Flugbindning, hackel

Startat av Attes matte, 29 Apr-10 kl 22:52

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Attes matte

Hejsan alla flugfiskare!  ;)

Jag var nyss tvungen att ta bort min vackra tupp, och eftersom han hade otroligt vackra nack-fjädrar så tog jag och flådde av nacken och håller nu på och torkar den.

Nu till min fråga... Hur mycket (på ett ungefär) kan jag sälja en tuppnacke för? Jag har ju ingen aning om hur bra kvalietet det är på den just för flugbindning, men det är långa, smala fjädrar (såklart lite bredare längre in mot skinnet) och en del kortare längst upp mot skallen. Dom är grönmetallic-skimrande i mitten med klart roströda kanter.
Jag sparade även sadeln, men mest för att få med mig stjärtfjädrarna som är lika smala och smäckra som på nacken, och även dom väldigt vackra.

Vad tror ni?

Jag ska se om jag kan få in en bild på den sen... Brukar ju underlätta...  ;)

/Sara
Renoverings-bloggen: www.flatcoated.se/racksjon
Atte-bloggen: www.flatcoated.se/blog

grimbart

svårt att säja... tuppnackar finns billigt från 40kr i andra sortering och uppåt till flera hundra beroende på färg,kvalite... rooster kanske har koll? lägg ut på tradera annars...
Fjäderfän och kaniner

Attes matte

Jag vill ju inte lägga ut den till försäljning förrän jag vet på ett ungefär vad den kan vara värd... Kan man åka till en bra sportfiskebutik och höra med dom, tro?

/Sara
Renoverings-bloggen: www.flatcoated.se/racksjon
Atte-bloggen: www.flatcoated.se/blog

HeligKaktus

Jag är själv flugbindare och har spenderat upp till 800! kr för en kvalitets nacke!
Men dom tupparna är av raser som är speciellt framtagna för flugbindning.
Den färgen på nacken du hade är inte direkt den mest populära bland oss flugbindare, så utan att ha sett bild tippar jag på runt en 50 riksdaler. Möjligtvis en hundring :)

LasseDalom

Jo det är nog en femtiolapp som gäller. Du verkar ha rätt karaktär på strået, långt o smalt, men färgen är udda. De speciella Metz-nackar som kostar stora pengar är ofta i speciella färger som passar till vissa flugmönster, typ Grizzly, Ginger, Badger, Dun osv.

Rooster

ta 50 kr..ligger på 60 i handeln
ÅKERHULTS RASHÖNS - Vi håller på med uppfödning av fasaner och rashöns. Har mer än 25 olika raser i ett flertal färger. Vill du köpa avelsägg? Besök vår Hemsida:
http://honsraser.se

Rooster

en länk till en av mina sidor, där jag jämfört ett av mina hackel med ett vanligt tupphackle, där ser du skillnaden:

http://honsraser.se/vaara_hoensraser_genetiskt_hackle3.html
ÅKERHULTS RASHÖNS - Vi håller på med uppfödning av fasaner och rashöns. Har mer än 25 olika raser i ett flertal färger. Vill du köpa avelsägg? Besök vår Hemsida:
http://honsraser.se

Attes matte

Oki, då var det inte så mycket värt med andra ord... Då sparar jag hellre fjädrarna själv och gör nåt vackert av dom.

Tack för hjälpen!

/Sara
Renoverings-bloggen: www.flatcoated.se/racksjon
Atte-bloggen: www.flatcoated.se/blog

LasseDalom

Man kan göra snygga örhängen och halssmycken med flugbindarteknik!   ;)

grimbart

Citat från: LasseDalom skrivet 30 Apr-10 kl 18:32
Man kan göra snygga örhängen och halssmycken med flugbindarteknik!   ;)
örhängen ja..dregen i backyard babies brukar ha fjädrar i örat :D
Fjäderfän och kaniner


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

461 Gäster, 1 användare
Björnliden