Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Mitt livs första surdegsbröd  (läst 2240 gånger)

mille

  • Inlägg: 2069
  • Gångemad - småskalig lammuppfödning och biodling
    • -
    • Gångemad
Mitt livs första surdegsbröd
« skrivet: 25 nov-07 kl 18:30 »
Hej,

Inspirerade av er och av min surdegsbakande kollega så har jag i veckan satt och bakat min första omgång surdegsbröd!

Surdegen är gjord på rågmjöl och vatten och därefter har jag tillsatt mest rågmjöl men också en del dinkelmjöl (+ salt, vatten o kryddor).

Brödet blev jättegott, men det blev väldigt kompakt och med något för hård skorpa..

Jag skulle gärna vilja ha det lite luftigare och med en mjukare skorpa, nån som har tips? Skall jag ha i mer vetemjöl? (Jag hade nog i 8 dl dinkel och kanske 1,5 liter rågmjöl)
« Senast ändrad: 25 nov-07 kl 18:30 av mille »
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.

javill

  • Inlägg: 11671
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Mitt livs första surdegsbröd
« Svar #1 skrivet: 25 nov-07 kl 23:23 »
När det gäller skorpan så låt brödet svalna lååångsamt gärna insvept i ett par bakdukar och en filt. Kanske ska du låta det jäsa längre när det gäller kompaktheten? För mycket mjöl i förhållande till vätska kan också ge ett kompaktare bröd tror jag.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

 

mille

  • Inlägg: 2069
  • Gångemad - småskalig lammuppfödning och biodling
    • -
    • Gångemad
Re:Mitt livs första surdegsbröd
« Svar #2 skrivet: 25 nov-07 kl 23:33 »
Tack för svaret! Jag svepte in brödet i handdukar, men då hade det redan legat framme en stund och hunnit bli hårt.

Jag jäste brödet i två omgångar, först ett dygn och sedan (efter sista mjölet o kryddorna) i 4-5 timmar. Men det borde kanske jäsa längre den andra omgången?
Gotlandsfår och blandisar. Highland Cattle. Frigående hönor samt ett gäng katter och kaniner. Odlar en del och plockar gärna bär. Nygammal biodlare och trebarnsmamma.

Winnie

  • Inlägg: 175
SV: Mitt livs första surdegsbröd
« Svar #3 skrivet: 24 mar-08 kl 19:02 »
Gårdagens surdegsexperiment ser ut så här:


Receptet på ett ungefär:
Kvällen innan:
100 gr surdeg
240 g fint rågmjöl
4 dl vatten

samt
skålla 400 g fint rågmjöl med 6dl sjudande vatten.

På morgonen:
blanda de bägge degarna, låt vila 2-3 timmar.

tillsätt sedan 20 g salt, 200g farin/sirap samt vetemjöl special till lagom konsistens.
(Idag hade jag kallt i köket så jag "fuskade" och hade i ½ paket jäst, behöver inte lösas i vatten utan arbetas in direkt i degen!)

Jäs ca 1 timme.

dela i tre delar och forma limpor alt lägg i smörda 2 liters formar.

Jäs till dubbel storlek.

Värm ugnen till 250.

Snitta bröden, ställ in dem längst ned i ugnen och sänk värmen till 200.
Bakas  till 97 grader eller ca 45-60 miunter.
« Senast ändrad: 24 mar-08 kl 19:42 av Winnie »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

419 gäster, 2 användare
Runar, eriksjos

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser