Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Fråga om svampodling!  (läst 1683 gånger)

nikanor

  • Inlägg: 5
Fråga om svampodling!
« skrivet: 04 feb-08 kl 19:48 »
Hallå där, jag går en naturutbildning under våren och planerar som ett projekt inom min botanikkurs att tillsammans med en klasskamrat starta en svampodling, och gärna då någon matsvamp så man kan få lite praktisk nytta av sina mykologistudier och även övning inför egen framtida odling.

Finns det någon som har några tips på svampar som inte tar så lång tid på sig att bilda fruktkroppar?

Det vore ju bäst om projektet kunde bära frukt (hej ordvits) innan vårterminen är slut.

Mirami

  • Inlägg: 450
SV: Fråga om svampodling!
« Svar #1 skrivet: 04 feb-08 kl 22:57 »
Kolla den här http://www.svampodlarna.org/
Shiitake vore ju kul om ni lyckades med....den är
ju underbart god och väldigt nyttig!
Lycka till.....å skulle ni odla Shiitake så vore det
kul om ni skrev ngt om hur det gick sen... :D

 

nikanor

  • Inlägg: 5
SV: Fråga om svampodling!
« Svar #2 skrivet: 06 feb-08 kl 08:40 »
Tack så mycket för länken!

Det lutar åt att vi skippar shiitaken och riktar in oss på ostronskivling istället pga den kortare odlingstiden, men det är inte helt bestämt än.

Är det någon som har praktisk erfarenhet av att odla ostronskivling och har några tips och/eller trix?


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

585 gäster, 2 användare
sayerbýr, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser