Fler som provat på kalvadoption

Startat av Sano, 21 Jun-10 kl 11:07

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sano

Finns det fler än Jonte här som provat på kalvadoption?
Vad du gör gör fullt och helt, icke styckevis och delt.

Anna Ho

Jajamän.

En kossa fick kalvningsförlamning och kom inte upp, vi flyttade hennes kalv ner till mjölkladugården. Där fanns ca 30 spekulanter som gärna tagit sej an hennes kalv. Vi valde ut en lätt"tuttad" kossa och hon blev överlycklig, trots att det var ca fem månader sen hon kalvade själv.

I princip alla våra mjölkkor tar gärna hand om andras kalvar. De är väldigt mammiga har jag förstått efter att ha pratat med andar mjölkbönder.
"Lycka är att ha en Heeler i hälarna och en korthårs Collie i knät :-)"

Har mjölkkor, hundar, häst, huskatter och en Maine Coon, marsvin och höns: dv RIR, dv Plymouth Rock och dv Sussex.

anne-lie50

hade en Fjällko som hade mjölk  i mängder, tog då hem en 3dagars kalv från en annan bonde ,så hennes egen fick dela med sig, gick jättebra

Sano

Så bra. Det verkar mycket lättare än med får... Verkar gå bra här med, har inte sett kalven dia henne lös ännu, men hon pratar med den och följer den hela tiden.
Vad du gör gör fullt och helt, icke styckevis och delt.

Falin

Nån gång varje år brukar det bli någon kalv som vi försöker adoptera bort, ibland med framgång och ibland inte.... Nu har vi amkor, och premierar ju därför kor som är duktiga och tar hand om sina kalvar ordentligt, och det gör det också svårare att få dem att ta någon annans kalv. De har för bra koll, helt enkelt.

Byracka

En bekant till mig fick en dödfödd kalv till vilken jag köpte en tjurkalv och satte till. Detta var 2 dygn efter kalvningen och jag hade mjölkat ur kossan ett par gånger innan.
Det var inga som helst problem, bara att leda fram kalven till kossan och stoppa spenen i munnen och mjölka fram lite mjölk så började den äta och och kossan brydde sig inte det minsta.
Däremot hade grannen själv försökt året innan med en annan ko, men det gick inte alls, den kossan blev helt tokig och försökte stånga kalven.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

378 Gäster, 1 användare
Ljunghonung