda med 4 uppvispa ägg, salt, peppar och häll i en ungnsfast form. Smula över ädelost efter tycke och smak, gratinera 20min på 200grader.
Klart. :)
-
Purjolöksgratäng:
4 purjolökar
1 tsk Salt
1 msk smör
10 skivor skinka(eller kassler)
Sås:
1½msk smör
1½msk vetemjöl
3 dl mjölk eller kaffegrädde
2krm salt
½krm svartpeppar
1 äggula
1dl riven ost
225 grader.
Skölj och ansa purkolöken. Skiva i 10 cm bitar.
Förväll i saltat vatten i ca 4 minuter.
Såsen:
Smält smöret och rör ner mjölet. Späd med vätskan
och smaksätt med salt och peppar.
Dra ifrån värmen och tillsätt äggula och riven ost.
Lägg purjolöken i en smord form och vira in den med skinka(eller
strimla skinka och strö över)häll till sist
såsen över.
Tar ca 10 minuter i ugnen.
Smaklig spis!!
/ Isairina
-
Först vill jag tacka alla för underbar läsning och bra recept och tips.
Lite frågor:
Hur gör man sin egen fond?
Vad är cevapcicci, tabouleh?
Var får ni tag på quinoa och hel dinkel?
Nu till mina favorecept:
Jag känner en äldre dam som brukar bjuda mig på de underbaraste middagar när jag hjälper henne med städningen, här har vi en(självklart har jag aldrig fått den lika god själv)
Soppa på:
chalottenlök
purjo
paprika
hönsbuljong
grönsaksbuljong
kryddpeppar
morötter
gröna ärtor
potatis
höna
detta står hon och fixar med hela förmiddagen och jag antar att hennes buljonger är hemmagjorda, det är väl därför det blir sååå gott.
Detta recept lagade jag med tjejerna när jag gick på folkhögskola, då hade vi dessutom tillgång till färska räkor. Finns det något underbarare :P
bandpasta
räkor (koka buljong på skalet till nästa recept)
creme fraiche
chili
vitlök
lime
ingefära
färsk basilika
hacka chili och vitlök, riv ingefära och lite av limeskalet och pressa ut saften, fräs detta i lite smör, i med räkorna, låt dom inte bli sega, klipp över basilika, rör sedan ner creme fraichen, låt det hela bli varmt. servera omedelbart ihoprört med pastan.
Himmelskt gott!
Nästa recept är från min mamma:
Indisk fisksoppa
300g fisk (jag brukar ta torsk)
2tsk curry
2 gula lökar
1 L buljong (kokt på räkskal från föregående recept)
2 paprikor röd och grön
1 dl ris (jag brukar använda jasmin)
salt och peppar
Sen är det bara att koka ihop härligheten. Smaklig spis!
-
Jaha ja, ida är de torsta så då är de ärtsoppa och slobber som gäller.
på freda blir de blöta ti lunch,och ti midda amerikafläsk stekt ägg och mandelpotatis.
På lördag är de vr som står på menyn,och de brukar för de mästa vara en riktig höjdare
vr =veckans rester.
På sönda är de fläsk eller nötstek som gäller.
-
Jag antar att slobber är pannkakor men va´sjutton är blöta? Och vad är det för speciellt med amerikafläsk?
/Valma den vetgiriga
-
Köttfärs fyllda paprikor med lök & svamp röra..
mumsigt värre
-
I början av förra århundradet såldes amerikanskt fläsk billigt i Europa och även Sverige.
Det var nån slags motsvarighet till hur EU idag slumpar ut överskott från jordbruket på världsmarknaden.
Så vitt jag hört var det nästan bara fett och inget fläskkött.
Kanske är det vad icko menar, extra fett fläsk alltså.
För egen del skär jag alltid bort fettränderna, och är tacksam för att man numera sällan möts av en massa fettärningar simmande på ytan av ärtsopptallriken.
Men det kanske var annorlunda om man hade ett riktigt tungt jobb i kylan, och behövde så mycket energi som möjligt.
-
Jag antar att slobber är pannkakor men va´sjutton är blöta? Och vad är det för speciellt med amerikafläsk?
/Valma den vetgiriga
Blöta är (i alla fall hos oss) ljusugnsbröd som lagts ned i skinkspad (som blivit över vid julskinkekoket och fryts in) tills det mjuknat och sedan tas upp och avnjuts med en stor klick smör och senap till. Sedan kan man ha falukorv till om man vill göra det mer matigt. Himmelskt gott och väldigt billig mat. Vi gör det när ljusugnsbrödet börjar bli gammalt och hårt. När det gäller ljusugnsbröd är märket "Dahlqvists" oslagbart!
Amerikafläsk är väl lite mer "fläskigt" ;D än man vänligtvis är van vid. Skogshuggarna brukade steka amerikafläsk och sedan låta kolbullarna stekas klara i sovlet som blev över. Säkert jättegott men väldigt fett.
Vilken rolig tråd det här var, kanon när inspirationen börjar tryta!
-
någon som har recept på kroppkakor??
???
älskar kroppkakor & skulle gärna göra egna.. ;D
-
Torsdag
grönsakswok med soja, tofu och kikärtsdipp med tillsatt vitlök (vi är inte vegetarianer men kör ibland med "gröna" mål)
Fredag
Köttfärsbiffar gjorda med den överblivna kikärtsröran + senap, ägg, hackade rödbetsbitar och saltgurka), potatis, röda vinbärsgelé
Lördag
Ugnsbakad nedsmulad lax på en bädd av purjolök och överbliven potatis med ett ädelosttäcke
Söndag
Rösti med överblivna biffar och bearnaisesås
-
Idag blir det blomkåls gratäng med kassler & nybakade frallor med ny kärnat smör..
mums.. ;D
-
Åh vad nybakta frallor lät gott!
Vi festade loss på mozzarellagratinerad kummel med vitlökafrästa champinjoner, bräckt parmaskinka, ris och en kall sås med gräddfil, majonnäs,dill,rivet äppel och hackad saltgurka. Underbart gott!
-
idag blir det hemstoppad korv, potatis & stuvade morötter..
blev inga frallor men väl långpanne bröd, lika gott det ;D
-
Blöta!
I Norrbotten är blöta, tunnbröd som man blött upp varm mjölk eller buljong och som sen äts med smör
-
Idag blev det köttfärsgratäng. ;)
400 gr köttfärs
1 msk smör
salt , vitpeppar
2 msk kalvfond
2 purjolökar
2 röda paprikor
1 msk smör
1 tsk curry, 1 tsk paprikapulver
2 dl vispgrädde
ca 150 gr paprika ost(flöde)
Bryn köttfärsen och krydda m salt o peppar, lägg det i en gryta, slå på fonden o sjud ca 10 min.
Skär purjo o paprika i tunna skivor.
Lägg köttet i en ugnsfast form. Fördela purjo och paprika över köttet.
Fräs margarin, curry o paprikapulver i en kastrull. Späd med grädde. Låt såsen koka några minuter.
Ta kastrullen från värmen, rör ner paprika osten o rör tills såsen är slät. Häll såsen över köttet, sätt in i ugnen:
200 grader ca 15 minuter
Äts med en sallad. Mums!!! :P
Det går säkert bra med ris också... :)
-
Åh flödeost.......(älskar!) Det receptet ska jag genast prova!
-
Middag: ugnsstekt citronkyckling, pasta med purjo, små förvällda blomkålsbuketter, pesto. Fruktsallad efteråt. Gott :D
Kvällsmat blir förmodligen någon soppa och nybakat bröd.
-
Vegetarisk mangoldgryta.
I botten 600 g inkokta krossade tomater, ev spetsade med ett par soltorkade dito. Krydda med salt och peppar, ev örtkryddor som oregano eller basilika.
På med ett lager bönor, egna förkokta eller heinz vita.
Därefter ett lager mangold eller spenat. Lika mycket som tomaterna.
Toppa med en oststanning av ägg, ost och (turkisk) youghurt. Krydda med salt, peppar och muscot.
Ev indiska kryddor för starkare smak, tex koriander , spiskummin, cayenne.
Grädda 20-30 minuter i vedugn. Mums
(har ätit resterna hela veckan)
-
Småländska kroppkakor:
600 g kokt potatis
2½ dl vetemjöl
1 tsk salt
1 litet ägg
200 g rimmat fläsk, i tärningar
1 gul lök, hackad
vitpeppar el kryddpeppar
Pressa den kokta potatisen, varm eller kall, genom purépress. Låt ev potatisen kallna. Bryn fläsk och lök tillsammans. Krydda och låt kallna. Blanda snabbt samman potatis, salt, ägg och mjöl. Forma massan till en tjock rulle. Skär den i 12 skivor. Gör en fördjupning i varje skiva och lägg i en tsk av fyllningen. Forma kroppkakorna runda så att fyllningen täcks ocg platta till dem något. Lägg några kroppkakor i taget i kokande saltat vatten och koka dem utan lock i 5 - 8 min. Servera med skirat smör och lingonsylt. Avnjut!
-
Kams:
30 normalstora potatisar
10 dl kornmjöl
3 dl vetemjöl
1,5 msk salt
Riv potatisen. Blanda med mjöl och salt. Rulla bollar som kokas i saltat vatten 30-40 min.
Serveras med stekt fläsk och rikligt med smör.
Blir det mot förmodan några rester är det gott att skära i bitar och steka. Går bra att frysa och mikra också.
-
IsaIrina; nu är köttfärsrätten avsmakad och den var jättegod!
-
Sar:...Kul!!
Här kommer ett recept till:
Kycklinggratäng
2 Grillade kycklingar
2 brk Crème fraish eller 1 brk crème fraish + 2 dl vispgrädde
4 msk Chilisås
2 tsk Fransk senap
2 tsk Dragon
1 tsk Franska örter
1 tsk Salladskrydda
2 krm Salt
1 krm Vitpeppar
2 Pressade vitlöksklyftor
2 dl Riven ost
Fördela det grillade kycklingköttet i en eldfast form.
Blanda alla andra ingredienserna(utom osten) och bred ovan på.
Avsluta med riven ost.
I ugnen i ca 20 minuter i 225 grader.
Äts med en sallad och kokt ris eller tagliateller.
Smaklig måltid.
-
Måste tyvärr erkänna att det idag blev fiskpinnar och makaroner med majonäs-filmölkssås till. Rår inte för det men det är så mumsigt, och karln var borta i dag så...
Ärligt har det inte blivit mycket matlagande på sista tiden, men jag har ett minimalt kök, opålitlig spis, och ugnen ska vi inte tala om. Det är en sån där liten grej som ser ut som en halv vanlig spis (två plattor och en halv "standard ugn")
Men på helgerna brukar jag lyxa till det gärna med en gryta på get. Brukar bli ett långkok så att köttet är riktigt mört. Och så blir det potatis så till så klart. Jag är helfrälst i gelé och mindre förtjust i lingonsylt, så det finns alltid hemma hos oss och passar bra till nästan allt kött.
Till frukost äter vi ofta gröt kokt på mjölk, med mjölk till (går åt mycket mjölk) ::) Fast inte just nu för vi fick köpa hemkärnat smör av en småbonde och vi köpte sissådär ett kilo så nu blir det smööööörgås för hela slanten. ;D
-
Här är alla trötta o förkylda, så det blir nog grönsakswok med mycket vitlök, ingefära och chili! Nudlar till det. Grönsakerna blir vad som råkar finnas hemma - morot, lök o paprika blir det nog.
Och så har min åttaåring bakat en kladdkaka som står i ugnen och luktar gott ;) Bra med godissugna barn!
-
Idag blev det stekt panerad sill och potatismos, mums! :P
Imorgon blir det kyckling med mango och äpple och ris till det.
Jag brukar ta en hel kyckling och proppa full med mango och äpple sedan lägger jag den på en mango-äpplebädd i en lergryta och penslar med sweetchilisås och så in i ugnen med hela härligheten. :)
-
Gårdagskvällen bjöd på tacos fast med egenfärdigt kryddad köttfärs, purjolök, sallad, majs, tomater, lök & gurka.
Är det någon mer än jag som inte riktigt gillar den där tacokryddan dom så gärna vill ha i köttfärsen?
-
Pastagratäng.
Fullkorns spagetti(över sedan i veckan)
Köttfärsröra(färs gullök,vitlök,
Brocoli
Vitsås
ost
och så in i ugnen
serveras med tomater
Gott och enkelt en solig vårdag som i dag när man bara vill vara ute
-
Idag gjorde jag en slö blandsoppa på det lilla som var kvar från förra årets skörd.
Broccoli
Blomkål
Palsternacka
fänkål som krydda
och inköpt
potatis
lök
vitlök
grönsaksbuljong
Lök och vitlök stektes i ghee, därefter blandades allt i en stor gryta.
Skitgott! Och enkelt.
-
I Torsdags när jag handlade sålde de bacon i storpack billigt på coop så i Torsdags åt vi Baconpannkaka i ugn
(fläskpannkaka) I dag går det bacon som är kvar till något vi kallar baconröra Man steker baconet i pannan tillsammans med purjo har i hackade tomater häller på matl grädde o kryddar m sv peppar Jättegott till pasta o ett gott bröd
-
Lagade igår...
Frukost.
Råstekt strimlad potatis, Äggröra, Bacon, brysselkål och Kaffe.
Middag.
Stuvad tupp (1 liter mjölk, 2 msk mjöl 2 msk smör, strimmlat kokt tuppkött, salt och peppar) över äggnudlar.
Kvällsmat.
Lapskojs.
kvällssnack.
Det som blev kvar av tuppstuvningen utblandat med lite chillisås på rostat bröd.
-
Frukost: pestomackor med mozzarella och tomater. Mums.
Lunch: Sparris med salt och smör.
Solmål: Årets första mjukglass!
ikväll ska jag försöka få ihop en maträtt av hjortskav, inlagda kantareller, morötter (+ pasta?) samt en sallad med nyplockade maskrosblad och äpple. 8)
-
Potatis- och purjolökssoppa (en klassiker men alltid lika gott!). Till detta nybakat bröd med nässlor och kirskål.
-
Nu var det ett tag sedan men jag kan lova att jag inte har svultit ;D
I kväll blir det kalvstek med morötter, palsternacka och schalottenlök. Till detta har vi klyftpotatis och gräddsås gjord på skyn från steken. Jag föredrar att köra stekar på relativt låg temperatur (150 grader) efter det att jag brynt dem i rikligt med smör och detta ger i regel ett mycket saftigt kött.
/Valma
-
hejsan...
min man kom hem för ågra veckor sen med ett gäng röidngar och öringar... super gott att göra på grillen med tomater, purjo och dill...pressad potatis till och droppar av citron.... ;)
ikväll ska vi äta panerad röding stekt i stekpanna med en kall creme fraiche sås till....recept på den finns inte jag tar vad jag har..om någon har ett recept som är toppen är jag valdigt intresserad..kalla såser kan användas till ALLT.. ;D
/fiskefrun
-
Indag blev det fullkornsfusilli, champinjon och kycklingstuvning i blåmögelostsås med resterna av gårdagens grekiska sallad. Så gott!
-
Idag blev det mammas köttgryta på fläskkött och med råris till. Imorgon blir det kroppkakor *MUMS*. Ojdå, jag måste ju ta fram dom ur frysen!
-
Potatismos med Odin och kärs.
Mosa den kokade potatisen och häll i en lagom mängd Odin 2,8% öl
Blanda i en hel del hackad kärs (kirskål) krydda med muskotnöt och rosmarin.
Mycket gott :)
-
Ska testa, är det av största vikt att det är Odin öl?
-
Ska testa, är det av största vikt att det är Odin öl?
Jag tycker det :) men det går säkert att byta ut mot något annat
-
Idag har vi ätit något riktigt mumsigt
Provade vitis förslag på grönsaksröra med bönor (använde svarta ) strimlade lite lövbiff o hade cremefrashe till TACK VITIS för tippset
-
Hej igen Nu kanske ni snart ledsnar på mig men detta recept får ni bara inte missa Vi åt det här igår efter att vi varit på skolavslytning SMASKENS
Skiva en purjo
Tärna en squash
Fräs detta i en gryta
Tillsätt krossade tomater grönsaksbuljong tomatpure
ca 2 dl cremefraish hackad dill o dillfrön
Koka ihop ca 5 min
När allt är klart blandar man i kräftskjärtar(finns på burk)
Vi åt Tagliatelle(bred pasta) o vitlöksbröd till
-
Supergott & busenkelt recept på köttfärslimpa för icke-vegetarianer ;)
Endast 3 ingredienser:
500 g nötfärs eller blandfärs
1 burk creme fraiche
1 paket Blue bands löksoppa
Inget mer! Obs inga kryddor, salt osv. Behövs inte!
Blanda ingredienserna. Gör en limpa. In i ugnen 200 grader ca 40 min. Klart!
Ta vanlig creme fraiche om du vill göra sås på skyn, annars går det också bra med lätt creme fraiche.
-
Dagens middag: potatissallad (potatis, piplök, olivolja, vinäger), nyplockade rädisor, nybakat kumminbröd, ost + ett glas rödvin. Avnjutet ute i den ljumma sommarkvällen ;D Kan inte bli bättre...jo, när den egna potatisen blir klar förstås!
-
Det här är ju en jätterolig tråd :)
Jag tycker mycket om att laga mat, men ibland känns det som att man fastnar med samma kryddor och smaker. När fantasin tryter kan man få inspiration här. Det är ju jättebra!
I dag jag gjorde jag en potatissallad med färskpotatis, tomat, gurka och lite isbergssallad och så pressade jag över en vitlöksklyfta och klippte lite basilika och några skvättar olja och vinäger, salt och peppar. Till det åt jag lax.
Jag brukar köpa fryst hel lax som jag lagar i ugnen med salt och peppar i ca 30 minuter i 175-200 grader sen fryser jag den i bitar som jag tar fram allt eftersom.
Och så gjorde jag lite sås av yoghurt med lite salt och peppar i.
Väldigt enkelt och gott ;)
-
i kväll blev det bara gubben o jag hemma o viktig match
Sverige-Tyskland gjorde enkla men GOOOda mackor
Formbröd bredda m smör Isbergssallad gott om majonäs ovanpå o sen en laxskiva(rökt) hackat ägg
o på toppen lite ishavsrom mmmmmmm
skulle velat haft lite dill men 20 kr för en pyttekruka i vår affär
-
Dagens Middag= Kokt Torsk Äggsås Färskpotatis o Tomatsallad MUMS :D :D :D
-
Vad är det för fel på grönsaksstuvning?
Det äter vi minst en gång i veckan tillsammans med kokt potatis och stekt ägg
T.ex:
klassikern skivade morötter och ärtor
eller
haricot verts och ärtor
eller
bara spenat eller mangold
eller
blomkål och morötter
eller broccoli för den delen
Eller varför inte en enkel broccoli- eller blomkålsgratäng?
Mycket broccoli eller blomkål i en form, häll över vitsås kryddad med muskot, strö över riven ost, gratinera ca en halvtimme. Lyxigare variant: Smula i ett hg blåmögelost också, supergott!
-
jag lagar mycket soppor...........
soppor är underskattad mat tycker jag, de har så många fördelar och med rätt recept, blir det ruskigt gott!
fjärran från skolmatsalens grönsakssoppa.................. :P
här kommer två av mina favoriter:
Trollmors soppa 4 portioner
tomat 3 st
vitlök 2 st klyftor
olivolja ca 2 msk (mer eller mindre om man vill)
röda linser 1 dl
vatten 4 dl
broccoli 1 bukett
basilika (färsk) 1/2 dl
grönsaks buljong
salt o peppar
koka linser och grönsksbuljong i 6 min. mixa tomat (skålla och skala dem om ni vill), vitlök, olja och basilika till en smet. häll i grytan med linserna. koka upp, skär ned broccoli blommorna i grytan, salta och peppra. Smaka av. Är klart när linserna är genomkokta (vilket de brukar vara när man fått det hela att koka upp igen). gott snabb och enkelt!
Indonesisk morotssoppa
4 stora morötter
2 msk olja
1/2 gul lök
1 vitlöksklyfta
1 msk riven ingefära
rivet skal av 1 lime (eller 2 limeblad)
6 dl vatten
165 ml kokosmjölk
1/2 chilifrukt
2 msk grönsaksfond (eller 1 och en halv buljongtärning)
salt och peppar
hacka alla grönsaker ganska smått.
fräs morötter, vitlök, lök, lime och ingefära i oljan. Häll på vatten, kokosmjölk och fond. kärna ur, finhacka och blanda i chilin. Koka i 10 min (så att morötterna blir mjuka) mixa soppan. Hett, gott och vackert samt nyttigt ......typ ;)
gud vilken rolig tråd detta är, jag har fått oändligt med middagstips!
-
Idag åt vi en superenkel bön-gryta en kompis på folkan lärde mig. :)
stora vita bönor
kidneybönor
champinjoner
gul lök
passerade tomater
grönsaksbuljong
salt och kryddor, t.ex svartpeppar, chili...
ris är gott till.
fräs löken och champinjonerna, sen på med tomaterna. krydda och smaka av, och häll på bönorna när det är kanske fem minuter kvar på riset..
Gott! ;D
-
Ikväll:
Gazpacho (mixa tomater, paprika, mycket gurka, lite lök och vitlök, vinäger, olivolja och lite salt till en soppa. Servera iskallt)
Grillad lax med lite färsk backtimjan på
Grillad squash
Kokt potatis (egen :))
Sockerärter (egna :))
Grön sås (mixa olivolja, citronsaft, sardeller, kapris och mycket persilja)
Jordgubbar direkt från landet
och en trevlig Chardonnay
Kan inte bli så värst mycket bättre ;D
-
:D :DTack vare en god vän som varit norrut hade vi en festmåltid i gårkväll
Älgstek med mandelpotatis gräddsås o gurka
Till det drack vi Rabarbersaft :D
-
Vad kul att läsa om vardags- och festmat hemma hos andra.
Igår kom jag över två fiskar. Dom fileade jag, kokade färskpotatis till och fräste färsk lök i massa smör. Enklast tänkbara och underbart gott. På vintern blir det gammal potatis och löksås till. Stek löken i smör, strö på vetemjöl och häll på mjölk. salta och vitpeppra. Min favorit alla kategorier som barn.
Någon nämnde grönsaksstuvningarna, som min löksås ju är egentligen. Jag håller med, det är så gott. Jag stuvar ofta kål, vit eller savoj. Gärna till korv de få gånger vi äter korv. Har jag itne kål tar jag morot. Det har jag alltid.
-
Idag stekte jag gös och serverade den med lätt kokt potatis, fänkål, morötter, lök och sparris. Till detta gjorde jag en smörsås som blev riktigt kalas.
Fräs lite schalottenlök i smör, häll på 3 dl torrt, vitt, vin samt 2 dl vatten och en hönsbuljongtärning. Reducera till ca 4 dl. Klicka i 100 g smör och mixa sedan det hela med 1 dl dill till en skummig, grön sky.
/Valma
-
Tackvare min goda vän som varit Norrut har vi haft en härlig måltid Ugnsstekte lax på grovsalt mandelpotatis o sallad :P
-
Idag blev det resterna av rostbiffen (körde den på 90 grader iklädd fänkålsfrön och sambal oelek, mycket gott), potatismos (med äggula) och sallad.
/Valma
-
Dagen började med dopp utan kaffe, sen te med några hårda mackor å prickig korv,
några nektariner som mellanmål under förmiddan,
plus ett par färdigköttbullar ur kylen,
fika med trekulors glassbägare på eftermiddan,
vid sexsnåret ett glas funlight limecitron med tre japp (för tie spänn)
blir väl nåra köttbular till å kanske en balja lut före midnatt.
-
Lappskojs på rimmat hjortkött.
Bräckt gravlax och lök på knäcke ikväll.
-
Oavsett hur tomt ett kylskåp är finns det alltid där en burk majonnäs, säjs det.
Och oavsett hur lite du planterar sätter du alltid för mycket sallat.
Ett recept för att råda bot på detta kommer här:
Lattuga stuffata - Stuvat sallatshuvud
Ursprungsreceptet innehöll rimmat sidfläsk och annat äckligt, så här kommer min tillämpade variant.
Gå ut i trädgården och se vad som finns där. Med allra största säkerhet finns där för mycket sallad. Ta in 4 medelsmå salladshuvuden - eller plocksallad, cikoria, vad som helst som du har överskott av. Rensa lite bland morötterna, ta in 4-6 lökar, med blast och allt. Har du dessutom en squash, daikon, eller något annat matigare - desto bättre.
Börja med att koka upp salladen i ett par liter vatten. Dela sallatshuvudena om du har sådana. Sila av och lägg åt sidan. Spara spadet.
Ta fram ett gratängfat och bottna det med sidfläsk och du är en äcklig köttis, kokta bönor
om du har förberett dig väl, eller skivad squash om du som jag har överskott av dem. Fortsätt och varva över med resten av trädgårdsrenset, morötterna, löken kanske lite purjo. Spara 2 lökar till riset (se nedan) Salta och peppra medan du varvar - spetsa till med muskot, ingefära eller vad du nu gillar för gratängkryddor. Högst upp lägger du den förkokta sallaten - i dolmar om du har huvuden, som en spenatlåda om du kör med plockblad.
Gör 2-4 dl buljong av salladsspadet genom att blanda i lite grönsaksbuljong eller liknande. Häll över grönsaksblandningen. In i ugnen och grädda under aluminiumfolie i 200 - 250 grader (eller vad vedspisen nu kommer upo i) i en 20 - 30 minuter.
Under tiden gör du en redning av 2-3 msk ghee och 1 msk vetemmöl. Vänd ner 1 msk tomatpuré när blandningen börjat bryna. Vispa sedan upp med 3 dl salladsspad till en jämn sås. Salta, peppra, i med saften från en färsk citron, eller 2 msk färdigpressad saft på flaska. Smaka av och ställ åt sidan.
Innan du började plocka grönsakerna hade du ställt en kopp basmatiris i blöt. Skölj nu av stärkelsen och ta fram järngrytan. Stek upp två lökar till i ghee och sprita i lite färska gröna sockerärtor från landet. Låt skidorna steka med om de inte är alltför torra. Mot slutet när löken börjat brynas och ger ifrån sig smöroljan igen kryddar du med det gamla vanliga för en god biryani; t ex salt , gurkmeja, spiskummin, koriander, ingefära och kanel. Häll på riset och 4-5 dl vatten. Koka upp på svag väme (lägg inte i mer ved nu, låt riset koka upp på det brännbara som finns kvar).
Kolla ugnen. Om salladsstuvningen verkar ha värmts upp ordeltligt rör du mer tomatsåsen över salladen. Toppa med ett par råa ägg eller lite ost om du vill ha i dig mer proteiner. Ställ in i ugnen igen på eftervärmen , nu utan aluminiumfolie. Låt det stå och eftervärma till riset är klart.
Lägg upp ris och salladsstuvning på ett fatoch drick en lassi till - eller lite hembrygt öl - och njut.
-
Suresh ! Du glömde använda majonäsen ! ;D
Här är det mangold som gäller annars, överskott är en underdrift.
Senaste veckans experiment :
Mangoldpiroger
Skölj och hacka en rejäl bunte mangoldblad, fräs lök, vitlök och chili, vänd ner mangolden och låt koka ihop i sitt eget spad under lock 10 min, ta av lock och låt det hela koka ner tills det hela får lite konsistens och det mesta av vätskan försvunnit. Glöm inte att salta.
Kapa upp färdig smördeg i 10x10cm bitar, lägg en rejäl klick mangoldröra på varje, garnera evt. med en bit ädelost, getost eller feta, fukta kanten med ett blött finger och vik ihop. Tryck till kanten med en gaffel och grädda i 225 grader tills degen fått fin färg.
Pasta med mangold
Tillred mangolden som tidigare recept, när den är nästan färdig lägg i en rejäl klick örtsmör och lite salt(mortla finhackade örter, timjan, rosmarin, oregano m.m. och blanda med smör, gör en stor sats och rulla in i smörpapper ... det går garanterat åt). Fräs ihop mangolden med örtsmöret, vänd ner pastan.
Servera med riven parmesan eller annan ost.
Mangoldpaj
Strimla mangold och låt den koka ner i sin egen vätska.
Grädda ett pajskal. Bre tunnt med dijonsenap i botten, lägg på ett lager tunnt skivad, lätt fräst, lök, ett lager mangold, ett lager tunnt skivade tomater, ett lager mangold, ett lager tomater (fortsätt tills pajen är full eller grönsakerna är slut), salta mellan lagrena, och så ost och/eller ädelost o svarta oliver på toppen. Grädda tills osten fått lite färg, 30-40 min på 200-220 grader.
Mangold och vitkålsmixen
Fräs lök, vitlök och chili i lite smör eller olja, vänd ner fint strimlad vitkål och strimlad mangold. Låt fräsa ihop, salt och peppar efter smak, grillkrydda för dom som vågar. Låt koka ner under lock, ta av locket och koka tills vätskan är borta. Lägg i löjligt mycket smör, fräs runt några sekunder och servera med nykokt färskpotatis.
Mangoldomelett
Fräs lök, vitlök och chili i lite smör eller olja, vänd ner strimlad mangold. Låt fräsa ihop, salt och peppar efter smak. Låt koka ner under lock, ta av locket och koka tills vätskan är borta.
Blanda fräset med ett par tre uppvispade ägg (evt. riven ost) och lite salt i en skål, häll tillbaks i pannan och stek tills det nästan stelnat, vänd med "pannkaksvändning" eller mha en tallrik och stek några sekunder på andra sidan. Servera med grova mackor och/eller en vitkålsallad.
Mangoldbröd
Strimla mangold och låt den koka ner i sin egen vätska.
Kör mangolden med degvätskan i mixer och baka valfritt bröd av det.
-
Någon som har idé på nåt gott med kålrot?
-
Någon som har idé på nåt gott med kålrot?
Nästan allt med kålrot är gott. Jag brukar ugnsbaka rotfrukter, t.ex. potatis och lök i klyftor, morötter och palsternacka skurna på längden, rödbetor i stora tärningar och kålrot i ganska grova stavar. Alla rotfrukter går bra att blanda i, gör inte bitarna/klyftorna för små bara.
Lägg allt i en långpanna, mortla ihop färsk timjan, vitlök och rosmarin med olja och häll över. Salta ordentligt. Kör i ugnen på 200gr tills allt är klart (ca 45min eller så) och vänd runt det hela ett par gånger under tiden. Servera som tillbehör eller bara med ett stek ägg på toppen som pytt.
Annars är ju rotmos (potatis+kålrot+morot) väldigt gott men det kräver nog att man har vinterpotatis annars blir ju inte moset så aptitlig.
-
Idag blev det pizza med rökt renkött o gravad lax, svamp o mozarellaost, enkelt o gott, om man har råvarorna.
-
Tack för tipset, Vitis! Rotmos har jag redan i frysen (men fläskläggen är slut). Att ugnsbaka låter gott! Passar färskpotatis att ugnsbaka, tro?
-
Tack för tipset, Vitis! Rotmos har jag redan i frysen (men fläskläggen är slut). Att ugnsbaka låter gott! Passar färskpotatis att ugnsbaka, tro?
Ja, färskpotatis går bra att både steka och ugnsbaka.
Jag gjorde en pytt igår med lite av varje jag kunde hitta i landen. En lök, en rödbeta, en gulbeta, en morot, vitlök och timjan å så några potatisar.
Skar allt i cm-stora tärningar, moroten i slantar och löken i klyftor och stekte alltihopa i lite olja i stekpannan.
Serverade med två lätt stekta ägg ... mums.
-
Jag ugnsbakade färskpotatis här om dagen Supergott o enkelt
dela potatisen i lagom bitar pensla eller droppa på lite olja
in i ugnen ca 20 min
Man får röra på dem ibland för annars fastnar dem
Bäst är nog att lägga dem på bakplåtspapper
Tror det skulle vara jättegott att strö flingsalt eller dyl över
-
Till lunch åt jag fullkornspasta med tomat, paprika, chili och svarta bönor.
Ikväll tänkte jag göra potatis och morotsgratäng. Vet inte vad jag ska ha till än...
...kikärtsbiffar blir det nog. Med mandel i.
-
Idag gjorde jag köttfärsbiffar med fetaost i Gott
till det åt vi couscous kokad i köttbuljong
i den blandade jag i lök röd o gul paprika iolika färger o tomat
-
Vitis tipsade om rotsaker i ugn. Jag gör samma rätt fast kompletterar med kyckling, i delar och skivad kabanosskorv. Allt i samma långpanna. Serveras med fetaost och rödvin. Det är ett stående recept hemma hos oss.
-
Idag gjorde jag köttfärsbiffar med fetaost i Gott
till det åt vi couscous kokad i köttbuljong
i den blandade jag i lök röd o gul paprika iolika färger o tomat
Ja Cous-cous är toppen.
Häröver blir det mest majsbröd och ris med olika såser och grytor. Har varit alldeles för fuktigt för att odla potatis i år.
-
Soppa på färska gråärter:
Koka färska gråärter i någon god buljong (jag tog hönsbuljong) tills de är mjuka, ca 10 min. Mixa till en slät soppa. Häll tillbaka i kastrullen, rör i en klick smör och smaksätt med salt, peppar och lite muskot.
Vi åt soppan med skivad kryddstark korv i. Hur gott som helst, påminner lite om vanlig ärtsoppa på gula ärter, men har ändå en egen, speciell smak.
-
Dom här dagarna lever jag nästan enbart på squash. Det gäller dock att variera sig lite
Därför skar jag en squash i tunna skivor, lade den ena hälften en timme eller mer i en marinad av salt, sojasås och vitvinsvinäger. Den andra
halvan saltade och sköljde jag, lät saltet dra in, sen stekte jag den i eget smör med koriander , spiskummin citron och ingefära. På slutet la jag till lite lökklipp, samt åt en morot rå till.
Nåt mer orkade jag inte göra i ordning idag...
-
Valstek med kokta morötter, brysselkål och en rödvinsås! Super; dock tyckte jag steket blev för stekt, val ska vara lite rå för att få fram den riktigt goda smaken och konsistensen. *tipstips*
-
Valstek med kokta morötter, brysselkål och en rödvinsås! Super; dock tyckte jag steket blev för stekt, val ska vara lite rå för att få fram den riktigt goda smaken och konsistensen. *tipstips*
Valstek? Du är inte rädd för att kasta norska stenar i det svenska glashuset?
-
Val är ju det godaste köttet man kan äta! Sveriges glashus måste bräckas litegrann
-
Val blir nog inte något dagligt recept hos mig :)
-
Dessutom är det typ det billigaste köttet som går att köpa i Norge. 8)
-
Vilken sort är det?
-
Man fångar bara vikval i Norge.
-
Spenat fritata med nötrulle till
Äppelcider att dricka
-
I dag lagades det fiskgratäng. Vad brukar ni ha i era fiksgratänger ? Själv gör jag min med torsk, béchamelsås med vitt vin/fond kokad på räkskalen/dill/citronskal och dito saft samt potatismos med äggula i och räkor på toppen.
/Valma
-
Recept och recept...
Igår tog jag bara en squash och åt rakt igenom. Som en gurka.
Jag menar - jag äter ju ändå bara squash nu, så varrför hålla på och pilla med marinad och sånt jox
-
Recept och recept...
Igår tog jag bara en squash och åt rakt igenom. Som en gurka.
Jag menar - jag äter ju ändå bara squash nu, så varrför hålla på och pilla med marinad och sånt jox
Ja varför konstla till det i onödan.
När jag är ute och jagar brukar jag käka upp den lilla innerfileén som sitter uppe i bukhålan på hjorten(har ingen aning om vad den heter på svenska), rå i tunna skivor med lite grovsalt på direkt efter urtagningen.
Skitgott....men frugan tycker det är barbariskt ;D.
-
är du inte rädd för trikiner?
........fast det kanske bara finns i gris, björn, och fisk?
-
är du inte rädd för trikiner?
........fast det kanske bara finns i gris, björn, och fisk?
Nä...jag säger som samen sa när han intervjuades om han inte var rädd för bequerellen efter tjernobyl:
"-Nej...ser jag någon så pillar jag bort den".
Men lite mer allvarligt....jag vet inte om det finns trikiner i hjort, det kanske det gör.
Å andra sidan så rensar lite skit magen och OM det skulle vara så att jag drabbas av plötslig viktminskning så får jag väl avmaska mig själv.
Om jag ständigt skulle behöva oroa mig för parasiter, sjukdommar och rabies så skulle jag få ställa in mitt liv och det har jag ingen lust med ;).
Jag har ätit rått, gravat, saltat, torkat hjortkött i många år utan att någon gång mått dåligt av det.
Fisk däremot fryser jag alltid in ett par veckor innan jag gravar den. Likaså med skinka innan jag saltar och lufttorkar den.
Och dagens maträtt....En egenskapad variant av Nikkalouktasoppa, med squash, vitkål, broccoli och grisbog.
-
är du inte rädd för trikiner?
........fast det kanske bara finns i gris, björn, och fisk?
Vad jag vet smittar trikiner genom att man äter smittat kött, dvs djur där trikinlarver har kapslat in sig i musklerna. Det lär inte hjortar göra.
-
I kväll vankas det panerad rödspätta, kokt potatis, grillad fänkål och remouladsås.
/Valma
-
Idag blev det hjortfärsbiffar, kokt potatis, tomat/löksallad, lättkokta rosenbönor med lite citron och olivolja, morotsstavar och en gratäng med lök, squash och tomater. Alla i familjen tycker om olika slags grönsaker, därav den något konstiga blandningen av allt möjligt.
Alla grönsaker utom tomaterna från egen odling ;D Hjortfärsen köpt, dyrt, men gott och säkert hälsosammare än den vanliga köttfärsen.
-
Det blev en god stek av fransyska som utan kryddning lagts fryst i ugnen på 75 grader i sex timmar. Till detta kokt potatis och grönpepparsås (med grädde i) och rönnbärsgele.
Till efterrätt hallon och grädde.
(gjorde ett kap på 10 kg fransyska för 500:- tidigare i sommar).
Sen tror inte jag heller att hjortar kapslar in sig i musklerna, som trikiner ;D. Hjortfärs kan köpas för ca 45:- kilot fryst då förståss!
-
Sen tror inte jag heller att hjortar kapslar in sig i musklerna, som trikiner ;D.
I så fall får man peta bort dem.
-
Som sagt, hur lite man än odlar får man alltid för mycket sallad. Och mycket squash med.
Här kommer mer råd och bot mot detta.
Het räkgryta á la Suresh
Eget:
Lök
Sallad
Squash
smör
Köpes:
Räkor
kryddor, tomatpure, citron mm
grädde/youghurt
Hacka och stek i ghee eller hemkärnat smör på låg värme tillräckligt med lök för att det skall täcka botten i en högkantad stekpanna eller järngryta. Lägg i ungefär lika mycket squash när löken börjar bli klar.
Hacka 2 salladshuvuden fint.
Häll på 1-2 dl grädde eller youghurt i stekpannan/grytan. Fyll på med lite vatten till du fått en krämig sås mitt emellan gryta och soppa. Höj temperaturen lite till så att såsen kokar. Veva ner salladen. Krydda med mycket cayenne, koriander, örtsalt,curry eller garam masala och ev ett par vitlöksklyftor. Häll på 2 msk citron och 1 msk tomatpuré för färg.
Dra pannan lite åt sidan för att sänka temperaturen. Häll över rätt mycket pillade räkor, gärna med lite spad. Servera snabbt så att räkorna inte hinner torka ihop alltför mycket av värmen.
Ät och njut.
Att dricka till: Martini,vitt vin hembrygt öl - eller varför inte en iskall lassi?
-
Trikiner finns inte i hjortkött. Man behöver i princip bara oroa sig för gris, fisk och björn. Jag har hela mitt liv ätit renkött saltat och torkat, eller bara saltat. Samma sak med fisk iofs, saltfisk är ju stående sommarmat.
-
Jag köper gris från ett gårdsslakteri. Hur säker kan man vara att den är trikinfri?
-
Jag köper gris från ett gårdsslakteri. Hur säker kan man vara att den är trikinfri?
Det kan man inte vara, men du kan se äggen i köttet om du har tur.
Det säkraste sättet att klara sig undan är att frysa ner köttet ett par veckor, då dör de små parasiterna.
Jag gör det alltid med fisk och gris som skall saltas, kallrökas eller gravas.
Hjortkött äter jag dock helst hel eller halvrått både gravat, saltat eller torkat precis som man äter ren i norra Sverige.
-
Det kan man inte vara, men du kan se äggen i köttet om du har tur.
Det säkraste sättet att klara sig undan är att frysa ner köttet ett par veckor, då dör de små parasiterna.
När vi "blev med vildsvin" läste jag på om trikiner. De finns i flera versioner som inte alla dör av kyla. Upphettning dödar dock alla sorters trikiner.
-
När vi "blev med vildsvin" läste jag på om trikiner. De finns i flera versioner som inte alla dör av kyla. Upphettning dödar dock alla sorters trikiner.
Häpp där ser man, det visste jag inte. Har alltid fått lära mig att just kyla var det effektivaste sättet att få död på dem.
Jaja, jag har hur som helst ingen lust att lägga om mina matvanor utan fortsätter med min nedfrysning.
Får väl chansa lite mer i framtiden. Lax och hjortfile smakar bäst gravad och rå....så är det bara....för mig.
-
En måndag som denna blev det köttfärs på ett av mina favoritvis, Dam Ke Kebab:
Blanda 4,5 hg köttfärs med 1 tsk riven ingefära, 1 finhackad spansk peppar, 1 tsk riven vitlök, 2 tsk Garam Masala, 1,5 dl yoghurt, 0,25 tsk salt, 1 kvist koriander (finfördelad). 1 tsk chilipeppar, 2 ägg samt 1 hel knaperstekt lök. Bred ut på smörpappersklädd plåt (ca 1 cm tjockt) och pensla med olja. Kör i ugnen i 180 grader 20 min, sänk till 150 grader och kör 20-30 min till (vätskan skall koka bort). Skär i små kvadrater, pressa citron över dem och garnera med lite spansk peppar och koriander eller persilja.
Till detta serveras ris och Masor Daal:
225 gr. Röda linser ~2 dl
6 dl. vatten
1 tsk chilipeppar
2 tsk mald koriander
¼ tsk gurkmeja
¼ tsk salt
1 kvist färska koriander blad, hackade
4 färska tomater eller 5 konserverade tomater hackade.
1 lök skalad och hackad
50 gr smör
1 grön spansk peppar
Tvätta linserna i 4-5 ombyten vatten, vattnet skall vara helt klart i sista sköljningen. Sila av linserna. Koka linserna i 6 dl. vatten utan omröring till dess att de är helt genomkokta. 10 –15 min brukar det ta. Mosa linserna med en potatisstamp eller liknande och tillsätt chilipeppar, mald koriander, gurkmeja, salt, färska korianderblad och tomater, låt småputtra under lock i 6-8 minuter. Ta av grytan från värmen. Bryn löken i smöret och häll sedan smör och lök över bönorna. Garnera med hackad spansk peppar.
Gott och billigt!
/Valma
-
Medan jag kokade pickles på ett par kilo squash gjorde jag omelett på dagens inplockade soppar och skivlingar.
Om jag fortfarande skriver i morgon gick allt bra.
-
Jag håller tummarna.
-
Idag har jag haft fullt upp och kom hem å var jättehungrig! Jag kokade en spenatsoppa på spenat, buljongtärning, mjölredning, vatten å en skvätt havremjölk. Tog inte ens tio min och är bara så gott!!! Åt lite hembakat bröd till oxå.
Jaghar varit sugen på linser de sista dagarna så imorron blir det nog röda linser med en fräst lök, två vitlöksklyftor och kryddor i. Till det pasta o ev några skivor ost på
-
Spenatsoppa är för snobbar ... här käkar vi bara mangoldsoppa.
4 port
1 liter buljong
2-3 tänade potatisar
3 charlottenlökar
2 klyftor vitlök
chili efter smak (gärna mycket mer än man tror)
typ 20 blad mangold, hackade
1/2 burk creme fraiche
salt
Koka allt i buljongen tills potatisen är mjuk, häll allt i mixer tillsammans med creme fraiche och kör runt tills det är en slät soppa.
Servera med grahamsscones med smör och god ost eller tunnbrödsrullar med lagrad ost och dijonsenap.
-
Middag idag:
Karrékotletter (från ica-butiken)
Klyftpotatis (från egna potatislandet)
Smörstekta kantareller (hittade på dagens skogspromenad)
Nylagat äppelmos med lite honung i (hittade fallfrukt på en övergiven torptomt, också på dagens skogspromenad).
Ibland är livet både enkelt och gott ;D
-
Idag blir det köttfärs med bacon, broccoli, champinjoner, lök och crème fraîche. Till detta fullkornspasta.
/Valma
-
Igår skulle jag gjort gryta på älgkött men iddes inte utan då blev det i stället stekt potatis lök och och omelett smet över det men i dag måste jag göra grytan inget märkvärdigt men det brukar bli gott med grönsaker i och så är jag väldigt svag för bönor i alla de former.
-
Långkok på lamm puttrar på spisen. Denna söndag följde jag ett indiskt recept med bland annat yoghurt, muskot, fänkål, koriander och vitlök. Det doftar gudomligt så jag hoppas att det smakar därefter.
/Valma
-
Fläskrullader med emmentaler, potatis- och palsternacksmos, rödvinssås, lingon och haricots verts.
Jäkligt gott, om jag får säga det själv.
/Valma
-
Idag hittade jag på ett gott tillbehör, haricots verts och morötter inlindade i parmaskinka. Koka morötterna och bönorna så att de bara blir aningen mjuka, stek sedan i smör och balsamvinäger. Salta. Linda in knippen i en bit skinka och stick in knippena i ugnen ett par minuter, förslagsvis grilleffekt 200 grader.
Jäkligt gott som avbrytare till en stek med sås.
/Valma
-
Idag LYXAR jag mig. Jag har lagt in tacos med ost i vedspisen och till dem skall jag servera tre sorters såser. En söt chilisås, en pastasås med vitlök och ett eget påhitt på yoghurt, salt, tomatpuré, basilika, ingefära och chili.
Olé!
***tillägg***
mmmmm.....
-
jag använder bara vedspisen nu för tiden. fördelen är att man inte behöver passa tiden, den slocknar ju bara.
skulle iväg och handla djurfoder och kläder till barnen.
jag gör som jag brukar när man måste iväg och vet att alla är hungriga när man kommer hem igen. jag förberedde middagen.
i en djup bakplåt lägger jag
tvättad potatis med skal som jag delar i fyra bitar
delar morötter på längden
gula lök delas på mitten
ett par nävar med brockoli och 6-5 klyftor vitlök
två karrebitar delas på mitten
Två Chorizos delas i mindre bitar
Två kycklinglår delas också i mindre bitar
Jag häller över olivolja och kryddar med salt, vitlökspeppar, lagerblad och rosmarin.
In med plåten i ugnen och fyll på med ved.
när vi kommer hem 2 timmar senare är maten färdig och fortfarande varm.
ljuvligt
-
Vi åt rimmat stekt fläsk med potatis och löksås igår..........enkelt att laga ...OCH SÅ GUDOMLIGT JUVLIGT!
jag förundras alltid över hur något så simpelt kan vara så gott..........
-
Men visst!? Ofta är faktiskt det enkla som är det godaste! Jag älskar svensk husmanskost! :P
-
Idag: Köttfärsbiffar med potatis/palsternacksmos (vi har massor av p-nackor), kokta rödbetor (de sista som fanns kvar i landet), råa morötter (oxå de sista), pickles och rödvinbärssylt. Allt utom köttfärsen från egna trädgården ;D
-
Hejsan Valma! Det var ett tag sen!
Jag är imponerad av din matlagning!!!! Vilken fantasi!
Hoppas att det går bra med nya huset!
Dagens mat: Purjolöksoppa, pannkakor och frysta (blir tinade ;-) hallon
-
Idag blir det hopkok, kassan är alltför snål.
Koka broccoli, potatis, ärtor, morötter, ja de rotsaker du har hemma.
Mosa till ... mos =O) Mjölk, kryddor o smör efter tycke o smak. Moset måste vara ganska fast.
Blanda i fräst lök.
Stek till små biffar som avnjutes med lingon.
-
Mycket enkel vildsvinsgryta.
En bogbladsstek från vildsvin
köttbuljong
1 hel vitlök
Skivade morrötter
broccoli
2 stora lökar
Tabasco
hel svartpeppar
paprikapulver
mjöl
Skär av köttet från bogbladet, tärna smått och lägg i gryta tillsammans med benet.
Täck med vatten och koka upp.
Skumma av och hälli buljong så det täcker köttet med några centimeter. Koka upp och sänk värmen.
Låt köttet sjuda i c.a 2 1/2 timme.
Efter c.a två timmar kan du ösa ur ett par skopor buljong och fiska upp benet/benen.
Häll i morötter, hackad lök och broccoli och låt koka/skjuda en halvtimme till på svag värme.
vispa ner 3-4 msk mjöl i den nu svala buljongen du ställt åt sidan tillsammans med övriga kryddor och tabascosås efter smak och häll tillbaka i den kokande grytan. Koka upp på nytt under omrörning och låt småputtra fem minuter.
Servera över pasta, ris eller potatis.
Har du inte tillgång till vildsvin så funkar bogbladsstek från tamgris också bra.
/Fred
-
till luch så kokade jag en röbetssoppa...........min minsting på 10 mån älskade den......
½ kg rödbetor
2 gula lökar
1 morot
1 liter vatten
2 buljong tärningar
2 lagerblad
salt
peppar
1 msk vinäger (gärna balsam vinäger)
riv alla utom en liten rödbeta (eller en halv om de är stora)grönsaker och häll på vatten. krydda (utom vinägern) och låt koka ca 15 min. finriv den sista rödbetan och smaka av med vinäger. klart.
till middag åt vi köpes pizza :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[
-
Hejsan Valma! Det var ett tag sen!
Jag är imponerad av din matlagning!!!! Vilken fantasi!
Hoppas att det går bra med nya huset!
Dagens mat: Purjolöksoppa, pannkakor och frysta (blir tinade ;-) hallon
Tack Hönstanten! Huset mår fint, det ska bli med vedspis så att jag kan långkoka ordentligt i framtiden.
/Valma
-
Idag kokar jag spenatsoppa med ägghalvor.
-
pyttipanna på potatis, lök och hönsfärs, med stekta ägg och inlagda rödbetor.
Allt från gården :).
-
Kokade broccolisoppa idag, det blev supergott!
Smält smör i en kastrull, vispa i mjöl. Späd med mjölk till en tunn sås. Ha i mixad, kokt broccoli och stekt lök. låt koka lite grann, tillsätt grönsaksbuljong. MUMS!
-
Hej igàr var vi vãldigt grõnsakssugna sà det blev champignoner med persilje-&vitlõkssmõr i ugnen, s k falska sniglar & broccolipaj + fõrvãlld brysselkàl stekt i olivolja med lite saffran i, chokladbollar till efterrãtt, ganska lyxigt faktiskt. Idag blir det ugnstekta rõdbetor och potatis med getost pà.
Vore kul att hõra vad ni andra tãnker gõra fõr julmat bàde vegetariskt och inte,/ Annika
-
Här firar vi sambons födelsedag! Hos oss får den som fyller år beställa sin önskemiddag. Så just nu står det en Janssons frestelse och puttrar i ugnen och några extragoda öl står och väntar i det precis lagom svala skafferiet :) Ska bli gott ;D ;D
-
Nu puttar jag upp den här trevliga tråden!
Lunchen idag var färsbiffar på kalkonfärs, kokt potatis, palsternacksmos med finskuren purjo, morotsstavar, röd vinbärssylt och hemlagad bostongurka (squash egentligen)
Tog in palsternackor och purjo från trädgården idag, trevligt med egen färskmat på vintern. Även om det egentligen borde legat ett par decimeter snö på trädgårdslanden...
-
Igår gjorde vi makaroner med en röra av quornbitar, kikärtor och hemgjord färskost. Riktigt trevligt.
-
Idag blir det en massa ungnsbakade rotsaker i ugn, med några klyftade rödlökar. Det är hur lätt som helst och blir hur gott som helst. Rotsaker är totalt underskattade. Mer palsternacka åt folket! (däremot kan sellerin gå och dra något gammalt över sig.)
När rotsakerna är färdiga brukar jag droppa över lite vinägrett gjord på basilika och kanske vitlök, man har i det man känner för. Vinägretten sugs upp av grönsakerna och det blir sååå himla gott.
Något annat jag brukar göra är falafel. Jag har inget direkt recept. Jag blötlägger kikärtor över natten, den mixar jag till det blir en gröt, tillägger lite kokta morötter, koriander eller persilja, lite chili, salt och peppar,om smeten inte känns okej kan man tillsätta ett ägg och lite mjöl. Smeten får inte bli för hård, den ska vara lös men ändå gå att rulla till köttbullsliknande bollar. Dessa steker jag i ganska mycket olja olja till de får den rätta falafel-looken och äter med sallad och bröd och såser som tillbehör.
min tomatsås till falafel:
Svårighetsgrad: urlätt
ta en burk med krossade tomater, lite salt och peppar, kanske en nypa socker och så i med chili efter humör. Låt koka ett tag.
Klart!
Yogurtsås:
1 brk matlagningsyogurt ( man kan ta vanlig med men låt den rilla av lite)
salta och peppra och hacka i nån vitlöksklyfta ( mer om du vill!). sätt även i persilja efter smak och några få droppar pressad citron.
Nu ska jag börja fira nyår iaf!
Ser fram emot ett stort ALTERNATIV 2007
Ni är så gulliga!
Ha det bra!
Molly
-
Till nyårsmiddag blev det gryta med kanin, kokt potatis och brysselkål.
Det var de första egenuppfödda och hemmaslaktade djuren från Gullringe. Ulric har i vanlig ordning ätit mer än han borde, men idag, till skillnad från julafton, är han ännu i upprätt läge och utan hjärtklappning.
KARL DEN STORES KANIN
1 kanin
smör
salt och peppar
1 stor morot, riven
8-10 smålökar
1/2 tsk timjan
2 lagerblad
1 flaska öl, 33cl
200g passerade tomater
2 tsk arrowrot utrört i lite vatten
1. Dela kaninen i lagom bitar, salta och peppra.
Bryn bitarna i smör tills de fått fin färg.
2. Tillsätt moroten, lök, timjan och lagerblad. Salta
lätt och häll på ölet. Sjud under lock 45-50 minuter.
3. Ta upp köttet och håll det varmt. Se till att såsen
kokat in till hälften - reducera annars en stund.
Blanda ner tomaten och red såsen med arrowroten.
Lägg ner köttet igen.
Gott Nytt År önskar Erikssons på Gullringe!!
-
Kokt torsk med äggsås till det potatis
mums
-
Kokt torsk med äggsås till det potatis
mums
my good va gott!!! :D
-
Vore kul att höra hur ni alla tillagar era grönsaker och kött.
Alltså inte er favoriträtt utan vad ni ska äta ikväll/imorgon/igår etc.
Ibland känns det som man blir lite inskränkt i sitt tänkande och kreativitet.
Jag för min del (jag som oftast lagar maten hemma Älskar det!)
gillar soppor.
Igår gjorde jag en soppa genom att fräsa jordärtskockor, purjolök och morötter i lite olja och massor av koriander och lite ingefära. Tillsatte hönsfond (hönsbuljong för er som inte har egen fond) hällde på vatten och kokade i 5 minuter. Klart! Snabbt och gott med en hembakad Dinkelsmörgås till.
Så, vad äter ni ikväll? ???
här blir det grillspett med majskolv,köttbullar,ananas,kött,paprika,tomat.
till det blir det ris.
-
Måste ju försöka hålla denna tråd vid liv, den är ju en levande kokbok!
Fredag: Ceasarsallad med nobisdressing (koka ett ägg ca 1 min och gröp ur det, mixa med vitlök, olja, dijonsenap, peppar, salt och vitvinsvinäger, strö över gräslök).
Pris ca 18 kr/portion inklusive torrstekt bacon, krutonger och ruccolasallad.
Lördag: Rostbiff rullad i cayenne- och svartpeppar, bryn i panna och stek sedan på 125 grader tills det att köttet uppnår 65 grader. Linda in i folie och låt vila. Servera med Haricots Vertes och potatisgratäng med överdos av vitlök. Pris ca 15 kr per portion.
Söndag: Korv Stroganoff. Fyndade näst intill utgången falukorv för 12 kr/800g och tillverkade 6 rejäla portioner Stroganoff för ca 4,50 kr portionen inklusive ris.
/Valma
hej valma hittade idag 800g coop x-tra falukorv för 19kr! ;D
-
någon som har recept på kroppkakor??
???
älskar kroppkakor & skulle gärna göra egna.. ;D
http://www.scan.se/pagaffeln_2006_visarecept.asp?id=1166
-
Dagens Middag= Kokt Torsk Äggsås Färskpotatis o Tomatsallad MUMS :D :D :D
hur gör man god äggsås??
-
Middag idag:
Karrékotletter (från ica-butiken)
Klyftpotatis (från egna potatislandet)
Smörstekta kantareller (hittade på dagens skogspromenad)
Nylagat äppelmos med lite honung i (hittade fallfrukt på en övergiven torptomt, också på dagens skogspromenad).
Ibland är livet både enkelt och gott ;D
hur kan man hitta smörstekta kantareller på skogspromenaden??? :P ;D
-
Dagens lunch var köttfärsbiffar med kokt potatis, kokta morötter, brunsås och lingonsylt. Igår åt vi kokt fisk med potatis och äggsås. :P
-
Idag blir det enkelt: cous-cous och wokade grönsaker *mums*
-
Så här gör jag min äggsås
Hacka 4 st hårdkokta ägg(lägg åt sidan)
Smält ca 25g smör Vispa i 3 msk vetemjöl
Häll i 3dl mjölk och 3 dl fisbuljong Jag brukar ta av vattnet jag kokat torsken i
Häll i lite peppar o salt koka några minuter under omrörning¨
Häll i de hackade äggen och ev persilja
-
idag blev det potatisplättar,lingonsylt,tomat, paprika.
-
Sötpotatis grillat i 1 cm skivor och quinoa m. en halv tomat. Och en liten klick kvarg m. chili, svartpeppar och vitlök till.
-
Just nu står Vitis vid spisen och snörvlar (han hackar lök). Hmm, jag ser alltså lök, svamp tror jag också, chili förstås... stora grytan står framme och fräser, jag vet inte riktigt vad det kan bli idag? Spännande och gott, förstås. Hm, jag får återkomma, nu ska jag "plugga" vidare... 8)
Okej, så här blev det idag:
Soppa! Potatis, lök, chili, vitlök, tomat, timjan... Till det grillade mackor med champinjoner, oliver och ost och en avocadosallad... mumsmums...
-
Nu ska jag slita mig härifrån och gå och laga söndagsmiddag till famijen + svåger och brorsdotter. Kalkonbröstbitar från frysen med smålökar, vitlök, skivad citron (med l på), vitt vin, timjan, saffran, ingefära, kanel,. spiskummin... Bulgur till om vi har, annars ris- Couscous blir baraför geggigt...
Nu för tiden tycker jag nästan det är godare att dricka öl (eller vin) medan jag lagar maten än när jag äter den...
-
idag blev det rester...potatisbullar,köttbullar, skinka, sås,majskolv! ;)
-
Här i huset blir det pasta med kycklingröra
Dela en färdiggrillad kyckling i småbitar stek med lök o paprika
blanda i kryddor du tycker om här tar vi salt peppar chili Häll på matlagningsyoughurt eller creme fraish Häll på majs Servera till pasts
Nybakta baugetter till
-
hej hönstanten jag ska fixa tak på hönsgården tillvåren för räven hade klättrat upp på taket och hoppat ner i hönsgården så han kom inte ut igen. Jag bor i småland men har min släkt och barn o barnbarn i stockholm så jag är ofta där uppe så om erbjudandet står kvar när värmen börjar komma så kommer jag gärna till dig och hämtar några hönor många kramar praline1
snälla,håll dig till ämnet i tråden....här va det mat som ska utbytas, inte räven i din hönsgård. :(
-
I kväll blir det äkta Svensson-käk, tacos. Men, det är rätt gott och enkelt....
/Valma
tacos är ju sååå gott och enkelt! ;D
-
Igår åt vi något riktigt gott,
Filodeg som vi fyllde med mangold,vitlök och fetaost(hemagjord fy fan vad god den är) sedan vekvi dem i trianglar och hade i vedspisen.
Till det var det potatisar som man delar på mitten och sedan skär man försiktigt så att det inte går sönder ett rutmönster penslar med olivolja,vitlök och inlagd chili, låt dem stå i ungnuen tills det är klart.
Servera med mjölksyrade sockerärtor och en vit yoghurtsås med timjan.
mumma
-
Ajon, det där lät otroligt gott. Hur gör du egen fetost?
-
idag blev det makaroner och falukorv, enkelt och gott!
-
hallå, vart är alla? fortsätt skriva vad ni äter till middag!
här blir det kyckling och ris iallfall idag. :D
-
igår blev det hamburgare... nej, inte det där stället med gula bågar utan hemlagade ;) Med egenhändigt bakade bröd av graham o dinkel. En massa grönsaker och så egen inlagd gurka och pickles. Dressing struntar vi i, man får ta senap o ketchup i stället.
Konstigt nog gillar barnen det minst lika mycket som det där stället med glada måltider och fåniga plastleksaker ;D ;D
Vi gör egna fiskpinnar oxå: pinnformade bitar av sejfilé som jag dubbelpanerar och steker i smör o olja. Potatis och valfria grönsaker till det. Och jag vill ha en egenhändigt hoprörd örtmajonnäs, iaf när det finns färska örtkryddor
(Jag har en handvevad mixergrej från Tupperware som är helt suverän att göra majonnäs, smoothies och sånt i - funkar även vid strömavbrott ;) Tupperwareparties är MYCKET populära härikring!)
Väldigt skönt att man kan göra egen "skräpmat" som alla gillar ;D
-
köttfärsås i dag på fläskfärs, gullök, vitlök, kinesisksoya, tomatpure rosmarin, timjan, salt och peppar. Brukar ha curry i men den var slut. har också stekt klart lite oxbringa i stekgrytan också det med massa lök bbåde gul och vit pluss morötter, lagerblad och salt lite peppar. jag är inte glad i starka kryddor och maten blir god ändå.detta ska vi äta i morgon till middag.
-
idag blir det hemagjorda köttbullar,potatis, sås!
köttbullesmeten,4port
havregryn 3/4dl
potatismjöl 1msk
vatten 2dl
salt 1/2-1tsk
peppar 1krm
färs 400g
ägg 1st
blanda havregryn,potatismjöl och vatten,rör i salt och peppar och låt svälla 10minuter
arbeta i färsen och ägget.
klart för stekning antingen i ugnen eller på panna.
själv steker jag mina köttbullar i den nyinköpta gjutjärnsgrytan.
till detta blir det råkostsallad, och jag tror det blir morot och apelsin, det friskar upp!
-
(Jag har en handvevad mixergrej från Tupperware som är helt suverän att göra majonnäs, smoothies och sånt i - funkar även vid strömavbrott ;) Tupperwareparties är MYCKET populära härikring!)
HJÄÄÄLP! ska jag tvingas ge upp mitt ståndatktiga tupperwaremotstånd efter alla dessa år?!? En handvevad mixer lät ju bara heeeelt oemotståndligt! (Så slipper man kånka fram hela hushållsassistenten så fort manvill röra ihop nånting). Du som är så slängd i sånt här kanväl fia en bild Christina?
-
I min köttfärssås är det 3 gula lökar, 2-3 vitlöksklyftor, 800 g färs, 3-4 morötter, en stor bit rotselleri (enda gången alla banren äter rotselleri ;D), chili, krossade tomater + tomatpuré i den stora grytan och innan jag häller i tomaten tar jag undan en del köttfärssås i en liten kastrull eftersom mellansonen integillar tomat. Han får soja, kalvfond och en skvätt grädde på sin i stället.
Det ska vi ha idag - med spagetti!
-
...blir det här!
Fiskfile övertäckt med pesto, bakas i ugn.
Ris puttrar på spisen.
Plugga några rader, skriva några inlägg här och sén är det färdigt.
-
Omvänd Tupperwaremotståndare här, nåja delvis omvänd iaf ;) Om man klarar av att bortse från det amerikanska säljkonceptet (det har jag lite svårt med...) så är ju grejerna bra, fast dyra. Ska försöka fixa en bild såsmåningom (sitter på jobbet nu).
Mixern klarar dock bara ganska mjuka saker, man kan inte hacka nötter o så. Annars är den bra och ungarna använder den gärna och fixar mysko blandningar med bär o frukt ;D
Tupperware-partyn är som sagt en stor social grej här och en bra chans att lära känna folk. Man får försöka ha ett lite antropologiskt förhållningssätt till det hela ;D ;D vara med utan att engagera sig alltför mycket.
-
Morsan köpte Tupperware när jag föddes. En del har jag fått överta och hon använder sitt nära på dagligen. Grejerna är alltså snart 42 år och hur fräsha som helst. Så dyrt, kan man nog inte kalla det i längden.
-
I min köttfärssås är det 3 gula lökar, 2-3 vitlöksklyftor, 800 g färs, 3-4 morötter, en stor bit rotselleri (enda gången alla banren äter rotselleri ;D), chili, krossade tomater + tomatpuré i den stora grytan och innan jag häller i tomaten tar jag undan en del köttfärssås i en liten kastrull eftersom mellansonen integillar tomat. Han får soja, kalvfond och en skvätt grädde på sin i stället.
Det ska vi ha idag - med spagetti!
varför så mycket färs, är ni många eller?? ;)
-
idag blir det hemagjord pizza med julskinka.
vi förköpte oss lita kan man säga, så nu står vi här med 8kg julskinka(men den vaaa ju så billig bara 10kr/kg ;D
plus det vi hade i frysen sen ju=4kg= totalt 12kg skinka... :P
-
Två vuxna och tre barn i skolåldern.
Jag tycker att när man tittar på den färdiga kf-såsen så är det mycket mindre andel kött i vår än i många andras? ???
(och så blir det en omgång på bordet och en omgång i frysen att plocka fram när odlingssäsongen börjar 0ch man itnevill stå vid spisen!)
-
Fredagsmiddag:
persiljejärpar på nötkött, persilja, ägg och kryddor
grönsaksfräs på vaxbönor, torkade tomater, trattkantareller, vitlök
Inget köpt i affär'n... ;D
-
Ikväll ska vi frossa på en gryta med hjortkött, rotfrukter och trattisar, med lite grädde i såsen. Till detta tranbärssylt och kokt potatis. Och ett rejält rödvin.
En del hämtat från trädgård och skog, annat från butiken. Det ska bli gott, hoppas jag!
Till lunch hade vi hemlagad pizza (en halvmil till närmaste pizzeria ::)). Vi gör små portionspizzor och så får var o en lägga på sin egen fyllning, alltid populärt!
-
idag har vi varit och handlat på City Gross (ja, bara för att man har pengar behöver man inte köpa dyra grejer)
istället visar man på sin smarthet och handlar billigt, för att kunna lägga undan pengar till sitt mål.
vårat mål är ett hus.
dagens middag:
vi va på citygross idag och hittade billig blandfärs, den kostade 39,90kr/kg.
vi köpte 1,805kg för 72.02kr
utav detta storpack fick vi 12st middagar a`ca 140g (dvs 140gr räcker till oss två.)
så dagens middag blev spaghetti och köttfärssås,kostnad:
72kr/12middagar=6kr/140g paketen,dvs 3kr/person
till det tillkommer spaghettin,som kostade 5,90 för 1kg.
5,90/10=59öreper hekto.
vi använde 2hg dvs 1,18kr
olja ,krydda och smör=ca 50öre.
total kostnad för middagen per person:
3+0,59+0.25= 3,84kr!
-
tips för köttfärssåsen, den blir god och mustig och nyttigare:
riv ner lite rotsaker, morötter är ju alltid rätt billigt.
Men även palsternacka och andra rötter är gott i köttfärssås.
och så blir det lite drygare, köttet ska bara ge en grundsmak, resten ligger på kryddnigen och grönsakerna..
-
tips för köttfärssåsen, den blir god och mustig och nyttigare:
riv ner lite rotsaker, morötter är ju alltid rätt billigt.
Men även palsternacka och andra rötter är gott i köttfärssås.
och så blir det lite drygare, köttet ska bara ge en grundsmak, resten ligger på kryddnigen och grönsakerna..
ja, jag vet ;D men idag ville vi bara ha det enkelt! dessutom kostar det ju mer, ju mer ingredienser du har i... ;D vi brukar ha rivna morötter eller krossade tomater i.
-
idag blir det fläskfile` och pommes ;D
-
Igår tog jag nio tuppar av daga. De skulle egentligen ha blivit köttbullar, men det gick inte Ulva med på. Istället blev det så här:
bröstbitar av nio (små) tuppar
tre burkar krossade tomater
en liten burk champinjoner
gul lök i klyftor
vitlök
purjolök
en halv flaska rödvin
Salta och peppra köttet, lägg i långpanna. Lägg på all lök samt svampen. Häll på vinet och tomaterna. In i ugnen på 225 grader i 45 minuter.
Vi åt penne till, vad som helst hade nog varit gott. Inte filmjölk kanske.
Det blev ganska mycket, vi var två vuxna och fem barn som åt och det blev över till morgondagens lunch.
-
Mycket enkel vildsvinsgryta.
En bogbladsstek från vildsvin
Vi har vildsvin på våra marker ibland, jag har sett spåren (ända in i trädgården under köldknäppen i mars i fjor) men surprise, surprise, de har inte visat sig för jägaren. Så det får väl bli tamgris i grytan. Men bogbladsstek, hur styckar du den? Lägger du ner den hel i grytan eller är den delad i mindre bitar? Jag tror vi mest försker karva loss kött runt bogbenen som sen mals till färs (vi gör av med massor med färs...) men det kunde ju vara kul att testa något nytt. Benen har vi hittills inte orkat ta hand om utan de har slängs.
-
I dag blir det förresten snabbgryta på tinad ratatouille (från augusti -05 :-[) med mild och stark korv i och lite vita bönor eller vad jag hittar i frysen. Stekt potatis från helgens middagar till.
-
idag blir det fläskfilegryta och potatis.
-
idag blir det makaronigratäng,göres såhär:
koka makaroner och spola av dem så dem blir kalla.
stek köttfärs och krydda den.
häll i makaronerna och köttfärsen i en ungsäker form
och tillsätt en burk (2dl )creme fraiche i alltihopa och rör om.
lägg i riven ost om du vill och blanda runt....
lägg ost överst.
sätt in i ugn i ca 25 minuter.
mums.
-
Idag åt vi Quornbitar som stektes först med soya och chilipulver. Lade över dem i ugnssäker form, lite bujong i samt en skivad purjolök, blanda chilisås, grädde, lite mjöl ...häll över såsen och strö ost överst. In i ugnen i ca. 20 minuter... mums.... gammaldags makaroner till och nåt grönt. Gott :P
Gun
-
Vi har vildsvin på våra marker ibland, jag har sett spåren (ända in i trädgården under köldknäppen i mars i fjor) men surprise, surprise, de har inte visat sig för jägaren. Så det får väl bli tamgris i grytan. Men bogbladsstek, hur styckar du den? Lägger du ner den hel i grytan eller är den delad i mindre bitar? Jag tror vi mest försker karva loss kött runt bogbenen som sen mals till färs (vi gör av med massor med färs...) men det kunde ju vara kul att testa något nytt. Benen har vi hittills inte orkat ta hand om utan de har slängs.
Jag brukar kapa tvärs över bogbladet med en fintandad bågfil Ett rejält bogblad blir tre stekar.
Har grannen tid så brukar han få kapa i sin köttsåg, då i tunnare (1 1-2 cm tjocka skivor som jag steker eller grillar som entrecote ungefär.
/Fred
-
idag har vi varit och handlat på City Gross (ja, bara för att man har pengar behöver man inte köpa dyra grejer)
istället visar man på sin smarthet och handlar billigt, för att kunna lägga undan pengar till sitt mål.
vårat mål är ett hus.
dagens middag:
vi va på citygross idag och hittade billig blandfärs, den kostade 39,90kr/kg.
vi köpte 1,805kg för 72.02kr
utav detta storpack fick vi 12st middagar a`ca 140g (dvs 140gr räcker till oss två.)
så dagens middag blev spaghetti och köttfärssås,kostnad:
72kr/12middagar=6kr/140g paketen,dvs 3kr/person
till det tillkommer spaghettin,som kostade 5,90 för 1kg.
5,90/10=59öreper hekto.
vi använde 2hg dvs 1,18kr
olja ,krydda och smör=ca 50öre.
total kostnad för middagen per person:
3+0,59+0.25= 3,84kr!
Jag brukar beräkna c.a 300-500 gram kött/person och måltid.
Gör jag köttfärssås ska det vara kött i den.
Inget fel att göra sås med lite köttfärs och mycket grönsaksfräs i heller....men jag skulle inte kalla det för köttfärssås.
/Fred
-
Jag brukar beräkna c.a 300-500 gram kött/person och måltid.
Gör jag köttfärssås ska det vara kött i den.
Inget fel att göra sås med lite köttfärs och mycket grönsaksfräs i heller....men jag skulle inte kalla det för köttfärssås.
/Fred
då förstår jag om det blir dyrt med maten...menar du på allvar att om ni är 4st så gör du köttfärssås på 1,2kg??? ganska dyra måltider..
men alla gör vi ju olika....vi lever efter frivillig enkelhet principen.....
jag gjorde exempelvis makaronigratäng igår,150g kättfärs, 3dl makaroner,kryddor ,ost.
ost köper vi förresten en 2,2kg för 99kr,räcker hur länge som helst!!
-
idag blir det plättar i stora lass,köpte en 5kg mjöl på citygross för 5kr.
dem hade en utförsäljning i en kundvagn?? det har jag aldrig sett där innan,och inget fel va det på mjölet heller,går ut i datum 2008.
det är sådana saker jag letar efter hela tiden,klipp......
-
då förstår jag om det blir dyrt med maten...menar du på allvar att om ni är 4st så gör du köttfärssås på 1,2kg??? ganska dyra måltider..
men alla gör vi ju olika....vi lever efter frivillig enkelhet principen.....
jag gjorde exempelvis makaronigratäng igår,150g kättfärs, 3dl makaroner,kryddor ,ost.
ost köper vi förresten en 2,2kg för 99kr,räcker hur länge som helst!!
Dyrt? Ja det beror väl på hur man ser det ;).
Jag köper inte plastpacketerat storpack med köttfärs.
En "slug" kostar runt 7 kronor och ger mig 50 kg hjortkött.
Lite metmask kostar fem minuters arbete och ger mig 4-5 kilo fisk.
En 30-30 patron kostar mig ungefär 4 kronor och ger mig ett vildsvin.
Köper jag ungnöt kostar det mig under 30 kr/kilot "på hov".
Vad kilopriset på eget fågelkött blir vet jag inte riktigt, säkerligen dyrare än kronfågels broilers, men betydligt mer välsmakande.
I pengar sett tror jag inte att jag äter så mycket dyrare än dig ;).
Och även om så skulle vara fallet så stör det mig inte. Smaken och kvalitén på mina tuppköttbullar väger mer än väl upp eventuella sparade kronor som Mamma Scan säljer som alternativ.
-
Då blir det ju billigt och bra kött även om man bommar ibland!
Det skulle faktiskt vara fint om man kunde få tag på en bra köttleverantör igen. Saknar min "lammtant" ibland, som jag flyttade ifrån. Det är mycket lättare att få matlagningsinspiration när man vet vad man har för kött/vad man kan få tag på i förskott och kan läsa recept innan man går till affären för att komplettera. Jag har inget emot att de "billigare" bitarna för långkok ingår. Omväxling förnöjer och så har jag blivit sugen på att salta och torka kött, som det stod om i en annan tråd. Om man köper en halv gris/ett halv lamm brukar det inte vara så dyrt, samtidigt som man vet var djuret kommer ifrån. Litar inte riktigt på butiksköttet längre, fast det ofta inte finns några alternativ. Och ekologiskt kött säljs bara i små pyttebitar, vilket inte är konstigt, för priset är ofta astronomiskt. Ja, jag ska verkligen höra mig för om efter en lamm/grisbonde här i trakten.
Sen tycker jag ju inte att billigt är det viktigaste med mat, även om det inte är helt fel. Men tyvärr är ett högt pris inte heller en garanti för bra kvalitet.
Idag blev det visst bara potatisplättar och div. rester. Måste få slut på potatisen. Den håller på att få groddar! Men igår åt vi en jättegod svampquiche med bacon.
-
Vad kilopriset på eget fågelkött blir vet jag inte riktigt, säkerligen dyrare än kronfågels broilers, men betydligt mer välsmakande.
Har svårt att tänka mig att dina kostnader skulle bli högre än en kommersiell broiler i butik. Ska man dessutom räkna ut NPK, "näringsvärde per krona (ja dollar, då ;)) så vinner antagligen hemmafågeln också.
Man betalar för rätt mycket vatten i fläsk och bacon upptäckte jag när vi rökte eget fläsk i december och vi slapp den där vattensörjan i stekpannan. Javisstja, det var ju så fläsk brukade bete sig, liksom....
-
jag gjorde exempelvis makaronigratäng igår,150g kättfärs, 3dl makaroner,kryddor ,ost.
hur många ska bli mätta på den?
-
Idag gör jag också utdrygad köttfärssås faktiskt. Det fanns ekoköttfärs, så jag köpte ett halvt kilo. Pojken frågar alltid om det är eko eller inte. Sen rev jag ner två morötter i tomat-köttfärssåsen. Men jag drygar inte bara för priset, utan även för att det är nyttigt och gott. Köttfärssås tenderar att bli uppäten hur mycket jag än gör. Till blir det Pite-palt, vet inte om kombinationen är perfekt, men måste försöka äta upp potatisen innan den blir för groddig!
-
Vi kör Minestronesoppa på det sista(?) skinkspadet och pannkakor.
-
"Brunch" idag.
2 rivna råstekta krispiga potatisar.
4 stekta ägg
panerad björnskinka
brysselkål
Och en stooor kanna kaffe
(tittade lite för djupt in i kylens ölhylla igår) :-[
-
hur många ska bli mätta på den?
jag och gubben och gubben äter som en häst! ;D
-
idag blev det allt-i allo gryta:
häll vatten,frysta grönsaker,ris och tinad köttfärs i en gryta, koka i 25 minuter,krydda ,klart!!!
-
Idag blir det pannbiff med lök, potatis och brunsås! *mums* Jag älskar svensk husmanskost!
-
här blir det rester från allt iett grytan igår... ;D
-
Hemlagade fiskpinnar (pinnformade bitar av sej, dubbelpanerad o stekt), klyftpotatis, vitkålssallad, tomatsallad. Försöker egentligen undvika att köpa tomater såhär års, de smakar INGENTING. Men ett av barnen ville väldigt gärna ha "såna där tomater med lökringar"
-
Ugnsstekt kyckling, kokt potatis, jordärtskockspuré, svampsås med trattisar, tranbärssylt.
-
Kampen mot potatisgroddarna går vidare. Idag potatissallad med lök, ärter, paprika, kapris, gräslök, bacontärningar och vinägrettsås. Till detta serverades skinka. I morgon blir det lammkött med pesto samt klyftpotatis med sesamfrön. Mmm...
-
potatis, revbensspjäll! mums
-
Lammkotletter med klyftpotatis i ugnen. Till den en bönröra på blomsterbönor frästa i olivolja, tomatpuré, kumminfrön, vitlök, salt och harissa.
Harissa är för övrigt min favoritkrydda :)!
-
Bläddrade i min receptsamling och bestämde mig för att testa Smetana till kvällsmat. En inlagd gurka skärs i solfjäderform (helst mjölksyrad, men jag hade bara ättiksgurka), klicka över flytande skogshonung och gräddfil. Oj, vad det var läckert!
-
Idag blir det lamm i kål som jag fått för att testa - har aldrig käkat det tidigare. (Jag gissar att lamm i kål är godare än får i kål...)
-
Igår när vi skulle äta upp de köttfärsbiffar som blivit över i veckan ville jag ha något gott till Testade att göra om ett recept jag hittat i ett reklamblad för Hemköp Det blev supergott Detta tycker jag ni ska pröva
Skala potatis och koka den Ca 600 g till 4 pers
Mixa 100 g fetaost
1 1/2 dl matlagn grädde
1/2 vitlöksklyfta 2msk olivolja 1krm cayennepeppar salt Klyv potatisen på längden och lägg upp den på ett serveringsfat
Häll den mixade röran över Lägg på halva svarta oliver o basilikablad GOTT
-
Idag åt vi kokt potatis, vitkålssallad och dillkött gjord på fläskkarre. Supergott :P.
-
här blir det idag prinskorv, stekt potatis,hemmagjord pizzasallad.
mumselimums
-
Vi har ätit bulgur med majs serverat till färsröra med tomat och paprika. Enkelt och snabbt.
-
Vi har ätit bulgur med majs serverat till färsröra med tomat och paprika. Enkelt och snabbt.
Steker du tomat och paprika med färsen eller blandar du i det när färsen är stekt?
-
Jag steker färsen så att den blir "klar" och sedan tar jag i tomat och paprika. Lök smakar oxå fint, men det glömde jag idag i matlagningsstressen. Övar Beethoven och då går tiden fort! ;D
Nå, tomat och paprika ska bli mjukt och varmt, annars kan man lika gärna ha det vid sidan om som sallad. Tycker jag i alla fall.
Och så kryddar man efter behag!
-
Tackar för det :) ska prova det i morgon här eftersom min yngsta, som tidigare varit misstänksam mot allt utom pasta och potatis, äntligen upptäckt bulgur och cous-cous.
-
enkla biffar kokte morötter och ris. jag har alltid varit less på potäter om do inte är färska eller i form av mos el. pommes
-
Har en bit ytterlår i kylen och är sugen på att laga sjömansbiff men vet inte om jag vågar gå på ett sånt jättejobb OCH hinna med att åka pulka med barnen... här på sydkusten får man skynda sig medan man har några cm snö...
-
köttfärsås och ris.
-
jag har alltid varit less på potäter om do inte är färska eller i form av mos el. pommes
Exakt! Numera brukar jag ugnssteka potatis. Men till köttbuller med brunsås och stekt fläsk med löksås ska det ändå vara kokt potatis! ;)
-
idag blir det ungstekt falukorv och mos! ;D
-
Här blir det våfflor!
Molly
-
Jag var less på all gris och fågel i frysen, så jag köpte högrev och gjorde en gryta med lök, morot, rotselleri och enbär som står och puttrar nu.
-
idag innan gubben åkte till jobbet kl 14.30 så käkade vi köpt pizza, mums. hawaiipizza med kebabkött,mums.
-
Är kräsen med maten....önskar det vore annorlunda.
Men har nu italienska smaker som favorit eller en riktigt länge (ex 5 dgr) vinmarinerad kotlettrad t.ex. som sedan stekts i stekpåse i ugnen.
Favorit just nu:
fullkornspasta
rostade solrosfrön
rostade pinjenötter
färsk basilika
creme fraiche (basilika & tomat)
soltorkade tomater
Blanda allt och ät och njut!
Anna
-
Jag experimenterade med en "gratäng" av köttfärs, chilifrukt (urkärnad), tomatpuré, lök, aubergine, tomat och en gnutta ost. Till det åt vi cous-cous och en "falsk" tzaziki.
-
Kycklingvingar (eller rättare sagt tuppvingar.....de har mer kött) som först badats i vetemjöl pch sedan fått mogna i ungnsform tillsammans med smör och sedan kastats runt i en bytta med smält smör, lite vinäger och rödpeppar.
Mycket gott som "finger food" tillsammans med stavskurna grönsaker och en dippsås grundad på blåmögelost.
-
Enkel vinterkvällsmat tillsammans med en kall öl:
Skrubba och skiva rödbetor tunt, varva med fläsktärningar, rosmarin/timjan och olivolja på ett ugnsfast fat. Det tar nästan en timme i ugnen (fast det stod 30 min i receptet). Servera gärna med flisad parmesan eller några tärningar fårost om det ska vara lyxigare. Vi åt hembakad surdegslimpa med ost till.
-
Vad gott det låter! Nu vet jag vad jag kan laga för mat i kväll :)
Tuppvingar låter också gott för den delen, men det får vänta tills vi har våra fjäderfä.
-
gryta av nötköttbitar,potatis,morot,paprika,purjolök,kryddor
-
Den här tråden är beroendeframkallande. Idag birdet pasta med grönkål, morötter och creme fraiche, ett recept från boken Sannas köksträdgård.
-
Har ingen aning om vad det blir idag ??? Är hemma med två trötta, hostande ungar som egentligen inte har någon matlust... har erbjudit falukorv som ingen ville ha ::)
Det finns en bit rimmat fläsk i kylen som jag är sugen på att steka med lite stuvad vitkål till, men barnen har avböjt det oxå. Och jag har ingen lust att ställa mig och steka pannkakor, det är annars idiotsäker sjuklingsmat (men vi hade det igår :P)
I värsta fall får dom väl äta mackor och så gör jag fläsk och stuvad vitkål till mig, kanske nån vill smaka iaf.
tips på mat till sjuka aptitlösa barn, någon ???
-
Den här tråden är beroendeframkallande.
Inte bara det.
Det är en räddare i nöden.
Många tack till er, mina "egna" matlagningssamariter.
naggen - köksnovisen
-
Vad som helst som de äter, glass, mild frukt, rentav godis.
Hämtpizza (särskilt om ni sällan eller aldrig har det).
-
Dom tycker inte ens godis smakar gott just nu... det är rätt illa. En har levt på citron/honungsvatten större delen av dan, en har ätit lite pasta.
Men en fruktsallad kanske vore en idé
-
Inte bara det.
Det är en räddare i nöden.
Många tack till er, mina "egna" matlagningssamariter.
naggen - köksnovisen
tackar!
jag tycker det numera är dödskul att laga mat!
hoppas du oxå kommer tycka det snart.
ju enklare-desto godare
tycker jag iallfall
/ lycka till naggen!
-
Dom tycker inte ens godis smakar gott just nu... det är rätt illa. En har levt på citron/honungsvatten större delen av dan, en har ätit lite pasta.
Men en fruktsallad kanske vore en idé
Någon mild lättdrucken men närande soppa, alltså hemgjord på färska råvaror?
Vätska behöver de ju och om de då får lite näring på köpet så är det väl bra.
-
Nu sitter en och äter fruktsallad iaf :) Soppa kan nog bli en bra lunch i morgon, rotfrukter finns i huset, t.o.m. buljongben i frysen. Har på nåt sätt inte tänkt på soppa, men det är ju en bra idé.
Här är snöigt och halt, det gäller att hitta på mat av det som finns hemma, har ingen lust att köra 13 km (till närmsta hyfsade butik) i halkigt väglag bara för att handla mat :P
-
Skrubba och skiva rödbetor tunt, varva med fläsktärningar, rosmarin/timjan och olivolja på ett ugnsfast fat. Det tar nästan en timme i ugnen (fast det stod 30 min i receptet). Servera gärna med flisad parmesan eller några tärningar fårost om det ska vara lyxigare. Vi åt hembakad surdegslimpa med ost till.
Det låter hur gott som helst!! I somras, när vi hade färska rödbetor så gjorde vi nåt annat gott: skiva rödbetorna, varva med fårost och packa in i foliepaket som läggs i glöden på grillen. Det får ligga ett tag tills osten smält och betorna mjuknat lite. Vrålgott!!
Mer rödbetor nästa sommar...
-
Har ingen aning om vad det blir idag ??? Är hemma med två trötta, hostande ungar som egentligen inte har någon matlust... har erbjudit falukorv som ingen ville ha ::)
Det finns en bit rimmat fläsk i kylen som jag är sugen på att steka med lite stuvad vitkål till, men barnen har avböjt det oxå. Och jag har ingen lust att ställa mig och steka pannkakor, det är annars idiotsäker sjuklingsmat (men vi hade det igår :P)
I värsta fall får dom väl äta mackor och så gör jag fläsk och stuvad vitkål till mig, kanske nån vill smaka iaf.
tips på mat till sjuka aptitlösa barn, någon ???
Maccaronilåda funkar i de flesta lägen i mitt hus ;).
-
tips på mat till sjuka aptitlösa barn, någon ???
Jag var ALLTID sugen på mamses stora köttbullar i brunsås, kokt potatis, ättiksgurka och lingon när jag som liten parvel var sjuk. Kunde i de flesta fall inte äta när maten var lagad, så då blev det ofta pannkakor, glass, nyponsoppa eller något annat som var lätt att svälja. Vatten i stora mängder gick inte att förhandla bort, men vad gällde maten kunde menyn ändras flera gånger om dagen. :-* :-*
-
Nu står ett buljongkok och puttrar på spisen. Lte varm buljong brukar gå ned i de flesta lägen. Och så kan den ju byggas upp till en smaskig soppa till oss icke-sjuklingar.
(Vinterdryckstips - riktigt kraftig, god varm köttbuljong spetsad med några droppar vodka. Snacka om värmande, känns ända ut i lilltårna ;D)
Det är så frustrerande när barnen inte orkar äta, mina är smala som små pinnar och blir ännu tunnare när de inte äter på några dagar... :-\
-
Hos oss blir det kålsoppa och pannkaka. Det liksom passar så bra när det är kallt.
-
Kallt ute alltså.
-
Det är så frustrerande när barnen inte orkar äta, mina är smala som små pinnar och blir ännu tunnare när de inte äter på några dagar... :-\
glass brukar funka på de flesta sjuklingar
mina äter gärna sorbet, chockladmousse, lite blandade halstabletter mycket dricka och ett och annat chips som motvikt..
å så en massa bra filmer att koppla av med, det gör susen..
Mår de bättre idag?
Soppa på rotsaker och lite linser alternativt kålsoppa med matiga smörgåsar blir det nog här också..
-
köttfärsgryta med morotsslantar, lök och krossad tomat.....med ris till .......det äter vi här idag........
.......gröt till lunch.......
....kladdkaka till lördagsgodis....med vaniljglass till....... :)
-
glass brukar funka på de flesta sjuklingar
mina äter gärna sorbet, chockladmousse, lite blandade halstabletter mycket dricka och ett och annat chips som motvikt..
å så en massa bra filmer att koppla av med, det gör susen..
Mår de bättre idag?
De är lite piggare idag :) Nu har de precis rört ihop en kladdkaka som står i ugnen. Lite varm svartvinbärssaft till det gör nog susen. Lustigt hur godisaptiten alltid är det som kommer tillbaka först!
Ikväll tror jag det blir stekt fläsk, ugnsrostad vintersquash med lite vitlök och så nåt med vitkålen som behöver ätas upp. (idéer, någon?) Glass och fruktsallad till efterrätt.
-
hmmm.....när jag har vitkål som behöver ätas upp, så brukar jag göra en soppa med vitkål, krossad tomat, vitlök, köttfärs, och gul lök.....
.........annars kan man göra en vegetarisk makaronilåda:
pasta
2-3 rivna morötter
riven vitkål
riven lök
(riven vitlök)
matgrädde
Sätt ugnen på 200 grader. Stek grönsakerna några minuter i smör.........salta, peppra, sätt alternativt i lite sötsur chilisås, och häll på matgrädden. Koka pastan en stund under tiden (den behöver inte vara genomkokt). Häll allt i en ungsfast, smord form, och häll över mjölk/vatten/vitsås (vilket man föredrar) ca 2 dl så att makaronilådan inte blir för torr. strö ut riven ost uppe på. grädda i ca 20 min till osten fått fin färg.
använd gärna rester/överblivna makaroner istället för att koka nya.
-
Idag blev det köttgryta... köpte en köttbit på 3,5 kg så nu har vi mat ett bra tag.
Enda problemet var att jag började med för liten gryta. Har flera i gjutjärn, och begrep inte (igen) att jag borde ha börjat med den som rymmer 5 liter... :D
-
Fiskrecept :
ta fram vitfisk (Torsk, pollock, spätta etc) Och lägg dom direkt från frysen in i en ungsfast form.
Glöm dom , gör en sås sedan.
Såsen = beroende på antal portioner , 2 liter mjölkblandat grädde i en 2 liters form = tre pers. (Säger sig självt)
För 2 liter , blanda in ca. 10 matskedar vitt mjöl i den kalla mjölk/grädde blandningen. Bekymrar sig inte över klumpar, det kommer att koka bort till 100%
Nu har vi en sås utan smak.
Men nu har vi hackat 2 gula lökar som ska in i såsen.
Upptäckte att fisk går bra med Dijon-senap (fransk osötad och vass) 2 matskedar . Pepparot går också bra annars.
Samt att man blandar in försvarliga mängder av peppar både vit- röd- svart. Ta det lugnare om du använt pepparrot också.
Havssalt om det finns att tillgå ( har en mycket mer rundare smak än mineralsalt)
Dessutom är finhackat purjolök finfin i såsen.
Ständig avsmakning med hjälp av tesked under tiden är väl så självklart , att jag inte behöver nämna det ?
Sedan , när såsen är RIKTIG tjock häller man över allting i ungsformen, in i ugnen ca. 40 minuter på 150 C
Nu har fisken kokat klart och gett sitt vatten till såsen som nu känns alldeles lagom.
Pressat potatis till. eller vaför inte ris ( Speciellt med curry i såsen )
* Det går väl bra att blanda i lite färdig fiskbuljong oxå *
Alternativ till starka kryddor : Dill och krossat tomat.
-
SvenS, det där fiskiga lät så sabla gott att jag sitter här och är aphungrig - igen! Trots massivt intag av föda under dagen och kvällen kräver kroppen plötsligt kokt fisk, vitsås och potatis... *aaaaarrgghh*
-
Korv, potatismos, vaxbönor och broccoli i dag.
-
Jag är imponerad av alla era recept. Det var länge sedan jag startade tråden och det var minsann en höjdare. Jag läser alla era recept med spänning! Samtidigt inser jag att många av er äter mycket egenprodcerat medan andra hänger mera framför konsums mathyllor.
-
Igår blev det en klassiker: köttbullar, potatis, gräddsås, lingonsylt och ättiksgurka. Vaxbönor från frysen därtill och morotsstavar, barnens favvogrönsak just nu.
Nästan-nioåringen rullade jättefina bullar och så stekte vi dem i ugnen för att spara os och tid. Gott blev det!
-
Vi har precis avnjutit en Jamie Oliver-rätt, tagliatelle med en härlig röra på spenat (och mangold från frysen), med smör, olivolja, vitlök, riven muskot och en massa creme fraiche, grädde och riven ost. Alla barnen äter spenat på detta sätt!
-
Låter gott och enkelt, jag tror jag plankar dig idag Gryning, när jag inte har tagit fram nåt ur frysen och inte orkat tänka ut nån lunch ännu..
-
Idag blir det vikingagryta med karré, vitkål, kålrot, morötter, lök, enbär, timjan och salt - allt hade vikingarna tillgång till. För en massa år sen praktiserade jag på länsmuseet och när skolklasser kom på vikingalektioner fick de koka den här grytan över öppen eld. Den smakar faktiskt mycket godare när den är tillagad i järngryta över eld.
-
idag blev det stek (picnic bog) ,stekt potatis och sallad gjord på gurka, majs och morötter. mums.
-
Vi fortsätter på temat husmanskost :) Raggmunk, rimmat fläsk, lingonsylt och vitkålssallad till.
Jag försöker undvika mat som åkt alltför långt, så det blir mycket inhemska (helst lokala) råvaror nu. Då blir det liksom husmanskost nästan av sig självt...
-
Råggröt med fjolårets honung på.
-
idag blir det makaroner och köttbullar,lingon,gurka och sallad.
-
idag var det buljong på torget, och sen lax, ris och stekpannebröd.
-
Igår blev det hemgjord pizza. Finns ingen pizzeria i närheten och dessutom har vi bara våra egna råvaror på pizzan. Egna tomater, vitlök, basilika, getost, rödlök, rökt vildsvinsskinka! Gott!
Ikväll blir det älgbiffar med stekt lök i honung och potatismos. Dom sista ärtorna kommer nog också att ätas upp är jag rädd....längtar till sommaren!!!!
-
Idag blir det varmkorv och mos på potatis, kålrot och broccoli samt pressgurka till för jag har ingen lust med några kulinariska mästerverk. (kålroten och broccolin mosar jag ner i moset för att jag är barnsligt förtjust i båda och för att det är enda sättet att få sonen att tycka att kokta grönsaker/rotsaker är gott)
-
Till kvällsmat sallad på röda linser, gräslök, rödlök och syrade morötter. Linserna ska vara nykokta när man blandar i vinägrett och lök (och det andra) för smaken blir intensivare. (Det gäller även potatissallad med vinägrett, ska blandas varm och få svalna.) Till: Hembakat bröd och ost. Enkelt men gott.
-
idag blev det faktiskt tunnbrödsrulle på Surtegrillen.... ;D
-
En och annan tunnbrödsrulle gör också livet värt att leva! Och så besjungs denna rätt i minst två låtar av Stefan sundström! ;D
Själv ska jag knalla ut till frysboxen i brygghuset och ta upp revbensspjäll, så blir det kokt potatis, senap+äppelmos och råkostsallad. Riktig vintermat!
-
Jag har fått önskemål om en "snabbchili" till middag i kväll ie vitabönor i tomatsås på burk, krossade tomater och köttfärs. Enligt den yngsta sonen det godaste som finns tillsammans med hembakat bröd och ost.
-
idag blev det hemagjord pizza,med ost, skinka,ananas :D
-
idag blir det hemagjord paj
skinkpaj,av julskinka vi köpte billigt efter jul.
-
Middag ur ica-kuriren: Kokta rödbetor med fårost-timjan-yoghurtssås och kycklinglår penslade med olivolja, kryddade med rosépeppar och fem minuter innan de kommer ut ur ugnen med honung. Serveras med bröd.
-
Som kontinentalare är jag efter fyra år i sveariket minst sagt skeptiskt mot landets matvaror och -vanor,
framförallt mot bröd-, korv- och ölsurrogat som lanthandlarnas hyllor tillhandahållar :-\
Men idag prövade jag Valma´s rödvinssås från tradens början, förfinad med några vitlöksklyftor,
arrangerad med potatismos och skinkkotlett, vilken uppenbarelse :D
Tack för receptet !
I morron ska jag leta vidare ...
-
Idag blir det potatisgratäng, lammkotlett och blomkål.
-
I dag serveras i Casa Molly:
En grönsakssoppa på lök, kålrot, palsternacka och morot. Kryddat med salt,peppar. ett lagerblad och mejram.
Till detta serveras vitlöksbröd (baguett som skärs i bitar och penslas med rapsolja med hackad vitlök i) och en röra på gräddfil med peparrot.
M.
-
Fisksoppa från påse med extra sej, morøtter, løk och kål samt lite spenat. Riiktigt gott!
-
Hos oss blir det hemlagad fläskkorv, potatismos och rosenbönor från i somras. Och kanske nån mer grönsak.
Jag tror det blir gott :D
-
rotmos och fisk!
-
Köttbullar från häromdagen, värmda i tomatsås och serverade med pasta. Vitkålssallad.
Tomatsås är en stapelvara här, till pasta eller som bas för köttfärssås etc. Ibland gör jag en stor sats och stoppar i frysen.
hackad lök o vitlök fräses i olivolja
tillsätt krossade/passerade tomater
puttra ganska länge (minst 20 min, men gärna mycket längre)
salt o peppar
nån örtkrydda man gillar
chili om man vill
en gnutta honung för att lyfta tomatsmaken
lite balsamvinäger rundar av smaken
Med currypasta får man indiskt stuk, med färska örtkryddor blir det medelhavsvibbar etc.
Perfekt att värma rester av kött/korv/köttfärs i
-
Kotlettrad, helstekt i ugn, penslad med en blandning av rapsolja, honung, vitlök och riven ingefära. Till detta ris, pumpacurry och hemlagad squashpickles. Köttet står i ugnen och luktar ljuvligt... hungrig!
-
idag blir det tacos.
tacochips
köttfärs
frysta grönsaker
riven morot
riven ost
ananas
krossade tomater
mums!
-
Hos oss blir det hemlagad fläskkorv, potatismos och rosenbönor från i somras. Och kanske nån mer grönsak.
Jag tror det blir gott :D
fläskkorv är ju så gott! men tyvärr äter inte min sambo det.
hur gör man egen? jag brukar köpa,och sedan kokar jag den bara.
-
fläskkorv är ju så gott! men tyvärr äter inte min sambo det.
hur gör man egen? jag brukar köpa,och sedan kokar jag den bara.
Jag har ett recept på bloggen, lade ut det häromdagen, bara att kolla! Min sambo giller inte heller köpe-fläskkorv, men den hemlagade går ned. Jag brukar krydda mer än vad mamma Scan gör...
Idag blir det pyttipanna på gårdagens köttrester med inlagda rödbetor av egen skörd.
Imorgon blir det fläskfilé, men hur vet jag inte än - helstekt i ugn tror jag, nån god sås, kanske jordärtskockspuré om det inte är för fruset i landet. Idéer, någon?
Mycket kött nu - fullt med gris och lamm i frysen :D
-
idag blev det 3små rätter från en kinarestaurang till melodifestivalen.
sonja aldèn -du är underbar!!
-
Har försökt mig på insaltning och så blev resultatet: Fläskläggen urlakades ett dygn och kokades i cider med soppgrönsaker i tryckkokare. Spadet användes sedan till att koka brysselkål och äppleskivor i, och därefter till såsen, som toppreddes och smaksattes med citrongräs och chili. Serverades med hemlagat potatismos. Trots tryckkokaren tog det en evig tid. Alltså slow-food... Med äpplesmaken var det en ganska intressant rätt. Kan rekommenderas om man har rimmad fläsklägg hemma.
-
idag blir det spaghetti och köttfärsås.
spaghetti: fullkornspasta.
köttfärssås:
blandfärs,tomatpure,krossade tomater,kryddor.
-
Frostade av en av frysarna och hittade pumpamos från 00 och 03 som nu får bli soppa.
Pannkakor som vanligt efteråt!
-
idag blir det hemagjorda köttbullar och hemagjort potatismos.
-
Årets första nässelsoppa med eko-wienerkorv. Men jag väntar nog ett par dagar tills nästa gång, för det var för mycket pill med rensningen av de där små nässlorna. Och så var det för mycket stjälkar i, som gav lite besk smak, för det var inte lönt att skilja bladen från stjälken.
-
Idag blir det Pannkaka och Ärtsoppa hos oss
-
Sommartorparn : Var bor du som kan äta nässelsoppa nu???? Nuu fick jag vårlängtan. Häromdagen fick jag en känsla av vår när gruset närmast husväggen tittade fram :)
Ikväll ska vi äta Kaurarieska. Finsk ugnspannkaka.
5dl fil
2,5 dl havregryn (får dra tills någon timme)
2 uppvispade ägg tillsätts
söta med lite socker eller honung och salta
smörj plåten och grädda i 200 grader ca 1 timme, var uppmärksam så att det inte bränns vid. Servera med sylt. Lingonsylt är godast.
-
Sommartorparn : Var bor du som kan äta nässelsoppa nu????
Strax norr om alperna.
-
Ungkarls? ungkvinns? nåja..... ::) gammalkärrings middag Korv från småland (varmrökt med lök i) norsk ost (gillar när den är lite torr som jarlsberg och emmentaler) och vin från sydafrika samt surdegsbrödet "Lenin", glömde fråga vilket bageri :( men det är korianderfrö i och helt underbart
Inget har jag odlat eller bryggt själv utan inköpt i saluhall samt systembolag
Men vänta bara......
-
Pannkakor... matplaneringen har havererat och ingen kommer ihåg att ta fram nåt ur frysen i tid :P
Ibland har jag totalkoll på vad vi ska äta de närmsta dagarna, ibland är det så stressigt med allt annat att jag totalt glömmer bort det där med mat. Men jag har tre frysar fulla med mat, den ska bara lagas till ::)
Ännu dummare är att jag egentligen tycker om att laga mat (och äta den). Så varför kan jag inte planera ordentligt :P :P
-
Hemmagjorda piroger med potatis, bacon och svamp.
Kokta och sedan smörfrästa med stekt lök och Sour Creame.
-
surdegsbrödet "Lenin"
med röda flaggan och pansarvagnen ovanpå som garnering ? ;D
-
idag blev det revben, ris och tomat.
-
Här blir det honungsglaserad laxfilé idag. Låter kanske lyxigt, men det är bara flytande honung blandat med dijonsenap som penslas på laxen och sen in i ugnen. Till det äter jag potatismos. Det finns en sås med bl a champinjoner och vitt vin till, men det brukar jag hoppa över.
-
Idag gjorde vi faktiskt något som vi inte har gjort på år och dar. Vi var på MacDonalds och åt. Sonen praoar där och vi var ju tvgna att kolla hur han hade det. ;) Yngsta dotterna var eld och lågor för köpemat är vi inte bortskämda med. ;D
-
Mina barn störtvägrar att äta på MacDonalds. De har väl läst för mycket i Greenpeaces skrifter, tror jag, som själv bara bläddrar.
-
i kväll blir det en härlig smörgåstårta med vin framför tv och melodifestivalen hu så hemskt!!!mvh praline1
-
idag blir det hemagjort potatismos och fiskpinnar.
-
soppa på egna palsternacor och mörötter samt min sista sparade vintersquash, kryddat med köpeslök, salt, buljongtärning, tomatpuré, vitlök, ingefära, citronpeppar, gröna bladkryddor och cayenne...
-
Kokt hemrimmad fläsklägg, potatismos, ugnsbakade palsternackor (nyss upptagna ur landet ;D)
Äppelpaj, gjord på pajfyllning jag gjorde i höstas, när vi fick en massa fallfrukt av en granne. Jag gjorde några burkar med färdig fyllning, kokte in på burk och stoppade i matkällaren. Fräscht och fint fortfarande!
Färdigköpt vaniljsås :-[ det är jättegott att göra egen, men jag gitte inte...
-
Kylskåpet full av ägg= Pannkakor. Men inte vilka pannkakor som helst!!
20 ägg, 2 lit mjölk, dinkelmjöl 5 dl siktat+3 dl fullkornsdinkel, 2 dl grovt rågmjöl och 3 dl majsenamjöl. Lite socker, salt o vaniljsocker= MUMS!!!
Tunna o frasiga, ger ca 50-60 st.
-
Hamburgare på lammfärs, hembakade dinkelhamburgerbröd, gurka, rödlök (egen), grönsakspickles (egen), vitkålssallad.
-
hemgjord pizza, med taco kryddad köttfärs, svamp, tomat och ost på!
mums mums var det..........
......och så en kopp av friggs blåbärs te till kvälls myset
-
Nånstans mellan rösti och köttfärsbiff blev det när man inte orkade gå iväg och handla utan tog det som fanns hemma, dvs: en rejäl morot, en gul lök och ~150g köttfärs.
Allt rivs och hackas, kryddades med cayennepeppar och garamasala. Nio saftiga biffar som blev mycket godare än jag trodde! ;D
Anette i bugared - dina pannkakor låter smaskens!
-
ris,kokt korv och uncle bens sås.
*yammi*
-
hemgjord pizza, med taco kryddad köttfärs, svamp, tomat och ost på!
mums mums var det..........
......och så en kopp av friggs blåbärs te till kvälls myset
är blåbärsteet gott? själv dricker jag bara jordgubs te just nu..... ::)
-
Smörstekta nässlor och champinjoner till pasta med parmesan. Lillebror tyckte synd om storasyster som hade lång skoldag och missade det här. Men det går väl att laga till flera gånger.
-
här blir det kokt potatis,köttfärsås,mjuk eller hård smörgås och en tomat var. till det blir det apelsinjuice.färskpressad.
-
Kylskåpet full av ägg= Pannkakor. Men inte vilka pannkakor som helst!!
20 ägg, 2 lit mjölk, dinkelmjöl 5 dl siktat+3 dl fullkornsdinkel, 2 dl grovt rågmjöl och 3 dl majsenamjöl. Lite socker, salt o vaniljsocker= MUMS!!!
Tunna o frasiga, ger ca 50-60 st.
pannkakor,det blir det imorgon här, dock inte ditt recept. måste göra slut på 1,5 liter mjölk som går ut imorgon.sådant är jag lite petig med,kanske beror på att jag blivitt dålig också.
-
Idag blev det bara laktosfri potatissallad på 2 grovbrödsmackor...orkar inte laga mat åt 1 när jag jobbat 13 timmar...
Ni andra äter ju lyxmat..kanske skulle satsa på pannkakor imorgon..då e jag ju ledig :)
-
Fick en kalvbringa av grannen i går och kokade kalvsylta på den halva natten så i dag har det blivit kalvsylta med potatis och rödbetssallad hela dagen.
Fred
-
Fläskpannkaka med lingon- eller krusbärssylt.
(väldans massa pannkakor här!)
-
Ikväll blir det tomat -och kasslerpaj :)
-
Gratäng på palsternacka, potatis och nässlor. Stekt lax och svamp därtill. Måste passa på att njuta av nässlor den här veckan. Tills på måndag ska vintern komma tillbaka sägs det. :(
-
idag är det långkok: Szegediner gulasch med kokt potatis :D
-
Gryta på rödbetor, morötter och vitkål. Grillad fläskkotlett från "vår" bonde. Det var de bästa fläskkotletter jag någonsin har ätit. Ska aldrig, aldrig mera köpa kött i affären.
-
idag blev det fläskkarre`och sallad.
vi ska försöka dra ner ordentligt på pasta,ris,potatis.
-
Gryta på rödbetor, morötter och vitkål. Grillad fläskkotlett från "vår" bonde. Det var de bästa fläskkotletter jag någonsin har ätit. Ska aldrig, aldrig mera köpa kött i affären.
men sommartorparn, det är ju samma kött!!! ;D
-
Nej, det finns en viss kvalitetskillnad på massproduktion och personligt ompysslade grisar. Fast luktar gör även de sistnämnda - i hela byn.
-
Jag skulle säga att det är en avsevärd skillnad! Det hemuppfödda, hemslaktade fläsket är så gott att köpeköttet inte ens är gott längre efter man har smakat hur det kan vara under andra förhållanden. Utanför stordriften, transporterna och äckliga slakterier. Och det är ingen "mental" inbillad skillnad. Kvalitén är bättre bara.
-
Jag skulle säga att det är en avsevärd skillnad! Det hemuppfödda, hemslaktade fläsket är så gott att köpeköttet inte ens är gott längre efter man har smakat hur det kan vara under andra förhållanden. Utanför stordriften, transporterna och äckliga slakterier. Och det är ingen "mental" inbillad skillnad. Kvalitén är bättre bara.
Helt OT kanske men jag vet vad du menar Gruff, jag är uppväxt på hemslaktat kött och har knappt kunnat äta kött från affären sen jag flyttade hemifrån,det smakar seg skosula alltihop.
-
Ok, för att föra fläsket till ordningen :) Dagens mat; mackaronipudding med egen mjölk och ägg. Fläsket kommer från grannen. Och det ligger en hel massa värden i den maten, som många inte ens kommer i närheten av. Både ideologiska och kvalitétsmässiga värden.
Over and out.
-
Middag här ikväll: ugnsstekt kalkonlår, ugnsbakad palsternacka och persiljerot, potatismos, lingonsylt. En stor del av detta producerat utanför den etablerade livsmedelsindustrin. Och alldeles tveklöst av bättre kvalitet!
-
Idag värmer jag upp husmanskosten från de fransk-tyska gränstrakterna som serverades i lördags. Bruna linser med soppgrönsaker, smaksatta med rödvin och rödvinsvinäger. Wienerkorv och fläsk. Hemlagade spätzle (pasta från ovannämnd region, lättare att göra själv än italiensk pasta, bara man har en spätzlehyvel eller är expert på skärbrädshackning - för mig gäller hyveln.)
-
Här blir det "italiensk" korv, typ Falu fast finsk, med pasta och förhoppningsvis lite färska grönsaker till. Korven tillagas i ugnen med mozzarella, tomatpuré, oregano och basilika.
-
Här blir det "italiensk" korv, typ Falu fast finsk, med pasta och förhoppningsvis lite färska grönsaker till. Korven tillagas i ugnen med mozzarella, tomatpuré, oregano och basilika.
men morran då :) är den italiensk,svensk eller finsk? bestäm dig.... :P
-
Idag fick jag 2 halverade advocador med majonäs och räkor i urgröpningen. fest !
Dagens Upptäckt :
* Citronsaft och champinjoner = gott äktenskap , förhöjer svampfeelingen i gommen.
-
men morran då :) är den italiensk,svensk eller finsk? bestäm dig.... :P
Absolut inte! Jag gillar att blanda nationaliteter :P
Idag blir det nog lyx :P Jag har eko-oxfilé i frysen och till det blir det troligtvis ris, tzatziki och det som är kvar av grönsalladen från igår.
-
idag blir det makaronipudding.
stek fläsk
koka makaroner och kyl av dem så dem blir kalla
blanda makaroner,fläsk och 2dl creme fraiche och ost
kör in i ugnen i 20minuter eller tills det ser klart ut.
mums
-
"Minestronesoppa" som äldste sonen lärde sej att göra på fritids för många år sen.
Man kokar upp vatten, lägger i lite avbrutna spagettin, skivade morötter, hackad lök och en klick tomatpuré (skulle vara ketchup enligt receptet med purén är godare) samt peppar, salt och lite örter. Serveras här med "småfrallor" av blandade mjöltyper och en Gouda.
-
Palsternackor i ugn med timjan och pannbiff
(jag fick en hel påse möra fina palsternackor av en mycket hjälpsam och innovativ person på Alternativ.nu) Resten av palsternackorna är stuvade och gratängade :)
idag har jag varit ledig så det blev även
Kalvdans för kreaturslösa
Ingredienser
Portioner: 6-8
2 ägg
7 dl mjölk
3 1/2 dl torrmjölkpulver
1/2 tsk salt
1/2-1 tsk kanel
Tillagningstid: Över 20 min
Svårighetsgrad: Avancerat
Gör så här
1. Sätt ugnen på 150°C.
2. Vispa upp äggen. Rör ner mjölken, torrmjölkspulvret och saltet. Häll smeten i en ganska djup, smord ugnssäker form. Strö lite kanel över.
3. Grädda i vattenbad i mitten av ugnen tills puddingen stannat, ca 60 minuter. Servera kalvdansen ljummen.
Efterrätt tagen från icas site (jag har bojkottat ica sen 80-talet men jag gillar deras receptskatt )
http://www.ica.se/FrontServlet?s=mat_recept&state=recept&receptid=510393
-
Idag: hemgjord fläskkorv, potatismos, vitkålssallad,
Imorgon har sambon lovat att göra lammgryta ;D
-
Ååååh, kalvdans! Det ska jag laga till familjen någongång! Har inte ätit det sen jag var liten...
Dagens meny är inte bestämd än, kanske blir det pyttipanna på revbensspjällen från häromdagen.
-
Idag är det torsdag = soppa. Närmare bestämt linssoppa. Enkelt och jättegott!
-
Fisksufflé på risgrynsgröt med potatis, slakad vitkålssallad och svampsås. Med lax kändes det riktigt lyxigt.
Igår kväll var det också fint: Tarte flambée/Flammkuchen. Alsaces svar på pizzan. Deg på mjöl, vatten, salt, olja, tunt utkavlad. Sur grädde i valfri fetthal, fläsktärningar, lök, muskot. Fattigmans mat upphöjd till kvällsläckert.
-
Igår kväll var det också fint: Tarte flambée/Flammkuchen. Alsaces svar på pizzan. Deg på mjöl, vatten, salt, olja, tunt utkavlad. Sur grädde i valfri fetthal, fläsktärningar, lök, muskot. Fattigmans mat upphöjd till kvällsläckert.
Vilken fantastiskt spännande och för mig helt okänd matkultur du lever i!! Berätta mer!!!
-
Om jag ska vara ärlig, så bor jag inte i Alsace, men jag har varit där på semester flera gånger och kan verkligen rekommendera trakterna kring Colmar, kulturellt, klimatiskt och kulinariskt. (Åk dit på våren, det är fantastiskt, sen kommer alla turisterna och förtar nöjet). Det har smittat av sig positivt på Baden, som enligt min ringa mening har det mest raffinerade köket i Tyskland. Och det bästa vinet. Jag bor i ett landskap som utmärker sig för läderbyxor, gott öl, stora feta korvar och fläskstekar samt knödlar - Bayern. Egentligen ganska likt Sverige ur matsynpunkt, förutom att de är dåliga på fisk och äter enorma mängder rättika!
-
Om jag ska vara ärlig, så bor jag inte i Alsace, men jag har varit där på semester flera gånger och kan verkligen rekommendera trakterna kring Colmar, kulturellt, klimatiskt och kulinariskt. (Åk dit på våren, det är fantastiskt, sen kommer alla turisterna och förtar nöjet). Det har smittat av sig positivt på Baden, som enligt min ringa mening har det mest raffinerade köket i Tyskland. Och det bästa vinet. Jag bor i ett landskap som utmärker sig för läderbyxor, gott öl, stora feta korvar och fläskstekar samt knödlar - Bayern. Egentligen ganska likt Sverige ur matsynpunkt, förutom att de är dåliga på fisk och äter enorma mängder rättika!
Hur äter dom rättikan?
Gillar bayersk mat (särskillt korvarna och sopporna/grytorna) men har missat rättikan helt.
-
Skivad med salt på. Helt enkelt.
Bayersk frukost: Weissbier med weisswurst och rättika. Kvällsmat: Ljust öl med korvsallad och rättika och salt kringla (brezel). INTE det som kallas pretzel i USA. De ska vara alldeles färska, helst varma. Avnjöt två för en stund sen, dock utan rättika.
Fast man måste nog inte äta rättika flera gånger om dagen för att vara bayrare, men vad vet jag som zugeroast (ditflyttad)? Och bayersk frukost är det väl inte många som unnar sig mer än högst en gång i veckan. Högst.
-
hemmagjort rotmos och falukorv *får passa på när sambon jobbar,han HATAR rotmos,eller rättare sagt, han hatar det utan att nånsin ha smakat det, det SER äckligt ut tycker han*
men jag tycker det är smaskens.
-
Hjortskav i gräddsås över kokt broccoli och vitkål.
jag och frugan bestämde oss för att ha pruttävling ikväll ;).
-
Hjortskav i gräddsås över kokt broccoli och vitkål.
jag och frugan bestämde oss för att ha pruttävling ikväll ;).
du det där lät gott.....har strax slurpat i mig 12 skivor falukorv och 250g rotmos,själv... ;D
-
Äter idag samma som igår, oxstek, potatis och kantarellsås.
kantarellerna har förvarats torkade, fransyskan från frysen, och potatis från grannen. Dryck hemgjort vin. Grädden från ICA.
+ lite grönt förståss.
-
idag blir det skivad julskinka med pastasallad (se bilden)
pastasalladen innehåller:
*penne rigate(pasta)
*majs
*morötter
*ärtor
*vattenkastanjer
*wokmix
*gröna bönor
mums
-
Fan va cooolt ... ni har som Jul året om !! :D
-
Fan va cooolt ... ni har som Jul året om !! :D
Vi var på ÖB härom dagen. Där var det rea på skumtomtar och pepparkakor. Julknäcke och julmust hade de också.
-
Fan va cooolt ... ni har som Jul året om !! :D
nja....vi köpte 8kg julskinka billigt efter jul då dem sålde ut för 10kr/kg
det gäller och va smart! och gott va det med!! ;D
-
Bra skruven, man ska göra sina klipp! Det hade kostat 5 ggr mer minst på en jourbutik i lagoma mumsbitar, man får förståss mindre motion, men sparar bilen.
-
Här är det minsann inte jul, utan vår! Till middag blev det ostgratinerad potatis med nässelpesto. Äppelkräm med mjölk till efterrätt och eftersom det plötsligt dök upp en middagsgäst till fick vi ta till de optiskt misslyckade smördegsbakelserna med körsbärssylt och mandelmassa för att dryga ut.
-
Nässelpesto! Hur gör du den? Har stora mängder nässlor här och de börjar spira nu men, är inte så förtjust i nässelsoppa visst kan äta men, eftersom jag ska laga den också blir det liksom inte av. ::) Så pesto kunde kanske vara ett alternativ?!
-
Tog bara ett vanligt pestorecept, och bytte ut basilikum mot nässlor (och pinje mot skållade mandlar, sparsam som jag är), färskriven parmesan, vitlök och olivolja. Olivoljan tillsätts sist medan matberedaren är i gång. Nässlorna var förvällda, p g a den där rävmasken som finns i Tyskland, men annars skulle jag testa råa nässlor (för de förvällda är lite fuktiga) . Peston blev lite strävare i smaken, men i ovanstående recept märktes det inte.
-
Ah, tusen tack! Det ska provas, i den här värmen som vi har här nu så borde jag kunna plocka i slutet på veckan. Det där med rävmask lät inte så kul. :P
-
Håller verkligen med om att köpekött är i princip oätligt. Både smak-konsistens och moralmässigt. Vi köper aldrig kött utan lever på det vi har själva och byter lite med grannar.
Ikväll tänds grillen och det blir vinmarinerade viltsvinskotletter med timjanpotatis, egen sallad och vitlössmör och ett stort glas rött till..:-)
längtar redan!
-
Jag ska också prova nässelpesto, tack för receptet Sommartorparn :)
Idag hade jag ingen fantasi alls och egentligen ingen lust att laga mat så det blev pasta med bolognesesås. Eko pasta, eko köttfärs, eko tomater, torkade örter, salt, peppar, paprika, honung och vitlök. Det smakade det med ;)
-
idag blir det spaghetti och köttfärsås.
-
Igår: Fyllda ugnsstekta zucchinis (5 cm långa bitar, urgröpta nästan till botten) med fårost-brödsmulor (färska) -vitlök-persilja. Samt smörgås.
Idag: Ugnsformen täcktes med urgröpet från zucchinisarna, djupfryst fisk på (måste tömma frysen, har beställt 1/2 lamm till påsk), hällde över resten av nässelpeston. Hemlagat potatismos till.
-
Idag: lammkorv (egen), potatis- och jordärtskocksmos, vitkålssallad.
Imorgon: tunna revbensspjäll (av gris), är det fint väder blir de grillade ute i trädgården. Tillbehör: får se vad vi blir sugna på :)
-
idag blir det:
äppelbiffar med lingonsås.
är som det låter vanliga köttfärsbiffar med rivet äpple i .
såsen:
1 1/2 dl gräddfil
1/2dl lingonsylt
-
Nässelsoppa med en touch av färsk fänkål, rotselleri och dragon. Några stekta fläsktärningar. Serveras med vitkål-svamp-piroger. Sherry with the soup. Ugnspannkaka med saffran, mandel och russin och vispgrädde till efterrätt.
I morgon blir det fläskkarré med äpplen och kanske katrinplommon.
-
Idag blev det tunnskurna revbensspjäll, stekta i ugn med årets första kryddörter, klyftpotatis och palsternacka i ugn, jordärtskockspuré, morotsstavar.
-
idag blev det grillat ute på balkongen i våran el-grill.
det blev karrèkotletter och kycklingfile och en god sallad bestående av:
*tomat
*gurka
*ananas
*majs
*honungsmelon
detta var smaskelismaskens!!
-
Ingenting jättespännande idag utan en pytt på palsternacka, potatis, morötter, lök och resterna av en rostbiff från frysen. Till det blir ägg och inlagda rödbetor.
-
idag blev det plättar!
2,5dl vetemjöl
3ägg
6dl mjölk
salt
socker
med hemmagjord hallonsylt.
-
idag blev det plättar!
2,5dl vetemjöl
3ägg
6dl mjölk
salt
socker
med hemmagjord hallonsylt.
Då hade mina barn gärna gästat dig om de vetat om det! Vi har fått virus på hallonen så vi har bara en endaste ynka burk kvar.
Jag har förenklat pannkaksreceptet gneom att öka på mjölmängden till 3 dl., Då har man ett basrecept som är lätt att öka eller minska efter behov. Socker är ddet inte i mina annkakor helller, förresten.
Jag har gjort ännu ett fantastiskt Jamie Oliver-recept, han är kung i mitt kök! :-*
Det var med fin skivad chorizo från Trelleboorgs enda butik med italienska delikatesser, olivolja, vitlök, fänkål och burktomat. Lite torkad chili sätter sprätt på det hela. Låt puttra i 25 minuter och servera till nykokt pasta. Har man lite dagsgammalt bröd kan man fräsa det i olivolja och strössla över. Rött vin eller öl till.
-
Då hade mina barn gärna gästat dig om de vetat om det! Vi har fått virus på hallonen så vi har bara en endaste ynka burk kvar.
Jag har förenklat pannkaksreceptet gneom att öka på mjölmängden till 3 dl., Då har man ett basrecept som är lätt att öka eller minska efter behov. Socker är ddet inte i mina annkakor helller, förresten.
Jag har gjort ännu ett fantastiskt Jamie Oliver-recept, han är kung i mitt kök! :-*
Det var med fin skivad chorizo från Trelleboorgs enda butik med italienska delikatesser, olivolja, vitlök, fänkål och burktomat. Lite torkad chili sätter sprätt på det hela. Låt puttra i 25 minuter och servera till nykokt pasta. Har man lite dagsgammalt bröd kan man fräsa det i olivolja och strössla över. Rött vin eller öl till.
Vore jag inte gift skulle jag fria till dig ;D ;D ;D.
-
;D ;D ;D
Vi kanske kan laga mat ihop nån gång? Du får gärna lära mig att göra korv t ex.
-
Rökt lax till kvällsmat. Med mousse aux nässlor (vispad grädde, förvällda hackade nässlor, pepparrot) och hembakat surdegsbröd.
-
här blir det plättar igen...har en 1,5 litersmjölk och ägg som har gått ut(igår) så jag använder det istället för att slänga.
sambon älskar plättar ,så det är ju bra!!
-
Igår var det någon annan som lagade mat. Vildsvinsfilé med tranbärssås, kroketter och brysselkål och ett glas av munkarnas mörkaste öl på en solig terrass på det heliga berget Andechs (klosterberg). Mmm. Idag rester från i förrförrgår...
-
idag blev det utemat.
kebabtallrik och köttbullar och mos för min del.
-
Fan skruv, man måste ta sig tid att laga mat, för priset av en snabbmat kan jag gott bespisa flera.
Kebab är en kvalite för varmkomposten, för mina höns skulle tveka.
-
för vår del belv det ett påskbord idag.....skinka, sill, prinskorv, gravlax, kokt potatis, fläskfilé, ägg.......mmmmmmmmmmmmmmmmm :P
-
Hit till det fromma Bayern har dock inte påsken nått än. Vi tar seden dit vi kommer och äter fisk på långfredag. Sill i sås av majonnäs, yoghurt, röd fiskrom och fransk senap med rödlök och potatis. (Vi är inte så konsekventa att vi avstår från ägg i matlagningen under fastan. Eller överhuvudtaget fastar. Men fisk på långfredag är ett måste här i trakten om man inte ska känna sig som en utomjording. Stackars bajrare förresten, nu när fastan är slut får de avstå från sitt extra starka öl, som av tradition bryggs denna tid - kallas flytande bröd - så då kanske ölmagen krymper lite. ;))
-
Fan skruv, man måste ta sig tid att laga mat, för priset av en snabbmat kan jag gott bespisa flera.
Kebab är en kvalite för varmkomposten, för mina höns skulle tveka.
det kallas LIVSKVALITET!! att kunna unna sig utemat lite då och då.
jag står ju vid spisen varje kväll ändå, för att laga mat.
-
Skruvmejseln, om du vill äta ute för livskvaliténs skull finns det väl fortfarande riktiga restauranger i Göteborg som erbjuder dagens rätt till ett rimligt pris.
Idag blev det stekt lammlever och lök-äpplen-fläsk, det senare stekt och puttrat med balsamico-ättika. Serverat med "fuktig" ramslök-potatissallad. Den nykokta, skivade potatisen blandas med glansigt stekta löktärningar. Häll över ca 3 dl hönsbuljong och senapsvinägrett och låt potatisen suga upp vätskan. Före servering blandas hackad ramslök i.
-
Hej!
Läste i GP häromdan att engelsk påsklunch är easterband ;D
Edgar
-
idag blev det karrekotlett med äppel och ananas sås,ris
stek karrekotletterna.
skär bitar utav ett stort äpple och ananasringar.
fräs det i en stekpanna tillsammans med curry.
tilsätt ananassaften.
häll i grädde eller cremefraiche och gör en sås.
smaka av med salt och peppar.
koka ris.
ät och njut,väldigt gott!!
-
Påskmiddag
Lammstek, ungnsbakad potatis med lök och västerbottenost.
Tillagat samtidigt i ugnen.
Nytappad björksav tiill bordsdryck
-
Idag blir det påskmiddag även här. Rödvinsmarinerad lammstek med stjärnanis och timjan i små skåror. Två hela halverade vitlökar steks bredvid i ugnen. Ska serveras med bönor och potatis. Det luktar underbart. Hoppas maten snart blir klar. :)
-
Tandoorikyckling marinerad i egen kefir och stekt klyftpotatis...
-
köttfärsspett med grönsaker och ris.
-
Idag blir det sallad på resterna av den rökta laxen (bönor, sparris, lök, tomat, ruccola, majs och fullkornspasta). Man med tillhörande barn får ugnsgratinerad falukorv med stuvade makaroner. Till efterrätt blir det hemmagjord glass på björnbär och kokos (0,5 dl rivern kokos, 3-4 dl björnbär, 0,5 dl socker, 1 msk citronsaft, 1,5 dl kokosgrädde, 1,5 dl yoghurt). Kokosgrädden fann jag på Citygross av alla ställen, den har en fetthalt på 24% i stället för dryga 10%.
/Valma
-
Soppa: potatis, palsternackor och jordärtskockor fick koka mjuka i hönsbuljong, sen mosade jag dem och blandade i skivad chorizo. Gott!
Pannkakor och sylt till efterrätt. :)
-
Sommartorparn : Var bor du som kan äta nässelsoppa nu???? Nuu fick jag vårlängtan. Häromdagen fick jag en känsla av vår när gruset närmast husväggen tittade fram :)
Ikväll ska vi äta Kaurarieska. Finsk ugnspannkaka.
5dl fil
2,5 dl havregryn (får dra tills någon timme)
2 uppvispade ägg tillsätts
söta med lite socker eller honung och salta
smörj plåten och grädda i 200 grader ca 1 timme, var uppmärksam så att det inte bränns vid. Servera med sylt. Lingonsylt är godast.
oj detta lät gott och enkelt! för att inte tala om nyttigt ;D
ska testas snarast!
-
På spisen står järngrytan fylld med skållade tomater, saffran, vitlök, fänkål, sambal oelek, lök, vin, timjan, oregano, basilika och fiskfond. Har någonstans läst att man inte skall koka något med vin i en järngryta, förmodar att syran i vinet löser upp något i järnet vilket kan ge det man kokar en sämre smak men har aldrig märkt av detta och då har jag kokat rätt mycket Burgudisk gryta i just denna gryta. Någon som kan förklara detta närmare?
Till denna tomatsås kommer det att serveras skaldjur och pasta samt en skvätt nyriven parmesan.
/Valma
-
En enkel salsaröra hälld över några flundrafileér och sedan ungnsbakat, serverat till potatismos och kokta morötter.
-
Fläskpannkaka med lingonsylt vart det idag
Det är gött det :D
-
Jag har helt enkelt bestämt mig för att alla spenatrecept går att laga med nässlor och hittills har det funkat. Alltså:
Nässel- och lökragout:
Röda och gula lökar klyftas och steks, späd med grädde/matlagningsyoghurt och vatten/buljong, krydda med mycket curry och kurkuma (ev. cayenne). Blanda i nässlor och koka ett tag. Strö över rostade cashewnötter och servera med ris.
Jo, det var ett av de bättre recepten hittills, men nässelsäsongen är ju lång. Kanske hittar jag flera spenatrecept att ändra på.
-
Idag åt vi lax i ugnen, med ett täcke av fetaost och creme fraiche.
Kokt potatis och till detta en kall sås av creme fraiche (resten av 2 dl burken), ½ riven och pressad lime samt 2 vitlöksklyftor, små.
