Drottningodling

Startat av Jamte, 14 Jul-09 kl 02:01

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Jamte

Hickade till lite extra. När jag sökte på drottningodling, och inte fick en enda träff.
Nu har vi en tråd, och får väl hjälpas åt att fylla den med nåt kul.
Själva har jag provat NC-kasetten i år. Samt gammal hederlig omlarvning.
När jag odlade på ägg från NC-kasetten så fick jag dubbelt så stor antagning och större celler...

Måste jag nämna att det givetvis var Apis Mellifera Mellifera i grytan  ;)
Så länge jag inser att jag aldrig blir fullärd, så är jag mottaglig för ytterligare lärdom.

Biodlare sedan 1978, så fortfarande nybörjare.

Georgisten

Där ser man. Jag har odlat i skattlåda och i kokare och kokarens celler var klart större än de jag fått i skattlådorna.

Har Norrköpingsligustica. :)
Ingen enskild människa kan hävda att den äger jorden, inget enskild människa eller kollektiv kan hävda att de äger andra människor.

Daniel Pettersson

Jag är intresserad av CloakBoard metoden är det någon som har testat och kanske har en ritning på en bra cloakboard?
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Sten-Åke Lindell

Limma ihop två spärrgaller och modifiera ena gallret så att det blir en utdragbar plåt.

Daniel Pettersson

He he det kanske låter solklart för folk men jag fattade inte riktigt :)
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Daniel Pettersson

När kan man som tidigast börja odla drottningar?
Man vill ju komma igång så tidigt som möjligt på säsongen...
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

David Nordin

I några häften och böcker jag har nämns en tidig start i april.
En kamp från en separation till lycka - http://davidnordin.wordpress.com

Sten-Åke Lindell


Daniel Pettersson

April och sen tar det drygt en månad innan dessa drottningar är parade och klara...vilket betyder att man kan göra avläggare i början på maj och att drottningen är äggläggande i mitten av maj om man har lite tid med väder och sånt, får man gjort avläggare så tidigt borde de ju kunna producera redan första året tycker jag nog, dock skall man ju ha tillräckligt med bin för att göra avläggare men gör man skaksvärmar blir det nog inga större problem då man kan ta bin från flera olika samhällen.
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Daniel Pettersson

En fråga till då, drottningen måste väl inte vara parad när man gör en avläggare?
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

David Nordin

nej, det behövs inte - men det kanske är skönt att lösa det separat i en liten "SBR-låda"
En kamp från en separation till lycka - http://davidnordin.wordpress.com

Daniel Pettersson

Skall jag inte dra iväg drottningen till parningsstation skippar jag nog SBR låda eller apidea som jag skulle använt för då blir det billigare att bara köpa parade drottningar istället.
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Sten-Åke Lindell


Sten-Åke Lindell

Den här PDF filen är också bra att ha, men jag hittar den inte som länk även om jag har filen själv.
http://www.biodlarna.se/website1/1.0.1.0/230/1/?item=prod_prod-s1/252&group=prod_prod_grp-s1/9

PDF filen heter "avsalu_081029.pdf" men foldern finns att köpa för 5:- sek.

Rosten

Jag har nästan noll koll i ämnet men har ändå lyckats får fram 6 befruktade drottningar.
http://www.alternativ.nu/smf/index.php?topic=66847.0

Daniel Pettersson

Den senaste tiden har jag besökt ett stort antal bigårdar och öppnat locket på många kupor och det är verkligen stor skillnad i alla aspekter på de som har avlat sina bin och de som endast har låtit det rulla på.
Men å andra sidan kan jag förstå de som har bin som en hobby och kanske har en kupa eller två i trädgården och låter dem vara för det mesta och blir det lite honung är det ju trevligt, dessa personer kanske inte är så intresserade av avel alla gånger utan har bin som andra har akvariefiskar.
Jag kommer ägna mig åt riktig avel eller om jag inte avlar själv kommer jag se till att jag har bra drottningar i kuporna då det göra hela skillnaden.
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Sten-Åke Lindell

Att odla drottningar är absolut inget svårt, det är relativt enkelt (min synpunkt). Men att odla med stora antagningsprocent är svårare.
Men skall man ha 10-20 st så har våra metoder ingen betydelse alls, det är bara att köra på.
Det försvinner % i alla led och fram till äggläggande drottningar kanske man uppnått 50-60% och får vara mer än nöjd.

Daniel Pettersson

Den tråkigaste biten (%) är ju den att de kan försvinna från apideor och bli uppätna under parningflykten...
En i föreningen hade köpt 20 drottningar han körde ut till parningstationen och av dem var det bara 3 kvar sedan det blev 3 dyra drottningar :(
Att drottningar inte blir accepterade vid tillsättning har jag inte upplevt ännu men det kommer väl...
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me

Sten-Åke Lindell

Det där sista kan du räkna med att det falerar en gång på tio minst, bara att leva med.

Daniel Pettersson

då blir det på nästa då för jag har bytt 9st förra veckan _XD
Google wave "daniel.petterssonswe@googlewave.com" wave on me


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 353 Gäster, 1 användare
EternalSpiritualFitness