Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Getter och andra djur i samma hage?  (läst 2363 gånger)

cissijo78

  • Inlägg: 2
Getter och andra djur i samma hage?
« skrivet: 27 aug-09 kl 13:20 »
Hej!

Jag undrar om getter kan gå tillsammans med andra djur i samma hage? Vi har tänkt att ha getter och hästar ev. även en minigris. Är det någon som har erfarenhet av detta?

Vet någon om det går att ha höns tillsammans med en anka?

Tacksam för svar...
Hls Cissi

Solöga

  • Inlägg: 147
  • Jag vill, jag kan, jag SKA!
    • Småland
    • Furukull
SV: Getter och andra djur i samma hage?
« Svar #1 skrivet: 27 aug-09 kl 21:08 »
Getter och hästar borde funka såvitt jag vet. Hästarna äter väl hellre gräs än sly, och getterna tvärtom så det borde bli bra.
Grisen vet jag inte.  ???
Jag har haft både ankor och höns och min erfarenhet är att ankorna är väldigt "slabbiga".
Hos hönsen var det torrt och fint medans det var ett ganska tufft jobb att hålla torrt hos ankorna (alltså vintertid när de var inne).
Men det går säkert att ha dom ihop om man vill.  ;)
Solöga

 

Goatgirl 1

  • Inlägg: 107
    • -
SV: Getter och andra djur i samma hage?
« Svar #2 skrivet: 29 aug-09 kl 02:04 »
Jag har mina getter ihop med shettisar och myskankor. Det funkar väldigt bra. Dom har alla vars ett ställe att sova på.
Getterna o hästarna kommer rätt så bra överens, dock gillar våra hästar inte getterna så mycket. Dom jagar dom lite ibland när dom är sura på dom, men inget allvarligt.
Ankorna tyckte inte om getterna i början heller. Men nu går det bra. Kommer getterna för nära så väser ankorna o biter ibland. Getterna är så smarta så vill dom ha "massage" så går dom bort till en anka som biter dom i pälsen ;) Getterna kan ibland knuffa bort ankorna om dom är ivägen, men inget allvarligt det heller. Dom vänjer sig.

Trollmor

  • Inlägg: 10686
  • Måtte jag inte leva förgäves.
    • -
SV: Getter och andra djur i samma hage?
« Svar #3 skrivet: 29 aug-09 kl 22:17 »
Jag har dåliga erfarenheter av grisar ihop med andra djur, som enligt grisarna smakar gott...  Nyfödda lamm och killingar, vuxna höns, tja, jag kan tänka mig annat som jag hellre ger mina grisar.  Våra hästar gillade INTE getterna.  Ankor vill ha vatten att simma i, och filtrera maten i, medan höns vill ha torrt.  Grisar vill också ha vatten, men ankor och grisar = virusmutationer!
En får va gla att en ä sum en ä, när en nu ente ä sum en saa.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

650 gäster, 1 användare
Bumblebee

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser