Gästrikland Bo mot arbete

Startat av Sandra1234567, 05 Dec-25 kl 16:18

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Sandra1234567

🌿 Vi söker någon som vill bo mot arbete på vår lilla gård! 🌿

Vi bor på en liten gård utanför Gävle (10–15 min från stan, bra bussförbindelser). På tomten finns ett gammalt gästhus som stått orört i nästan 100 år. Det saknar kök och badrum idag, men vi har redan förberett dragning mellan husen för vatten, avlopp, el och internet.

Nu letar vi efter någon händig och intresserad av renovering, gärna med hjärta för återbrukat material, som vill:

🔨 Renovera gästhuset till ett enkelt, bovänligt hem
🏡 Bo i huset under tiden – upplägget kan vi anpassa tillsammans
🐓 När huset står klart finns möjlighet att bo kvar gratis/enligt överenskommelse mot att hjälpa till på gården (odling, djur m.m.)

Hos oss finns plats för den som drömmer om ett mer lantligt, självhushållande liv. Det finns även möjlighet att ha egna djur och odla om man vill. Vi har själva vakthundar och katter.

Vi är väldigt öppna för olika upplägg – viktigast är att det känns rätt för båda parter. ❤️

📩 kontakta mig gärna om detta låter intressant!

Micki o Molly

Är projektet ledigt?
Fd gardneraholic i perioder med tilltagande ointresse för andra saker på grund av "brukandet ",men NU fast i grävträsket. Gått igenom ett flertal stadier, från plåttriga rabatter, till att försöka odla så underhållsfritt som möjligt. Blandar hejvilt med permacultur, öppen jord. täckodling i rader.

Sandra1234567



Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

358 Gäster, 0 användare