Trött på aggrogrisar

Startat av louise, 22 Apr-09 kl 13:23

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

louise

Alltså, jag vet inte hur nervösa grisar man ska stå ut med. Eller om mina är helt normala, eller om jag misstolkar deras språk.

Jag har en sugga som jag inte vet om hon vill leka eller attackera. Grymtar "baklänges" med öppen mun å lite nafsig. Här om dan när det blev för mycket stress och skrik vid infångning av kultingar attackerade hon köparen, och slutade inte förrän grisen slutade skrika. Det var förstås en extremt stressad situation för henne, men den andra suggan struntade fullständigt i uppståndelsen. Och galten varnar jämt när jag kommer, frustar och smackar, men är nästa steg attack eller är det bara lite allmänt gnäll från hans sida?

Har nån några bra boktips om grisspråk? Och hur bör jag tänka kring aveln? Det är linderödsgrisar jag har. Min andra sugga är hur snäll som helst. Hon är vit-fläckig till skillnad från de två andra som är bruna. Börjar undra om de här anlagen ger snällare djur. Den vita inkorsningen är ju från vanliga galtar nångång på 40-talet om jag har fattat det rätt.

louise

Kan ju tillägga att galten går ensam i en hage så som jag lärt mig att de "vill". Men har funderat på om han kanske ändå vill ha sällskap. Men när han är med suggorna roddar han ju runt som en tok vid matningen, kör bort de och det är total kalabalik. Jag hade en hel del halta suggor medan de gick ihop. Så då återstår en kastrerad minigris isåfall som sällskap.

Ronny

Citat från: Stabon skrivet 22 Apr-09 kl 13:23
Och hur bör jag tänka kring aveln? Det är linderödsgrisar jag har. Min andra sugga är hur snäll som helst. Hon är vit-fläckig till skillnad från de två andra som är bruna. Börjar undra om de här anlagen ger snällare djur. Den vita inkorsningen är ju från vanliga galtar nångång på 40-talet om jag har fattat det rätt.

Det anlag hos linderödssvinen som ger den svart/gråvit brokigheten har ingenting med det vita anlaget som är karaktäristiskt för vita produktionsraser. Att sådana vita produktionraser skulle vara inblandade på 40- talet är dessutom ren spekulation. Det har hittills inte fötts en enda vit gris inom genbanken ända sen starten 1991. Det är ett faktum som talar mot den spekulerade inkorsningen.

Men det som är viktigare att upplysa om i det här fallet är att det inte finns några generella genetiska kopplingar mellan färg och temperament. Slumpen kan förstås göra att en arg gris av en viss färg får en kulting som är lika ilsken och som råkar ha samma färg som föräldern men det är en annan sak. Att en sådan slump skulle ha slumpat sig vidare från 40-talet är ju tom mer osannolikt än att det som inträffade i Harrisburg verkligen inträffade.
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Frances

Vi har två grisar, den bruna är lite aggro medans den vit-fläckiga är supersnäll. Likaså grisen som dog, hon var också fläckig och snäll.
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Ronny

Citat från: Stabon skrivet 22 Apr-09 kl 13:23
Har nån några bra boktips om grisspråk?

En man som studerat grisars beteende är Per Jensen, professor i etologi. Han har bl.a. skrivit boken "Djurens beteende" (ny reviderad upplaga 2006) som jagt vet har ett griskapitel. Han har säkert skrivit mer i ämnet.
Håller lantraser för bevarande och det egna hushållet.

Oskarsgården

Vi har flera bruna suggor /gyltor och de är supersociala.. och snälla när de grisar så man kan vara med..
Men som du säger när vi fångade kultingar och de skrek häromdagen blev mamman lite upprörd för första gången.. hon gapade och skrek lite mot oss men gick inte på oss..
Vi har/har haft svarta/vita oxå.. lika trevliga dom.. :)

Lastade vår svart/vita galt på hästtransport idag för han ska iväg och betäcka.. han följde med mig som en som en hund  :)

Alla våra grisar är lika sociala och trevliga och kommer gärna fram för kli och gos.. sätter man sig på huk i hagen är det med risk att bli omkullputtad av alla som vill komma fram o kela..

Men det beror nog på att vi är därinne flera ggr om dagen och pratar med dom och har så gjort sen de kom som små eller föddes här..
Vi har Australian Sheperd, Golden Retriever, Border Colie. Linderödssvin med Genbank, Gotlandskaniner med Genbank,
Skånska Blommehöns, Japanska vaktlar, Ankor, Gutefår, Shropshire och korsningstackor. Vill ha fjällnära dikor.

louise

ja nog är jag där flera gånger om dagen. Men från timmen jag skilde av den bruna för grisning har hon varit som förbytt. Även nu när hon är tillbaka till kompisen och kultingarna är en månad gamla.

Ikväll var hon helt ok när jag gick å rev bort diverse byggen i hagen. Tills jag började släpa en stor grind. Hon var i hyddan med kultingarna och det var minst tio meter dit. Ställde sig i öppningen å fnyste å hötte. Gick mot mig, vad hon nu ville, hon kom aldrig så nära.
Men galten var helt lugn ikväll! Inte ett varningsljud för första gången på flera månader. Han var upptagen med att tugga halm när jag kom.

mats j

Jag har hittat den boken på biblioteket, skall låna den i morgon så får vi se.

Kan vara bra att ha läst innan någon av våra grisar blir arga..... ;)

Mats
//Mats på Vingen
//Med Bi, höns, hundar, katter Å en fantastisk familj

louise

Ja den ska jag läsa om där står nåt om grisars språk. Har ju läst biblen "svinboken", där står inte ett skit.

louise

ja å så skulle jag ju säga att jag aldrig varit med om att man inte får vara med vid grisning, hur psycho de än är. Så det tycker jag inte avgör deras grundhumör.

louise

yes yes yes!! Min mys-Boris är tillbaka. Ikväll har han å jag haft massagestund som förr i tiden. Han kanske inte är så arg av sig trots allt.

Inbillar mig att det är värmen som gör de gosigare, men snälla sugga är också gosesjuk sen värmen kom. Hon är alltid snäll,. men det där med gosestund trodde jag hon vuxit ifrån, tills för nån vecka sen. Hon viker som i gele som förr:-)

mats j

Hmmm....
Lånade boken "Djurens beteende" av Per Jensen.
Den gav ingenting i detta sammanhang  :(

Det enda jag fick ut av boken var att när grisar håller kontakten så är det bland annat genom att putta trynet i sidan på kompisarna. Jag provade, nä inte mitt tryne utan med handen & se det blev mer populärt än mina försök att tama till dom genom kli på ryggen.

Igår började min semester  8)
// Mats
//Mats på Vingen
//Med Bi, höns, hundar, katter Å en fantastisk familj

louise

Finns det ingen ljudinspelning med översättning? Som fågelskivorna som finns. Annars kan jag lätt tänka mig att göra en, men har ingen inspelningsutrustning. Däremot redigeringsprogram när man väl fått ljudet att fastna på nåt. Hojta om nån vill vara med i projektet och har typ en bra radioutrustning eller nåt.

mats j

Radioutrustning ??? hur menar du  ???
//Mats
//Mats på Vingen
//Med Bi, höns, hundar, katter Å en fantastisk familj

louise

ja. alltså, en bra inspelningsutrustning. Jag har jobbat på radio så jag menade bara hög kvalitet.

mats j

ÅÅhh lite avundsjuk blev jag nu... är ju teknikfreak fast med siktet inställt på livskvalitet & djuren typ så blir det mindre Å mindre teknik.

Har ingen inspelningsutrustning med kvalitet för utomhusbruk alls. Det närmaste måste bli min Akai GX 4000 D vilket är en rullbandare & inte lämplig för grishagebruk

//Mats
//Mats på Vingen
//Med Bi, höns, hundar, katter Å en fantastisk familj

AnnaPanna_is_back

http://minigrisen.com/socialisera.htm

Där har jag lagt ut tre små ljudklipp på Chicos läten. Inte alls vad du ville ha gissar jag, men i alla fall nåt.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 855 Gäster, 2 användare
Be, Angellore