Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Lammslakt med återtag i Sjuhärad/Göteborg?  (läst 1251 gånger)

larsw

  • Inlägg: 1878
    • -
    • Ängsjödal Gård
Lammslakt med återtag i Sjuhärad/Göteborg?
« skrivet: 12 sep-10 kl 17:28 »
Finns det ngn som lämnar lamm på slakt med återtag i Sjuhäradsområdet eller Göteborgs-området, och i så fall vart?
Pyttebrukare och månskensbonde. 25ha. Sätila. Heteronormativ gift man.

louise

  • Gäst
SV: Lammslakt med återtag i Sjuhärad/Göteborg?
« Svar #1 skrivet: 12 sep-10 kl 17:42 »
Ja, vi är två i området som lämnar till Öströö fårfarm. Det kan vara svårt att få plats där, han har ofta fullt, men prova. Själv ska jag lägga ner så det finns ju ledigt för en 5-10 lamm per år;)

morellen

  • Inlägg: 517
    • Västergötland
SV: Lammslakt med återtag i Sjuhärad/Göteborg?
« Svar #2 skrivet: 13 sep-10 kl 09:48 »
Hur är det med varekil?
Hittar inte ens några kontaktuppgifter dit?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

809 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser