Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp med värdering  (läst 7771 gånger)

Fridolf2

  • Gäst
Re:Hjälp med värdering
« Svar #20 skrivet: 04 dec-07 kl 21:17 »
Var kan man hitta bäst pris/odlingszon-ratio? Är det längre upp, ovanför Ödeshög möjligtvis? Då slipper man dessutom motorvägen. Odlingszon i all ära, men motorvägsbrummet kan förstöra lite av lantkänslan. :)


Ja, den bästa är ju såklart vid gamla riksettan från Gränna och en bit uppåt, och sen som du säger ovanför Ödeshög, där är det nog förmodligen lite billigare också..  När det gäller åkrarna så är det ingen direkt fördel om dom ligger inbäddade mellan skogar, det blir rätt frostlänt i sådan terräng på våren, bättre då om det ligger lite öppet så vinden blåser runt luften lite, men för det så är det ju inte bra med ett superblåsigt ställe ::) Ja, om du inte vill satsa på vindkraft förstås..är ju många som gör det nu i dom krokarna..

begion

  • Gäst
Re:Hjälp med värdering
« Svar #21 skrivet: 06 dec-07 kl 12:55 »
Tack för alla intressanta svar.

Tyvärr blev det inget med denna gård. Dels eftersom ägorna inte låg tillräckligt samlade, men framför allt eftersom vi nu hoppas bli fler som samköper och därmed behöver större areal.

Vi har skapat sidan http://www.alternativ.nu/peakoilekobyn i detta syfte.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

689 gäster, 3 användare
Be, eremit1, javill

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser