Rensning på gång?

Startat av ersam, 25 Feb-10 kl 22:41

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

ersam

Såg att det nu enligt prognoserna ska bli 6 grader plus och sol i morgon kl 12. Tillräckligt för att få se lite liv och rörelse i morgon tro?

Sten-Åke Lindell

Efter det skall det bli köldknäpp igen så jag hoppas att bina tar det lungt.

mille

Här har vi haft plusgrader och sol idag, fullt med bibajs i snön utanför de flesta kupor och tyvärr även en del bin som stupat i fält.

Har dina flugit idag ersam?
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.

ersam

Nix men får se nackdelen med att ha paviljong. Det räcker med minsta lilla öppning (motsvarande 5 mm borr) så kryper dom ut i paviljongen där luften är varmare. Men dom går inte tillbaka. Släpper man ut dom så faller dom direkt till marken. Kanske ett tjugotal som hittat på den dumheten. Har inte vågat gå in i paviljongen tidigare för att undvika störningar men det surrade överallt.  :)

Sten-Åke Lindell

Var ute och kollande nu, jag har två samhällen som varit ute och pluppat i snön, inga död bin utanför än.

Sten-Åke Lindell

Det samhället som skitit mest  ;D surrar underbart när man lyssnar med stetoskop!!!

Michailov

Citat från: Sten-Åke Lindell skrivet 26 Feb-10 kl 18:51
Det samhället som skitit mest  ;D surrar underbart när man lyssnar med stetoskop!!!

Det hade jag också gjort om jag hållit mig ett halvår... ;D


/Michailov
Varför använda utländska ord när det finns adekvat, svensk vokabulär ?


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 275 Gäster, 0 användare