Gröna ben= gult x svart pigment?

Startat av Anna, 13 Feb-06 kl 10:28

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Anna

Är det någon här som kan förklara hur gröna ben uppkommer. Vissa raser ska ha gröna ben och då är det inte alls ett problem, utan det ska vara så. Men jag menar på t ex dvärgkochin som ska ha helt gula ben. Nå'n gång ibland kan det dyka upp en höna med gröna ben. Vad beror detta på? Är det ärftligt? Är det sjukligt? Alla tänkbara förklaringar eller tips mottages!
Lycklig på landet i Medelpad med make, två söner, katt, höns och förhoppningsvis mer djur framöver...

G

Sjukligt är det inte. Jag har också haft ett par dvärg kochin med gröna ben, och på utställning skulle de åka ut med näbben före! :)
Jag vet inte varför, men jag tror, obs tror, att det har med de illgula ben som de egentligen ska ha. Gult och grönt är ju nära varandra i färgskalan och jag tror det kan bli fel ibland. Bara en tanke.
Jag avlar inte på dessa utan säljer dem till folk som vill ha fina djur, men inte till utställning och avel.
Någon som kanske vet?

Kicki

Ben- och näbbfärgen hör i hop med fjäderfärgen.
Gröna ben är vanligt på mina hedemoror. Det är alltså helt normalt och jag tycker det är väldigt snyggt
Ensgården, 1 mil norr om Rättvik: Foundernära genbanksbesättning av Hedemorahöns   

Har kursverksamhet!

G

Citat från: Kicki skrivet 13 Feb-06 kl 11:23
Ben- och näbbfärgen hör i hop med fjäderfärgen.
Gröna ben är vanligt på mina hedemoror. Det är alltså helt normalt och jag tycker det är väldigt snyggt

Jo, det är vackert, men ska inte förekomma på dvärgkochin bara. ;)

Ronny

Jag tror mig kunna svara på detta. Om det finns anlag för både gult och svart pigment kan benfärgen bli åt det olivgröna hållet. Det finns alltså ingen gen som ger grön benfärg. Blandar du lite svart målarfärg med gulockra så blir det ungefär denna nyans. Flera av lantrashönsen kan få sådan benfärg. Tur för dem att de får lov att ha sådana ben.  
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Taggis

Har blandis kycklingar från 2 hönor( mor o dotter) o nu till min fråga endel av kycklingarna har gröna ben !
Vilken höns ras har det ?Har för mej att det finns aracuana i den äldre hönan samt att hon har tofs i ena örat (dottern har i båda)
Bor på landet med man & barn samt katter,hund,höns,ankor,får

fjäderfän

araucan och isbar har gröna ben oftast.
sambo har 2 barn Tindra och Mio.  4hästar och 4katter

Sirpa

Om det t.ex finns anlag för både gult och svart pigment hos en kyckling kan benfärgen bli åt det olivgröna hållet.
Det finns alltså ingen gen som ger grön benfärg.
Höns och Liljor i min trädgård.

Storky1

Hos Hedemororna hittar man ben i alla tänkbara färger. Jag har haft olivgröna, rosa, solgula, svarta, ljust blågrå förutom de helt vanligt smutsgula vanligt färgade hönsbenen.
Tjej med genbank för Hedemora- och Öländska dvärghöns, samt Gotlands- och Mellerudskaniner.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

231 Gäster, 3 användare
von tratt, Anders Flix, Gnu