Hur får du lönsamhet i liten skala. Lever din gris på luft och lever du på A-kassa?
Gris är jättedåligt för självhushållare. Behöver för mycket kraftfoder. Höns samma sak: egna ägg är dyra ägg.
Här är en foderstat för kanin avsedd för självhushållning.
Nedan antas att egenproducerat hö kostar 1 kr/kg och spannmål 2 kr/kg. YMMV.
Räkna med att avelsdjur i genomsnitt äter:
Hö, 0,5 kg/dygn = 50 öre
Spannmålsblandning, 20 g/dygn = 4 öre
365 dagar * 54 öre = 197 kr
En hane, tre honor = 4*197 = 788 kr/år
En kull per hona och år, nedkomst på våren
Åtta ungar/kull
Fem månader till slakt
Självhushållningsvärde 100 kr/kanin om man inte tar vara på skinnet
Räkna med att ungar i genomsnitt äter:
Gräs, 1 kg/dygn = 10 öre
Spannmålsblandning, 20 g/dygn = 4 öre
150 dagar * 14 öre = 21 kr
3*8*21 = 504 kr
Total foderkostnad 788+504 = 1292 kr
Total självhushållningsvärde 3*8*100 = 2400 kr
Jag tjatar om värdet av hö och gräs för småskalig kaninhållning. Här ser man att förutom att vara ett näringsmässigt utmärkt foder är det dessutom ekonomiskt.
---
Man kan jämföra med en lite mer storskalig verksamhet. Följande siffror kommer från Göstas bokföring och är därför trovärdiga.
100 honor
Fyra kullar/år
Åtta ungar/kull
3200 slaktdjur
Foderkostnad 93000
Räkna med 120 dagar från födelse till död för slaktdjuren.
Räkna inte med honorna alls.
Ungarna får då i genomsnitt från födsel till slakt äta för 24 öre/dag. Försök göra det med Rabbfor i liten skala. Jag vet ingen som lyckats.
Det är uppenbart att dessa två exempel är helt olika. Båda går plus, men den ena situationen går inte att skala till den andra.