Mat från skogens skafferi?

Startat av metzan, 22 Feb-10 kl 16:36

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Foss

Hejsan,

har läst på flera ställen att äkta Johannesört minskar funktionen hos p-piller, vilket är tråkigt för det är ju en mycket bra växt.

Mvh

Foss
Livet på landet, det är där jag mår bra

ieenilorac

Det finns ju andra preventivmetoder om man vill kunna använda johannesört.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Rubinen

Tänk bara på att många växter kan ha lite "sidoeffekter" också om ni tänker stoppa i er kontinuerligt eller större mängder. T.ex. så kan johannesört  motverka effekten av p-piller och hallonbladste är värkstimulerande för gravida (sätter igång förlossningen), persilja är abortframkallande, oxalsyran i rabarber och harsyra ska man undvika om man har kalciumbrist eller lätt att få njursten (ökar risken för dessa).  ;D man kan ju snubbla på mattan å bryta nacken också, men tänkte bara uppmuntra till måttlighet så ni ej blir dåliga i onödan.

OJ Jag som åt en massa persilja när jag var gravid Jag tålde inte järntabletterna men persiljan hjälpte mig att få ordning på järnet
jag har dessutom rekomenderat det till andra i samma situation
Det får jag sluta med då
Älska din nästa så som dig själv

Travelerhorses

Jag har tydligen massa ramslök i min hästhage o jag bor i uppland S**
Nån som vet vad jag ska söka efter nu på våren ? Hur ser nyutsprungen ramslök ut o när ska man plocka den ? Går den att förvara ? Frysa?
När vi kvinnor får orgasm utsöndras ämnet oxytocin, vilket gör oss mjuka, snälla, gulliga och omtänksamma.Så när ni män klagar på hysteriska, förbannade och frustrerade kvinnor,bör ni komma ihåg att det faktiskt är ni män som inte gör jobbet tillräckligt bra...

ieenilorac

Ramslök ser ut som liljekonvaljblad, men är mindre "vaxig" och luktar starkt av lök när man gnuggar bladen. Ta inte fel, kolla växtbeskrivningar och bilder noga!

Det går att hacka den och frysa för senare användning, precis som man gör med purlolök. Annars håller den ett par dagar i uppblåst plastpåse i svalen.
Har nyligen köpt en liten gård på landet. Stora renoveringsbehov, stora möjligheter. Grönsaker, örter, träd och buskar. Bin. Amerikanska gula gäss, peking-, cayuga, welsh harlekin o myskankor, höns av diverse raser o vaktlar.

Nettus

Den behöver inte förvällas, då?
Stadsbo med akut längtan ut på landet med djur och odlingar


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

566 Gäster, 1 användare (1 Dolda)