Det är så himla gott! Självklart kan man ha någon sallad till , men det struntade vi i idag.
/A
-
Idag åt vi lax i ugnen, med ett täcke av fetaost och creme fraiche.
Låter trångt och aningen svettigt.... :) Här skall det snart käkas indisk räksoppa med räk- och svampcrêpes som tillbehör.
/Valma
-
Gråärtsoppa med hemsaltat fläsk.
-
Gråärtsoppa med hemsaltat fläsk.
Hej ChristinaR
Ge mig receptet bums!!
Jag har en stor burk på några liter med torkade gråärtor som jag vill äta upp. Jag provkokade i vintras och då tyckte jag de inte smakade så värst...
ska man använda samma recept som vid ärtsoppa på gula ärtor?? ???
-
Som oftast när jag lagar mat så finns det inget färdigt recept, det blir lite som de faller sig. Men jag gjorde såhär:
Jag hade förvällda ärter i frysen, så det där med blötläggning gick bort. Annars hade jag blötlagt under natten.
Kokte fläsket tills det var mört och trevligt. Kanske 30-40 minuter. Eftersom det var hemsaltat och mycket saltare än "köpe", så kokte jag inte med ärterna. När fläsket var klart kokte jag ärterna mjuka i lite av fläskspadet + vatten för att dämpa sältan. Under tiden skar jag fläsket i tärningar.
När ärterna var mjuka mixade jag alltihopa, smakade av med lite konc. buljong från flaska (en fuskis, men en bra sådan ;))
I med fläsktärningar och så serverade jag alltihopa.
Själv tycker jag gråärter är väldigt gott, de har en lite "jordig" smak som är trevlig. Men de är mindre söta än andra ärter, så det behövs kanske lite tillvänjning. Man får krydda lite annorlunda. Vi använder dem till soppa, eller bara som tillbehör till mat (färska, kokta).
Hemligheten med soppa är att man mixar ärterna med spadet. Då får man fram en mjuk trevlig smak och slipper de lite hårda skalen. Vill man göra en vegetarisk soppa så kokar man dem i veg.buljong, mixar och smakar av med en anings grädde eller crème fraiche. Servera ett hembakat, grovt rågbröd med riktigt smör till det hela och lyckan är fullständig ;D
Årets gråärter sticker upp lite försiktigt i grönsakslandet...
-
Lammfärsbiffar på grillen. Till detta potatissallad med vinägrett och piplök från köksträdgården.
-
Idag var vi fler än vanligt till lunch. Det blev ugnsstekt fläskkarré med salvia, till det potatismos, rårivna morötter, rårivna rödbetor, vitkålssallad och äppelmos.
Kul att vara flera ibland, så man får en bra anledning att göra olika slags tillbehör (ja, det är ju alltid kul med kompisar hemma, förstås ;D)
-
Tack ChristinaR för tipset
Jag hade inte alls tänkt på att man kanske skulle kunna mixa dem. det var det där med skalet jag inte riktigt gillade. De är lite mindre i storlek men skalet är lika tjockt eller tjockare och då känns det så väldigt "skaligt". Jag ska absolut testa!
Idag äter vi kålpudding från förra årets vitkålsskörd. Med köpelingonsylt (för våran var slut) och potatismos kanske.
-
Gråärtsoppa med hemsaltat fläsk.
Hej ChristinaR
Ge mig receptet bums!!
Jag har en stor burk på några liter med torkade gråärtor som jag vill äta upp. Jag provkokade i vintras och då tyckte jag de inte smakade så värst...
ska man använda samma recept som vid ärtsoppa på gula ärtor??
Grå? ??? Det är inte dom gröna ni menar som man kokar ärtsoppan i finland på..eller..? Har jag gått miste om nåt?? ;D
-
Grå? ??? Det är inte dom gröna ni menar som man kokar ärtsoppan i finland på..eller..? Har jag gått miste om nåt?? ;D
De heter gråärtor. En medeltidsgröda. De är väl lite "kamouflagefärgade" skulle man kunna beskriva dem. Militärgröna med små bruna prickar.
-
De heter gråärtor. En medeltidsgröda. De är väl lite "kamouflagefärgade" skulle man kunna beskriva dem. Militärgröna med små bruna prickar.
Inte bara medeltida. De har odlats långt in i vår egen tid på sina håll, inte minst i västra Sverige. När jag var barn och bodde en bit utanför Östersund så bakade "tanterna" tunnbröd med ärtmjöl i, jag tror det var gråärter. I Bohuslän har de varit vanliga också.
De är mycket riktigt lite "kamouflage-färgade" och kan variera en del i färg mellan grått-brunt-grönt. Väldigt lättodlade, väldigt mättande, kan ätas färska eller torkas, kan användas i bröd. Borde vara ett lysande alternativ till importerade baljväxter. De har bara en nackdel: det finns inget utsäde att köpa. Man måste känna någon som vill dela med sig.
Jag har en del utsäde som jag inte sått i år, inga mängder, men jag kan skicka några frön som ett prov till den som vill ha (först till kvarn...). Mina gråärter kommer från Orust från början men har odlats i Sjuhäradsbygden några år (i min trädgård alltså).
-
Boktips till temat: Gråärter och Doppekopp av Barbro Östlund, om bohusländsk mat.
Dagens middag: Grillade foreller fyllda med vitlök, persilja och citron. Serverade med kokt fänkål och en rest potatisgratäng, samt provsmakning av bullbaket.
-
Idag slog nässeltanten till igen. Nässelsoppa med friterade nässelblad som tilltugg.
20-30 stora nässelblad (fast degen räcker nog till dubbelt så många)
Blanda 2 dl mjöl, 2,5 dl ljust öl, 1 äggula, salt, muskot. Blanda i 1 tsk olja och vispa 1 äggvita och blanda försiktigt i. Kavla på nässelbladen och salta dem och låt dem dra lite. Doppa dem i degen och fritera i 180 grader tills de blir guldgula.
Nässelsoppan var typ vanlig. Finns det någon som har ett orginellt recept på en riktigt god nässelsoppa?
-
Igår åt jag nässelpannkakor. Det var mig veterligt första gången jag ätit nässlor. idag ska jag ut och plocka mer - men jag ska ha handskar på mig då... ::)
-
Maken står i köket och skalar ett kilo sparris. Det blir potatis, skinka (kokt och rökt) och smält smör med brödsmulor till. Läckert!
-
Här äter vi ur förråden: hemgjord fläskkorv, potatis/palsternacksmos (de sista övervintrade p-nackorna), vaxbönor från i somras.
Blev sugen på nässelsoppa, men det ratas av barnen :( Kanske om jag gör mycket vitlöksbröd till... ;)
-
Ja, visst behövs det ett nyskapande av nässelsoppan! Vi åt nässelquiche med fläskbitar (fläsk från gårdsbutiken, mmmh!) i helgen. Funderar på varför nässlor känns så fina i plättar och paj, men killar i halsen som soppa. Och att grilla lammkotletter från utegångsfår hann vi också med. Så mycket bättre än lamm från Nya Zealand.
-
Idag blir det nässelrulle (typ rulltårta) enligt ica-kurirens recept. Fast kaviaren i fyllningen är utbytt mot en liten bit lax. Nu ligger rullen och svalnar och väntar på att dottern ska komma hem till lunch. Vi får väl se hur det smakar. Möjligen blir det inga fler nässelrecept för skogens nässlor har drabbats av löss!!
-
Idag blev det potatissoppa med piplök från trädgården och vitlöksbröd på hembakade dinkelbaguetter. Enkel o god veggis-mat. Det har blivit en massa köttätande under vintern, så nu känns det helt rätt med lättare vegetarisk mat.
-
Nu ska jag ut i skogen och plocka några klasar fläderblommor till, doppa dem i pannkakssmet och fritera dem till efterrätt. Till förrätt blir det sallad - mycket sallad! Har fått tag på jättefina sorter på torget. 3 valfria bamsestora salladshuvuden för 2 Euro från torgtantens eget land.
-
Idag blev det risgrynsvälling med torkat renkött, gammal beprövad maträtt hemifrån :)
-
vilken rolig tråd, jag är ny på forumet och har hittat massor av inspiration och vill göra...
Mitt middagstips: köttfärssås och tömning av diverse pastaförpackningar som finns i skafferiet. köttfärssåsen består av älgfärs, lök, vitlök, buljong, tomat i någon form och gärna linser samt kryddas upp med lite curry, chili och eller timjan och rejält med peppar från kvarnen osså salt förståss.
-
Lunch idag, enklast tänkbara: rökt makrill på tunnbröd med massor av gröna blad och lite citron att droppa över..
-
Ikväll blir det grillade älfärsspett med getost i. Till det vitlöksmainerade vita bönor och korianderyogurt (Vi har en JÄTTEkruka med koriander som jag sådde i mars :P) Allt eget förutom vita bönorna som är köpta i torkat tillstånd
Skulle vilja ha en tomatsallad till men det är ju inte riktigt säsong för det än...
-
här blev det kotlettrad med ris och jordnötsås och en sallad på gurka med limedressking
-
Goan Curry; långkokt fläsk med tamarind, spiskummin, vitlök, ingefära samt ett otal andra kryddor och yoghurt. Serveras med Ananascurry och ris.
Denna rätt görs gärna på fläskkarré.
/Valma
-
Gravad hjortfilé med klyftpotatis och en enkel sallad på rödlök och tomater inlagd i lite vinäger och salt.
-
Fövarmt för att laga mat börjar längta efter sell o potäter, men det äter man ju inte föränn midsommarafton.
-
Dagens meny blir hemrimmad lax och dillstuvad potatis.
Nedsköljt med en ljus lager från USA´s äldsta bryggeri.
-
Lunch champinjonstuvning in rullat i gårdagens pannkakor och rabarbersaft. Middag på stående fot vid en korvabo i Ullared
-
yoghurt med blåbär och en stor bit mockachokladkaka :D
-
Sell o potäter är det enda ja äter.
Potäter o sell äter ja så möe ja vell.
Två dgar på året tar jag snapps i dag är den ena, så se upp där nere här kommer han ;D
-
I går serverades det knaperstekt fläsk med pepparrotsstuvad potatis, stekta jordärtskockor, kantareller och lök. Allt toppat med persilja. Idag blev det potatis- och purjolökssoppa med svampcrêpes.
/Valma
-
Idag blev det gammal hederlig svensk husmanskost.
Stekt salt fläsk med potatis och löksås.
Hade tänkt äta några kycklinbröst stoppade med blåmöggelost och bacon men fan va torra de blev.....men hunden misstycker inte.
-
Lammfärsbiffar med fetaost och oliver, klyftpotatis, sallad och tzatsiki. Så jäkla gott!
/Valma
-
Låter jättegott VALMA!! har du recept<????
-
Eftersom jag alltid lagar storsats till matlådor och annat så använde jag 1 kg lammfärs. Till denna adderade jag ungefär:
1 paket fetaost (200g?)
20 svarta oliver med kärna (kärna ur för hand, det är värt det)
3 vitlöksklyftor
Mycket svartpeppar
Väldigt lite salt
En tesked Sambal Oelek
1-1,5 dl yoghurt
2 ägg
Blir färsen lös, ha i lite torkat bröd.
Stek i het panna med smör och olja, kör klart i ugnen.
Lycka till!
/Valma
-
God soppa:
morötter
potatis
1/2 citron skuren i mindre bitar, (även skalet ska med)
vatten
svartpeppar
salt
Puttra tills det blir mjukt, stompa.
Servera med knäckebröd och sallad.
Mmmm, det åt jag idag :P
-
Blev väldans nöjd med min sås idag! Det var väl ungefär brunsås (smör,mjöl, vatten, grädde, soja, salt o peppar) kryddad med timjan och frysta lingon - smaskens!
Såsen avnjöts till ekologiska fläskkotletter och ungsstekt potatis, morötter och lök.
Detta är ganska ovanlig mat för mig. Var vegeterian i många år och böngrytor, linssoppor etc är fortfarande det jag är bäst på. Kötthanteringen överlåter jag i möjligaste mån på min sambo. :P
-
Ugnsstekt fläskkarré, gräddsås med färska örter, kokt potatis, färska morötter att knapra på och snabbfräst mangold.
Till efterrätt en paj med jordgubbar, hallon och vinbär under ett mandel+dinkel-smuldegstäcke.
-
Jösses va hungrig jag blir :D
-
Grillade fläskkotletter (från byns grisbonde) med italiensk tomatsås (Vår kokbok plus vitlök!) och ris. Enkelt men läckert.
-
Här är det budgetmat som gäller just nu...
löksoppa med ostmackor
brödpudding med krusbärssylt till efterrätt.
-
Rostbiff på egenuppfödd rödkulla och hemgjord potatissallad med grönsallad till. mums det är kalas mat och passar till många. det serveras just nu hos oss och det är rester sedan i går. och hemgjord tårta därtill fylld med banan och annanas, grädde och skogshallon. Mums mums
-
Har helt och hållet fått dille på rödbetor och getost.
Så igår gjorde jag en sallad med quinoa och diverse grönsaker.
Paprika, äpple, purjolök, avokado och ärtor och bönor. Lite salt och olja så var det klart.
Också till sist getost och rödbetor då...Smarrigt...
Å jag höll på att glömma, färsk basilika var det ju med...
Rekomenderas
-
Vilken sorts getost? Finns väl några hundra olika ;)
-
Jadu... ;D chevre, blir du klokare på det...?? ::) ???
Inte jag iaf...å nu när jag skriver sån där getost som är avlång o rund så blir jag väl bannlyst här bland alla getostfixare...hehe
-
Jag brukar göra en jäkla god rödbetsgratäng som gott duger som ensamrätt. Är man rabiat baconmotståndare duger den säkert utan.
Koka 4-5 stora rödbetor lätt. Skiva dem i centimetertjocka skivor.
Smörj en form, grunda med betor.
Ha på lite keso, några skivor purjolök och knaperstekt bacon.
Kör ett varv till; betor, keso, purjo, bacon.
Toppa med rödbetsskivor och ovanpå dem ett tunt lager keso. Smula över rikligt med god fetaost. Har ni tillgång till Netto så har de den godaste fetaosten förpackad om 500 g för ca 20 kr. Minns tyvärr ej vilket märke det är men den är krämigare än Apetinas torrostar.
Gratinera i ugn på kanske si så där 175 grader i typ 25 minuter.
/Valma
-
Äntligen lite nya ideér. Har haft riktigt idétorka ett tag. Å nu när jag fått dille på rödbetor så ...
Man tackar
-
Närå, hellbomskan. Inte blir du bannad för det inte. Jag gör chevre hemma och var mest nyfiken på att jag hade "rätt" ost själv ;)
-
Egentligen gillar jag inte att använda färdiga fabrikat i matlagningen, en fixidé påhejad av min "kan-själv-attityd". Förmodligen så kommer jag att göra denna soppa på egenhändigt ihopknåpad färskost och extra mycket krätstjärtar en vacker dag men nu tillagade jag den som så här:
Koka ihop en fond på ca 1 kg kräftskal, 1 l vatten och ett lagerblad eller två.
Riv och bryn 4 morötter i smör.
Strö över 2 msk vetemjöl.
Rör ned ca 7 dl fond, peppra och ha i en tesked sambal oelek.
Låt puttra några minuter.
Rör ned 2 dl crème fraîche, 400g kräftost och lite finklippt dill.
Puttra några minuter till.
Rör ned 200g kräftstjärtar.
Servera med bröd, gärna vitlöksstekt.
En mättande och sjuhelsikes god soppa.
/Valma
-
här blir det potatiskaka med stekt bacon idag....
så här lagar man det:
man river 2 stora potatisar /person (fint)
sedan blandar man ned dinkel (eller vete) mjöl och salt i rivet. Ta så mycket mjöl att det binder ihop rivet till en smet/deg.
Sätt på stekpannan och lägg i en (stor) smörklick. När den blivit het, så läg i smeten och platta till den så att den täcker bottnen på stekpannan. Stek i ca 5 min, vänd sedan och stek ca 3 min på andra sidan. Servera med lingonsylt och stekt fläsk till (eller utan fläsk om man vill ha det vegetariskt).
-
Imorgon får jag hem en halv gris (som vi är två om). Sen ska jag frossa i svensk husmanskost!! Mmmm....
-
Nu blir jag ju mycket nyfiken på vad du tänkt tillaga men även på vad du fick betala per kilo för grisen? Som den sanna hushållsekonom jag är räknar jag nämligen på huruvida det lönar sig att hålla frysboxarna på gården igång för några styckade djur. I den stockholmska boxen får de inte plats men man kommer ju trots allt över en del mindre godbitar till rimligt kilopris i bland.
Här har det i övrigt varit en halvhjärtad matvecka med mycket plock ur frysen. Trist att inte ha tid, trist att inte orka. Får nog koppla av med ett långkok i morgon.
/Valma
-
idag blev det grillade revbenspjäll av ren marinerade i olja,vitlök,peppar och rödvin. Till detta potatismos (med bitar) kryddad med vitlökspeppar och lite mangochutney :-*
hade gjort ostkaka och saftsås på svartvinbär men det får bli senare för vi blev för mätta ;D
Skrivet av: Valma Postad: i dag kl. 08:03:40pm
Nu blir jag ju mycket nyfiken på vad du tänkt tillaga men även på vad du fick betala per kilo för grisen? Som den sanna hushållsekonom jag är räknar jag nämligen på huruvida det lönar sig att hålla frysboxarna på gården igång för några styckade djur. I den stockholmska boxen får de inte plats men man kommer ju trots allt över en del mindre godbitar till rimligt kilopris i bland.
Här har det i övrigt varit en halvhjärtad matvecka med mycket plock ur frysen. Trist att inte ha tid, trist att inte orka. Får nog koppla av med ett långkok i morgon.
/Valma
det där med hur det lönar sig med frysen tänker jag också...då främst med att många tjatar: varför fryser du inte saft och sylt istället"
då tänker jag:varför slösa på frysens energi då det går utmärkt att konservera detta? Kött och fisk fryser jag så klart för jag vet ej hur man kan konservera detta på annat sätt och sen så hamnar det ju korv och andra inköp där med så klart då jag handlar mycket av olika skäl, ex ekonomi, tillfällen.
-
Valma: Jag ger 55:-/kilo, levererat fram till dörren, när jag köper halv gris. Det är Linderödssvin som varit "glada" grisar, jag vill inte käka annat kött. Ännu har jag inte prövat på avancerad kokkonst. Jag hade velat ha levern, men det sjabblades bort... Jag hade tänkt göra leverpastej och pölsa, men det får bli en annan gång.
-
Tack Nettus, det var ju ett frysihållargångspris. Idag fick jag äntligen fjättra mig vid spisen för en Burgundisk gryta med vitlöksbröd och kokt potatis.
/Valma
-
Igår åt vi rödbetssoppa med vitlöksbröd. Squashkaka till efterrätt. :)
Rester idag (fördelen med soppa, det blir alltid rester)
-
Idag blir det chipotlepenslad helstekt kanin i ugnen (minstingen som det knappt var lönt att stycka och frysa in) med potatis, gräddkokt savoykål (ett huvud hade börjat spricka så jag tog in det), smörstekt taggsvamp (var ute en tur i skogen - herregud vad mycket svamp!) och gurka (ja, gurka blir det nog varje dag nu, för dom hänger skördeklara i rader i växthuset). :)
-
här blir det kycklingsallad :)
kyckling
bacon
majs
sallad
gurka ananas
tomat
sås: curry+gräddfil
mums!!
-
Högrev, högrev här har vi ätit högrev hela sommaren i alla varijanter. det blir så ibland när man slaktar eget. I dag läste jag i tidningen om att den kunde smaksättas med Dijongsenap, så det har jag gjort och nu puttrar det förfult på spisen. till det blir det ris. för alla grönsaker har tagit slut. så är det när man inget odlar själv *snyfft* :(
-
idag blev det isterband och potatis och vitsås.
-
Sill och potäter. Och en liten Hallands fläder därtill ;)
(nog borde man kunna göra eget fläderbrännvin ??? - recept, någon??)
-
Härom dan fick jag hem ägg, så nu blir det raggmunkar och fläsk!
-
stekt potatis, ägg och korv
-
Kokta rödbetor med vinägrett, chèvre, nybakade dinkel/rågsiktsbaguetter :)
-
Rödvinsmarinerade grillade lammrevben, squashplättar och de första rosenbönorna från trädgården.
Smulpaj med äpplen och rabarber.
proppmätt ;D ;D
-
Jag sitter precis och mumsar potatis- och purjolökssoppa.
Enkel mat är ibland det allra bästa som finns!
-
jag gillar denna tråden, alla lagar så god mat och jag blir så inspirerad. Här hos oss har vi i dag ätit stekt fläsk, potatis vanlig vit sås och kantareller, både trattisar och gula + taggsvamp som jag hittade på morgon promenaden. det var jättegott. morötterna som jag glömde får blandas i fläskpankakan som jag ska laga till kvällsmat nu.
-
Soppa till kvällsmat: potatis + palsternacka kokas mjukt i buljong och mosas lätt. Grovhacka mangold, blanda i och låt den bli mjuk. Red av med lite grädde.
Lite stekt svamp på toppen hade varit gott, men det hade vi ingen. Smakade bra ändå ;D
-
Gårdagens potatisgratäng var italiensk. Varva skivad potatis och skivad svamp med salt, peppar, parmesan-ströbröd-persiljeblandning och droppa över olivolja mellan varje skikt. Gräddas 1 timme i 175 grader. Ska visst vara gott till kött, men vi åt den som ensamrätt (med sallad).
-
grönsaks gratäng på potatis, kålrot, svamp, och bacon.
Koka grönsakerna tills de är nästan klara stek svamp och bacon. Koka en bechamelsås (stavas det så??). Häll allt i en ungsfast smord form, och sätt ost uppe på. strö över ett "lock" med skorpsmulor och lägg några smörklickar på. kör i ugn i ca 20 min.
Mumsfilibabba!
-
här blir det kotlett,potatis,sallad :)mums
-
idag blir det hemgjort potatismos och hemgjorda biffar :) *mums*
-
Här blir det hembakt pizza med bacon, champinjoner och lök.
-
idag så kokar vi här potatispalt, med stekt fläsk, smör och lingonsylt till.
mmmmmmm....det godaste som finns ;D :P
-
idag blev det sallad från pizzerian, mums.
-
Idag lyxar jag bort förskottsuttaget av söndagsångest med renytterfilé, hemkokt gelé, potatismos, svampsås och sockerärtor. I morgon dränker jag den äkta varan i resterna.
/Valma
-
ikväll blir det frysboxrens. Fläskkotletter från förra året som måste ätas upp. Till det gräver jag upp lite potatis, morötter, persiljerötter och palsternackor och slänger in dom skivade i ugnen med nyslungad honung på! Nammi.
-
idag blev det tacos till middag nu kl 18.00
tacos för 2personer:
150g blandfärs
1bit gurka
1tomat
1/2 paprika
ost
tacochips
tacosås
tacochips lägges på en tallrik
på med köttfärsen över chipsen
ost över köttfärsen
salladen över osten
tacosåsen över salladen.
du har nu en god och nyttig tallrik framför dig!
att dricka: citronvatten(ja ni vet, en citron delad i 4 bitar,lägges i en tillbringare och sedan fyller man upp tillbringaren med vatten.
klarar sig i en vecka,dvs man fyller bara på med nytt vatten)
tar cirka 15 minuter att göra.
*RAP*
-
I går kväll blev det ungtupp i lergryta i ugnen.
Lägg lergrytan i blöt som vanligt. I med en hel tupp, curry, en skivad mogen Hungarian Hot Wax (eller annan stark chili), salt och nån deciliter vatten. På med locket och in i ugnen. Börja elda och räkna med att det tar 1 1/2 - 2 timmar. När det nästan är klart, rör ner nån deciliter creme fraische och sätt in grytan i ugnen igen medan du fixar potatisen och en stor hög gröna bönor och purpurbönor med smör.
Gillar när maten sköter sej själv i ugnen :)
-
Å jag gillar mat som klarar sig själv så mycket jag slänger i potatis och allt i grytan. Har iof inte gjort tupp nångång. Men kyckling.
Sitter å äter en torr macka på stationen. DIn mat låter ju absolut godare...
-
idag blev det äppelplättar.
äppelplättar 2 personer:
2ägg
1 1/4 dl mjöl
3dl mjölk
salt
1msk margarin
2st äpplen(helst från trädgården)
vispa ihop vetemjölet och hälften av mjölken och salt.
tillsätt äggen och resten av mjölken.
vispa smeten klimpfri
smält margarin i smeten
riv äpplena och tillsätt i smeten.
grädda i plättlagg, mums!
-
Det blev minimal disk idag igen... Klyftade morötter, potatisar och palsternackor i en ugnsfast form med olivolja och en liten skvätt sesamolja. In i ugnen tills dom nästan är klara. I med två laxkotletter som är saltade och svartpepprade. Klart på en liten stund. Till detta pressad lime och majskolvar med smör.
uff... mätt :)
-
idag blev det äppelplättar.
äppelplättar 2 personer:
2ägg
1 1/4 dl mjöl
3dl mjölk
salt
1msk margarin
2st äpplen(helst från trädgården)
vispa ihop vetemjölet och hälften av mjölken och salt.
tillsätt äggen och resten av mjölken.
vispa smeten klimpfri
smält margarin i smeten
riv äpplena och tillsätt i smeten.
grädda i plättlagg, mums!
Mmm, det tipset kunde jag bara inte motstå! Ops, dags att vända ;D
-
idag blir det hemagjord pizza.
receptet hittar ni här:
http://www.tasteline.com/default.ns?strItemID=showRecipe&intChannelID=&lngRID=5139&tlfo=0
och imorgon blir det hemgjorda hamburgare med hemagjorda hamburgerbröd! ;D
-
Visserligen inte dagens recept, men nyligen blev det tomatsoppa (på ekojuice, lök och vanlig redning) med klimp (en gammal klassiker, som är värd återupplivning. Särskilt när den är smaksatt med ost.
-
I dag blev det Mc Donalds QP meny :o. Trött efter ett lurigt eftersök, kände inte alls för att komma hem och ställa mig vid spisen. Köpte med mig en stooor chokladmuffins hem också som jag ska till teet i kväll. Längar :) Till i morrn ska jag ta fram älgfärs ur frysen. Det blir nog älgfärsbiffar med timjan. Serveras med potatis, sockerärtor och en god sås!
-
här blev det JÄTTEGODA hamburgare med tillhörande bröd.
egentillverkat förstås! :D
-
Idag lagade jag min mans favoriträtt, yakiniku på entrecôte. Frys 500 g entrecôte så att den lätt går att skära i tunna skivor. Blanda en marinad av ca 3 dl japansk soja, 0,75 dl socker, 3 msk ättika, en skivad purjolök, 2 vitlöksklyftor, 0,5 dl riven ingefära, 2 tsk sambal oelek, 4 msk rostade sesamfrön (kör snabbt i het panna). Marinaden skall vara balanserad, den skall alltså smaka både salt, sött och syrligt utan att någon av dessa smaker dominerar (den kan möjligen dra åt det salta hållet). Skär köttet i tunna skivor och marinera det i rumstemperatur i 2 timmar. Plocka upp köttbitarna (purjolöken hänger med) och stek dem hastigt i sesamolja. Servera med ris samt böngroddar utblandade i yoghurt.
/Valma
-
Idag lagade jag min mans favoriträtt, yakiniku på entrecôte. Frys 500 g entrecôte så att den lätt går att skära i tunna skivor. Blanda en marinad av ca 3 dl japansk soja, 0,75 dl socker, 3 msk ättika, en skivad purjolök, 2 vitlöksklyftor, 0,5 dl riven ingefära, 2 tsk sambal oelek, 4 msk rostade sesamfrön (kör snabbt i het panna). Marinaden skall vara balanserad, den skall alltså smaka både salt, sött och syrligt utan att någon av dessa smaker dominerar (den kan möjligen dra åt det salta hållet). Skär köttet i tunna skivor och marinera det i rumstemperatur i 2 timmar. Plocka upp köttbitarna (purjolöken hänger med) och stek dem hastigt i sesamolja. Servera med ris samt böngroddar utblandade i yoghurt.
/Valma
Åh vad gott! Det receptet stjäl jag rätt av :)
-
Idag blir det lammkotletter och linser med spenat och feta...om jag bara kan ta mej i kragen och börja laga maten ::)
-
idag blir det köttgryta
*potatis
*morötter
*kött
*paprika
*majs
-
idag blir det fläskstek och pommes. :D :D
-
Det börjar bli dags för Flammkuchen igen. Alsaces (Elsass) svar på pizzan. Bottnen är dock inte jäst (mjöl, vatten, olja, tunt utkavlad). Istället för tomatsås lägger man på sur grädde/crème fraîche, bacon/fläsktärningar, dunstade löktärningar i originalreceptet. Det finns även varianter med extras: Riven ost, råriven potatis, dill, lax (istället för bacon), tomattärningar, purolöksringar mm. I alla fall blir det Flammkuchen ikväll. Bon appétit till oss!
-
idag blev det överbliven köttgryta och ris.
till det serverades morötter och gurka i bitar
-
I dag blev det en försenad födelsedagsmiddag..
Balsamicofilè med tryffelkantareller. Serverades med en krämig potatisgratäng med jordärtskocka och parmesan.
Receptet hämtat ur senaste nr av Buffé. Det var verkligen KALAS-gott!! :D
-
idag blev det korv och makaroner.
-
Idag blir det pitabröd med skivade köttbullar (stora, med extra mycket chili och piplök i) sallad, tomat, piplök och en vitlöks yogurthsås.
Känner mej inte så kulinariskt lagd idag :P
-
här blev det välkryddad köttfärsås och spaghetti. :)
-
Lördagens middag bestod av ostgratinerad canneloni med spenat- och ricottafyllning i tomatsås. Sallad o nybakat brytbröd på dinkelmjöl serverades till.
-
Vi bytte frysta kräftor mot kina mat ;D
Idag måste jag göra något åt fläskköttsskivornajag tog upp i går, men vet inte vad.
Plockar en jäklamassssa svamp, börjar tröttna nu :-\ men kan inte låte bli att plocka. till kvällen blandsvamps omelette med överbliven västerbottens ost
-
Idag blev det nässellasagne, helt vegetarisk.
-
rester från helgen; vildsvinsgryta med champinjoner o grädde etc. blandade i morötter o mer svamp o grädde idag. blev inte så mycket kött i den, men gott var det :)
-
Pumpasoppa med rostade kanelbrödbitar till. Har ett elände att hitta på mat till lillebror som inte kan tugga längre
p g a tandställningen. Han börjar tröttna på gröt fast det finns så många varianter. Konstigt nog lyckades han dock äta pizza i hemkunskapen, fast tandläkaren sa att han fysiskt inte kan tugga alls den närmaste tiden. ???
-
ja, vad ska man äta idag? det blir nog isterband och potatis. :)
-
ja, vad ska man äta idag? det blir nog isterband och potatis. :)
ZaZ! thats it! den äkta skulle aldrig frågat, utan sjungit rakt ut.. ;D
-
här blir det hemagjorda piroger.
fyllning:
köttfärs
riven potatis
riven morot
-
Linssoppa. Nybakat dinkelbröd med salt och kummin på.
Jag har inte gjort linssoppa på flera år, så vi får väl se hur det blir. Har såna där goda röda linser som kokar sönder till en puré.
-
Thaigryta på egna grönsaker, förutom den färska ingefäran, blir det idag:
färsk ingefära, röd currypasta, kaffirlimeblad, purjolök, squash, morötter,
purpurstörbönor, blad av grönkål och mangold, rädisbaljor, kokbönor (yin-yang-bönor + små röda kenyanska - de kenyanska är de kokbönor som trivts bäst i kylan i sommar...!), lite buljong och sedan kokosmjölk. Istället för thailändsk fisksås funkar extremt finhackad kapris som man blandar med tamari som veg-ersättning, men ingen tamari hade vi (så dyr att det bara blir ibland) så det blev bara salt. Ris eller dextrinerad havre tror jag det blir till.
-
Rotmos (kålrot, potatis, några morötter och en buljongtärning) blev det här idag - skulle varit fläsklägg till men vi fuskade och stekte falukorv i stället. :)
-
Nu tar vi tre dagar i sträck. Lördag: selleri-potatismosbiffar med citronstekt bladspenat. Söndag: Fisk kokt i crème-fraiche-vitlökssås och resten av selleri-potatismoset (det var en enorm selleriklump) gratinerat med ost samt fältsallad. Måndag kväll (idag) firar vi privat oktoberfest med tallrikssylta, korvsallad, små hårda välsmakande korvar, skinka direkt från bondgården, bergsost från alperna, salta kringlor, rättika, inlagd gurka samt Weizenöl (mörkt och ljust och även lätt- om det finns något kvar). Och en enziansup till den som vill ha.
-
kul tråd, perfekt för en annan som inte kan laga mat :P
har dessutom en dotter och make som absolut inte kan tugga i sig sånt som är lite segt eller hårt, till exempel, dotter tar bort alla brödkanter, maken spottar ut sega köttbitar medans jag själv tuggar i mig allt utan problem 8), suck :-\ vad göra ???
kan laga god köttfärssås, korv stroganoff, köttbullar (dottern föredrar köpta köttbullar! köper färdiga i affären numera, kravmärkta iofs) mm men det blir ju lite trist i längden. försöker med grytor, har lyckats nån gång ibland (en massa högrev i frysen) oftast bara jag som äter, de andra petar bara.
Har bra råvaror i form av ägg, honung, potatis osv. har kontakter för nötkött och gris, får hem i "halvor och fjärdedelar" grovstyckat.
några förslag?
(ps, maken har svåra problem att ens svälja piller, har kanske känslig magmun eller nåt? ds)
-
jaha...här har ju vildgrisarna tagit över så numera äter vi dom på tvären, på längden, rutiga grisar och randiga grisar....någon som vill byta till sig lite vildgris mot fisk???
Idag åt vi vildgrisgryta...hals var kokad i 8 timmar med god nedkokad buljong med en skvätt grädde, svamp och hela scharlottenlökar. Serverades med ärtor och potatis och en rejäl dos rött vin till....
-
Idag lagade jag min mans favoriträtt, yakiniku på entrecôte. Frys 500 g entrecôte så att den lätt går att skära i tunna skivor. Blanda en marinad av ca 3 dl japansk soja, 0,75 dl socker, 3 msk ättika, en skivad purjolök, 2 vitlöksklyftor, 0,5 dl riven ingefära, 2 tsk sambal oelek, 4 msk rostade sesamfrön (kör snabbt i het panna). Marinaden skall vara balanserad, den skall alltså smaka både salt, sött och syrligt utan att någon av dessa smaker dominerar (den kan möjligen dra åt det salta hållet). Skär köttet i tunna skivor och marinera det i rumstemperatur i 2 timmar. Plocka upp köttbitarna (purjolöken hänger med) och stek dem hastigt i sesamolja. Servera med ris samt böngroddar utblandade i yoghurt.
/Valma
Det där lät spännande valma! Måste testa det! Måste man steka dom? Det låter som det blir halvgravat och rått kött äter vi redan här hemma. Vi får prova båda två!
-
här blir det karrè och hemagjort potatismos,mums
-
igår åt vi resterna av potatismoset och choritzo
idag blir det makaronipudding
här kommer receptet:
koka makaroner,häll av dem och spola av de med kallt vatten.
stek bacon eller fläsk i bitar.
ta makaroner,bacon/fläsk och 1burk cremefraiche och blanda ihop
i en form.
strö i lite ost och kryddor och in i ugnen i 25minuter.
*smarrigt*
-
kalasdag hemgjorda smörgåstårtor på polarbröd och tonfiskröra med rödlök och mycket räkor.
Nästa kalas på tisdag då blir det kalkon, någon som har ett smarrigt recept att dela med sig av. jag har en halv kalkon på ett par kilo.
-
idag blir det kotlett,potatis, sås och grönsaker :)
-
Det där lät spännande valma! Måste testa det! Måste man steka dom? Det låter som det blir halvgravat och rått kött äter vi redan här hemma. Vi får prova båda två!
För hälsans skull tror jag inte man behöver steka dem men däremot så smakar det gott med lite stekyta.
/Valma
-
Igår tog jag upp fläskläggen ur saltlaken, så det blir lägg å rotmos idag.
-
Blev sugen så här blev det rotmos i dag ;D
-
I fredags lyx med krabba. Till det en kall dipsås, rostbröd och ett gott vin..
I lördags lyx med matig fisk- och skaldjursgryta à la Rådjursöga med aioli, nybakat bröd och gott vin till..
I dag en enkel men god kycklinggryta med måltidsdryck.
Mätt och belåten! :)
-
Gjorde en plåt köttbullar i ugn för att slippa stekslabbet. Nu blir det spaghetti och köttbullar och resterna av pumpa-potatisen kokt i cider från igår (den serverades till lax i dragon-senapssås - härlig aroma på den såsen). Vill slå ett slag för min nya upptäckt butter-nut-pumpa. Mycket bättre än de där bamsiga halloweenpumporna som man knappt orkar släpa hem. Butter-nut har nästan inget kärnhus, kan skalas med potatisskalare och har jättefin smak.
-
Vill slå ett slag för min nya upptäckt butter-nut-pumpa. Mycket bättre än de där bamsiga halloweenpumporna som man knappt orkar släpa hem. Butter-nut har nästan inget kärnhus, kan skalas med potatisskalare och har jättefin smak.
Låter gott! Är barnsligt förtjust i vintersquasch och gjorde idag en lunchsoppa på Blue Hubbard som legat ganska precis ett år i en korg i vardagsrummet. Inte en fläck på den! Hönsen fick båda ändarna att picka på och resten tärnade jag och kokade mjuk i lite vatten. Sen lite salt, ett stänk garam masala och ett par matskedar creme fraische. Mosa eller vispas ihop till en slät gyllengul soppa. Gott!
-
idag blir det karre och ris och sås, grönsaker.
-
Inte ofta man ser recept här, däremot matsedlar...det intresserar väl bara de närmast sörjande.
-
Inte ofta man ser recept här, däremot matsedlar...det intresserar väl bara de närmast sörjande.
Bra poäng ...
Idag har jag ätit en kanelbulle och en ostmacka med majonäs.
Nu ska jag ut och bära ved så får vi se om det blir nån mat efter det. Kanske snabbnudlar och kanelbulle, evt. ett stekt ägg till. :o
Annars ... igår hade vi Smaskiga Tomatpajen :
Baka en pajdeg/form
Bre tjockt med dijonsenap i botten på pajbotten
Fyll på med stekt lök
Lägg på några lager med tomatskivor
Riven ost
Ädelost
Svarta oliver ... i den ordningen
Baka på 225 i 30 min eller tills osten smält och det fått lite färg ...
Massa smaskig sallad till, å en låda vin såklart, det var ju ändå måndag.
-
Paniklunch med kikärtor:
Ta en burk sköljda kikärtor, eller motsvarande mängd hemkokta. Skiva 10 cm purjo och fräs den varm i stekpanna tillsammans med kikärtorna (kan bytas ut mot klippt lökblast eller gräslök, eller gul lök som då ska fräsas nästan ätfärdig innan ärtorna åker i). Klicka i ca två deciliter tjock matlagningsyoghurt, en rågad matsked Ajvar Relish ( grillad paprika-röra på burk) och värm till lagom ättemperatur. Mättar två personer bra, speciellt om det finns groddar och en brödskiva till.
-
Paniklunch med kikärtor:
Ta en burk sköljda kikärtor, eller motsvarande mängd hemkokta. Skiva 10 cm purjo och fräs den varm i stekpanna tillsammans med kikärtorna (kan bytas ut mot klippt lökblast eller gräslök, eller gul lök som då ska fräsas nästan ätfärdig innan ärtorna åker i). Klicka i ca två deciliter tjock matlagningsyoghurt, en rågad matsked Ajvar Relish ( grillad paprika-röra på burk) och värm till lagom ättemperatur. Mättar två personer bra, speciellt om det finns groddar och en brödskiva till.
Perfekt att blanda med pasta eller ris ... då mättar det minst 4 pers. :D
-
RECEPT på plättarna jag åt i eftermiddags:
idag blev det pannkakor till lunch.billigt och gott.
receptet kommer här för 2personer (cirka 30st plättar)
2 ägg
1 1/4 dl mjöl
3dl mjölk
salt
1msk margarin
;)
-
Jag tror nog att även matsedlar kan ge inspiration ;)
-
Dagens söndagsmiddag: Cuisses de poulet à la biére Ackerland puttrar just nu i ugnen. Kycklinglår med bacon, enbär, vitlök, lagerblad och mörkt öl i 250 grader. 20 minuter, vänd, 20 minuter, vänd, 20 minuter. Serveras med potatissallad med vinägrettsås och på särskilt önskemål "mormors gurksallad". Det blir t o m efterrätt. 250g djupfrysta hallon kokta med 1/2 dl portvin och 2 msk brunt socker tills allt blev tjockt. Serveras med vispgrädde och några mandelbiskvier.
-
hemagjorda hamburgare med nybakade frallor
på hamburgaren:
ketchup
hackad gurka
tomat
ost
rödlök
-
idag blir det gryta
grytbitar (av fläskkotlett)
potatis
gröna bonor
morötter
till det blir det knäckebröd med god lagrad ost och vatten att dricka.
-
idag blir det plättar för mig nu vid kl 16.30
och inatt blir det hemagjord pizza för vi köpte 3paket med kort-datum skinka för 5kr /paketet häromdagen.fast den går inte ut förräns den 3november 2007.
plättarna:
receptet kommer här för 2personer (cirka 30st plättar)
2 ägg
1 1/4 dl mjöl
3dl mjölk
salt
1msk margarin
-
Idag ska jag göra tabouleh med något till...eventuellt lax. (har inte bestämt mej än :P )
Tabouleh:
Couscous (kokad och klar)
Baldpersilja (finhackad)
Tomat, helst fasta syrliga sådana (finhackade)
Dressing:
Saften och lite av köttet från två citroner
olja
ett par klyftor vitlök
salt
peppar
Allt blandas ihop och man får en härligt syrlig sallad som passar bra till allt stekt och grillat.
...och jag har inte koll på de exakta mängderna av ingredienserna eftersom jag är lite anti-recept. :-[
edit: couscousen kan också bytas ut mot bulgur.
-
idag blev det pizza romana på pizzeria i stenungsund :D
tomat,ost, lök, bacon
åh,min nya favorit!
-
Det blev boef bourguignon av det fina ekonötköttet. Det tog lång tid att göra men det räcker även till i morgon. Då kanske jag gör en liten pumpasoppa till förrätt i o m att huvudrätten är klar - det finns t o m kuerbiskässpätzle (en sorts hemmagjord pasta med pumpa inmojsad, varvad med riven ost) att värma upp om inte det blir för mastigt. Och har lovat lillebror "heisse Liebe" - uppkokade hallon och äkta vaniljglass.
-
Tillbaka i Sthlm efter att ha kört första flyttlasset till Järvsö, lite overkligt är det men jäklar vad skönt det skall bli att äntligen kunna odla allt det där jag alltid drömt om... Hur som helst så blev det en mycket lyckad panikmiddag tillagad i vårt ganska nedplockade kök:
Fräs ett halvt kilo stora räkor som hastigast i smör, lägg upp dem på en tallrik och låt vila.
Fräs 2 gula lökar, en stor paprika och 3 vitlöksklyftor som hastigast. Häll på 2 burkar hela tomater. Rör ned 2 påsar saffran och krydda med svartpeppar, salt, chili och två nypor socker.
Låt puttra i 15 minuter.
Ha i räkorna.
Servera med pasta och parmesan.
//Valma
-
Mousaka
en stor ungsfast form
2 Kg storra äggplantor
1 Kg köttfärs
2 1/4 dl olja
2 storra lökar
5 röda tomater
1 1/4 dl torrt vitt vin
salt, peppar, riven ost
olja för fritering
2 - 3 satser bechamelssås
Rensa och skölj äggplantorna och skär dem i tunna skivor. Salta dem och lägg dem i ett durkslag. Bryn löken och köttfärsen i olja och häll över vinet. Lägg i de skalade och krossade tomaterna, salta och peppra och låt småkoka tills vattnet kokat bort. Hetta upp oljan i en stekpanna och frittera äggplantorna. Lägg dem därefter i en ugnfast form och strö riven ost över dem. Lägg på hälften av köttfärsen och därefter ytterligare ett lager äggplantorm, strö riven ost över och lägg på resten av köttfärssåsen. Strö över riven ost och bred ut bechamelsåsen jämt över hela formen. Strö riven ost över så att det blir en knaprig skorpa på mousakan.
Variation:
1. För att mousakan lättare ska kunna skäras upp och hålla formen bättre kan man också lägga ett lager skivad friterad potatis i mousakan.
2. Mousaka med Squash
Gör mousakan på samma sätt men byt ut äggplantorna mot squash som skär i skivor och fritterar.
-
Rödbetskalops. Lika delar tärnade rödbetor och lök fräses i olja 15 minuter. Strö över mjöl och späd med buljong. Smaksätt med lagerblad och sellerisalt. Kokas till kalopsen är mjuk. Serveras med kokt potatis.
-
Surkålssoppa med curry och marinerade katrinplommon samt falsk kalvdans till efterrätt.
Soppan görs så här: 1msk curry fräses med 2 msk fett. Tillsätt 1l buljong och 750g färsk surkål (inte burkkonserverad). Låt koka 15 minuter. Under tiden värmer man upp juice, cider, rom eller konjak och lägger i 200g katrinplommon utan kärnor. Mixa surkålen grovt (funkar också utan - min hushållsmaskin har just dött av ålderskrämpor), häll i 2dl grädde och plommonen med vätska. Koka 10 min till.
En höstpromenad rekommenderas efteråt.
-
Purjolökspaj med keso och ost. Det måste ju inte vara kött varje dag. Men i morgon blir det "rouladen", rullade lövbiffar fyllda med fläsk, lök och inlagd gurka och serverade med potatis och rödkål.
-
Paniklunch med kikärtor:
Ta en burk sköljda kikärtor, eller motsvarande mängd hemkokta. Skiva 10 cm purjo och fräs den varm i stekpanna tillsammans med kikärtorna (kan bytas ut mot klippt lökblast eller gräslök, eller gul lök som då ska fräsas nästan ätfärdig innan ärtorna åker i). Klicka i ca två deciliter tjock matlagningsyoghurt, en rågad matsked Ajvar Relish ( grillad paprika-röra på burk) och värm till lagom ättemperatur. Mättar två personer bra, speciellt om det finns groddar och en brödskiva till.
Jag brukar också laga paniklunch med kikärtor, fast jag har en egen variant som uppkom som ett experiment och visade sig bli en favorit.
Jag brukar fräsa typ en lök, finhackad, i lite olja. Sedan tillsätter jag hackad färsk tomat, ca. 2 stycken/person (tomatkross funkar i nödfall men blir inte lika gott), och lagom mängd kikärter ur frysen. Det får puttra ihop några minuter, medan jag tillreder couscous enligt paketets anvisningar. Sedan smaksätter jag kikärtsröran med salt, peppar och MYCKET spiskummin, och äter med couscous.
Snabbgjort, billigt, och jag som har en ämnesomsättning som kräver proteinrik mat med långsamma kolhydrater håller mig mätt och glad länge. Inte konstigt att det blev en favorit...
-
Idag blev det pizza... fyllning till var och en enligt smak, för mig blev det trattkantareller. Och eftersom jag inte kan laga lite mat blev det sammanlagt 13 st pizzor, stora som ugnsplåten... massor med mat i frysen igen! (tills hästtokiga ungen kommer från skolan och ska till stallet och är vrålhungrig...)
-
Men i morgon blir det "rouladen", rullade lövbiffar fyllda med fläsk, lök och inlagd gurka och serverade med potatis och rödkål.
Det lät gott! Hur gör du denna rätt? Här råder brist på lust, utrymme och ork när det kommer till matlagningen vilket resulterade i tacos.
//Valma
-
Det lät gott! Hur gör du denna rätt?
Tryck ut lövbiffen om det behövs, salta, peppra, fördela senap, lökringar, skinka/bacon och inlagda gurkskivor i mitten av biffen (lämna en kant fri), rulla ihop som en kåldolm, bind upp med steksnöre eller använd köttstickor. Bryn, och gör f ö som med en stek, d vs fyll upp med buljong eller rödvin och olika soppgrönsaker i bitar. Låt koka 1,5-2 timmar. I tryckkokare tar det bara 1/3 av tiden. Skyn och grönsakerna kan du passera genom en sil, så får du en kraftig sås, som du kan smaka av med grädde eller creme fraiche, salt och peppar.
Den här rätten lönar sig att göra en större sats av och frysa in tills en gång när man inte hinner laga mat. Värm upp i såsen. Smaklig måltid!
-
Så här på fars dag slog vi till med färsk getkillingfilé med egen ugnspotatis och tzatsiki. Ett lagrat rött vin från 1997......vad gör man inte för en underbar pappa..:-)
-
Så här på fars dag slog vi till med färsk getkillingfilé med egen ugnspotatis och tzatsiki. Ett lagrat rött vin från 1997......vad gör man inte för en underbar pappa..:-)
Det var minnsann inte illa. Du kan nog öppna en lyxrestaurang i morgon dag.
Här blir det pepparrotskött och blåbärspaj. För gårdagens laxcannelloni med ostsås är slut.
-
Lite annorlunda äppelkaka
2 dl vetemjöl
1 dl socker
1/2 dl cocosflingor
1 tsk bakpulver
blandas med 100 g smält smör och en näve halverade hasselnötter och strös över äppelskivor i smord form. 25 min i ugnen. Grader har jag noll koll på eftersom vi inte har nån termometer på vår vedspis, men GOTT blev det!
-
Surstek på nötkött i mörkt öl, brynt och kokt med spad och extra mörkt, sötat öl i tryckkokare, rödkål på lättsyrad rödkål, inte färsk, men annars kokt som vanligt, och kroppkakor. Allt enligt recept i Vår kokbok.
-
Gransirap
För er med mycket starkt sockerbehov.
Varning! Håret reser sig! :o
Ca 3 liter vårgröna granskott
1 ½ liter kokande vatten som hälles över skotten.
Låt stå över natten. Silas dagen efter.
Häll i drygt 1 kg socker i spadet.
Kokas på svag värme i 5 timmar. Rör om då och då.
Efter förtäring, borsta tänderna och kamma ner håret.
-
Det var minnsann inte illa. Du kan nog öppna en lyxrestaurang i morgon dag.
Här blir det pepparrotskött och blåbärspaj. För gårdagens laxcannelloni med ostsås är slut.
Jodu sommartorparn! Här äts det lyxigt i överkant. Helt utan extra kostnad..;-)
-
En matig skaldjursgryta serverad med hemmagjord aioli, nybakat bröd och ett gott glas vitt till!
-
Bratwurst, surkål och potatismos. Börjar bli lite tomt i kylskåpet. Väldigt inspirerat.
-
Här blev det Nikkaluoktasoppa. Snabbt och gott och mättande! En soppa vi ofta åt hemma när jag var liten. Fast nu gjorde jag med sojafärs istället för köttfärsen (oftast älgfärs) när jag bodde hemma.
Till soppan åt vi varma mackor med ost och tomater.
Nikkaluoktasoppa
4 port.
2 hg färs, ex. kött -, soja- eller quorn-
1 msk smör
1-2 purjolökar (ca 200 g)
4 dl vitkål, strimlad (ca 400 g)
2 msk senap (söt svensk)
1 lagerblad
1 l buljong (ex. köttl el grönsaks- från tärning)
1 msk äkta soja
salt
vitpeppar
persilja
Bryn färsen i smöret i en gryta som soppan sedan kan serveras ur. Skölj och strimla purjolök och vitkål. Låt grönsakerna fräsa med köttfärsen en stund. Tillsätt senap, lagerblad och buljong. Koka soppan ca 10 min. Smaka av med äkta soja, salt och vitpeppar. Klipp persilja över.
-
Igår åt vi kalops. Har aldrig tillagat det förut, men vi fick det ibland i skolmatsalen. Blev gott med kryddpeppar i. Ett bra sätt att använda mindre fina delar av nötköttet jag köpte i paket. Och det gick ganska snabbt i tryck-kokaren också.
-
Igår blev det pasta med kräftsås. Så gott - och så enkelt! Koka Pastan och håll den varm. Finhacka en halv gul lök och koka med 1 dl vitt vin, 2 dl grädde, 2 msk hackad dill och 1 msk fiskbuljong i ca 5 min. Lägg i 2 dl kräftstjärtat och smaka av med salt och vitpeppar.
-
Improviserat o det blev riktigt bra! Täck botten av en smord ugnsform med wokgrönsaker, hälleflundra ovanpå, kryddor efter smak (bara salt o nymalen pappar idag) och ringla över olivolja. Husch in i ugnen 200 grader. Tog inte tid men klart när grönsakerna har lite tuggmotstånd och fisken precis blivit "vit". Intogs med potatis och sallad. Enkel, god o snabb fredagsmat efter en lååång dag.
-
Kinuski-sås (Fråga inte vad det betyder för jag har ingen aning, men gott är det)
1 dl farinsocker
1 dl mjölk
1 dl vispgrädde
2 tsk majsena mjöl
1 msk smör
½.-2 tsk vaniljsocker
Allt kokas långsamt i 3-4 min och vispas hela tiden.
Såsen serveras kokvarm. Lägg frysta tranbär i portionsskålar och häll över såsen.
-
Renskavsgryta 4 pers
400 gr renskav
100 gr champinjoner
1 purjolök
1 paprika (röd eller grön)
1 buljongtärning
1 dl vatten
1 msk vetemjöl
3 dl grädde
smör
peppar
salt
viltkrydda (Vad det nu är? Jag hade inte i det)
persilja
Bryn skaven i smör. Fräs champinjonerna, purjolök, paprika var för sig i smör. Blanda ihop. Tillsätt buljongtärningen, vatten, kryddorna, mjöl, salt och sist grädden.
Låt puttra i 15 min.
Servera med potatismos och lingonsylt. Strö över persiljan.
Man kan med stor fördel frysa in grytan och när man ska värma upp den igen kan man tillsätta grädden. Bra om man ska ha gäster och man vill slippa göra allt på samma dag. Jag gjorde närmare 30 portioner nyligen när vi skulle ha gäster och det var så mycket annat att organisera så det var bra att slippa laga maten från grunden samma dag.
Med stekt bacon, utöver renskavet, så blir det en fylligare smak.
-
Idag blir det smörstekta medaljonger av lammfilé, klyftpotatis och morötter i ugnen, kantarellsås och broccoli. Jag är så hungrig så jag snart dööööör :)
Allt uppfött och odlat här på gården utom potatisen som vi bytte till oss mot en påse tomater och gurka.
-
Fetaostfyllda lammfärsbullar i tomatsås med bönor och ris bidde det i dag:
Lökskivor och tomater får fräsa ihop med vitlök, chili, garam masala och örtkryddor (förslagsvis rosmarin, salvia och timjan) + vatten till en lagom soppkonsistens. Godare ju längre det kokar :-)
Lammfärs
lite vatten
örtkryddor och salt
Knådas ihop tills det blir lite smetigt. Pressa ut en bit i handen och fyll med en kub fetaost och rulla ihop den till en boll.
Lägg sen bollarna i den färdiga tomatsåsen och låt dom sjuda en stund. Släng ner lite vaxbönor eller vad du har i bönväg. Ris till blir gott!
-
Okej, detta var söndagsmiddagen, men vi åt upp resterna idag. Nötstek med italiensk smak. Snitta steken djupt och krydda med oregano (hade tyvärr ingen färsk), stoppa ner bitar av torkad tomat i olja och svamp (skulle vara torkad och kokt Karl-Johan, men det blev för dyrt, hittade svamp i olja som antipasti istället, gick också bra). Bind om med steksnöre. Lägg i en skål. Marinera helst 1 dygn med rödvin, 1 lagerblad, 3 enbär, 1 tsk vitpepparkorn och soppgrönsaker skurna i små, små bitar. Bryn den avtorkade steken och därefter lite bacontärningar och häll sedan över marinaden och låt puttra. I tryckkokaren går det snabbt. Det är inte säkert att det behövs extra salt. Ta upp steken, passera marinaden med grönsakerna, så får du en tjock sås, som kan redas ytterligare. Smaksätt gärna med gelé och tomatpuré. Servera med pasta och gröna bönor med några bacontärningar. Vi åt dessutom en liten förrättstallrik med selleri, tomat, aioli, lite extra svamp och en halv skiva salami med en liten bit baguette som blivit över sen frukosten. Och osttallrik eftersom det fanns vin kvar. Sen var vi vääldigt mätta och belåtna.
-
Gryta på det sista i skåpet. Linser, kabanossi, tomatburk, purjolök, vitlök och potatis. Det blir nog bra.
-
skiktkål ("Schichtkohl" på tyska)
- gör en köttfärssmet (köttfärs [t.ex. från en f.d. lycklig linderödsgris], lök, salt, peppar, timjan, ägg, ströbröd)
- gör en klassisk vitkålsmassaker - fyrdela och hacka sönder kålen med favoritvapnet
- hetta upp lite olja i en stor gryta
- varva kålen och köttfärsen i grytan - på kålen strör jag lite kummin - sista varv ska vara kål
- häll över lite vatten eller buljong
- koka i 30 minut vid lågom temperatur (i tryckkokaren räcker det med 10 minut - du sparar energi och vinner smak)
- servera tillsammans med potäter
- avsluta maltiden med iskallt Becherovka eller annan kvalitets örtlikör
Mahlzeit! (und Prost!) :D
-
Kinuski-sås (Fråga inte vad det betyder för jag har ingen aning, men gott är det)
Kinuski= Säger man i Finland om det som kallas kola-sås här i Sverige..
Idag har vi smarrat på spenat-plättar .. Smaskigt!
Har ide torka för kvällsmaten..då tittar jag in här.. ;)
-
Här blir det en massa god, men ganska enkel mat idag
Lunchen var soppa på potatis och jordärtskockor med vitlöksbröd till
Adventsfika med saffranskrans och mjuk pepparkaka :)
Till middag blir det klyftpotatis, ugnsbakade rödbetor, fetaost, tzatziki och resterna av vitlöksbrödet
-
"Man tager vad man haver" blev väldigt gott. En klick vitlökssmör, en hackad lök, lite skinka och bacon steks, en grovhackad fänkål blandas i. Tillsätt grädde och låt puttra tills fänkålen är mjuk. Fördela över spaghetti direkt i djupa tallrikar. Servera med nyriven parmesan. Mmm...
-
Nån slags egenkomponerad stroganoff blev det igår.
En hög strimlat fläskkött får fräsa med mycket skivad lök i smör. Lite chili på det (Ungersk Lång blev det idag), kummin, lite mejram och oregano och en rejäl hög tomater (vi hade hemgjord tomatsås - långkokad och infryst utan kryddor).
Får puttra tills det är nästan klart. Tillsätt creme fraische och puttra en stund till medan riset blir klart. Massor av persilja ovanpå och en skål tärnad vitkål och morötter till. Mums!
-
Ärtsoppa på skalade gula ärter (behöver inte ligga i vatten innan, bra för dem som bara har kalkhaltigt vatten, för blötläggning fungerar inte så bra här). Gick snabbt i tryckkokaren (25 min). Och ugnspannkaka med sommarens blåbär. Fläderbärssaft att dricka.
-
Skivad högrev cxa 6 st brynes i stekgryta med paprikapulver, kryddas med salt o bland peppar. får koka i hop o vätska sig under lok med palsternacka, morot, gul lök och vitlök och lagerblad. får små koka mest hela förmidagen i tisdags och ätes till potatis i dag.
Det brukar bli gott och enkelt.
Vi har mycket nötkött och det kan ju bli lite tråkigt i längden men med paprika och vitlök brukar det bli mycket smak.
-
Gjorde grönsakskaka igår, riktigt gott blev det..
gul lök (skivade)
morötter (rivna eller strimlade)
fänkål (skivade)
ungefär 2 dl grädde
lite tomatpuré (eller färska hackade tomater)
timjan (eller oregano eller mejram)
salt, svartpeppar
5 ägg
ca 2 dl riven ost
Fräs alla grönsaker i riktigt smör i en gryta, rör i grädden och häll i tomatpuré och kryddor. Låt koka i typ en kvart så att grädden har kokat in.. Ställ åt sidan och låt svalna lite..
Vispa äggen och häll i osten och rör ner detta i grönsakerna.. Häll detta i en form (jag använde en med löstagbar kant - funkade perfekt!) och in i ugnen i ungefär 40 minuter..
Till det hade vi en grönsallad med vinäger på..
Är mycket enklare än det ser ut och är riktigt riktigt gott!
-
fläskben i het sås med vitkål.
en tomat, en morot, tre vitlöksklyftor steks tillsammans med stark paprika vitpeppar,svartpeppar, salt och olientalisk kummin.
lägg i köttbenen och fyll på med vatten så att benen täcks.
låt koka tills köttet lossnar från benen. vill du att såsen skall bli tjockare så bryn lite ströbröd i stekpannan och häll i. låt det bara koka upp igen så är det färdigt. :)
serveras med kokt vitkål och lite ris.
gott med öl och hembakat bröd ;)
-
I går firade vi lite och lagade getostfylld lammfilé med potatisgratäng och smörkokta morötter med dragon.
Jag delade helt enkelt filén längs med, nästan ända in. Vek ut fliken och fyllde med några skivor getost, vitpeppar, salt och timjan. Vek ihop och knöt om med snöre. Brynte den och ställde den sen i ugnen bredvid potatisgratängen.
Skivade morötter, dragon och en smörklick fick fräsa på svag värme nån halvtimme. Mmmmmm... det blev gott!
Efteråt plommonkaka med cocos och knäckig yta. Sen var man mätt och glad :)
-
Den där plommonkakan lät god... Kan man få receptet?
-
Den där plommonkakan lät god... Kan man få receptet?
Visst!
Plommonkaka med cocos
2 dl vetemjöl
1 dl socker
1/2 dl cocosflingor
1 tsk bakpulver
blandas med 100 g smält smör och får stå kallt nån timme.
Lägg plommonhalvor i smord form och strö över lite socker. Har dom varit frysta och saftat sej mycket så blanda i nån msk potatismjöl. Hacka kakdegen och strö den över. 25 min i ugnen.
Jag har provat samma recept med äppelskivor. Lika gott! Tänker prova med det jag har i frysen i form av bär för degen blir så himla knäckig och god. Vill man kan man ju servera vaniljglass till.
-
Kinuski= Säger man i Finland om det som kallas kola-sås här i Sverige..
Tack för översättningen.
-
Tänker prova med det jag har i frysen i form av bär för degen blir så himla knäckig och god.
Hmm... har lite rabarber kvar i frysen...
-
Hmm... har lite rabarber kvar i frysen...
Säkert jättegott!
-
Imorgon ska det äntligen bli kokt höna med ris och currysås! Och en stor skål vitkålsallad med apelsin.
En av mina favoriträtter! ;D
//carlsson
-
Dagens rätt denna kalla dag.
Vanlig Köttgryta
på vedspisen för värmensskull och den goda doften.
Grytbitar av Älg
Gul lök
vit lök
morot
Salt
egen pepparblandnig
lagerblad och några enbär
koka, koka späd med vatten, koka skumma mjölken och i med grädden fortsättkoka
när riset/potatisen är klart är grytan klar.
Efterätt blir nog nykokt pepparkaks deg( hmm den ska ju vila men så himla gotti gott gott i bare)
-
Höll på att göra julkorv för första gången i mitt liv igår förmiddag. Det tog vääldigt lång tid, så jag hann inte fixa lunch åt lillebror när han kom hem vid ett-tiden. Han fick en macka och cornflakes med mjölk. Men på kvällen blev det jättegod potatisgratäng med purjo, vitlök, bacon, fet god grädde och en extra skinkrulle. Lillebror åt klart mest.
-
Hmm... har lite rabarber kvar i frysen...
Mums! Det blev riktigt gott!
-
Första nyårsaftonen som någorlunda äkta lantis firades med min gamla skaldjursgryta kokad med vin, skållade tomater och fänkål. Djävlar, vi gjorde det (och då menar jag inte skaldjursgrytan)!
//Valma-salig lantis.
-
Vad avis jag blir, Valma! ;)
-
Den förra tråden blev så lååång.
Gott Nytt År alla Matglada!
-
Som sagt, tråden blev för lång och jag är ej kvinna nog att ta med mig Nettus svar på mitt inlägg till denna, nya, tråd.
Nåväl, tack Nettus, känns lite skakigt än men snart är jag nog på fötter igen. I kväll blev det bara rester men i morgon vankas det kikärtsgryta, skam den som ger sig!
//Valma
-
Idag blir det ugnsrostade grönsaker. I landet hittade jag svartrot, palsternackor och jordärtskockor, i vardagsrummet låg en stor vintersquash från hösten 06 - i perfekt skick, och några potäter och en morot fick oxå komma med. Allt skars i klyftor (nåja, några skockor hamnade direkt i munnen... råa smakar dom som en blandning mellan kokos och morot!) Lite olivolja, salt och några kvistar färsk rosmarin på det och så in i ugnen.
Till detta en finstrimlad sallad på violett och grön grönkål, lite rapsolja och avocado samt en variant på tzatziki med tjock yogurt, vitlök, rapsolja, chilisalt och en gnutta dragon.
Nu sitter jag här med mitt glas rödvin och väntar och väntar och väntar..... *hungrig som en varg*
-
Jag ska också göra ugnsrostade rotsaker (morot, sötpotatis, potatis, palsternacka och den där andra, vita som jag aldrig minns namnet på) med en skvätt olivolja salt & peppar.
Till det : köttfärslimpa på lamm,i lergrytan klädd med bacon, späckad med strimlor av mild chili och paprika, ordentligt med vitlök och persilja i för färg o smak.
Ah, lite vin skulle inte varit fel...eller hellre en riktigt kall öl, med tanke på min senaste vinavsmakning :-X
-
Eftersom majoriteten av alla alternativare verkar ha något slags förhållande till Boden lämnar jag härmed ut Restaurang Panelens grillsås.
Du behöver:
3 dl grädde i vilken du häller i 1 msk mjöl och 1 dl Caj P´s grillolja orginal. Vispa i hop detta försiktigt i en kastrull. Viktigt är att det är kallt så att marinaden blandar sig med grädden. Värm upp och vispa under tiden. Om det är mjölklumpar kommer de att försvinna. Låt koka upp och smaka av med svartpeppar, en gnutta socker och kanske lite mer grillolja!
Lycka till!
Glöm ej att skaka flaskan med grillolja och titta inte på innehållsförteckningen om du är åt det hållet!
M.
-
Det sägs ju att sej är en av de få fiskar man får äta numera p g a överfiskningen, men den är ibland lite tråkig. Det här receptet, som jag använde häromdagen, är dock bra med sej. Peppra och ev. salta en rullbar fiskfilé (gärna med citronpeppar, annars svartpeppar och lite citronsaft istället). Lägg en bit fårost på och rulla in. Veckla in fiskrullen med bacon och stek i ugn ca en halvtimme i 200 grader. Servera med klyftpotatis och sallad.
Till förrätt åt vi resterna av en jättegod soppa; fänkål och squasch kokt i buljong, mixad och redd med en slatt grädde. Serverad med burkmajs och lite kalkonskinka i småbitar. Och så slog jag på stort med "heisse Liebe" till efterrätt eftersom det var helg. Uppkokade skogshallon på ett par kulor äkta vaniljglass.
-
Idag lagas det kroppkakor här! Det händer inte så ofta att jag gör själv (typ en gång om året) men, eftersom jag tycker det är såå gott så får jag väl se till att göra det oftare framöver. :D Till dem så blir det skirat smör, vit sås och lingonsylt. *slurp*
-
Snabb lyxig vardagsmat....
Jag brukar köra stora valiga potatisar i mikron ca 13 minuter...
under tiden så rör jag samman turkiskyougurt med purjo och strimlade morötter... I med lite dill och krydda med citronpeppar..
Röran kan varieas i oänlighet beroende på vad som finns i kylen eller vad plånboken tillåter...
Att köra potatisen i mikron med skal skall vara med energivänligt än att koka dom eller göra dom i ugnen...
Nyttigheten på rätten är hög... Och det känns riktigt lyxigt...
-
Idag var det fest!!
-Roadkillgryta. Gul lök, rådjursfilé, kantareller, lingon och en ordentlig skvätt grädde, salt och peppar.
-Ugnsrostade rödbetor, morötter och smålökar med olivolja, salt, peppar, timjan och vitlök.
-Fetaoströra. Smulad feta, creme fraiche och hackad vitlök blandas efter tycke och smak.
-Bandspaghetti.
Ibland är det bra med ouppmärksamma, förbipasserande, bilister. ;)
-
Idag lagade jag en av mina favoriträtter som jag hade som liten..
Fläskfilé med banan.. MUMS! Det var länge sedan.
Skär köttet i 2 cm tjocka skivor, banka ut dem lite och lägg dem i en smord form. Dela bananerna kors och tvärs till mindre bitar, men inte för små. Lägg över köttet. Fräs valfri mängd curry i en stekpanna och häll i matlagningsgrädde. Låt det koka upp och häll sedan över köttet och bananerna. Husch in i ugnen 200 grader. Klart när det är gyllenbrunt. Servera med ris och sallad.
-
I söndags åt vi en fantastisk måltid bestående av Chicken curry, gult ris, chapati och raita. Hoppas ni blir sugna att testa:
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/06/chicken-curry-med-gult-ris/#comment-56
-
Har varit på ett fantasktiskt rallyäventyr med mycket rolig rallymat. Fick pröva på att kocka i Hemvärnets kokvagn.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/10/i-en-kokvagn-pa-svenska-rallyt/
-
Jag måste faktiskt protestera att det bildades en ny tråd. Den förrra höll faktiskt på att slå rekord.....och har nog gjort det om man ser till inlägg utanför ljugarbänken.
Moderator....jag förstår inte hur en tråd kan bli förlång??? Bildtråden hur vi ser ut i ljugarbänken är bra mycket större.
-
Jag måste faktiskt protestera att det bildades en ny tråd. Den förrra höll faktiskt på att slå rekord.....och har nog gjort det om man ser till inlägg utanför ljugarbänken.
Moderator....jag förstår inte hur en tråd kan bli förlång??? Bildtråden hur vi ser ut i ljugarbänken är bra mycket större.
??? ::) Själv är jag mest intresserad av just recepten.. :)
För dem som vill ha ett superenkelt vardagsrecept;
Koka ihop 250-300 g spenat med "Laga Lätt" eller vanlig matlagningsgrädde. Blanda i ett par pressade vitlöksklyftor, salt och vitpeppar.
Tärna rökt skinka och stek upp.
Koka bandspagetti.
Blanda spenatröra, stekt skinka och bandspagetti. Klart att servera!
-
Mmm, rotfrukter... Häromveckan fick jag tag på den häromkring ovanliga och exotiska kålroten. Kanske inte helt färsk och inte helt billig, men vadå, nån gång får man väl lyxa till det. Fast affären hade ingen fläsklägg inne just då, så jag tog en tur till grisabonden längre uppåt vägen och köpte en djupfryst rimmad fläsklägg för halva priset av vad kålroten kostade. Och så blev det traditionell husmanskost (tryckkokare!) den lördan. Och nästa lördag tinade jag upp resterna och gratinerade dem med ost. Hade ju aldrig tänkt att det skulle räcka till åtta portioner (och bli över).
-
Mmm, rotfrukter... Häromveckan fick jag tag på den häromkring ovanliga och exotiska kålroten. Kanske inte helt färsk och inte helt billig, men vadå, nån gång får man väl lyxa till det. Fast affären hade ingen fläsklägg inne just då, så jag tog en tur till grisabonden längre uppåt vägen och köpte en djupfryst rimmad fläsklägg för halva priset av vad kålroten kostade. Och så blev det traditionell husmanskost (tryckkokare!) den lördan. Och nästa lördag tinade jag upp resterna och gratinerade dem med ost. Hade ju aldrig tänkt att det skulle räcka till åtta portioner (och bli över).
Att det kan vara så ovanligt med kålrot i Tyskland (för det är väl där du bor? *undrar om jag är helt ute och cyklar*). Sist jag var och handlade här så var kålroten från just Tyskland. :) Fast de kanske exporterar hit ifall det inte är lika populärt på hemmaplan. Eller är det kanske olika i olika delar av landet?
-
Att det kan vara så ovanligt med kålrot i Tyskland...
Kanske i södra Tyskland,
i norra delarna är det lika vanligt som här.
-
Har halstrat snickarkorv på glödbädden i Tulikiviugnen till de mina... gott!!
-
Har halstrat snickarkorv på glödbädden i Tulikiviugnen till de mina... gott!!
Vad är snickarkorv för typ av korv?
-
Det är en tjockkorv med tydlig röksmak och mustig i sin smak. Värmländsk korv som görs i Norra Råda..... :)
-
Fredagens mat smakade jättegott "Hemmameckade Hamburgare med Bautabröd" som sonen fixade.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/17/hemmameckade-hamburgare-med-bautabrod/
-
Gjorde en väldigt underskattad efterrätt häromdagen. Varför gör man inte äpplen i ugn oftare?
Jag tar några äpplen skalar dessa och lägger dem i en smord from, häller över lite råsocker på varje äpple och doftar över med kanel. 175 grader en så där 20 minuter till de är mjuka och genomvarma. Klart!
Molly
-
Jag måste faktiskt protestera att det bildades en ny tråd. Den förrra höll faktiskt på att slå rekord.....och har nog gjort det om man ser till inlägg utanför ljugarbänken.
Moderator....jag förstår inte hur en tråd kan bli förlång??? Bildtråden hur vi ser ut i ljugarbänken är bra mycket större.
Nu har jag klistrat ihop den igen.
Ber om ursäkt till Hönstanten.
-
Klassisk husmanskost blev det till mat idag: Kålpudding med brun sås och potatis och kröser.
-
Lååååångkok på vedspisen blev det i helgen när vintervindarna ven runt knutarna.... Fläsklägg med rotsakspuré.....på buljongen blev det ärtsoppa dagen efter. Bra, billig och fantastiskt god mat.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/19/flasklagg-med-rotsakspure/
-
En grönsak som många glömmer bort är fänkålen, så himmla god till det mesta.
Ta några matskedar fint hackade fänkål som fräses upp med schalottenlök, grädde. timjan och körvel som ni maler extra för att få fram oljan. lite hönsbuljon och lite soja efter tycke. en skvätt vinäger för syran, sen en skvätt vit vin eller rött om ni vill ha en mörkare sås.
Låt sjuda på svag värme ett tag, red av med majsena, och ni får en så god sås, sila om ni vill.
Jag använder fänkålen även i olika grytor, den är en krydda i sig själv.
Även kålroten är god i grytor med morötter och palsternackan, stora bitar ska det va..
-
Ta några matskedar fint hackade fänkål som fräses upp med schalottenlök, grädde. timjan och körvel som ni maler extra för att få fram oljan. lite hönsbuljon och lite soja efter tycke. en skvätt vinäger för syran, sen en skvätt vit vin eller rött om ni vill ha en mörkare sås.
Låt sjuda på svag värme ett tag, red av med majsena, och ni får en så god sås, sila om ni vill.
Spännande, detta skall provas :D
-
Nu finns även recept på god ärtsoppa till de som känner sig sugna. :)
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/20/artsoppa-i-mimmis-kok/
-
Torsdagsmaten blev Raggmunkar med enrisrökt bacon ljuvligt.....
http://mimmismat.wordpress.com/2008/02/23/raggmunkar-och-enrisrokt-bacon/
-
Idag har jag halstrat en jättegod vitlökskorv i Tullikivin till detta en ljummen potatissallad på grejer från skafferiet.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/03/05/glodhalstrad-grillkorv-med-vitlokssmak-och-en-ljummen-potatissallad/
-
Idag äter jag rödbetsbiffar med morötter i, som jag själv smetade ihop förra året och frös ner. Egen lingonsylt till. Och på spisen står en grönsakssoppa med broccoli från 2 år tillbaka och puttrar med köpesgrönsaker.
Och i kylen står förfjolårets äppelskivor, sockrade och inlagda i kanel och väntar på att bli äppelpaj.
Så fick slutligen elräkningen till frysboxen göra rätt för sig.
-
Är det bara jag som gillar strömming? :)
En variant är att lägga ihop dom två och två med lite dijonsenap och soltorkade tomater, vända dom i rågmjöl och steka...
Äts på knäckebröd med en pilsner eller med potatismis och lingon...
-
Jag gillar strömming, men tyvärr ingen annan här hemma, så det blir inte så ofta. Ditt tips ska jag ta med mig iaf, gott lätt det !! :)
-
Har sökt efter ett annat strömmingsrecept jag tyvärr har tappat bort.
Kommer från Mat(dans) Tina.
Hon marinerade strömmingen i nån slags senaps/yoghurtblandning över natt om jag inte minns fel och panerade och stekte dom..
Fantastiskt gott.
-
Har sökt efter ett annat strömmingsrecept jag tyvärr har tappat bort.
Kommer från Mat(dans) Tina.
Hon marinerade strömmingen i nån slags senaps/yoghurtblandning över natt om jag inte minns fel och panerade och stekte dom..
Fantastiskt gott.
Jag blev så klart nyfiken och sökte lite på nätet. Kan det vara det här receptet?
Senapspanerad strömming med kaprissmör och konjakslingon (http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=6144&a=112800&ingredients=str%F6mming&av704si=5909&av704ko=222872&showResults=false&lid=receptSearch452875&lPos=2)
Det ser i alla fall smaskens ut :P
-
Jag blev så klart nyfiken och sökte lite på nätet. Kan det vara det här receptet?
Senapspanerad strömming med kaprissmör och konjakslingon ([url]http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=6144&a=112800&ingredients=str%F6mming&av704si=5909&av704ko=222872&showResults=false&lid=receptSearch452875&lPos=2[/url])
Det ser i alla fall smaskens ut :P
Japp där var den...nu ska jag ha strömming imorrn...och om resten av familjen gnäller så kan dom äta smörgås vad mig anbelangar.. :D
-
Idag smörstekte vi lammfilé och små innerfiléer från kanin med grönpeppar och gjorde pommes frites på potatis och palsternackor, kokade grönkål och broccoli från växthuset och till det en färskost på getmjölk med örtkryddor. Allt hemgjort utom grönpepparn, saltet och potatisen. Gött ;D
-
Idag har jag testat ett nytt köttbullerecept. Ett paket grisfärs (kanske 500 g eller så, vet inte, det var inte viktmärkt i gårdsbutiken) blandades med 4msk ströbröd/250g örtkesella/pressad vitlök/salt/peppar. Stora bullar stektes på folie i ugnen 30 min i 200 grader. Till det: 1 skivad lök och två skalade, skivade gurkor, frästa 10 min i en klick smör, avsmakat med 5 msk creme fraiche och dill. Samt potatismos.
-
Ett recept på en god paj med den underskattade grönkålen, getost och pinjenötter...
Varsågoda för den som känner sig sugen!!
http://mimmismat.wordpress.com/2008/03/28/getost-och-gronkalspaj/
-
Idag lagade min dotter (12år) tortelini med en mkt god sås ´gjord av två nävar pärltomater gula o röda + veg buljong + hackad lök o lite röd parika o hela champinjoner frästa ,,tomater krossade tillsattes o detta kokade i hop+ kryddor och lite kalvfond o en dl grädde ,,
supersmaskens nu när mamma är ny opererad i foten .
Sonen lagade ungsbakad falukorv med riven ost på o grillkrydda + majs och massa tomater som fick steka i ugnen + massa gott potatis mos till i går .
Förrgår lagade min vän o stalltjej som är vegitarian ärtsoppa o pannkakor till hela familjen när jag kom hem från operationen ,, mums!
Återkommer i morgon så får vi se vad 8åringen lagar i morgon *S*
-
Paolo Roberto har inte bara varit kungsankicker han har även gjort så jag äntligen kan äta broccoli. Så här gör jag efter att ha modifierat lite från hans recept:
Koka valfri mängd broccoli. Jag brukar koka upp vatten i tekokaren och hälla detta över broccolin som jag lagt i en kastrull på en varm platta. Sen brukar jag låta broccolin ligga i vattnet en så där 3- 4 minuter, beror på hur stora det är. Sen gör jag en vinägrett på rapsolja, färskpressad citron lite salt och mycket vitlök som jag skivar tunt, sen häller jag dettaa över den heta broccolin och låter det svalna. Jag brukar göra ganska mycket vinägrett. Det ska vara sting i vinägretten tydligt med både citron och vitlök.. gärna lite sur för min del. Prova dig fram!
M.
-
Kan inte låta bli att tycka att det är lite tråkigt att så många svarar att de äter torsk utan att reflektera över det.
-
Jag har kokat palt på min vinterpotatis och färskotatisen har börjat spira i sin jordbädd.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/04/28/paltkoma/
-
Jag har kokat palt på min vinterpotatis och färskotatisen har börjat spira i sin jordbädd.
[url]http://mimmismat.wordpress.com/2008/04/28/paltkoma/[/url]
Ohhh va jag letade på din sida på receptet på Palten :-\ hittade den inte så vill du lägga ut receptet snälla :D
Gud va gott det såg ut...
-
amarantus: Har du klickat på det markerade fältet där det står recept, jag har länkat till ett tidigare recept. Jag kollar att det funkar för säkerhets skull. :)
Det är så gott med palt :D
Jag lägger ut länk direkt till receptet på palt. :)
http://mimmismat.wordpress.com/2008/01/05/pitepalt/
-
amarantus: Har du klickat på det markerade fältet där det står recept, jag har länkat till ett tidigare recept. Jag kollar att det funkar för säkerhets skull. :)
Det är så gott med palt :D
Ja jag klickade men då bidde det inget mer :-\ ja pite liknar kroppkakor som jag är uppväxt med men pite är god som omväxling och var lite godare t.om. Har aldrig gjort det själv och ditt recept verkar vara mindre mängd kornmjöl så därför vill jag ha ditt recept :D
-
Ja visst, jag har lagt ut länk men det är en ganska stor omgång. Den jag gjorde sist var på 1kg potatis, 1 dl kormjöl, 3dl vetemjöl, salt.
Kokade dem i ca en halvtimme efter jag lagt ner den sista palten, flatpalt går fortare än fyllda. Stekt fläsk, kröser och smör.
Jag gillar också kroppkakor, kul med brytningen av kryddpeppar som variation.
-
Ja visst, jag har lagt ut länk men det är en ganska stor omgång. Den jag gjorde sist var på 1kg potatis, 1 dl kormjöl, 3dl vetemjöl, salt.
Kokade dem i ca en halvtimme efter jag lagt ner den sista palten, flatpalt går fortare än fyllda. Stekt fläsk, kröser och smör.
Jag gillar också kroppkakor, kul med brytningen av kryddpeppar som variation.
Bara att blanda ihop och koka då?
Hur stora ungefär ::)
-
Jag gjorde ca 12 st paltar.
-
Nu fungerar länken som den ska. :)
-
Nu fungerar länken som den ska. :)
TACK nu är receptet utskrivet :D Mums...
-
Idag blir det lasagne.... fast denna gång i tre olika versioner :-\
Sonen måste få en gluten- och mjölkfri version (förutom ost, det klarar han)
Jag ska ha vegetarisk.
Och till de andra lovade jag i något svagt ögonblick att göra en vanlig med kött.....
Egen dumhet kanske...
-
Idag gjorde fruan ost, så till middag blev det stekta ricottabullar med smörfräst kanininnerfilé och till det ett berg av gröna blad från växthuset, små råa broccolibuketter och egen sparris. Inte fy skam för att vara en måndagsmiddag hos en (i pengar räknat) fattig självhushållarfamilj ;D
-
Gjorde en potatis & purjolök soffa med lite kryddor & gott ötrbröd igår
mummsigt som bara den =)
-
På vardagarna måste det vara mat som är lätt att laga...
Igår blev det blodpudding, lingonsylt och vitkål.
Idag blir det pasta med pesto och kyckling.
-
Idag blev det hemgjord laktosfri och äggfri Moussaka
-
hamburgare med lökringar från "krubban" :o 8)
-
Potatisbullar, bacon och lingon sylt
-
Kaffe med farinsocker och ett kvarts glas King Robert till, päron till efterrätt :)
-
Här kommer Sommartorparns Nockerl med nässlor och salvia (modifierat tyskt spenatrecept), jättesmaskigt:
250 g vitt bröd (tog rostebröd, orostat) smulas och överhälls med 75 ml het mjölk. Blanda i lite förvällda hackade nässlor (i receptet stod det 500g spenat, men ta inte så mycket nässlor), två ägg, muskot och salt. Låt stå i kylskåp minst 30 min. Koka upp 2 l buljong, ta ut bullar med två matskedar och sjud tills nockerln simmar upp. Smält 80 g smör, lägg i 4-5 salviablad och häll i 1 dl buljong. Vänd nockerln i salviasmöret. Servera med riven (parmesan-)ost och sallad.
Det kunde ha varit mera för tre personer. Nästa gång fördubblar jag receptet.
-
Bruna bönor är ganska tama, men man kan pigga upp dem med lite mango chutney. Här blir det alltså bruna bönor på Vurres vis med stekt fläsk idag.
-
Det här kanske blir repris eftersom jag inte orkade gå igenom alla 46 sidor recept (även om jag älskar recept är jag för trött för det...). Men i alla fall, jag tycker det är supergott med strömmingsfiler som läggs ihop som en klämma med kaviar och dill mellan som (paneras?! ???) steks :D Var för länge sedan jag gjorde dem :(
Det är även jättegott med kyklingfiler som genomteks i panna och sedan brer man på pesto och river parmesan över. Man lägger filerna i en form och skjutsar in dem i ugnen tills osten smält :) Jättegott till ris och heta grönsaker :) Till dem heta grönsakerna tar man och steker lite grönsaker (oftast kör vi på morot, paprika och lök) och blandar i sambal och honung, smarrigt värre ;)
Hittat väldigt mycket gott i den här tråden som ska testas ;D
-
Idag blir det lasagne.... fast denna gång i tre olika versioner :-\
Sonen måste få en gluten- och mjölkfri version (förutom ost, det klarar han)
Jag ska ha vegetarisk.
Och till de andra lovade jag i något svagt ögonblick att göra en vanlig med kött.....
Egen dumhet kanske...
oh my..så du gör 3 rätter???
-
när jag är lite lat och vill ha "snabbmat" strimlar jag grönsaker, t. ex. Squash, vitkål, rödlök och paprika samt hackar vitlök och ingefära. Steker upp detta lite snabbt samtidigt som jag kokar några paket snabbnudlar (utan äckligt smakpulver). Slänger ner nudlarna i pannan och på med (mycket) sesamolja och soja samt lite sambal olek eller chili av någon sort samt kryddor efter behag.
Snabbt men väldigt gott, och billigt!
-
Detta receptet fick jag av en väninna som var på besök och fick se makens druvor som växer i uterummet.
Vindruvsbladsknyten
1 glas Grötris (okokt)
1 stor gul lök (hackad)
1/2 glas yoghurt 3% mildnaturell
lammkött (kokt,hackad)
Dill rikligt
Salt
blanda detta
lägg 1 msk i varje vindruvsbladsbaksida och lägg i en gryta med vikningen nedåt, täck botten på grytan, går bra att lägga lager på lager.
1 3/4 glas vatten
olja
Lägg en tallrik på så att dom inte flyter upp.
Koka långsamt tills vattnet gått in i riset
vill man ha mera som hel måltid.
Lägg Bondbönor i botten 1-2 lager, men öka då vatten mängden till ca 2 glas beroende på hur mycket bönor du lägger i.
Äts med bröd till.
-
maten idag blir färskpotatis,sill,rostbiff,sallad,gräddfilssås med gräslök
dryck blir citronvatten.
lätt,enkelt och mycket gott :D
-
Idag ska jag inte äta nåt!
-
Köpepizza!
-
Tror jag ska göra en riktigt smaskig sallad med bl a ruccola från trädgården. Fårost eller fläsktärningar, det är frågan.
-
Köpepaj, direkt från micron. Slungar honung så allt annat i köket är omöjligt, inklusive matlagning.
-
Hmmm, funderar ff på om jag ska orka laga mat. Lite parrotssnacks kommer man inte långt på :( *kurr kurr*
-
Idag ska jag inte äta nåt!
oj ska du svälta? ;)
-
Köpepizza!
säger inget :-[
-
säger inget :-[
Det drabbar ingen fattig, sålde kaniner för 3500kr igår så jag har råd.
-
Idag blev det mest mat från trädgården:
Potatissallad: kokt färskpotatis, hackad färsk lök, oliv- eller rapsolja. vitvinsvinäger, dragon, dill. Blanda varm nykokt potatis i bitar med lök och örtkryddor och så mycket olja/vinäger som potatisen vill suga åt sig. Salt och peppar. Låt det svalna lite, men det ska ätas ljummet. Örterna kan förstås varieras efter smak.
Till detta åt vi den sista burken bondbönor från ifjol. Fräs rikligt med grovt hackad vitlök i olja, i med de avrunna bondbönorna, lita citronsaft på detta + salt o peppar. Låt bönorna snurra runt i kastrullen en stund så de bli genomvarma. Ät!
Lycka är att ha egenodlad mat ;D
-
Det drabbar ingen fattig, sålde kaniner för 3500kr igår så jag har råd.
det va väl de onödiga ingredienswerna jag syftade på....
jag får ju alltid höra utav er att det är onödigt att köpa pizza osv.... :-[
-
Blev mat iaf :)...vad har man kocken annars till ??? *s* eller x-kock nu, blir det kanske mer lust till laga gott hemma ist då ;D
-
Idag har jag fastat, det blev bara kaffe och brännvin
-
det va väl de onödiga ingredienswerna jag syftade på....
jag får ju alltid höra utav er att det är onödigt att köpa pizza osv.... :-[
Det är sällan jag äter sån skit men nån gång får man unna sig nåt. Särskilt som vi båda jobbat över 12 timmar den dagen och helt enkelt inte ville laga nån mat.
-
I går blev det dock pasta och zucchini gratäng.
Innehållande:
2 gula zucchini
1 gul paprika
1 röd paprika
4 vitlöksklyftor
skal från en 1/2 riven citron
6 mellanstora potatisar
1 stort knippe färsk timjan
1 stort knippe färsk basilika
5 dl vatten
6 dl rörpasta
1krm vit peppar
1krm svart peppar
1krm salt
Woka allt under hög värme i rikligt med olja tills zucchinin blivit ordentligt mjuk och potatisen mjuknat lite och vattnet kokat bort till hälften. Koka pastan och blanda i röran. Bred ut allting i långpanna.
Tillred en ostsås med bechamelbas på 1 hel mozzarella ost och 4 dl riven gratängost samt klippt timjan och persilja. (späd med mjölk) Häll över gratängen och in i ugnen på 180 grader i 20 minuter.
-
Som god katolik äter jag fisk på fredagar. Ikväll fick jag pizza med sardeller och kapris, sallad och gott vin.
-
Idag fann jag äntligen lusten till att laga mat igen, har mest blivit sallad på sistone. Gjorde kåldolmar i sås på följande sätt:
Blanda 600 g lammfärs med en näve pinjenötter, 2 msk persilja, 2 msk basilika, 1 msk spiskummin, 1 citron (saft och skal), salt, peppar, 2 äggulor. Fräs även 1 lök, 2 vitlöksklyftor samt en näve hackad rotselleri. 1,5 dl (okokt) kokt matvete skall också i.
Koka ett kålhuvud lätt. Lossa bladen och skär bort nervänden.
Tillverka dolmar.
Smält 3 msk smör, rör ned 1 msk vetemjöl. Ha i 2 burkar krossade tomater (800g) och 3 dl gräddfil samt 2 dl vittvin. Koka i hop och smaka av med salt, peppar och socker.
Häll såsen i en ugnsfast form, lägg dolmarna däri. Täck med folie och ställ in i ugnen, 180 grader 30-40 min. Servera med potatis.
Grymt gott, kan tänka mig fetaost i nästa gång.
//Valma
-
Idag blev det högrevstek (riktigt mör och fin blev den :) )med couscous-sallad (couscous, feta, körbärstomater, soltorkade tomater, spenat) och ruccoluasås (creme fraiche, finhackad ruccola och kryddor) ;D yummie yumm yumm yumm ;D rabarber- och jordgubbs-smulpaj till efterrätt :D tyvärr hade jag inte så många fingrar med i matlagningen, men gott blev det iaf :) nästan hungrig bara jag tänker på att det finns kvar i kylen *s*
-
Till frukost blev det
1 paprika
1hg fetaost
150g italiensk skinka
Lunch:
Borstj med micrade baconstrimlor
Till kvällsmat blir det:
Mousakka ala Atkinsstyle
-
Fyra ostmackor och kaffe i morse.
4 st 2.8 öl( fram till nu!).
Ikväll blir det stekt potatis, lök och köttbullar som blev över igår., och kanske den 10:onde ölen.
Har lite vildhallon som väl går åt.
-
Fyra ostmackor och kaffe i morse.
4 st 2.8 öl( fram till nu!).
Ikväll blir det stekt potatis, lök och köttbullar som blev över igår., och kanske den 10:onde ölen.
Har lite vildhallon som väl går åt.
Det hörs som du har semester... :D
Själv blev det mackfrukost på jobbet som vanligt
Pasta carbonara från igår till lunch
Ska snart hem med en skvätt hemmagjord Fil med en sked hemmagjord sylt i
Ikväll vet jag inte, hoppas min fru vet... annars improviserar vi som alltid annars ;)
Det börjar bli för varmt med lagad mat tycker jag
-
Semester har jag inte, då jag inte har fast jobb, när jag slappar tar jag HEMESTER.
-
Dagensrätt:
Sik fylld med örter från trädgården samt smör & salt. Färskpotatis från landet.
Hoppas det blir gott :)
-
Det är gott att fräsa vanlig gullök och vitlök tillsammans med kokta hericot verts, krydda med favviskrydda (jag hade några varv med min favorit från Zeta: Sale di mare med fänkål och selleri och så lite grillkrydda) och slänga på några skedar creme fraiche ;D löööövly :) fick roffa åt mig min tallrik igår från min pojkvän som inte ville ha någon mat för att han inte var hungrig...tror att det betyder att det vart godkänt *s*
-
Jag fick görgott att äta ikväll: Grillade lammribbs, med polkabetor och broccoli och en sallad på fula tomater och ful gurka, sånt vi inte kan sälja i butiken. Man blir inte rik på det här sättet att leva men man äter gott.
-
Jag fick görgott att äta ikväll: Grillade lammribbs, med polkabetor och broccoli och en sallad på fula tomater och ful gurka, sånt vi inte kan sälja i butiken. Man blir inte rik på det här sättet att leva men man äter gott.
God mat och lite pengar ! Kan skriva under på det ... :)
Jag har precis börjat med en laddnig borscht, rödbetssoppa.
Fint sprimlad rödbeta, vitkål och lök fräser i smör i en gryta. Några lagerblad och svartpepparkorn.
Stekt lite bacon i en separat panna och ska blanda i det snart.
Sen, spä med vatten och låt småputtra under lock en bra stund. På slutet åker det i lite riven rödbeta för att piffa upp färgen.
Serveras med några klickar turkisk youghurt och en ostmacka.
Klart lagom tills Yrian kommer in från sin arbetsdag i caféet.
Edit :
Hade i en liten bit kanelstång i koket också, det blev pricken över i:et ... supergott !!
-
Sen italienresan har jag blivit torsk på mozzarellasallad.
T ex: Skivor av tomat, lök och mozzarrella vardat. Fett med olja, vinäger salt och peppar över.
Varialt i skån med tärningsbitar - lägg till vanlig sallad, gurka och annat grönt, gärna majskorn.
Varje dag, med vitt vin utan mer till. Mumma
Åt en köpespizza idag. Kände mig så grymt fet efteråt att jag antar att den kost jag normalt äter måste vara betydligt nyttigare än detta.
-
Sen italienresan har jag blivit torsk på mozzarellasallad.
Det är en av biverkningarna ;)
Glöm ej riven morot i !! :)
-
Mozzarella är ubergott på hemgjord pizza, det fick jag lära mig hos Nypålandet med fru, prova det nästa gång du äter köpepizza Suresh så kanske du känner dig mindre fet :)
-
Nä, snarare borde han känna sig mer fet med en hemgjord pizza uppepå den köpta.
::) jag menade ju mozzarellan! ;D
-
Fatta jag väl. Det var bara ett utslag av min obetalbara humor.
För egen del vågar jag knappt äta ost, hur mycket jag än gillar det.
Det är som chips, börjar jag äta så kan jag inte sluta förrän det är tomt.
Och när jag ätit ett halvt kilo ost så har jag gått upp ett kilo i vikt, minst.
-
Det finns små fina ostar Filip.
Jag satte i mig två kotletter med två centimeters fettrand och svål ytterst, till detta var det kokta päror och smält smör med persilja.
-
Igår storhandlades det och jag fick idag skörda kassarna. Det blev en mycket lyckad pastasallad med grillad kyckling.
Kyckling:
Marinera kycklingen i tre stora nypor dragon och mycket vitlök samt olja, grilla eller kör i ugnen.
Sallad:
Koka några nävar fullkornspasta. Häll av vattnet och rör ned 3 msk kronärtsskockspesto (i detta fall köpt). Hacka några kronärtsskocksbottnar, en näve ruccola, 2 dl bönor, en rödlök och ett blomkålshuvud (fördelat i buketter och kokt).
Skitgott!
//Valma
-
Mozzarella är ubergott på hemgjord pizza
och helst den mozzarellan som är avsedd för just matlagning.. Den blir mycket godare i pizzan!..eller varför inte även gorgonzola :D Och lufttorkad skinka så klart!
*vattnas i munnen*
-
Kålsoppa, denna gudaspis, tillagad med kål och buljong i mycket vatten och med tanke på att vi är vegetarianer så slantades det ner några soyakorvar som fick koka med. Mmmmmmmm :-* så gott!!
-
och helst den mozzarellan som är avsedd för just matlagning.. Den blir mycket godare i pizzan!..eller varför inte även gorgonzola :D Och lufttorkad skinka så klart!
*vattnas i munnen*
Sluta! *dreglar* :D
-
Jag testade ett nytt recept, på fiskgryta. Helt fantastiskt god och mycket smidig att laga till!
200 g kräftstjärtar
250 g sejfilé
4 ananasringar
Sås:
2 dl grädde
1 dl vatten
½ fiskbuljongtärning
½ dl ananasspad
saften från en citron
1 msk tomatpuré
1 msk curry
½ dl finhackad persilja
Lägg alla ingredienserna till såsen i en kastrull och koka ca 5 min. Skär fisken i 2 cm stora bitar och lägg ner i såsen. Låt alltsammans sjuda i 2 min. Häll upp nästan all såsen tillsammans med fisken i en form. Lägg ananas och kräftstjärtar överst och häll resterande sås över. Garnera med persilja. Servera med ris.
-
mums, det låter gott Nettus jag tar och testar det ;D
-
Sen italienresan har jag blivit torsk på mozzarellasallad.
T ex: Skivor av tomat, lök och mozzarrella vardat. Fett med olja, vinäger salt och peppar över.
