Tack Edward för länken med HF:s producentpaket. är det rätt uppfattat att en kupa "kostar" enbart att man skall leverera 100kg till 20kr/kg. Tror man att man kan sälja sin honung för 30kr /kg så är priset 1000kr. tror man att man kan sälja för 35 kr så är priset för kupan 1500kr.Är det rätt uppfattat ?
Som det såg ut 2011
Kupan får man mot att man leverera 100kg honung + man får 20kr kg per levererade honung. = 2000kr
100kg honung på bulk borde man få ca 40kr/kg = 4000kr
Brukade och såld till konsumenten 100-300kr/kg beroende på sort och marknad.
Ja det är billigare att betala kontant för kupan , men om man ska expandera så kan det anstränga på hushålets/företagens kassa.
Bli bi torpare i tre år = kupan gratis , håller ca 30 år
De 20 kr/kg kan man använda till drift och underhåll , tex socker , varoa behandling , bensin , el , slitage på slungan , mm
mvh edward
