Hur tror ni att boede utanför större städer kommer att förändras under de närmsta 5-20 åren?
Finns det risk att flytten till glesbygden blir kortvarig eftersom det blir för dyrt att bo utanför städerna?
Kommer vi att se många fler glesbygdsbor flytta till städerna framöver?
Om kostnaden för bränsle och el blir dyrare kommer boendekostnaden att öka för många som bor i glesbygd. Det finns även andra kostnader som kan öka, till exempel fastighetsskatt. Om antalet arbeten skulle minska i framtiden, eller ifall en ökning av antalet arbeten uteblir, kan det vara svårt att höja inkomstskatten. Men en höjning av fastighetsskatten kan vara mer lockande för politikerna.
Städerna har en fördel i att de boende har relativt nära till arbeten och annat. Kollektivtrafik är mer effektivt i städer. Dessutom har städer fördelen i att det finns så många konsumenter koncentrerade, detta eftersom försäljare erbjuder produkter där det finns flest köpare. Blir transporter dyrare så lär försäljarna hellre köra sina produkter till städer än ut till enstaka köpare i landsbygden. De som bor på landsbygden blir därmed tvungna att själva köra ut till städerna för att göra sina inköp.
Även indirekta transporter, att köpa större varor som levereras till ens hem i landsbygden, kan bli dyrt med diverse tilläggskostnader för leverans.
Behöver vi snart använda oxar istället för traktorer?