Det ska bli min middag imorgon !! Har fått hem en massa goda ekologiskt odlade tomater från Tallmogården, god mozzarella finns hemma och så har jag en flaska av den allra godaste olivoljan ! Ska bara köpa lite gott bröd att ha till !! Mums så gott...längtar till imorgon !!
-
Har gallrat bland vintermorötterna med det som grund och det blev en god soppa med både rot och blast i. Som topping en klick ingefärsyoghurt.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/08/03/mustig-morotsoppa-med-ringblomma/
-
Sen italienresan har jag blivit torsk på mozzarellasallad.
En variant om man gillar mozzarellan när den är så där härligt seg är att varva osten med tomatskivor, salt, peppar och olja men lägga det i en ugnsfast form och sen skjutsa in det tio minuter i en varm ugn.
Det ser inte så trevligt ut eftersom både tomaterna och mozzarellan släpper vätska men det är bara att fiska lite så man får upp ost och tomater och mums!
-
Jag har precis börjat med en laddnig borscht, rödbetssoppa.
Tipsar om att lite vinäger i rödbetssoppan innan den serveras lyfter den ytterligare. Syran bryter fint mot sötman i rödbetorna. :)
Här blev det svampsoppa på fjolårets torkade trattisar och sandsopp som blötlagts, frästs i smör och kokats i buljong. Redde av med lite dinkelsikt mot slutet och när den kokat klart hällde jag i havregrädde (ibland grynar det sig lite om havregrädden får koka i soppan). Till soppan blev det crepes med en fyllning av fräst bladspenat och crème fraiche plus lite hackade tomater. Toppades med Västerbottenost, denna ubergoda lyxost som det fanns en liten kant kvar av i kylskåpet ;D
-
Ikväll ska det bli nåt med med soja-bitar. Någon sorts sås eller röra. Inte för att jag gillar soja direkt, äter hellre bönor som de är, men jag ska testa vad den köttätande delen av familjen tror att det är. Och inte berätta att det är soja. He he he, vad elak man kan vara!!! ;)
-
Tipsar om att lite vinäger i rödbetssoppan innan den serveras lyfter den ytterligare. Syran bryter fint mot sötman i rödbetorna. :)
....
Har inte provat med vinäger i rödbetssoppan men jag kokade 12 burkar rödbetschutney förra veckan med rödbetor, lök, chili m.m. och ättika ... 1 burk gick åt till provsmakning, 10 sålda och en har vi ätit upp själva idag till en långpanna med ugnsbakade rotsaker!
Svampsoppan lät smaskig ! Tyvärr ingen egenplockad svamp här ... ska ut och leta i skogarna långt norr ut snart ... Sjöbotrakten. :) Halvvägs till Norrland ... ;)
-
kokade 12 burkar rödbetschutney förra veckan med rödbetor, lök, chili m.m. och ättika ... 1 burk gick åt till provsmakning, 10 sålda
...
Tyvärr ingen egenplockad svamp här ... ska ut och leta i skogarna långt norr ut snart ... Sjöbotrakten. :) Halvvägs till Norrland ... ;)
Bästa förtjänsten brukar vara på förädlade råvaror, hoppas att det går bra för er! Skamligt nog har vi inte fått ändan ur och kommit förbi :-[
Vår torkade svamp kommer verkligen hela vägen från Norrland ;) Min pappas sambo plockar mängder de år det finns, hon torkar och skickar med oss vid besök eller per post! Väldigt snällt! Favoriten i mitt tycke är helt klart Karl Johan.
Jag har försökt plocka svamp här i SKåne men jag tycker det är svårt att hitta några, skogarna ser ju annorlunda ut än hemma (i Norrland) och jag vet inte var de kan finnas.
Ikväll ska vi äta palt! Kornmjöl- och vetemjölsblandade. Tillägg: - och potatis såklart ;D Vegetarisk fyllning bestående av ihopfräst quornfärs, hackad gul lök (och rökarom från flaska :-[ ) Tilll det riktigt smör och hemkokt lingonsylt på norrländska lingon ;D Ett mycket bra tips är att frysa in dem okokta och sedan lägga dem direkt från frysen i kokande vatten. Blir som nygjorda. Imorgonbitti blir det uppstekt palt till frukost för min dotter. Smaskens ;D
-
Rafiki, det låter väldigt gott med palt och uppstekt dessutom. :) Bra tips att lägga dem i frysen, tack för det!
I går lagade vi en sommarfavorit som bara hör till när man har egna grönsaker att tillgå. Den här soppan kan naturligtvis varieras och så här blev den hos oss.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/08/25/angamat-pa-vart-vis/
-
Rafiki, det låter väldigt gott med palt och uppstekt dessutom. :) Bra tips att lägga dem i frysen, tack för det!
I går lagade vi en sommarfavorit som bara hör till när man har egna grönsaker att tillgå. Den här soppan kan naturligtvis varieras och så här blev den hos oss.
[url]http://mimmismat.wordpress.com/2008/08/25/angamat-pa-vart-vis/[/url]
Att kalla det där ängamat är ren förfalskning, men det är säkert en god soppa.
Ändrar mig: det är kulturförfalskning. Av den svenska matkulturen. Men det är säkert en god soppa i alla fall.
-
...en liten förfrågan... någon som gjort kalamay eller kuih seri kaya? eller provat göra kaya? tycker det verkar så gott ;D
-
Idag blev det kycklingrullar, fyllda med fransk dragon från trädgården, stekta och bräserade i vitvin med stekt pumpa-potatis-lök. Dragonsmaken är fantastisk. Jag är jätteglad över min örtagård!
-
ikväll blir det hemgjord pizza med sparris, färska champinjoner, tomater, vårlök och paprika.
Imorgon kväll blir det blomkål med senapssås och potatisklyftor!
-
I går kväll lagade jag ett Jamie Oliver recept
Fylld helgrillad kyckling.
blanda 100 gr mjukt smör, 2 hackade vitlöksklyftor, 1 halv kruka färsk timjan, 8 skivor lufttorkad skinka (hackad), salt/peppar och grovrivet skal från en citron.
lossa försiktigt på bröstskinnet och peta in så mycket av blandningen som möjligt. var försiktigt, skinnet får inte gå sönder!! Det som blir kvar gnids på kycklingen (både utanpå och inuti). Dela citronen och för in den i kycklingen. Sätt kycklingen på ett ungsäkert fat.
Värm ugnen till 220 grader. I med kycklingen. Glöm inte att ösa ofta. Jag öser ca var 5-10de minut.
Om ni vill kan ni skära upp lite rotfrukter (potatis, palsternacka, morötter mm) och lägg i dessa i fatet efter kanske 20 minuter.
Total tid i ugn: 1 timme. (kyckling 1 timme, rotfrukter 40 min)
Mmm. Gott blir det. Jag brukar laga det här ganska ofta.. Kycklingen blir så himla mör av allt smör och allt smakar så gott av vitlöken, timjan och citronen.
-
Känner fortfarande vitlökssmaken i munnen från gårdagens nässelpesto och pasta. Hackade två vitlöksklyftor i mixern, tillsatte parmesan, lite mald mandel och en handfull upptinade, urkramade, hackade nässlor, samt olivolja i en jämn stråle.
-
Igår blev det köpepizza :-[
Dagen innan det kaninbiffar med mos
ikväll blir det kaningryta,
har ett överflöd av kanin i frysen..måste rensa lite :P
-
Igår blev det köpepizza :-[
Dagen innan det kaninbiffar med mos
ikväll blir det kaningryta,
har ett överflöd av kanin i frysen..måste rensa lite :P
Håller också på att rensa frysen fast från lamm och lite får (bagge). Idag blev det lammsadel. Fårfärsen får hunden för den är inte god. Det spelar ingen roll hur mycket jag kryddar och fixar. :-X Samma med flera andra av bitarna. Gjorde en gryta på fårkött i förra veckan och det mesta av den fick hunden och hönsen dela på. Jag har förresten packat fårfärsen i 500 g. paket så hunden får 250 g om dagen ihop med torrfodret och han är glad. ;D
-
Här har vi fått äta en härlig risotto på svamp från skogen och rotsaker från köksträdgården, oj vad gott!
http://mimmismat.wordpress.com/2008/09/18/risotto-pa-skogssvamp-och-rotfrukter/
-
idag blir det karrekotlett och ris :D
-
Fick inspiration av min italienska kokbok. Fasan, fylld med rosmarin, svamp, salvia och bacontärningar. Och hemlagad pasta och bönor. Skulle ha gjort en god sås också, men dottern fick plötsligt så bråttom och skulle iväg, så det får jag göra när det blir restservering. Ja, och fasanen bytte jag ut mot en kyckling. Svampen blötlade jag i vatten och inte i konjak. Hmm. Annars höll jag mig ganska bra till receptet. Nu måste jag tyvärr röja upp i köket. Det ser för bedrövligt ut.
-
Idag blev det inte mkt till lunch, mådde inget vidare och så är inte matlagning ngn höjdare... tekt korv och stuvade makaroner.
Nu ikväll ska vi äta KÖTTBULLAR, jag och lilltösen! ;D
-
Ikväll har det blivit enkelt på matfronten. Vars två majskolvar, inte hemodlade med absolut närodlade (från Hannasgården c:a 1,5 mil härifrån, tack Yrian och Vitis! :)), med redigt smör och lite flingsalt. Mer än så behöver man inte en torsdagskväll! Till jobblunch fick jag makens hemlagade köttfärslimpa med mycket lök i, och två päron från mor och far.
Nu ska jag blanda müsli innan jag stupar i säng. Så här gör jag det:
5dl dinkelflingor
5dl havregryn
5dl rågflingor
1dl oskalade sesamfrön
1-2dl solrosfrön
1-2dl pumpafrön
0,5-1dl linfrön
0,5dl vetegroddar
250g russin (men jag är rädd att mannen och hönorna delat på de vi hade...)
100g coca nibs (rostade, krossade kakaobönor; nötig smak och MASSOR av antioxidanter)
Det bästa är att allt är lätt att hitta ekoproducerat. Kakaobönorna är inte lätta att hitta alls, men om man hittar dem är de oftast eko. Jag får dem hem i storförpackning. Man har väl kontakter... ;D
-
ni som vill följa vad jag äter kan ta en titt:
http:// middag.blogdog.se
idag blir det varma mackor med köttfärsröra...
-
ni som vill följa vad jag äter kan ta en titt:
http:// middag.blogdog.se
idag blir det varma mackor med köttfärsröra...
Får inte adressen att fungera.
-
Idag blev det persiljejärpar med potatismos och kokta morötter.
-
Får inte adressen att fungera.
jodå den funkar:
http://middag.blogdog.se
-
Gårdagens lunch blev linsröra. Det skulle vara röda, men jag tog en annan sort som heter bergslinser eller ngt liknande, kokta, mixade med torkade tomater i olja och färska örter. På bröd bakat på vassle blev det jättegott. Man måste bara krydda röran tillräckligt (örtsaltet enligt Handboken är uunderbart). Idag blir det gratäng på pasta och pumpa (butternut är mitt tips, för det går inte bort mycket på den och så är den väldigt mör och fin).
-
Säsong för Zwiebelkucha, så nu håller jag på. Men det gäller att ha tid på sig, för snabbmat är det inte, även om det är gott och billigt. Och det blir inget halvjäst vin till (Neuer Wein) som det "borde" för jag känner inte för sånt sött blask. Om någon vill ha receptet, så säg till. Då lägger jag in det på lämpligt forum.
-
Säsong för Zwiebelkucha
Vad är det för något? Googlade och fick bara upp tyska sidor (oväntat ;D ) och på bildsökning kom det gubbar med dragspel
-
Vad är det för något? Googlade och fick bara upp tyska sidor (oväntat ;D ) och på bildsökning kom det gubbar med dragspel
Jag menade säsong för lök, så nu gör jag zwiebelkuchen, men ugnsklockan ringde och så blev jag distraherad. Det är en lökkaka på vetebrödsdeg (ej söt). Löken steks med fläskbitar eller skinka och blandas med sur grädde, kummin och paprikapulver. Jättegott. Men ska man bjuda många får man göra flera långpannor.
-
Jag menade säsong för lök, så nu gör jag zwiebelkuchen, men ugnsklockan ringde och så blev jag distraherad. Det är en lökkaka på vetebrödsdeg (ej söt). Löken steks med fläskbitar eller skinka och blandas med sur grädde, kummin och paprikapulver. Jättegott. Men ska man bjuda många får man göra flera långpannor.
Ah, känner hur mina tyska gener vaknar till liv.
Måste nog storhandla lök i helgen :D
-
Sommartorpan, kan du förklara närmare? Låter ju intressant! Ska man liksom blanda den här fläsk-surgrädde-röran med en vetedeg? Och sedan hälla ner allt i en långpanna? Eller??
/undrar yrian, på Vitis inloggning!
-
Jag menade säsong för lök, så nu gör jag zwiebelkuchen, men ugnsklockan ringde och så blev jag distraherad. Det är en lökkaka på vetebrödsdeg (ej söt). Löken steks med fläskbitar eller skinka och blandas med sur grädde, kummin och paprikapulver. Jättegott. Men ska man bjuda många får man göra flera långpannor.
Det där låter som riktig Vurrekäk, så jag instämmer med Vitis/Yrian och önskar en tydligare vägledning. Är det nåt slags ugnspannkaka med lök men utan pannkaka?
-
Jag väntar också nyfiket på recept på lökkaka!
-
Jag väntar också nyfiket på recept på lökkaka!
Oj, förlåt, har inte haft tid att vara inne på forumet på ett par dagar. Okej:
Zwiebelkuchen från Schwaben (en långpanna)
Deg på 250 g mjöl, 20 g jäst, 1 krm socker, 125 ml mjölk, 1 ägg, 50 g mjukt smör
Nu gjorde jag det här på lite mera svenskt sätt än i receptet, för jag tycker det är lättare att tillsätta lagom mycket mjöl på slutet. Blanda ihop jäst, fingervarm mjölk och socker och lite mjöl och låt jäsa 30 min. Tillsätt salt (kanske en tsk tror jag, står inte) och ägg och smör (fast jag hällde i lite matolja istället) och mera mjöl och knåda. Låt jäsa 30 min. (Jag hade även i lite fullkornsdinkelmjöl och det blev bra.)
Skala och skiva 1kg lök (tunt) och stek på svag värme tills lökringarna blir glasiga. Tillsätt 50g rökt fläsk/skinka i tärningar och låt fräsa med ett par minuter. Ta bort grytan från värmen och blanda i 200 g sur grädde (den tyska har konsistens som creme fraiche, inte som gräddfil och har 10% fett), kummin och paprika, helst vanlig och starkare blandat samt peppar.
Smörj en långpanna och kavla ut degen och lägg den på plåten. Nagga den (nu fick jag äntligen användning för naggen jag köpte på loppis i Sverige i somras) och låt jäsa 30 min. Värm ugnen till 200 grader.
Bred ut lökmassan på degen och grädda i mitten av ugnen ca 45 min.
Obs att det tar ganska lång tid om degen ska jäsa så många gånger! Men gott är det!
-
Idag har jag gjort kåldolmar på rödkål och kålpudding av resterna av kål och köttfärs som inte fick plats i den lilla långpannan. Så nu har jag röda fingrar. Uähhh!
-
Pannkakor med Milles klöverhonung och hackad mandel :P
-
Hej!
Hemma hos mig äter vi väldigt ofta kycklingsallad. Ibland flera dagar i veckan....
Blir jättefint och lyxig sallad.
stek kyckling
stek halloumiost
rosta pumpa och solrosfrön
några olika sorters sallad
tomater
honungsmelon
vindruvor
god olivolja och balsamvinäger
Lägg upp riktigt snyggt och njut :)
-
Tack Sommartorparen!!
Detta ska genast provas, har tonvis med lök att göra av med. :)
-
Hmf, min ynkliga lökskörd när närapå uppäten redan... men jag ska prova ändå, med köpelök! Tack för receptet!
-
Quiche på resterna av sopphöna och spenat från min 1 kvm stora odling, som jag har plockat av i flera veckor nu.
-
Svartrötter från gården, paprika, blomkål, squash i panna med mycket vitlök. Lammkotletter från gården.
//Valma
-
Morotskaka ;D
4 ägg
4 dl socker
6 dl finrivna morötter
2½ dl smölt smör eller margarin
4 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
2 tsk bikarbonat
2 tsk vaniljsocker
kanel att strö över kakan
Garnering
200 gr philadelphiaost
100 gr smör eller margarin
4 dl florsocker
1 dl kokos
Vspa ägg och socker. Morötter och smör rörs ner i smeten. Blanda i resterande ingredienser. Häll smeten i en smord långpanna. Strö över kanel. Grädda 20 min i 175grader.
Låt svalna
Rör ihop garneringen och bred den över den kalla kakan. Strö över kokos.
Blir godare om den får stå i kylskåp nån dag!
-
Håller på med en fiskgratäng som verkar bli god, den är inte särskillt "alternativ" eller Eko..
Koka en bit sej i vatten med salt och lite hemmagjord mixkrydda (Tomat, chilli, persilja, äpple, gul och röd lök, purjolök, vitlök och torkade trattkantareller)
Koka potatis
Gör en sås, en skvätt smör, ner med ett par skedar vetemjöl, smällt ihop och topppa med Riktigt mjölk som är fet.
Koka en stund, ta spad från fisken, Lite Mixkrydda, en stor sked Majonäs
Gör mos av potatisen med smör och riktig mjölk
Lägg Spenat och hackad rödlök i botten på en ungsfastform
Lägg potatismos runt kanten
Fisken i mitten
Såsen uppepå allt...
Det doftar iaf ljuvligt.. hoppas det smakar lika bra :D
-
Håller på med en fiskgratäng som verkar bli god, den är inte särskillt "alternativ" eller Eko..
Koka en bit sej i vatten med salt och lite hemmagjord mixkrydda (Tomat, chilli, persilja, äpple, gul och röd lök, purjolök, vitlök och torkade trattkantareller)
Koka potatis
Gör en sås, en skvätt smör, ner med ett par skedar vetemjöl, smällt ihop och topppa med Riktigt mjölk som är fet.
Koka en stund, ta spad från fisken, Lite Mixkrydda, en stor sked Majonäs
Gör mos av potatisen med smör och riktig mjölk
Lägg Spenat och hackad rödlök i botten på en ungsfastform
Lägg potatismos runt kanten
Fisken i mitten
Såsen uppepå allt...
Det doftar iaf ljuvligt.. hoppas det smakar lika bra :D
Varför skulle det där receptet vara oalternativt? Vi har allt hemma utom möjligen sejfilen. Mer hemmagjort än om man byter ut sej mot flundra kan det inte bli.
-
tja.. potatisen var tuyvärr köpt och jag smusslade ner en buljontärning i fisken :P
-
tja.. potatisen var tuyvärr köpt och jag smusslade ner en buljontärning i fisken :P
Nu kommer det fram hemska sanningar ;) ;D ;D ;D Vi är säkert många härinne som skulle svälta ihjäl om vi inte köpte delar av vår föda av andra... även om vi skulle vilja odla det mesta själv ;D
-
Hemmagjord potatismos på hemmagjorda potäter. Och grillkorv med ost o bacon till det. Inte hemmagjort men väl från halvaprisetkorgen, det duger väl? ;D
-
gjorde efter eget huvud igår:
detta recept är för 2personer:
150g köttfärs
svartpeppar
curry
2dl vatten
2dl riven morot
skalet från 1 stor citron
felix tomatketchup(ja den är helt tilsatsfri) eller krossade tomater.
till detta äts ris.
min sambo blev överförtjust!!!!
-
Oj, förlåt, har inte haft tid att vara inne på forumet på ett par dagar. Okej:
Zwiebelkuchen från Schwaben (en långpanna)
Hörde lite i förbigående ett recept på Meny på P1 idag som hette Flammenkuchen, tror att det var ett recept från Elsass men det lät väldigt likt din Zwiebelkuchen. Finns det en hel flora recept på samma tema?
-
Flammkuchen är ännu bättre (och har inte samma jobbiga verkan på magen)! Det har jag redan bjudit på. http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=25769.msg204651#msg204651
Just nu håller jag på att fundera ut det ultimativa flammkuchen-pålägget, d v s proportionerna sur grädde - crème fraiche. F n har jag hälften - hälften. Min man säger att det är perfekt, men jag är inte 100% säker.
-
idag blir det timjanskryddade potatisklyftor och kryddad kotlett, till det blir det en god sallad och egengjord äppeldricka!
kolla gärna bloggen:
http://gardensfirstpiper.blogspot.com
-
Timjanskryddade potatisklyftor blir det här också! Till det panerad spättafilé, gröna ärtor, citron och hemgjord remouladesås. Blev inspirerad av någon artikel om det "klassiska köket" på de gamla Danmarksfärjorna.
Hm, ja, jag gör ju ingenting, det är sambon som står vid spisen som vanligt! :D Jag ligger på soffan och dricker vin... :-[
-
Kotlettrad fylld med katrinplommon och äpplen. Broccoli. Potatismos. Äpplekaka.
-
Det skulle bli bara ugnsstekta rödbetor, men det bidde ugnsstekta rödbetor och potatis i skivor med mycket vitlök, bacontärningar och olivolja ringlat över. Väldigt gott.
-
Kom över en tvåkilos hjortstek för en hundring, tillagas på söndag med kantarellsås (det kommer gäster).
-
Potatismosberg blir det nog ikväll.
Det är ett fast potatismos helst med något ägg i som sedan delas upp i högar (berg) på en plåt med bakplåtspapper. En fördjupning görs i varje berg och fylls på med stekt svamp. Riven ost ovanpå och gratinera det i ugn och serveras med en god sås till.
Gröna ärtor är förstås mycket gott till!
-
Idag blev det lax. Delade på en hel lax, tog bort benen, lade i smord form, saltade och pepprade. 15-20 min i 225 grader. Till detta tärnad morot och selleri, stekt i olja, senare tillsattes lite champinjoner och lök. Till sist lite förvälld spenat. Sås: créme fraiche, lika delar vatten, örtsalt, färsk dragon fick koka upp. Laxen serverades tillsammans med de stekta grönsakerna och kokt potatis (vilken jag började matlagningen med - passade tidsmässigt med resten) på ett fat. Lite persilja som deko. Såsen i en tillbringare. Enkelt och ganska snabbt att laga, och mycket gott.
Den andra laxhalvan (som blev över) ska jag gratinera med resten av champinjonerna i morgon och servera med fänkål och potatismos eller klyftpotatis.
-
sommartorparn, fint med hel lax! Man kan passa på och göra så mycket gott på den. Blir riktigt sugen själv!
Sist jag köpte en hel lax blev det både ett och annat.
http://mimmismat.wordpress.com/2008/03/21/mimmis-pasklax/
-
Blomkålsgratäng med bacon, grädde och ost samt en överdosering av svartpeppar. Till det lövbiffsrullader med mögelost. Har gått på LCHF-diet i en månad och mår bättre än någonsin.
//Valma
-
ingen inspiration eller ork att stå o laga mat idag, så det blir kokt rensida och några potatisar i en gryta bredvid, lättare än micromat!
-
Det blev surkålsbiffar idag. Ca 300g urpressad kokt surkål (rester), 250 g potatis (3st), 1 lök, ca 125 g ost mixades. 3 ägg, 1/2 dl grädde, 125g havregryn (tog det som fanns kvar och hällde i lite dinkelmjöl också), lite salt och peppar blandades och mixades sen med resten. Fick svälla ett tag. Stektes på ganska låg värme i olja. Serverades med grönsallad och lite stekt fläsk. Helt okej vardagsmat.
-
Idag blir det en liter äppelvin och ingen övrig föda, var bjuden på ett stort julbord igår och åt för åtminstone ett par dar.
-
Idag har jag gjort falafel! Yummie! :)
Här kommer recept:
7 dl kokta kikärtor
2 ägg
1/2 dl persilja
1 tsk spiskummin
1 tsk koriander
lite chilipeppar och havssalt
Mixa och stek i rapsolja (eller vad ni nu gillar för olja ;)) Smör blir inte lika bra ;)
-
Tack för receptet! Det finns inget godare, ja det ska vara den Norrbottniska falafelvarianten palt då..
-
Idag har jag gjort falafel! Yummie! :)
Här kommer recept:
7 dl kokta kikärtor
2 ägg
1/2 dl persilja
1 tsk spiskummin
1 tsk koriander
lite chilipeppar och havssalt
Mixa och stek i rapsolja (eller vad ni nu gillar för olja ;)) Smör blir inte lika bra ;)
Jag vet att många använder okokta kikärtor till falafeln. Själv tycker jag att den håller ihop bättre då. Gott blir det ju i vilket fall! :)
-
Jag vet att många använder okokta kikärtor till falafeln. Själv tycker jag att den håller ihop bättre då. Gott blir det ju i vilket fall! :)
Okokta kikärtor!? De är ju stenhårda, hur maler ni sönder dem?
-
Eftersom jag ofta har några köttbitar i frysen och dessa aldrig blir rikitgt lika goda stekta som färska köttbitar så brukar jag göra lite köttgrytor.
En ny favorit är består av följande:
Fräs scharlottenlökar i olivolja. Skär dem i halvor så ser det lite rustikt ut, som kokar sönder sen ändå.
Samtidigt fräser man köttbitar i olja, peppar och en generös skvätt worcestersauce. Fräs till dem fått färg på alla sidor men inte mer.
Häll över allt till grytan med lökarna, spad och allt. Toppa med vatten, en rejäl skvätt med glögg och lagerblad.
Låt det koka en stund och under tiden skivar man några morötter grovt. Häll i dem och låt koka med.
Koka allt en lång stund under lock och låt spadet sedan reducera till hälften. När det börjar närman sig klart avslutar man med lite färsk hackad timjan.
Servera med det du känner för, potatisgratäng, klyftpotatis, couscous eller bara som den är med en bit bröd. Riktigt smarrigt.
/Sam
-
Okokta kikärtor!? De är ju stenhårda, hur maler ni sönder dem?
tror man måste lägga dem i blöt först iaf, precis som innan man kokar dem(?)...har också gjort falafel en gång på vad jag kommer i håg som okokta kikärtor. Använde en stavmixer men fick låta den vila emellanåt för den blev jättehet, blev väl lite för tungt me hårda ärtor. Gjorde det iaf aldrig igen för fick inte ordning på krydderiet :(
-
tror man måste lägga dem i blöt först iaf, precis som innan man kokar dem(?)...har också gjort falafel en gång på vad jag kommer i håg som okokta kikärtor. Använde en stavmixer men fick låta den vila emellanåt för den blev jättehet, blev väl lite för tungt me hårda ärtor. Gjorde det iaf aldrig igen för fick inte ordning på krydderiet :(
Hmmm, det måste har varit blötlagda i alla fall. ;) Dom okokta är ju hårda som stenar! 8)
-
mmm menar ju de 8)
-
Okokta kikärtor!? De är ju stenhårda, hur maler ni sönder dem?
Nej, de ska vara ordentligt blötlagda, men inte kokade. Man får ha en starkt mixer, eller gärna en riktig matberedare. Min mor och alla professionella falafelmakare jag träffat gör det på okokta kikärtor, men jag har (av misstag) gjort på kokta, och det blev gott det med, även om det blev mer kroketter än traditionell falafel. Antagligen finns det dock lika många sätt att göra traditionell falafel som recept på "mammas köttbullar", så jag menar inte att skriva någon på näsan här!
-
hej,jättebra ide detta!
jag gör mycket "hopakok" så man får användning för resterna i kylen.
köttfärsgryta är en favorit. fräs spiskummin i olja,lägg i köttfärs, riven potatis, morot,vitkål eller andra grönsaker du har hemma.
späd med vatten. krydda med salt ,koriander och mycket vitlök.
låt koka 20 min.hembakat bröd till.
-
ungsbakade rotfrukter med lax
citronsås till
mumma de
-
köttspett:
grytbitar,tomat,majskolv i bit.
till det ris och en sallad på apelsin och riven morot!
dryck vatten.
-
Idag har jag gjort äggost för första gången i mitt liv, medan jag funderade på om jag verkligen skulle ställa upp i en internationell ostkaketävling i tysk TV. Ostkaka med löpe har jag bara gjort en gång för 10 år sen eftersom det är så svårt att hitta löpe här. (Det verkar som de har brist på kandidater.) Äggosten blev bra. Men det blir nog ingen TV för mig. Skulle behöva ett evigt långt program för att äggosten ska droppa färdigt för det första. Barnen har också bönat och bett om att slippa se morsan i sitt älsklingsprogram.
Samtidigt hann jag med att baka surdegsbröd och pizzamuffins och koka långkok på lammbringa (som inte fick plats i tryckkokaren). I morgon blir det dillkött.
-
Hm
-
I kväll blir det sjömans biff här hos oss *mums*
-
Grynkorv, kokt potatis, gröna ärtor och senapssås
Ta fram grynkorven och skölj den.
Skala potatis och lägg i grytan först och grynkorven överst koka och i regel är det klart samtidigt. (glömm inte göra hål i korven flera gånger under koket.
koka ärtorna, läägg åt sidan, spara vattnet.
gör en vanlig vit sås och smaksätt den med senap, späd gärna med ärtvattnet.
Nu längtar jag efter middagen.
-
I kväll blir det kalopps hos oss.
Man skär högrev i stora kuber.
Bryn dom ganska så ordentligt i stekpannan .
Lägg dom i kastrullen dom ska koka i sen o slå över vetemjöl ,, rulla runt dom tills det har fasnat mjöl överallt på köttet .
Slå dit vatten så det täcker.
Slå på plattan o rör sakta.
lägg i en massa slantade morötter +salt+kryddpeppar och lagerblad.
Koka långsammt tills kötttet är mjukt .
Ät med kokt potatis och rödbetor.
-
köttspett:
grytbitar,tomat,majskolv i bit.
till det ris och en sallad på apelsin och riven morot!
dryck vatten.
Måste säga att jag är impad av en självhushållare som så här års kan producera både majskolvar och tomater! Men vad för slags kött är grytbitar? Gris, ko, lamm, kanin, höns eller nåt annat djurslag?
-
Måste säga att jag är impad av en självhushållare som så här års kan producera både majskolvar och tomater! Men vad för slags kött är grytbitar? Gris, ko, lamm, kanin, höns eller nåt annat djurslag?
Vad jag önskar att allt i grytorna vore producerat hemma på gården! Igår lagade jag rotfrukts/lins/myskanksgryta med kokosmjölk och råris, och endast myskan var hemproducerad. Idag gjorde jag en chili con carne helt och hållet på köperåvaror :-\ Försöker trösta mig med att vår andra sommar på landet kommer att fylla frys och skafferi bättre än vår första. Tills dess planerar jag årets odlingssäsong, njuter av höns- och myskanksägg varje dag och ser med tillförsikt fram emot de nyanlända getternas mjölkproduktion och allt man kan tillverka därav!
-
Idag blir det sparris, annars blir det väl aldrig av den här säsongen, eftersom vi ska åka till stugan nästa vecka. Får väl sätta igång med skalandet strax. Kokas, äts med kokt potatis, smält smör och lite skinka.
-
Jag gjorde häromdagen den eminenta rätten tjälknöl.
Ugnsvärme 100 grader
Ta ett stycke djupfryst stek ca 1.5 kg. (Min bit var på lite mer än ett kilo) sätt in den i ugnens nedre del, efter två timmar kan man enligt min receptbok sätta in en kötttermometer i bitens tjockaste ställe.
När termometern visar 60 grader är köttet rött, vid 65 rosa ( jag föredrar 65) och vid 70 genomstekt. Detta kan ta ca 8-10 timmar.
Sen kokar man en slatlag på 1 liter vatten, 1 msk socker, 1 dl salt, 15 lätt krossade enbär och ett lagerblad. Det färdiga köttet tas ur ugnen och läggs i en bunke, den varma saltlagen hälls på och sen ska det stå i fyra timmar. Jag lät det stå kylen över natten.
Man kan säkert ha i andra kryddor i saltlagen om man inte gillar enbär.
M.
-
pannkaka med "vad som finns för dagen"!
Jag gör en vanlig pannkakssmet och lägger i rivna morötter, rivna rödbetor eller som igår förvällda hackade nässlor. Det ska vara ganska mycket av "det extra" så smeten blir mättad. Kryddar med salt och peppar. Till nässelpannkakan åt jag lingonsylt...
-
Flinta stek av fläskkött med potatis gratäng och massa grönsaker till *mums*
-
Den oförglömliga ölburkskycklingen, grillad på klot grill.
Öppna ölburken gör några extra hål i den och töm lite av ölen i ett glas (aja baja inte dricka upp). Förbered grillen för indirekt grillning. Ta ev. ur kycklingen och skölj den. Strö på någon god kryddblandning. Häll också lite av kryddblandningen i ölburken (bry dig inte om att det skummar lite). För in ölburken i kycklingens bukhåla och ställ lårbenen så att en trefot bildas med burken som tredje ben på grillgallret över en droppskål. Sätt locket på grillen och reglera värmen med ventilerna. Kycklingen är klar när innertemperaturen i köttet håller ca 80 grader och skinnet är läckert gyllenbrunt. Ställ kycklingen på ett uppläggningsfat och visa fram den på bordet. Succe!