Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hålmönster på svenska?  (läst 2291 gånger)

koko

  • Gäst
Hålmönster på svenska?
« skrivet: 07 apr-10 kl 14:52 »
Det var så roligt att sticka hålmönster i mohair så jag vill bara fortsätta!
Har hittat det här mönstret: http://www.flickr.com/photos/21255489@N08/2096016348# Men givetvis inte på svenska.

Skulle kunna vara att man gör mönstret genom att (på rätsidan) sticka i hop två maskor, stickar en, gör ett omslag, stickar en, omslag, stickar i hop två och har några maskor emellan varje rapport?
Nån som testat detta mönster?

koko

  • Gäst
SV: Hålmönster på svenska?
« Svar #1 skrivet: 07 apr-10 kl 22:23 »
Ha! Jag har redan hittat mönstret själv, det finns i den här modellen:http://www.garnstudio.com/lang/se/visoppskrift.php?d_nr=111&d_id=16&lang=se

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: Hålmönster på svenska?
« Svar #2 skrivet: 08 apr-10 kl 08:42 »
Passa dig för lace-sjukan bara  >:D

 

koko

  • Gäst
SV: Hålmönster på svenska?
« Svar #3 skrivet: 08 apr-10 kl 11:58 »
Suck, tror redan jag är i inkubationsfasen... ;D *lycka


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

635 gäster, 4 användare (2 dolda)
Bokohammare, Numera

* Forum

* Om tidningen Åter



- Så mysig, inspirerande och härlig tidning! Sätter igång en känsla av att allt är möjligt. Vill bli självhushållare nu! I framtiden ska vi ha våran gård och Jag längtar så! Livet kan vara bra underbart och det är värt att kämpa för sin dröm så vi kan leva på riktigt. Inte i samhällets ekorrhjul utan ta tillvara på livet till fullo.
/ Linda

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser