Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Spisplatta i ugn  (läst 1884 gånger)

Broberg

  • Gäst
Spisplatta i ugn
« skrivet: 13 maj-10 kl 16:21 »
Hej! Har ett par gamla järnspisar, Norrahammar, som har en spisplatta i ugnsbotten. Är det någon här som vet vad meningen med det var?

Broberg

  • Gäst
SV: Spisplatta i ugn
« Svar #1 skrivet: 20 jun-10 kl 19:11 »
Såhär.

 

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne
SV: Spisplatta i ugn
« Svar #2 skrivet: 20 jun-10 kl 21:07 »
http://www.byggnadsvard.se/index.php?option=com_content&view=article&id=270:jaernspisen-allt-utom-lysande&catid

Citera
Det fanns dessutom ett mycket stort utbud av tillbehör till vedspisarna. Förutom varmvattencisterner i koppar som monterades på sidan av spisen, fanns det både sparspisar och sparkokare. Detta är minispisar med en eller två plattor som anslöts genom att de ställdes ovanpå den ordinarie spisen - och där minispisens rök gick ut genom bottnen, ned i hålet efter en spisplatta på den ordinarie spisen och sedan in i dennas rökgång. Detta var en intressant och vedbesparande konstruktion som var utmärkt att använda sig av heta sommardagar när man inte ville slösa ved för att värma upp den stora spisen bara för att koka lite kaffe och göra några våfflor.


Kan det va nåt sånt? Var sitter rökröret? Hur ser hela spisen ut? Borde va idealisk till kubb (kokt bröd) och andra långkok. Fler bilder?
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

520 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser