Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vattnwt luktar illa  (läst 7937 gånger)

imjoh

  • Inlägg: 9
Vattnwt luktar illa
« skrivet: 14 jul-10 kl 11:50 »
 Helt plötsligt har vårt vatten som har varit perfekt blivit grumligt och luktar svavel/ruttet, varför?

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #1 skrivet: 14 jul-10 kl 22:37 »
Brunnsålen har dött? Eller något djur (råtta/igelkott/mus) har trillat ner i brunnen och dött?

Eller kan det vara avloppsvatten som gått in i brunnen? Pumpat mycket den senaste tiden?

imjoh

  • Inlägg: 9
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #2 skrivet: 15 jul-10 kl 10:41 »
Brunnsålen??? Vi försökte så gott det gick att kolla efter något som inte borde vara där men fann inget, kan kanske ligga på botten.

ieenilorac

  • Inlägg: 8434
  • www.sonnarpsnaturbruk.n.nu
    • Skåne
    • Sonnarps naturbruk
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #3 skrivet: 15 jul-10 kl 10:46 »
Skaffa/låna en dränkpump och töm brunnen. Rengör gärna väggarna, och egentligen är det bra att tömma bort en del av bottensedimentet också. Om brunnen inte är rensad på länge kan detta göra underverk. Det finns företag som hjälper till med sådant om man inte vill göra det själv.

Om man tar bort en del av bottensedimentet bör man visst fylla på med lämpligt material som hjälper till att rena vattnet, kan inte så mycket om sådant, men kolla med ett företag som sysslar med brunnar.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Tant Jansson

  • Inlägg: 249
    • Östergötland
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #4 skrivet: 15 jul-10 kl 13:19 »
Tänk på att det kan vara livsfarligt att kliva ned i en brunn. Mängden luft är inte alltid så mycket som man tror.
Tant inte fru, om jag får be. :D

 

skräptanten

  • Jane of all trades
  • Inlägg: 3974
  • Självhushållare på svennebanan-PRAO
    • Småland
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #5 skrivet: 15 jul-10 kl 13:36 »
Brunnsålen???
Förr hade vissa en ål i sin brunn, för att den skulle äta upp sådant (typ döda smådjur) som kunde förorena vattnet.
Mjölk ger starka ben. Ekeby-utgödsling ger starka armar också.

Broberg

  • Gäst
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #6 skrivet: 15 jul-10 kl 19:07 »
Undra vad ålen omvandlar sånt den äter upp till...

malines

  • Gäst
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #7 skrivet: 15 jul-10 kl 19:23 »
Helt plötsligt har vårt vatten som har varit perfekt blivit grumligt och luktar svavel/ruttet, varför?

Lågvatten? Bodde på ett ställe förr där vattnet var perfekt 11 månader om året. 12e månaden fick vi hämta vatten, för det gick inte att använda till ngt, möjligtvis att vattna med, och spola toaletten.

SecretQ

  • Inlägg: 524
  • att vara normal e inte min starka sida
    • Östergötland
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #8 skrivet: 15 jul-10 kl 21:03 »
Jag har lite samma jag med. men vi har en djup borrad brunn samma vatten i stallet som i huset, men vattnet i stallet som passerar varmvattennberedaren luktar svavel.....   eller ruttet ägg!   Så min ål bor kanske i varmvattenberedaren?  De vattnet som kommer från husets varmvattenberedare e helt ok.

Annars kan man ju tömma ut brunnen och kolla eller så kanske de helt enklelt är ont om vatten nu!   Tillflödet är inte så stort

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #9 skrivet: 15 jul-10 kl 22:05 »
Att varmvatten luktar ruttet ägg råkade vi ut för. Orsaken var att vi fått fel anod inmonterad i varmvattenberedaren. Bytte vi från zink- till magnesiumanod upphörde detta problem.

Edgar

Broberg

  • Gäst
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #10 skrivet: 15 jul-10 kl 22:10 »
Citera
Att varmvatten luktar ruttet ägg råkade vi ut för. Orsaken var att vi fått fel anod inmonterad i varmvattenberedaren. Bytte vi från zink- till magnesiumanod upphörde detta problem.


Det får du gärna utveckla om du vill. Kan ju vara mycket bra att ha koll på.

Mvh

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #11 skrivet: 16 jul-10 kl 08:14 »
Vi skaffade en ny varmvattenberedare, som var emaljerad invändigt. I den fanns en anod som skulle skydda mot rostangrepp vid eventuella porer i emaljen.

När den gamla anoden skulle bytas, så köpte vi en ny hos rörläggaren, och fick problem efter någon tid. Dels luktade det och vi fick även gasbildning i beredaren. Kontaktade rörläggarfirman och lösningen var att byta till annan metall i anoden, eller sätta in ett galvaniskt skydd som var elmatat. (Enkelt uttryckt en stång som matade in låg spänning mellan stången och beredarväggen).

Det är vattenkemin som kan orsaka denna typ av problem.

Edgar

Broberg

  • Gäst
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #12 skrivet: 16 jul-10 kl 21:40 »
Man tackar

imjoh

  • Inlägg: 9
SV: Vattnwt luktar illa
« Svar #13 skrivet: 30 jul-10 kl 14:10 »
Nu har vi tömt brunnen och gjort ren stenarna och öst upp allt som låg på botten, det hade kommit in lera i brunnen, lagt ny ren sand på botten och HURRA vattnet är så klart och fint att man ser ner till botten. Skönt. Visste inte att lera kunde ställa till det så.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

758 gäster, 4 användare (1 dolda)
ärt, köksträdgård, imlo

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser