Det är ren GETLOGIK - de är bara rädda om sina magar. Med bara vått gräs som föda får de snabbbt sprutande diarré! De behöver då bra hö eller fin havre-halm (som är smaklig) samt löv och bark för att få magen att hålla. Om Du ger lite hö och olika sorters lövris kommer de att trotsa regnet lite grann och låta pälsen bli lite blöt. Något lite foderkrita kan också vara bra om de blir allt för läsa i magen!
De har inte bara fyra magar som alla skall fungera, utan oxå 2-4 kg mikrober som skall trivas i magarna!!! Detta för att geten inte skall bli sjuk utan vara ett mätt, välmående och "lyckligt" djur!
Men enklast är nog lite hö var dag och gott om lövris.
- Får är gräsätare medan getter är buskätare - skillnaden är större än man tror!!!
- Att överleva är inte det samma som välbefinnande!
- Djurens välbefinnande och "lycka" är ju det som hela djurhållningen rätteligen handlar om och en egentlig grund för en ev. ekonomisk lönsamhet!
H/Tt