Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  hur får man geten att va i koppel???  (läst 2595 gånger)

mossbol

  • Gäst
hur får man geten att va i koppel???
« skrivet: 02 maj-06 kl 10:45 »
tänkte att vår ensamma killa skulle kunna få lite sällskap ,,,så om man liksom tar ett kopper o binder honom i äppelträdet så kan han va där när vi grillar o så ute.....trodde vi ja...för han vart ARG o ville INTE va med....

hur gör man????

manna

  • Inlägg: 3788
    • -
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #1 skrivet: 02 maj-06 kl 11:00 »
Mina erfarenheter av getter är inte så massiva än, men vad jag har förstått gäller det att vänja getter vid halsband/koppel redan när de är yttepyttiga getingar. Annars vill de inte vara med. Något jag till fullo är införstådd med, är getters totala ovilja att sitta fast.

Släpp loss geten så tycker han nog att det är roligare att vara med. Och kan ni inte ha honom lös, så får ni väl käka i gethagen!
Tycker du att det är upprörande? Jag tycker att det är roligt. Det är därför jag är gladare än du är.

http://hemmaljunga.blogspot.se/

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #2 skrivet: 02 maj-06 kl 17:26 »
Ge geten ett halsband som den får ha på sig jämnt. Börja med ett dubbelt snöre runt öglan som man kan släppa ena änden på ifall det bli stretigt och obehagligt. Någon dragkamp vill du inte ha. Åsså skramla med godishinken och gå frammåt. Till slut så går det även utan. Men, jag skulle nog ändå äta i gethagen  :)

Man kan få mkt. uppslag om man tittar efter sidor om klövjegetter. Eller pack goats, som det heter "over there".

Tigerironlady

  • Inlägg: 93
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #3 skrivet: 05 maj-06 kl 21:43 »
tänkte att vår ensamma killa skulle kunna få lite sällskap ,,,så om man liksom tar ett kopper o binder honom i äppelträdet så kan han va där när vi grillar o så ute.....trodde vi ja...för han vart ARG o ville INTE va med....

hur gör man????

Hm... jag tror att vår angorabock skulle protestera ljudligt om vi försökte oss på konststycket att sätta på honom koppel och binda upp honom någonstans... vi binder upp honom i koppen när vi skall transportera honom mellan hagar osv, däremot har vi inga problem med att ha honom lös och han håller sig på gården. Vill vi ha in honom i en hage så är det oftast ingen större ide att springa och jaga honom för att koppla honom eller dyligt utan då är det bara att skramla lite med mineralfoderskopan så springer han snabbt och "lydigt" efter den... Han är handtam, kommer gärna fram och vill klias mellan hornen; men ochså en stolt varelse som man inte hunsar med hur som helst och jag tror snarare att det kan vara därför han protesterar mot koppel mer än kopplet i sig?
Det är dumt att spotta pärlor i motvind om det inte går en ko på isen och ropar hej!

hönstanten

  • Gäst
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #4 skrivet: 06 maj-06 kl 19:21 »
Killingar vill ha närhet och vara i mitten av en flock när dom känner sig otrygga. Försök att få den gå precis bredvid dig så den känner ditt ben. Lägg handen på utsidan av killingen så känner den sig mera trygg. Det brukar funka men det blir lite jobbig promenadställning för ryggen... :-\

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #5 skrivet: 08 nov-06 kl 22:59 »
Fick överta ett par getter som var totalt avskärmade från mänsklig kontsakt sen födseln( 1 år). Men dom va MYCKET sugna på knäckebröd. Så efter att ha fått på halsband så lät dom sig lockas med bröd så småning om när värsta skråcken lagt sig..
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Rödskägg

  • Inlägg: 789
    • Småland
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #6 skrivet: 09 nov-06 kl 07:33 »
Det går bra att ha dem i koppel eller lina om de är vana, men vill du bli av med äppleträdet ??? Det går att gå ut med dem så, men precis som hunden ligger de hellre i knä't :) Se bara till att binda dem i nägot stadigt, 20-kilos btg-klump kan mer eller mindre framstå som en boll.
"Varje generation skrattar åt gamla moden, men följer rättroget de nya"

Henry David Thoreau

christine

  • Inlägg: 1693
  • Bor i Skinnskatteberg, Västmanland.
    • Västmanland
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #7 skrivet: 10 nov-06 kl 19:15 »
Jag har slutat med koppel, det går bra ändå. De följer med dig vart du än går för de kan ju gå miste om en godbit. ;D
Söker en livskamrat som vill bo med mig på gården.

Lars Pers Maria

  • Inlägg: 753
    • -
Re:hur får man geten att va i koppel???
« Svar #8 skrivet: 11 nov-06 kl 23:08 »
Att få gettran att följa med är inget problem men hur får man dem att vara för sig själva? i skogen, vid fäbon, på betet? De vill ju vara med mig!!! Vi tog alla sju i bilen och körde till fäboden där jag tänkt de skulle fara omkring och äta utav tusan. Tji fick jag! Vi kunde inte sitta ute och äta, de klättrade över oss. När vi stängde in oss i stugan blev de galna och sprang runt huset i galopp. De är juför charmiga men det finns ju gränser.

Jag älskar dem i alla fall!!
Nybyggarkvinna från förförra seklet. Pånyttfödd bondesjäl som vill hålla släktgården vid liv och inte glömma gamla kunskaper. Man o tre stora barn.
Getgård med ostproduktion, ett par hästar, höns, ankor, råttfångare, highländare, anställd islandshund och en tax som lagårdskatt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1683 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



Så glad att jag hittade denna tidning och det är lite som julafton varje gång den kommer i brevlådan
/Mathilda Oja

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser