Kycklingligister - hur länge kan de dränka sig?

Startat av JennyN, 03 Apr-08 kl 20:52

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

JennyN

Hejhopp!
De söta små kyckilngarna har blivit riktiga ligister! De använder maten som sandbad, bajsar i sitt riktiga sandbad, och försöker sitta ovanpå vattenautomaterna, som är menade för små späda burfåglar och följdaktigen välter... Och byta strö två-tre gånger om dan ! i kaninburen är ju inte så kul. å andra sidan har alla utom brahmorna redan fattat hur de ska använda sittpinnarna!

Hur länge är det risk att de drunknar eller förkyler sig, kycklingarna? Kan jag ställa in en skål med vatten? En riktig hönsvattenautomat ryms inte i kaninburen...och jag tänkte de skulle få vara inne en vecka till, innan de får flytta ut i hönshuset. 3 av dem är 3 veckor, den 4:e 4 veckor.

Anso1971

Lägg en sten i vattenskålen så inga kycklingar får plats. Hur länge drunkningsrisken finns kvar kan jag inte svara på.
Medlem i JAK, amningshjälpen och sv. byggnadsvårdsföreningen, ammade min yngsta i 3½ år, har alltid känt mig udda och sagt att jag är född under fel århundrade, skönt att hitta hit!
Bor med mina tre barn på en gård med äppelträd, hallonbuskar, höns och utsikt över Siljan.

JennyN

Jag har provat, men har då problem att inget vatten heller får plats. har bara tid att fylla på 2 ggr/dygn. Med två burfågelautomater klarade jag mig bra... ända tills Orpan ville kaxa sig..

mimmimera

Har du vattenautomaterna på golvet direkt? Då kanske du kan ställa dom på något så du höjer upp dom en bit och kan då även sätta fast dom i burgallret, med typ en sån där krok som man har till upponedvända flaskor m kula som man oftast har till kaniner. Eller så byter du ut automaterna mot just en sådan flaska (kaninkulflaska :-[)  det brukar dom fatta rätt snabbt hur man dricker ur en sådan. Man kan visa dom tillrätta med att rulla lite på kulan så det kommer vattendroppar oxå. Och det finns rätt stora sånna så du inte behöver fylla vatten 2 ggr om dagen och inget spån i vattnet heller eller vatten i spånet ;)
Läs det jag verkligen skriver och INTE mellan raderna...för där står ingenting.

Hönsmamma

Skaffa en vattenautomat för vaktlar från Granngården eller Högberga och ställ den på en plankbit...
så slipper du få spån i vattnet också..

Angående Brahma och sittpinnar ...så vill inte alla Brahmor sitta på pinne.. har själv haft en del som aldrig lärt sig.
Jag & gubben har bland annat: Ancona, Araucana, Australorp, Brahma, Brakel, Faverolle, Friesen, Fönix, Hollende hoens, Holländska Vithättor, Isbar, Jersey Jätte, Kochin, Lohmann, Maran, Millie Fleur, Silke, Svarthöns,Sussex, Wyandotte,
Mysk-ankor och Kinesiska knölgås, Amerikansk gul gås och katte

Nypålandet

Jag använder en 1-liters vattenautomat till de små. Är de så dumma att de kan dränka sig i den kan det knappast vara något genetiskt material att spara på  ::)

Skiten tycker jag är värre. Om dom inte skiter direkt i maten eller vattnet ser dom iaf till att sprätta dit den & på det problemet har jag inte kommit på en lösning...

finkmormor

Jag byggde en lite foderhäck som jag satt igen med en riba så dom kan inte stå imaten satte en riba baktill så den lutar lite framåt så fodret rasar fram  när dom äter det fungerar jätte bra behöver bara fylla mat på morron inget bajsande i maten

Frances

Jag gör en egen automat av en uppochner vänd kaffekopp på ett fat...
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Margit

Citat från: Frances skrivet 04 Apr-08 kl 14:03
Jag gör en egen automat av en uppochner vänd kaffekopp på ett fat...

Smart!  ;)

Lycka

Jag använder sand på botten och liten vattenautomat
som står på botten.
Det går alldeles utmärkt.
Sätter ut dem i hönshuset efter 2 veckor.
Foder automaten hänger jag upp efter ngn vecka.
Hedemorahöns

JennyN

Har hängt upp vattenautomaterna på burgallret nu. Verkar funka bra! Men det följde inte med någon upphängningsfunktion, så jag har fått mixtra själv.

Vattenmängden i "kaffekopp på fat" räcker i 5 minuter åt mina små, det körde jag med första dygnen, sedan blev det för lite vatten.

Nu ska jag bara sätta galler för matskålen, så inte Orpan krafsar ut allt. Brahmorna har svårt att hitta maten under 5 cm halm  ;)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 152 Gäster, 2 användare
skräptanten, Zakeus